annettka1098 annettka1098 komentáře u knih

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Jestli jste stejně jako já četli knihy od Shari Lapeny, Gillian Flynn, B. A. Paris, Liane Moriarty apod. a označovaly je za psychothrillery, vězte, že jste stejně jako já byli vedle jak ta jedle. Jestli máte chuť přečíst si opravdový psychothriller, který vám absolutně zamotá hlavu a po dočtení budete jen tupě zírat před sebe naprosto rozebraní a rozčarovaní, přečtěte si Útočístě!
Kniha mi hodně připomínala film Počátek s Leonardem DiCapriem. Jedná se o ten film o snech ve snech. V knize nejde o sny, ale o jiné možnosti a zákoutí naší mysli. Zajímalo by mne, zda má autor vzdělání v oboru psychologie, protože to opravdu bylo do detailu promyšlené a prostě dokonalé.

11.02.2022 5 z 5

Cizinky ve vlaku Cizinky ve vlaku Lisa Unger

Milujete stejně jako já knihu Sedmilhářky od Liane Moriarty? Líbila se vám kniha Dívka ve vlaku od Pauly Hawkins? Tak si rozhodně nenechte ujít knihu CIZINKY VE VLAKU! Kniha je vyprávěna z pohledu několika postav, což mám ráda, protože se postavám dokáži lépe dostat do hlavy. Kapitoly nejsou ani dlouhé, ani úplně krátké, ale jsou rozděleny čísly a u každé je vždy uvedeno, kdo děj vypráví. Nestalo se mi tedy, že bych se v příběhu či postavách nějak ztratila, naopak byl celý příběh svižný a já chtěla všemu přijít na kloub. Dá se říct, že celý příběh je tak trochu obestřen tajemstvím, což bylo to hlavní, co mě na celé knize velmi bavilo. Navíc osudy všech postav jsou obestřeny lží a tajemstvím, která se postupně rozkrývají.

21.10.2021 5 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

(SPOILER) Musím říct, že rozložení tohoto dílu se velmi povedlo, protože v první kapitole dojde k zatčení samotného Poea. V následujících kapitolách se posuneme o 14 dní zpět a sledujeme, proč k zatčení došlo. V první kapitole je také popsána konzumace jednoho pokrmu, ze kterého mi bylo až nevolno (něco pro fanoušky Chrise Cartera). Celkové pojetí příběhu mě bavilo, protože nejde o klasické vyšetřování, na které jsme zvyklí, ale Poe se snaží dokázat, že před 6 lety neudělal chybu a poslal za mříže správného pachatele. Jde tedy v podstatě po svých vlastních stopách a snaží se přijít celému případu znovu na kloub. Aby toho nebylo málo, tak ho tlačí čas, protože odsouzený mu dal najevo, že se po svém propuštěný bude chtít pomstít.
Kniha má krátké kapitoly a mám pocit, že mi stránky mizely pod rukama. Téměř každý večer jsem překvapeně koukala, kolik už je už hodin, jak dlouho si čtu a že bych tedy asi měla jít spát. Jediné, co mě občas potrápilo byl přehnaně podrobný popis čtvrtí a ulic až do fáze která ulice leží vedle které. Vzhledem k tomu, že se děj odehrává v Cumbrii, což jsem vůbec netušila kde je (kdyby vás to zajímalo, tak Cumbria je nemetropolitní hrabství v regionu Severozápadní Anglie; zdroj: Wikipedie), tak mi až takový popis přišel zdlouhavý a nadbytečný. Nicméně celkový dojem z knihy mi to naštěstí nezkazilo.
Velmi dobrou zprávu je, že již letos v říjnu by měl vyjít další díl, který nese název Kurátor a já si ho rozhodně nenechám ujít! Doufám, že se v něm podíváme Poeovi a Tilly ještě více pod kůži.
HODNOCENÍ: 90 %

13.08.2021 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Kniha se velmi dobře čte a rozhodně ji mohu doporučit i těm, co se Odeonkám raději vyhýbají nebo je řadí mezi náročné čtení. Autorka do této knihy dala hodně myšlenek a myslím, že poukázala na různé problémy společnosti. Zaujalo mne především, že na každém světadíle se opravdu řeší v podstatě úplně jiné problémy. Vřele doporučuji knihu k přečtení!

07.08.2021 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Prolog knihy, který popisuje první brutální vraždu upálením nastiňuje, že tato kniha nebude pro slabé povahy. Postupně se potkáme sse seržantem Washingtonem Poem, inspektorkou Stephanií Flynnovou a Matildou Bradshawovou alias Tilly. A musím říct, že Tilly a Poe jsou úžasná dvojka, která mne ne jednou rozesmála. Tilly je takový Sheldon v sukních, takže rozumí matematice, statistikám a počítačům, ale její sociální cítění je pod bodem mrazu. Protože co se týče detektivek a thrillerů mám už něco načteno, sympatické hlavní postavy občas ocením víc než detektivní zápletku. Co si budeme nalhávat, ono těch možností kdo koho a proč není nekonečno.

30.11.2020 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Hodně jsem se bála, že kniha bude na můj vkus bez děje a příliš depresivní. Opak byl však pravdou. Během pár stran jsem si našla k hlavní hrdince cestu a velmi mne celý příběh zajímal. Přesto, že téma není veselé, autor ho napsal s jistou lehkostí a čtení jsem si opravdu užila.

29.08.2020 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Kniha mne chytla od první strany. Vypravěči se střídají celkem pravidelně a po krátkých kapitolách, takže děj plyne velmi rychle. Přesto, že anotace se může zdát až moc zatížená na přírodu a především včely, opak je pravdou. V knize jsou úžasně popsané mezilidské vztahy v různých dobách a různých koutech světa. O napětí a otázky tak není nouze. Trošku mne zklamal závěr. Přišlo mi, jakoby autorka nevěděla, jak to správně uzavřít. Možná by tomu neškodil víc otevřený konec. Každopádně ani závěr nemůže ubrat na plném počtu hvězd, protože předchozích 376 stran bylo bravurních.

07.06.2020 5 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Poslední dobou mám asi štěstí na knihy, jejiž konec mé hodnocení absolutně posune výš. Ze začátku mi přišla kniha taková tuctová, podobná ostatním s touto zápletkou. Zápletky postupně přibývaly, vše se stále více zamotávalo. A pak přišel naprosto šokový konec! Trochu mne mrzí, že na úkor toho zmást čtenáře, nebyl konec více propracovaný. Nicméně autorku si rozhodně nechám v hledáčku a zkusím i další knihy.

29.03.2020 4 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Harry se vzbudí totální kocovinou a řeší svůj nejtěžší a nejdůležitější případ. Někdy mě štvalo jak dlouho mu trvalo než mu došly souvislosti, které byly jasné od začátku. Na druhou stranu měla jsem tip na 4 vrahy a ani jeden to nebyl. Skutečný vrah mi opět unikl a byl to pro mě naprostý šok. Autor opět bravurně vykreslil do detailu všechny postavy, což mi někdo přišlo jako strašné zdržování. Doufám, že takto blízké seznámení s postavami má přesah a můžeme se tak těšit na další díl.

21.10.2019 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Nevím jak to autorka dokázala, ale během 4 dní jsem si znovu prožila pubertu, zamilovala se, byla nešťastná, byla jsem zmatená a každou chvíli fandila někomu jinému.... ze začátku jsem si říkala, že je to docela klišé, pak že je to až moc young adult…. Ale nakonec! Nakonec jsem nemohla přestat číst. Každou chvíli jsem si přála, aby to dopadlo jinak. Vlastně jsem sama nevěděla, jaký konec je ten správný. Nemohu jinak, než knihu doporučit.

30.07.2019 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Četla jsem naposledy jako dítě a o hodně jsem se připravila! Nádherná kniha, nádherný příběh i ilustrace. Měla by být povinná pro všechny. Malé i velké. Je v ní tolik pravdy, tolim ponaučení, tolik lásky a něhy.... je dokonalá!

09.12.2018 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Bohužel tentokrát pouze 4hvězdy a to do více jak půlky knihy jsem to hodnotila spíše jen na 3. Nějak jsem se nemohla zbavit dojmu, že čtu "přepracovaný" Noční lov. Temné hlubiny byly naprosto ozbrojující a toto byl bohužel trošku krok zpět. Snad nedošla síla a nápady a příští díl bude opět perfektní.

06.04.2018 4 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Kniha asi nepřicházím s ničím novým. Osnova příběhu byla již několikrát popsána i natočena, ale podle anotace knihy jsem takový průběh očekávala. Velmi mě zaujala Julie Starková, která jako soukromá vyšetřovatelka případ fotografie řešila. Lipbil se mi také styl, kde nebyly kudrlinkaté popisy, přesto jsem si dokázala vše barvitě představit. V textu je hodně dialogů a 260stran jsem tak zvládla na jeden zátah.
Závěrečné odhalení vraha i tajemství rodiny mě překvapilo.

19.04.2024 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Musím uznat, že autor má neskutečné vědecké, biologické, fyzikální i chemické znalosti. Celý příběh a vesmírný svět měl do posledního detailu promyšlený. Nicméně tyto části a popisy mě moc nebavily. Byly rozhodně zajímavé, ale mé znalosti a má představivost na to nedosahovala.

V jednu chvíli jsem audioknihu dokonce přestala poslouchat a začala jinou. Nakonec jsem se ale ke Spasiteli asi po 3 dnech vrátila, protože jsem potřebovala vědět, jak to s vermírnou misí dopadne. A udělala jsem rozhodně dobře! Nakonec jsem se dočkala velmi dobrodružného příběhu plného nečekaných zvratů a v jednu chvíli jsem měla i slzy v očích.

17.04.2024

Balada pro Emily Balada pro Emily Jarmila Stráníková

Kniha je vyprávěna hned v několika dějových i časových rovinách. Kromě Kamily se postupně seznamujeme také s příběhem její maminky, která v roce 2003 dům koupila a minulostí domu, která sahá do období po druhé světové válce.

Díky střídání vypravěčů a časových rovin se kniha téměr nedala odložit a bylo jsem překvapená kolik jsem toho vždy zvládla přečíst na jeden zátah. Velmi oceňuji, že si autorka vybrala téma odsunu Němců po druhé světové válce, protože ačkoliv je 2.světová válka hodně vytěžované téma, zrovna odsunu Němců a brutalitám po konci války se věnuje jen zrnko příběhů.

Trochu mě mrzelo, že od začátku tušíte co se stalo, jen nevíte přesně jak. Nicméně když jsem se dostala k tomu jak, byla jsem vlastně ráda, že alespoň častečně jsem na to byla připravená. Protože i když jsem tušila, že se něco takové stalo, na to jak se to stalo mě nemohlo připravit téměř nic.

Bohužel mě osobně zklamal úplný závěr, který mi přišel už hodně přitažený za vlasy. Stále si ale myslím, že jde o hodně povedený příběh.

31.12.2023 5 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Tragická událost na vás dopadne během prvních pár stran a věřte, že autor má talent a opravdu vás zasáhne. Stejně jako Maggie chcete objasnit Willovu smrt a tak máte pocit, že knihu nejde odložit. Následná tajemství provázená intrikami se však vyvíjí v některých mometech tak předvídatelně, až to vyznívá komicky. Celé mi to pak vyznělo jako béčkový americký film. Bohužel ani vykreslení chorvatského ostrova mě příliš neuchvátilo a působilo na mě spíše jako ostrov u irského poběří.

Na druhou stranu autor má jednoduchý a tím pádem velmi čtivý styl. Takže jestli jste mezi psychothrillery nováčkem, čtete třeba spíš romantiku, ale rádi byste zkusili něco napínavého, s chutí do toho. Ono i tu americkou béčkovou komedii si jednou za čas skoro všichni rádi pustíme.

16.12.2023 3 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Autor používá nádherný styl a jazyk plný metafor. Měla jsem pocit, že co stránka, to skvost a velmi mě mrzelo, že jsem knihu četla ve spěchu a nemohla si vše užít do posledního detailu. Nicméně uklidňuji se tím, že tohla bude kniha, ke které se budu vracet.
Mattiu a Alice jsou jako dva magnety, které se k sobě snaží dostat stejnými póly. Oba podvědomě cítí, že je k sobě táhne nějaká síla, nevysvětlitelné pouto. Bohužel si jsou v některých věcech tak podobní, že se jim nedaří dostat se k sobě úplně.

28.10.2023 5 z 5

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

Mrzelo mne, že autorka více nepopsala vztah dvojčat a nevěnovala na začátku větší prosto Vittorii, abych ji mohla více poznat, udělala jsem si k ní vztah a lépe chápala chuť jejího dvojčete po pomstě. Vittorie zemřela poměrně rychle, bez toho aniž by nám ji autorka přiblížila, a tak mě její smrt v podstatě nezasáhla. Následovalo hate-to-love story, které bylo zajímavé, nicméně stále mi přišlo celkem ploché a nevyvolalo ve mě až tak silné emoce jaké bych si představovala. Celý příběh na mě působil zmateně, když mi neustále přibývalo otázek, ale nedostávalo se mi odpovědí.

Co se mi na knize líbilo byly úryvky z grimoáru rodiny di Carlo, které byly na začátku některých kapitol. Autorka má podle všeho celý příběh do detailu promyšlený, jen mi tentokrát nejspíš nesedlo jeho zpracování. Nicméně jestli máte rádi čarodějky, démony a pekelné prince, dočkáte se nakonec i upíra a vlkodlaka.

HODNOCENÍ: 50 %

31.12.2022 2 z 5

Jako stín Jako stín Helen Fields

Pokud stejně jako já hledáte detektivní thriller, ve kterém je kladen důraz na psychologii postav a vyšetřování jde spíše do pozadí, tak toto bude rozhodně kniha pro vás. Naopak ti, kteří dávají přednost popisu postupu vyšetřování budou asi kroutit (nejen) hlavou.

Příběh je vyprávěn z pohledu vyšetřovatelů i pachatele. Autorka to navíc vymyslela tak, že pohled vyšetřovatelů popisuje povolaná konzultantka, forenzní psycholožka Connie. Vše tak dává více prostor tomu, aby se případ řešil v knize pouze z toho psychologického hlediska a detektivní vyšetřování běží v podstatě někde na pozadí.

Celá kniha je hodně napínavá a celkem brutální, rozhodně bych ji nedoporučovala pro slabší povahy. Místama jsem ani nedýchala a jen otáčela stránku za stránkou. Navíc Conniin sarkasmus byl něco pro mě a v kombinaci s anglickým gentmanem Baardem mě dokázaly díky svým dialogům i rozesmát.

29.12.2022 4 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Kniha je vyprávěna z pohledů několika postav. Postavy se mi naštěstí nepletli, nicméně jedna linka měla za účel čtenáři připomenout děj předchozí knihy. Kdybych měla mezi díly několikaměsíční rozestup, tak bych to určitě ocenila. Vzhledem k tomu, že jsem Pátou obět četla jen pár týdnů po Čtvrté opici, tak jsem si děj pamatovala a opakování mě nebavilo. Naštěstí to byla zaležitost jen jedné postavy, která se střídala s vyprávěním dalších, takže se děj posouval. Cca od poloviny knihy vzala kniha takový spád, že jsem ji jen těžko odkládala. Autor umí vždy překvapit a celé to šíleně zamotat.
HODNOCENÍ: 95 %

21.10.2022 5 z 5