AnselmaAlois AnselmaAlois komentáře u knih

Muž v mlze Muž v mlze Agatha Christie

Opět skvělá kniha plná povídek z pera Agathy Christie. Seznámíme se tu s několika známými i méně známými detektivy-Poirotem, Marplovou, Pynem nebo Tommym a Pentličkou.

18.05.2020 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Pes baskervillský - za mě jednoznačně nejlepší Doylovo dílo. Pochmurná atmosféra, dokonalá zápletka a nečekaný epilog.

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Skvělá kniha pro všechny starší čtenářky. Opět, jak už je to u Jane Austenové zvykem, se tu setkáváme s mladou ženskou hrdinkou, tentokrát Elinor, která se musí smířit s tvrdostí a nepochopením okolí, poznat sebe sama a najít rovnováhu mezi rozumem a citem. Skvělá četba,čte se úplně samo.

28.03.2020 5 z 5

Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera Jaroslav Foglar

Sběratelský skvost, který by určitě neměl chybět žádnému milovníkovi Rychlých šípů!
Překvapilo mě, jak moc je kniha precizní, komiksy jsou vyretušované, předvedené v nejvyšší možné kvalitě. A o tom, jakou práci si dali vydavatelé s úpravou, svědčí i dlouhý a na přílohy bohatý doslov.
Zajímavé je také například vytisknutí knihy na krémový papír, který je podobný tomu, na jakém se šípy původně tiskly.
Nemohu jinak než doporučit, jsem si jistá, že kniha zaujme jak pamětníky, tak současné děti. Třeba je i inspiruje k prožití podobných dobrodružství a uvědomí si, že abychom něco zažili, nemusíme být superhrdiny z amerických marvelovek.
Stačí vyběhnout ven a představovat si.

02.01.2023 5 z 5

Moto a já aneb na rok kočičí mámou Moto a já aneb na rok kočičí mámou Suzi Eszterhas

Knížka je hodně zestručněná, ale zato se spoustou nádherných velkoformátových fotografií malého (i velkého) servala Mota.
Autorka si očividně nepotrpí na nějaké velké psaní, ale ani mi to moc nevadilo, protože ty fotky mluví za vše a není k nim potřeba větší vysvětlování.
Rozhodně doporučuji, nestrávíte nad tím dlouhou dobu, ale budete se k tomu rádi vracet a prohlížet si rozkošné fotky přímo z divoké Afriky.

24.03.2022 5 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Celá kniha byla skvělá, děj do sebe zapadal a navzájem se proplétala minulost se současností, ale tak, že jsem se v tom hezky orientovala.
Příběh důchodkyně May byl skutečně trnitý a nespravedlivý, nejhorší na tom je, že fakta jsou pravdivá...Je mi opravdu smutno při pomyšlení na všechny ty děti násilím odtrhnuté od svých rodin a žijící v hroznych podmínkách bez naděje, že ještě kdy své biologické rodiče spatří...

Nicméně musím strhnout hvězdičku za překlad, který je opravdu mizerný, chyby byly snad na každé straně a to prostě nemohu v hodnocení přehlédnout.

04.06.2021 4 z 5

Úder – 10 týdnů, které otřásly světem očima konspiračního teoretika Úder – 10 týdnů, které otřásly světem očima konspiračního teoretika Petr Hájek

Pohled na svět, jaký se vám (aspoň v mainstreamových médiích) jen tak nenaskytne. Petr Hájek se zde zaobírá aférou okolo celosvětové pandemie Covidu-19, odhaluje, že vše je „trochu“ jinak než jak nám to předkládá svět a že stojíme před osudnými událostmi, které navždy změní náš život. Protože pod rouškou (doslova) hysterie a národního šílenství se skrývá něco mnohem horšího. Něco pečlivě promyšleného, protože (cituji): „náhoda neexistuje“.
Přesto, že je kniha filozofického rázu,plná myšlenek a "konspiraček" (které už dnes s největší pravděpodobností žádnou "konspiračkou" nejsou) čte se výborně a přečtete ji takřka jedním dechem. Pokud ovšem nepatříte k těm, kteří raději uvěří hlavnímu proudu...Vždyť je to o tolik pohodlnější věřit že je vše dobré a žít dál ve své bublině...

26.01.2021 5 z 5

Strach nad Bobří řekou Strach nad Bobří řekou Jaroslav Foglar

Hochy od Bobří řeky zná - aspoň z doslechu - snad každý. Ne každý ale ví, že vyšlo také pokračování, které je oproti dílu prvnímu mnohem vážnější a smutnější. Je to takový důkaz, že ani ve foglarovkách nemusí být vše úsměvné, milé a bezstarostné. I zde se můžeme (překvapivě) setkat s beznadějí a smutkem, který se ale netýká pouze hrdinů knížky, ale celé temné doby do které je děj posazen. U autora jako je Foglar mě takový námět dost překvapil, ale uměla jsem ho ocenit a dokonce se mi to líbilo více, než většina jeho dalších děl. Zanechalo to ve mě nečekaně hluboký pocit.

09.01.2021 5 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

Poirotův neomylný úsudek vám vyrazí dech.
Není možné uhádnout vraha, zvlášť konec je plný překvapení a když už si myslíte že vrah je odhalen, Poirot vás přesvědčí o opaku.
Výtečný počin mé oblíbené autorky a další důkaz, že nad šedé buňky mozkové prostě není.

07.12.2020 5 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Kniha mě naprosto nadchla, stejně jako její druhý díl. Příběh plný lásky, úskoků, intrik a těch pravých zloduchů a hrdinů. Nemám co bych vytkla!

Otec vyhoštěných Otec vyhoštěných Wilhelm Hünermann

Nádherné! Snad ještě nikdy jsem nečetla něco tak dojemného, čtivého a krásného. Příběh plný sebeobětování, lásky k bližnímu, útrap a víry v Krista, který se skutečně stal!

07.05.2020 5 z 5

Posel z Liptákova Posel z Liptákova Zdeněk Svěrák

Další dokonalá hra z repertoáru Divadla Járy Cimrmana. Kdo jí nezná měl by to rychle napravit, protože přichází o hodně!

- Maminko, zase vypli proud!

- Stáňa: Ovšem ve Všetatech byla zase zácpa,..
Tatík: hlavně žes nikde nečekal!
Maminka: ale tatínku,bve Všetatech byla přece zácpa,bteď to Stáníček říkal.
Tatík :To je jedno.Hlavně že nikde nečekal.

-Já ti teda řeknu, proč ten grunt nechceš dělit. Protože Václav je tvůj mazánek! On si v Praze vesele popelaří...

04.04.2020 5 z 5

Bella a Sebastián: Útulek na Velkém Baou Bella a Sebastián: Útulek na Velkém Baou Cécile Aubry (p)

Příběhy o psech a lidech mám moc ráda, tenhle se četl skvěle, takového psa jakým byla Bella by chtěl snad každý.
Koho jsem naopak nemohla vystát, byla Celestina, která mi byla svým klepařením úplně odporná :D.
Ještě že to pro Bellu a Sebastiána tak dobře dopadlo.

03.01.2022 5 z 5

Muž, který se směje Muž, který se směje Victor Hugo

Chcete-li se pustit do četby této objemné knihy (což vám vřele doporučuji), musíte si vyhradit dost času a snad i odhodlání. Nečte se to lehce. Některé kapitoly jsou jen výčtem šlechticů a jejich majetku, v jiných zdlouhavých pasážích autor popisuje tehdejší život - ale stojí to za to, věřte mi. Pakliže se prokoušete výše uvedenými částmi, čeká na vás tragický příběh o osudu, lásce a lidské krutosti. Dea, Gwynplaine, Homo, dokonce i nabručený Ursus, všichni mi přirostli k srdci, sdílela jsem s nimi jejich nelehký život a jen těžko jsem se s nimi loučila.
Ten konec byl neskutečně zdrcující, beznadějný a smutný, to by nechalo chladného málokoho...

Pokud chcete vidět, jak má vypadat kvalitně napsaná kniha, tak Muž, který se směje bude výtečnou volbou.

(Určitě musím vyzdvihnout také to, jak autor přeskakoval v čase, místech a postavách. Až na konci knihy zjistíte, jakou to všechno dávalo logiku a jak to do sebe zapadalo.)

01.03.2021 5 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Agatha Christie

Další parádní detektivka z pera Agathy Christie. Hltala jsem stránku za stránkou a nedávalo mi spát,kdo že je ten vrah. Zápletka se mi tu zdála mimořádně zdařilá a ani mi nevadilo, že tu nevystupuje žádný z velkých detektivů, protože policista Battle se ukázal být stejně schopným.

12.05.2020 5 z 5

Psí srdce Psí srdce Michail Bulgakov

Dokonalá povídka,moc mě bavila a zamilovala jsem si jí. Na jednu stranu je vtipná, na druhou vás však při čtení Barykovy proměny v člověka mrazí...

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Medvídek Pú si mě získal. Působí tak hloupoučce a přitom má až obdivuhodně moudré myšlenky. Příběh je tak nevšední, křehký, něžný ale i vtipný a někdy až napínavý,že se vám navždy zaryje hluboko pod kůži.

10.05.2020 5 z 5

Obětní beránek Obětní beránek Daphne du Maurier

Velice čtivá kniha, i přes poměrně velké množství stran jsem přečetla hodně rychle. Námět je dost neobvyklý, ale o to víc zajímavý a nutí vás to číst dál a dál...

06.05.2020 5 z 5

Třetí dívka Třetí dívka Agatha Christie

Agatha Christie prostě umí děj napsat děj tak, že ať chcete nebo ne, neodtrhnete se. Přesně tak to bylo u Třetí dívky. Napětí, spád, podezřelí... a jeden geniální Hercule Poirot!

24.04.2020 5 z 5

Případ Hluchavka Případ Hluchavka Hergé (p)

Za mě zatím nejlepší Tintinovo dobrodružství. Napětí s humorem je tu skvěle vyvážené, a honičky jak z akčního filmu!
A spousta charakterů, z nichž každý je velmi osobitý.
Doporučuji všema deseti!

27.12.2022 5 z 5