Alwiel Alwiel komentáře u knih

Čuk a Gek Čuk a Gek Arkadij Gajdar (p)

Neznala jsem Čuka a Geka. Ale nechápu moc, proč pro starší generaci je to kniha s nálepkou propaganda, snad tím, že to museli číst za minulého režimu ve škole. V knize je cítit předzvěst války, která je reprezentována zmínkami o Vorošilovi a vojácích, které kluci viděli na obrněném vlaku. Kniha je úžasná a dobrodružná, chytne a nepustí. Myslím, že by mohla směle konkurovat dnešním dětským knihám.

Příběh prince Gendžiho 1 Příběh prince Gendžiho 1 Murasaki Šikibu

Musím říct, že jsem se před pár lety nadšeně pustila do čtení této první části série. Na konci první dílu, jsem k hlavní postavě cítila takový odpor, možná kvůli tomu, jak byl neustále vyzdvihován jako nejúžasnější na světě, že jsem mu to vyhnanství od dvora na ,,konec světa" přála. Přesto mě toto znechucení hlavním hrdinou neodradilo od dalších dílů. Myslím, že kniha je skvělou ukázkou dobové mentality aristokracie, z první ruky se dovídáme jak chodili námluvy a milenecké vztahy. (Nejvíc mě šokovalo, když se princ až po několika měsících vztahu, když už s ním jeho milenka byla těhotná, kterou si získal ve vyhnanství, rozhodl, že počká na úsvit, aby viděl jak děvče vypadá!)

20.01.2014

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Mika Waltari

Úžasně čtivá kniha, člověk si s ní zopakuje dějepis, ale přijde mi až nereálné, aby někdo během tak krátkého časového úseku dokázal zažít tolik dějinně důležitých událostí jako hlavní postava. Myslím si, že ,,bláznění" kolem Tomáše Mützera je zde docela věrohodně ukázáno, jak lidé dokázali věřit, že jdou za Boží pravdou a Bůh je s nimi.

21.01.2014 4 z 5

Svatý chrt Svatý chrt Jean-Claude Schmitt

Vřele doporučuji, skvělá kniha. Myslím, že může zaujmout i ne-historika svým zajímavým tématem.

Babička, kuře a Drnditonda Babička, kuře a Drnditonda Michael Roher

Pracuji v malé knihovně na malém městě a pro realizaci dětské čtenářské soutěže jsem načítala několik desítek dětských knížek, převážně novinky z našeho fondu. A musím říct, že tato kniha je jedna z nejlepších, co jsem v posledních pár letech četla.Zábavná a milá. Prostě vřele doporučuji. Nechápu, jak mohla skončit na pultech Levných knih, ale díky tomu jsme mohla zakoupit několik výtisků a podarovat tak přátele :)

26.07.2016 5 z 5

Vlna zenu. Bašó, haiku a zen Vlna zenu. Bašó, haiku a zen Robert Aitken

Tato knížka byla možná mým prvním setkáním se zenbudhismem a seznámením s haiku, což mě docela poznamenalo :) Musím dodat, že v dobrém.

21.01.2014 5 z 5

Krokodýl Evžen a jeho kamarádi Krokodýl Evžen a jeho kamarádi Eduard Nikolajevič Uspenskij

První knížka, kterou jsme zvládla přečíst v ruštině :) Je fakt skvělá. Podle knížky byl natočen i sovětský animovaný film Čeburáška, ale knížka je lepší než animáček, do kterého se nevešly některé vtipné scény. Jako když Krokodýl Géňa / Evžen hraje za holčičku Gálu / Klárku hlavní roli v Červené Karkulce a zapomene na text a málem sežere vlka :D

21.01.2014

Prostor lásky Prostor lásky Vladimir Megre (p)

Myslím, že tento díl z celé série mě nejvíce ovlivnil. Knížky Megreho se pro mě staly inspirací a vlastně takovým jasným světýlkem naděje v době, kdy jsem měla pocit, že nic a nikdo nemá smyl.

20.01.2014 5 z 5