1972Sixo 1972Sixo komentáře u knih

Kult svatého ohně Kult svatého ohně Vicente Segrelles

Nemal som problém s jednoduchosťou príbehu. Sedelo mi to ku komiksu z európskej éry ranných 80tých (Rahan, Storm, Ritier Yvain apod.). O to viac som si vychutnával atmosféru nadoblačných výšok a nedoziernych diaľav... a samozrejme ženských kriviek a anatómie lietajúcich tvorov.

10.03.2020 4 z 5

Syn klanu M Syn klanu M David Hine

Na hranici vnímavosti!

10.03.2020 2 z 5

Ghost Rider: Cesta do zatracení Ghost Rider: Cesta do zatracení Garth Ennis

Od Ennisa som očakával chytľavejší scenár. Ale ten opulentný vizuál, ten sa len tak nevidí.

24.02.2020 3 z 5

Prasa Prasa Ivan Kučera

Hnus, bordeľ, a anarchiu okorenenú štipkou extrémizmu. Toto nám servíruje autor v tomto romániku - fakt dlhšej poviedke. A mne ten Ostrý Pichliač celkom prirástol k srdcu - celkom ako naša dedina. No..., napriek slušnej (a originálne) ukončenej prasačej línií, tu je nemenej zaujímavá línia (asociálna, prečo to nenazve pravým menom), je žiaľbohu ukončená priskoro a až do konca knihy čakám, že sa ešte ukáže. Ale ináč fajn, brutalitky, popkultúrne odkazy, naturalisticky servírované na drevenom podnose. Sem - tam naozaj vydarené slohotvorné state. No, nežerte to - bravčovinky z domáceho chovu! Vďaka za slušnú porciu Ivan.

24.02.2020 4 z 5

Půlminutové horory Půlminutové horory * antologie

Knižôčka presne zodpovedajúca svojmu názvu, lebo tých pár (desiatok!!!) hororčekov zhltnete za hodinku- dve. No na to aby ste sa o niekoho báli sa potrebujete zžiť s postavou - a na to je málo priestoru, takže príbehy sú často len pointy s malým predpríbehom. Ale nájdu sa medzi nimi aj perly. Taká Legenda o Alexandře a Roze je síce malý grafický list (komiks o jenom obrázku) a pár riadkoch, ale je úderný, humorný a vo svojej komplexnosti aj strašidelný. Zaslúžil by si kultový status minimalistického hororu. 3nitka, vďaka za požičanie.

20.02.2020 4 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Skvelé pokračovanie skvelej knihy. Tas zmenil spolubývajúceho, kráľa vymenil za nechcenú manželku, takže o slovné šermovačky nie je núdza. Ale postupne aj chladný psí čumák začína mäknúť a príbeh naberá romantickú líniu - nie na škodu. Fyzických šermovačiek je pomenej a aj tak to nenudí, no nakoniec si na svoje prídu aj tie a je to napínavé a srdcervúce a...

20.02.2020 5 z 5

Rahan a rozpolcená hora Rahan a rozpolcená hora Roger Lécureux

Jednoduché, primitívne ako Rahan sám, no nie bezduché. Krásna retro kresba, no neviem či to dnes ešte niekoho osloví - mimo nostagikov.

14.02.2020 4 z 5

Zloduch Zloduch Grigorij Anisimovič Fedosejev

Skvelé dobrodružstvo z jesennej Tajgy. Kniha nepoplatná dobe v ktorej vznikla. Len čistý napínavý príbeh skupiny ľudí v boji o prežitie v pralesoch ruskej Tajgy. Stretnutie skupiny sovietských vedcov s domorodými Evenkami, nádherný popis prírody, hraničiaci s gýčom a pátranie po stratených členoch expedícií sa mení v dobrodružný survival až do brutálneho konca. To všetko doplnené Burianovými majstrovskými ilustráciami. Za mňa plná paľba.

11.02.2020 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Parádna "spanilá" jazda, sympatické postavy, bezchybné dialógy, brutálny stredovek a Jirásková čeština. Už zháňam ďalšie časti.

20.12.2019 5 z 5

Predátoři Predátoři Miroslav Žamboch

Parádna akčná jazda so životnými postavami a hravými dialógmi. Gradujúce napätie počas celej knihy a masakrálny záver. Toto české PULPOVÉ dielko nasadiklo laťku riadne vysoko. No nežerte to mäso!!!

17.12.2019 5 z 5

Přízraky na Devíně Přízraky na Devíně Juraj Červenák

Parádne našrubovaná akcia na skorodejinné udalosti. Na romantiku už nie je čas. Všetko sa to zomelie v krátkom časovom úseku - pár dní. Výborne napísané, ani riadok zbytočný, naopak, pár by som pridal, no už by to asi nemalo taký drajv. No najlepšie sú scény tých pohanských obradov - to nech mi Červenák nehovorí, že tam nebol.

27.11.2019 5 z 5

Šachová novela Šachová novela Stefan Zweig

Milé. Trochu Švejk, trochu Forest Gump, trochu Kafka. V jednej chvíli aj celkom napínavé.

13.11.2019 5 z 5

Démoni pralesa Démoni pralesa Alec Palmer (p)

(SPOILER) No, celkom som sa na to tešil. Potvorky mám veľmi rád. Ale ten mix Crichtonovho "Conga" a "Jurského parku", ma veľmi nepotešil. Klišé nad klišé.
POZOR SPOILERY!
V lese žijú potvory, čo žerú ľudí. Asi sú to praveké jaštery - sú len dva (kde sú ostatné?), jeden mesožravý a jeden bylinožravý Asi k nám priliezli z druhej dimenzie (riadne zahmlený -ako ináč- tunel v džungli). Nezaujímavé skupiny ľudí, ku ktorým nič necítiť: výprava, domorodci, pašeráci, vojaci, nosiči. + všeci černoškovia mali skoro zameniteľné mená a dinosaury apetít podľa lacného scenára.

13.11.2019 2 z 5

Batman a syn Batman a syn Grant Morrison

Škoda neukončeného deja! Ináč - nie zlé.

04.11.2019 4 z 5

Paříž: Katakomby Paříž: Katakomby Jeremy Bates

Celé to bolo akože celkom fajn, napínavé, trochu strašidelné, atď. Len mám stále pocit, že postava Katji v "normálnom" svete mala obrovský a nevyužitý potenciál, ktorý sa tak rýchlo ukončil. Bolo by zaujímavé sledovať jej púť mimo katakomb.

14.10.2019 5 z 5

Až na konec světa Až na konec světa Vladimír Prokop

Tak skôr prelistované, ako prečítané. Na to, že je to katalóg z výstavy , tak tomu chýba odborné slovo kurátora. Za text je tam len štrukturovaná biografia. Obrázky - fajn, no väčšina už bola publikovaná a niektoré zaberajú len pol strany a paradoxne práve niektoré "geografické", ktorým je venovaná výstava, pritom niekde sú aj cele prázdne strany. Mierne sklamanie.

01.10.2019 3 z 5

Biggles a modré nebezpečí Biggles a modré nebezpečí William Earl Johns

Nemám problém dať 5 hviezd. Veľmi príjemne retro dobrodružstvo tak typické z medzivojnového obdobia. Neohrozený hrdinovia, striedajú zem - voda - vzduch, proti nepriateľovi impéria. A sympatický tínedžer Ginger ich doslova vytiahne z každého problému.

13.09.2019 5 z 5

Indiánské léto / El Gaucho Indiánské léto / El Gaucho Milo Manara

Netreba v tých príbehoch hľadať klasický dej typu úvod - jadro - záver. Je to dobová freska, vytrhnutá zo života, hoci vymyslená - mohla sa stať. A určite sa mnoho takýchto skutkov aj stalo a boli zabudnuté. Kresba je detailná, jemná a predcízna. Nádherné ženy striedajú ako protipóly brutálny chlapi (až na výnimky). Erotika hraničiaca so soft-pornom prelínajúca sa oboma príbehmi to riadne okorenila. Ani brutalite nie je venované toľko obrázkov. Oproti tomu je krajina detailne nádherná a negýčovo snová a veľmi atmosferická. Nič pre mainstreamového čitateľa.

08.09.2019 5 z 5

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Fajná zimná atmosféra nahráva slušnému príbehu, no detektívne orgie sa nekonajú. Príbeh posúvajú len jednotlivé výsluchy podozrivých, kde sám pan Červenák odvracia zrak od Jarošových praktík. Škoda! Tak v polovici sa to začne nabaľovať napetím a príjemne zapletať. Najlepšie sú posledné state (Jaroš - Štajnovo potomstvo), ktoré idú mimo hlavnú dejovú líniu. Tam príbeh dostáva ďalší rozmer, ktorý sa začal sľubne vyvíjať, ale ostal nedokončený. Pokračovanie nabudúce.

06.09.2019 4 z 5

Život a doba Držgroša McDucka Život a doba Držgroša McDucka Don Rosa

Veľmi príjemné retro, jak v príbehu, tak aj v kresbe. Tak tá drobnokresba by si zaslúžila aj väčší papier, niektoré obrázky boli neskutočné detailné a plné vtípkov a pritom epické. Moje oči dostali riadne zabrať. Stálo to za to!

03.09.2019 5 z 5