Zvěstovatel: Pomsta zatracených

Zvěstovatel: Pomsta zatracených https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/187669/mid_zvestovatel-pomsta-zatracenych-TY6-187669.jpg 4 7 6

Severský mág Regnus Senurelfin Kiennur poznal na vlastní kůži, co obnáší schopnost předpovídat budoucnost. Vize ho obraly o všechno a nyní spatřil svou smrt. Spolu s ní má přijít zničující válka, taková, jaká na Kanzolu nebyla tisíc let. Čas utíká, události se daly do pohybu a zůstává jediná otázka - má Regnus šanci tomu zabránit?... celý text

Michela
18.06.2019 5 z 5

Do příběhu jsem se dostala asi v polovině první kapitoly a musela jsem se krotit, abych četla pomalu a nehltala knihu příliš rychle. Trochu mě mátlo to, že jsem byla zatažena do děje, který už tak trochu probíhal. Většina knih, které jsem zatím četla, začíná ve skoro absolutním klidu. Čtenář je seznámen s hlavní postavou, která většinou nemá moc rozsáhlou minulost, se situací okolo a až potom se děj rozjíždí. Tady jsem otevřela knihu a už tady byla napůl vytvořená hlavní postava, která měla minulost a v knize se na ni nacházely narážky, které jsem v ten moment nechápala. Občas jsem se ztrácela ve jménech, osobnostech a vztazích, které byly krásně vystiženy, a stalo se, že jsem soucítila s Regnem v tom, že jsem neměla ponětí, komu můžu věřit a komu ne. I přesto moje zmatení se mi to na knize líbí, protože je to vážně realisticky podáno. A nejen to. Kdybych z knihy odstranila magii a tak, dokážu si představit, že by se to vážně odehrálo před pár staletími. Mezi věci, které se mi moc nelíbí, patří hlavně malinkaté chybky, které mě vyrušovaly od děje. Že se tu a tam mezera zjevila, tu a tam se zase vytratila. Také občas odstavec končil neukončenou větou, která ale pokračovala v dalším odstavci. Možná je to jen můj problém, ale hodně mě to rušilo. Mezi takové sporné aspekty knihy bych zařadila mírnou zmatečnost. Když jsem knihu četla, hodně mě to rušilo a občas jsem si musela jednu pasáž přečíst víckrát, abych jí porozuměla. Ale takto s odstupem se mi to líbí, protože takový svět vlastně je. Jeden velký chaos. Konec je na můj vkus až moc otevřený. Kdyby nebyl další díl, tak bych to považovala za obrovské mínus. Ale jelikož vím, že tu je, tak se asi co nejdřív pustím do dalšího dílu. Líbily se mi také flashbacky v podobě Střepů minulosti. Mnoho otázek to zodpovědělo, další zase vytvořilo. Tak to podle mě má být. Celkově se mi kniha líbí a už poněkolikáté mám chuť tady vyzdvihnout realističnost, ale to bych tady byla ještě dlouho. A nakonec bych chtěla poděkovat autorům, že jsem měla možnost si knihu přečíst. Děkuji.

CZesnek
25.01.2017

Čtení této knihy jsem si užíval už od samého začátku. Určitá přirozenost postav a svižný děj plný nápaditých zvratů mě udržoval neustále ve střehu. Styl kterým je kniha napsána mě po prvních stránkách vtáhla do děje tak moc že mi bylo líto kdž jsem musel přestat číst. Také velmi ocenuji ruznorodost postav od lidi pres trpasliky a draky az po pantherse a jine. Velmi se mi take libí micháni minulosti a "součastnosti" kde ani jedno není nudné.Svět ve kterém se postavy pohybují je propracovaný a pestrobarevný. Každý detail v knížce popsaný patří do příběhu a utváří ho.Můj favorit celého příběhu je Hinabir snežný irbis. Baví mě však velmi i povahy trpaslíků. Vše v této knize na mě působí propracovaně a smysluplně a jsem velmi rad že jsem tuhle knihu četl. Díky moc autorům

Tichlatrix
24.09.2015

Čím dlhšie som túto knihu čítal, tým viac sa mi páčila. Najmä niekde za druhou tretinou podľa môjho názoru úroveň a schopnosť knihy vtiahnuť do deja mňa, čitateľa, rapídne vzrástla. Súviselo to najmä s istou premenou charakteru hlavnej postavy. Ale žiadne spoilery v mojom komentáre nebudú (smile)
Ďalej sa mi páčil spôsob "střepov minulosti" ktorým autori odhaľovali udalosti, ktoré sa odohrali v minulosti. Na každý jeden som sa veľmi tešil a dopredu som si pozrel na ktorej strane bude nasledujúci, aby som sa mohol tešiť každou prečítanou stranou ktorou som sa dostával bližšie k udalostiam minulým. Samotný fakt, že tento fantastický svet má vytvorenú veľmi komplexnú a rozsiahlu minulosť mi určite umožnil sa ešte viac vtiahnuť do deja a uveriť v reálnosť celého sveta.
Niekedy som mal pocit, že sú boje opisované v knihe až moc vygradované oproti iným fantasy knihám, čo som už čítal. Avšak, po menšej úvahe som dospel k názoru, že ak by sa niečo také dialo, tak by to určite malo patričné grády.
Ďalšiu pochvalu udeľujem za prepracovanosť všetkého okolo mágie v tomto svete. Veľmi sa mi páčila základná myšlienka na ktorej je koncept fungovania mágie postavený. Ako aj všetky detaily celých ďalších "sfér".
Na druhej strane, ak by som už musel niečo vytknúť, tak by to bol relatívne pomalší štart knihy v porovnaní s tým, ako sa ďalej rozbehne dej.
A aj koniec bol taký.. no, celkom som bol sklamaný z toho, že ten príbeh nemôžem dočítať dokonca, lebo je to len prvá čas. Možno by to mohla nahradiť nejaká väčšia udalosť na konci knihy. Úprimne som očakával nejaký o niečo väčší zvrat na záver. Alebo inak povedané, bolo tam načrtnutých veľa situácií, ktoré sa nestihli odohrať v tejto časti a veľmi sa na ne teším.Tichlatrix

Elern
30.09.2014 4 z 5

"Přišel čas si promluvit, mladý Kiennure ..."

U Pomsty zatracených byste se neměli zaleknout její délkou a poněkud rozvleklým začátkem. Obsahuje mnoho na sebe navazujících akčně vypjatě napínavých scén a její příběh provází mnoho zajímavých postav, s kterými se buď ztotožníte, nebo si je oblíbíte. Má veškeré prvky, jaké by měla úspěšná fantasy mít: mnoho promyšlených postav bájných národností, perfektně do detailu vytvořenou magii a historii, bravurně vystižené popisy, mnoho napínavých scén a ucelený smyslu plný příběh s reálnou hlavní postavou. Už se těším na pokračování, kde doufám osobněji poznám některé vedlejší a hlavní postavy.

Vytkla bych jenom tři zásadní věci. Za prvé jistou chaotičnost Kanzolu. Věci ohledně magie a hierarchie politiky mi nebyla úplně jasná, i když kniha na konci obsahuje slovníček. Autoři by měli mít na paměti, že čtenář s tímto světem není obeznámen stejně jako oni. Za druhé se mě nelíbilo, že žádná s hlavních postav nebyla žena. Jediná Myren to zachraňovala, ale neměla tolik prostoru, kolik bych chtěla. Bohužel tohle je otázka ohledně čtenářského míření autorů - jakou část příznivců čekají a za třetí - konec byl poněkud předvídatelný a odbytý. Zasloužil by si daleko větší finále.

Sečteno podtrženo, kniha byla poutavá a nezklamala mě. Je důkazem toho, že česká fantasy existuje a dokáže být na kvalitní úrovni. Jen tak dále! Už se těším na přídavek!

Luboš91
08.04.2014 4 z 5

V prvním díle trilogie o severském mágu Regnu Senurelfinu Kiennurovi (snad se nebude zlobit, že jsem zmínil i neoblíbené druhé jméno), se vydáte na dlouhou pouť, ve které procestujete značnou část severu Kanzolu a po cestě zažijete spoustu zajímavých a dramatických momentů. Příběh nepostrádá dynamiku, přičemž se autorům povedlo stvořit promyšlený fantasy svět, v jehož vnitřní politice a konfliktech čtenář určitě najde jisté paralely s reálným světem.

Pokud bych autory osobně neznal, určitě bych si nemyslel, že je to jejich první počin. Schválně i kvůli tomu jsem si některé pasáže pročítal znovu a přišlo mi, že jazyk, kterým se vyjadřují, je vytříbený a snesl by srovnání s díly mnohem zkušenějších spisovatelů.

Jediné, co mě trošku zklamalo, byl závěr prvního dílu. Ačkoli bude mít příběh pokračování, čekal jsem přece jen asi dramatičtější vyvrcholení.

Tato kniha je ale rozhodně z těch, které si rád znovu přečtu a jsem v očekávání, co nabídnou autoři příště. Po prvním skvělém díle mám mírný strach, jestli se nevyčerpali.

Morgause
27.01.2014 4 z 5

Nejprve musím upozornit, že oba autory osobně znám, tudíž je pravděpodobné, že můj komentář bude zatížen značnou dávkou subjektivity.

Pomsta zatracených je pěkně napsaná a čtivá oddechová fantasy. Nelze zde hledat žádná všeobjímající poučení, moudra ani nic podobného, ale to nevadí. Příběh je do detailu promyšlený a poutavý, rozhodně jej lze doporučit každému milovníkovi trpaslíků, mágů, elfů, draků a vymyšlených světů.

Oceňuji zejména do detailu propracovanou magii a způsoby jejího využití, a podobně vypilovanou politiku a náboženství. Rovněž se mi líbí poutavost těch nejepičtějších momentů příběhu - bitev, magických soubojů a evokací různých bytostí. Zde je čtenář přímo vtahován do děje, a alespoň já jsem nemohla od knihy odtrhnout oči, dokud jsem se nedověděla, jak to dopadlo...

Jediná věc, která mě ohledně příběhu mrzí (nebo spíš přímo štve), je smrt mojí nejoblíbenější postavy. Neskutečně mě zajímalo, jak by tento tvrdohlavý a zarputilý mág zareagoval, kdyby musel přiznat, že se mýlil, a jak by se jeho charakter vyvíjel dál; ale ne, on dřív umře... Neskutečná škoda.

Dalším podstatným a zajímavě řešeným elementem knihy jsou "Střepy minulosti", které sérií krátkých kapitol představí čtenáři historii světa, ve kterém se příběh odehrává. Toto podání mi přišlo rozhodně atraktivnější a živější, než kdyby byly události ze života protagonistových předků vyprávěny nějakou prastarou postavou "doma u krbu" nebo "u piva".

V knize mi však vadila přehršel různých (většinou gramatických) chyb. Moc to zamrzí, když čtenář, pohlcený zajímavým a poutavým magickým soubojem, začne najednou přemýšlet: "A proč tady, kurník, chybí ta čárka?"

Ohledně hodnocení jsem poměrně dlouho váhala, nakonec jsem se ale rozhodla, že dám knize podmíněné čtyři hvězdičky. Pokud do dotisku zmizí alespoň většina chyb, první díl trilogie si toto hodnocení s klidným svědomím zaslouží.

dark fantasy

Autoři knihy