A.Lang. A.Lang. komentáře u knih

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

K této knize jsem se dostala díky povinné školní četbě. Nijak jsem neváhala si tuto krásnou povídku přečíst. I když je poměrně krátká, má hluboký význam. Ani jsem nečekala, jak moc mě vtáhne do děje. Je o starém pastýři, který každý den sbírá, třídí a sází spousty žaludů a bukvic. Díky jeho vytrvalosti, víře a píli z nich vyrostou ve vyprahlé pustině stromy a tím se z pusté krajina stane překrásná.
Je úchvatné, jak stačí jeden vytrvalý člověk, jedna jeho myšlenka a může se toho hodně změnit. Nejen krajina, ale i spousta lidských životů. Kdyby takových lidí jako pastýř Elzeárd Bouffier bylo více, svět by vypadal jinak. Dnes už je však skoro nikde nenajdeme. Věřím, že aspoň pár lidí, kteří si přečetli knihu Muž, který sázel stromy od Jeana Giona, přestali ničit přírodu a snažili se ji trochu chránit a opečovávat jako pastýř Elzeárd.
Tato povídka se mi také líbila kvůli krásnému vylíčení, jak Elzeárd vytrvale sázel stromy a neztrácel víru. Bylo tam také mnoho slovních symbolů, proto jsem musela, ale i chtěla je při čtení objevovat.

02.03.2015 5 z 5