1987 1987 komentáře u knih

Oko Oko Vladimír Balla

Balla vie.

22.02.2018 4 z 5

Záblesk duše Záblesk duše Hubert Mania

Krasna kniha. Venujte jej pozornost a cas. Idealne, ked na vas po jej docitani spadnu styridsiatky teploty - halucinacie potom mozu byt prenadherne.

Ransom Ransom Jay McInerney

Krasna chlapska, chlapcenska kniha. Radost z pisania a prepisovania, Amerika, aku mam rad. Ano, "a ten konec ovšem...".

Sexus Sexus Henry Miller

Absolutna, nezastavitelna MRDA. Ano, mnohi kritici spravne poukazuju na to, ze je to zla literatura. Napriek tomu je to vyborna kniha.

Kolos z Marussi Kolos z Marussi Henry Miller

Jedna z najkrajsich knih, ake som cital. Mam pocit, ze kazde dalsie slovo by bolo navyse.

21.02.2018 5 z 5

Big Sur a pomeranče Hieronyma Bosche Big Sur a pomeranče Hieronyma Bosche Henry Miller

Nadherna, velka kniha. Cital som ju osamote na Malorke pri puciacich ovocnych stromoch na pozemku dvoch dobrych ludi a pil pri tom vodu z dzbanu.

21.02.2018 5 z 5

Viditelná temnota: Paměti šílenství Viditelná temnota: Paměti šílenství William Styron

WS vie, o com hovori a vie, ze nadej je dolezita. Dovod, ktory ho v hodine dvanastej od planovanej samovrazdy ochranil, je krasny.

21.02.2018 5 z 5

Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem Joanne Greenberg

Vynimocne dielo. Predstavte si byvaleho schizofrenika, ktory je zaroven velmi talentovanym spisovatelom a opisuje vam, co zazival a videl pocas liecby. Tiez vynimocnej - bez medikamentov na toto ochorenie (ktorych ucinky zrejme budu predmetom sporov).
Mimochodom, po rokoch od uspesnej liecby a po vydani knihy sa psychiatri zhoduju, ze autorka netrpela schizofreniou, ale depresiou.

Deníky Sylvie Plathové Deníky Sylvie Plathové Sylvia Plath

Nedavno som cital knihu Joane Greenberg I never promised you a rose garden a spomenul som si na denniky Sylvie Plath. Po jej Dennikoch som siahol preto, ze ma fascinuje meno Sylvia s ypsilonom a depresia. Krehka osoba, ktora v sebe skryva obrovsku tvorivu silu, je castokrat odsudena na tragicky koniec - aspon tak sa mi to zda. Cim som starsi, tym viac. Pekna kniha, ktora opisuje roztrasenu ciaru smerom nadol az na koniec papiera.

Sběratel dýmek Sběratel dýmek Katja Kettu

Perfektny preklad, jazyk a slovna zasoba. Radost citat to, co bola radost pisat. Nemam za sebou Porodní bábu, ktora by mozno zazitok este zvyraznila.
Hutne napisana kniha s vysokou koncentraciou Lasky. Tych par poviedok mi stacilo, uz ani o jednu viac, a idem to vydychat niecim uplne inym.

21.02.2018 4 z 5

Mohol to napisat Baricco a nakrutit David Lynch, potom by ma to asi bavilo.

Mam take podozrenie, ze ide o vysoko neuprimne dielo.
"Vezmime postara, ktory porusuje listove tajomstvo, tajomnu dievcinu z Guadelupe a doplnme haiku, aby sme to spravili trochu zaujimavejsie. Predsa len, trochu exotiky to hezky vopepří."
"A co koniec?"
"Neviem, nieco, co rozhodi dojatych ludi. Smrt hlavneho hrdinu?"
"Ok, moze byt. Ale chyba mi tam trochu lechtání."
"No dobre, tak spomeniem nejake bradavky, pery, zimomriavky a tak. Ale nic explicitne, aby sa to mohlo darovat pod stromcek."
"Ok. Zozeniem sikovneho art directora, aby tomu dal hezkej vošat."
"Super. Nech to ma potencial na dvojku."

Denisovi som nezozral ani bodkociarku.

21.02.2018 1 z 5

Biely vrabec Biely vrabec Ladislav Ballek

Krasna kniha. Bohaty jazyk. Vyskusajte. Niekedy premyslam nad tym, ako by knihu autor napisal dnes - ako by do nej zaradil dnesne vydobytky a sklamania.

19.02.2018 5 z 5

Newyorská trilogie Newyorská trilogie Paul Auster

nadhera. laska k jazyku, pisaniu a definovaniu i prekracovaniu literarnych zanrov. kto rad pise, nech si toto precita.

09.10.2017 5 z 5

Abeceda mladého detektíva Abeceda mladého detektíva Erich Ballinger

Jedna z najlepsich knih, ake poznam. Vesela, vtipna, s nadhladom. Pre dobrodruzne deti a ich rodicov, ale aj pre nedobrodruzne deti, aby ich dobrodruzstva zacali zaujimat. Krasne ilustracie, clovek ma pocit, ze cita krimikroniku v novinach. Vyborna vec.

27.09.2017 5 z 5