anezzik anezzik komentáře u knih

Proč? 13x proto Proč? 13x proto Jay Asher

Předně, pokud ještě někdo nečetl/neviděl seriál, pozor na spoilery.
Inu, ač se to nestává často, seriál byl mnohem lepší než kniha. Co se zpracování týče, mělo to silnou pointu, ale styl psaní ,,jedna věta Hannah, jedna věta Clay" byl neuvěřitelně rušivý. Zahrnoval spoustu zbytečných a roztahaných detailů, jejichž redukcí by se kniha o nějakých 10 stránek smrskla a rozhodně by jí to neuškodilo.
A teď k postavám, jednou z výhod seriálu oproti knize je ten, že se snažil ukázat alespoň něco opravdu závažného, co se Hanně stalo, něco, co by se snad dalo považovat za důvod k sebevraždě. Kniha nic takového nepopisuje. Aniž bych se snažila snižovat hodnotu věcí, které se Hanně staly, přijde mi, že z velké části se jen snaží hodit své problémy na ostatní. To, co se stalo jí, se děje běžně každému druhému (nejen) teenagerovi na každé (americké) škole. Kdyby se měl jít zabít každý, s kým se přestane někdo bavit nebo ho zahrne do nějakého hodnotícího (roky starého) seznamu, tak se počet obyvatel na této planetě značně zredukuje. Čeká snad, že je nějaká VIP princezna, za kterou bude někdo běhat a sám se jí vyptávat, jestli jí náhodou něco není a něco nepotřebuje? Pokud skutečně měla problém, který chtěla aktivně vyřešit, měla zkrátka požádat o radu někoho blízkého, nebo vyhledat odbornou pomoc, a zrovna chlápka ze školy bych za ní skutečně nepovažovala. Samo o sobě, většina z těch událostí mi nepřišla jako důvod k sebevraždě, jako omg, někdo je bitch, přestane se se mnou bavit, tak ho v posmrtný kazetě nazvu ,,důvodem proč", de facto vrahem, ať ho to vědomí zničí stejně jako mě? Geez, vždyt ta holka byla vlastně děsně sobecká.
V knize o ní prakticky zmínka není, ale v seriálu je jednou z důležitých postav Hannina matka, která btw. na mě taky celkem působila jako bitch. Na jednu stranu jí chápu, přišla o jediné dítě, na druhou se z ní stala fanatička, která nevidí nic a nikoho kromě pomsty, spravedlnosti a odkazu, jako omg, nápisy na záchodě jsou na každý fucking škole, někdo napíše na kabinku ,,slut" a jako co? Já se z toho jdu zabít? Šikana je everywhere, tím, že vyhraje case nic nezmění, nikoho tím nezachrání, kdo se chce zabít, udělá to, i kdyby škola měla nějaký supr čupr anti-bullying oddělení.
Další věc, se kterou si pohrál seriál, je onen úsměvný fakt, že ze třetiny hlavních postav udělal homosexuály. Ta zatracená politická korektnost... nebo jen nesmí chybět klišé? Možná to však seriálu jen prospělo, protože v knize, ať jsem se snažila sebevíc, jsem nenašla např. na Courtney nic, co by z ní dělalo tak hroznýho člověka, jak si věčně Hannah stěžuje. V seriálu z ní udělali small talk sobeckou vlezdoprdelku, co se na všechny usmívá a na každýho je děsně milá, ale jakmile jde do tuhýho, tak nemá problém každýho potopit, hlavně aby ona sama byla v pohodě.
K Hanně lítost příliš necítím, jen k těm, které svou sebevraždou poznamenala. Nevím, možná jen nejsem cílová skupina, já myslím, že číst/vidět to v rozpuku puberty, asi bych to viděla mnohem méně cynicky.
Jinak knize chybělo to, co seriálu dodávalo velké plus a sice že to bylo napínavý, zajímavý, mělo to realistický postavy, skvělej soundtrack, nicméně ono mínus, že je Hannah egoistický, dětinský, sobecký manipulátor, zůstal tam i tam.
Dočetla jsem jen z vlastní zásadovosti, totiž že vždy dočtu, co jsem rozečetla. Možná bych to s tou zásadovostí neměla přehánět...

28.06.2017 2 z 5

Asylum Asylum Madeleine Roux

Ach jo... tak skvělý námět a tak špatně napsané. Hlavním postavám že má být 16? I můj devítiletý bratr by se dokázal lépe vyjadřovat. A chování hlavních hrdinů také odpovídá spíše jeho věkové kategorii. De facto se to všechno hrozně pomalu rozjíždí, třičtvrtě knihy se tam nic pořádného neděje a veškerý děj se pak odehrává v posledních třech kapitolách.
Číst to tak ve dvanácti letech, nejspíš bych z toho byla nadšená, ale pro dospělého člověka je to zkrátka nezáživné a chování postav tak infantilní, že máte nutkání obracet oči v sloup každý třetí odstavec.

10.11.2016 3 z 5

Poslední dny Jacka Sparkse Poslední dny Jacka Sparkse Jason Arnopp

Což o to, kniha je to zajímavá... napínavá... bohužel až posledních 150 stránek. Těch úvodních 300 je šíleně rozvleklý soupis cynických a skeptických žvástů neuvěřitelně nesympatické hlavní postavy. Z nápadu se dalo vytřískat mnohem víc, být kniha o 200 stran kratší, zážitek by byl mnohem hlubší.

05.04.2019 3 z 5