Znamenitá mrtvola

Znamenitá mrtvola https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/492192/bmid_znamenita-mrtvola-x2q-492192.jpg 3 1502 464

Když Agustina Bazterrica v roce 2017 zvítězila se svojí mrazivou dystopií v prestižní literární soutěži Clarín, jistě netušila, že se děj její knihy zanedlouho částečně stane skutečností, a její román tak získá na aktuálnosti a naléhavosti. Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno. Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru. V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít. Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni? Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Fobos

Cadáver exquisito , 2017

Martina852
05.03.2024 4 z 5

(SPOILER) Dystopie, kde místo zvířecího masa se jí maso lidské.
Hlavní hrdina nám popisuje temnou společnost, kde je legální kanibalismus a provází nás celým procesem porážky a popisuje svět po Velké změně. I když sám odsuzuje pojídání speciálního masa nebrání porušit své zásady, aby zachránil své manželství a splnil si tak svoji touhu po dítěti.
Dost si kladu otázku, co tím chtěla spisovatelka říci. Docházím k závěru, že autorka poukazuje, že v každém z nás je trochu pokrytce, ať už to je za jakékoliv situace a za jakéhokoliv režimu.

petrulka
04.03.2024 3 z 5

No... jediná pasáž, která mě zasáhla, byla ta se štěňátky. Jinak je to jednoduché. To všechno se děje, to vše děláme živým bytostem, uvažujícím, vědomým si sebe sama. Komu tato kniha poslouží jako nastavené zrcadlo..?
Jinak velmi čtivé, zajímavé - opravdu by prsty nakrájené na plátky byly lahůdkou?

Slezadav
04.03.2024 4 z 5

Velmi originální a zajímavá dystopie ze společnosti, kde se jedení lidského masa stalo normou. Tenhle příběh určitě není pro každého. Je brutálně syrový, plný scén, kde se s lidmi zachází jako s dobytkem. Možná těchto scén bylo zbytečně moc, stačila by polovina pro potřebný efekt.
Velmi oceňuji, že autorka nezapadla do klasické šablony dystopií, kde dochází za pomoci mentora k prozření, pak konfrontaci s autoritou a nakonec k boji/útěku. Našla si vlastní cestu, kde se zaměřila na osobní příběh někoho, kdo je se systémem pevně spojen a přesto se mu to svým způsobem hnusí.
Několik kapitol (např. honitba) mi připadalo dost zbytečných, naopak jiné části příběhu byly propracované až příliš málo. Závěr naprosto dle očekávání, kdy už cca od poloviny bylo vidět, k čemu děj spěje.
Možná škoda, že kniha byla tak krátká, tento originální svět by si zasloužil víc. Klidně i pokračování nebo prequel o "Velké změně" by mi nebylo proti srsti. Dávám solidní 4* a jsem rád, že jsem se pro jednou nedal odradit obrovskou propagací, která knihu provázela. Ta na mě totiž mívá spíše opačný efekt a knize se pak vyhnu.

sirojezkin
29.02.2024 3 z 5

Někoho to může odpuzovat, ale mě takové knihy nevadí. Líbilo se mi to. Dystopie.

Gabriela_K
24.02.2024 3 z 5

Kniha je čtivá, má velmi originální námět a konec, který jsem nečekala. Styl psaní je takový strohý až bezemoční, což se k tématu hodí, ale nebude se to líbit každému.
Kniha ani celkově nebude pro každého. Některé ty části byly nechutné i na mě a to si myslím, že vydržím dost v knihách. Taky si myslím, že to téma mělo velký potenciál, který nebyl využit na maximum, což je obrovská škoda. S tím souvisí i to, že při čtení mi v hlavě vyvstávaly otázky, na které jsem nikdy nedostala odpovědi.

Kaduri
12.02.2024 4 z 5

Rada si občas prečítam šokujúci, zvláštny príbeh s netradičnou tematikou.
Ehm.
Tak pri čítaní tejto knižky mi bolo prvýkrát fyzicky nevoľno. Neviem či skôr z nechutného popisu bitúnku alebo z totálnej degradácie ľudskej dôstojnosti. A to ešte nespomínam poľovačku a laboratóriá.
Avšak keď sa čitateľ "prenesie" cez tie nechutnosti, v knižke nájde hlbší podtext. Dystopickú budúcnosť, ktorú nechceme zažiť. Pripomenula mi "Príbeh služobnice".
Knižka určite vo mne vzbudila silné emócie. Nechuť, akýsi prirodzený odpor, kam je ľudstvo schopné zájsť v mene prežitia. Hrôzu, čo nás čaká na konci knižky.
A taký záver som teda nečakala.

„Ochutnal jste někdy něco, co ještě žilo?“
„Ne.“
„Je v tom jakési chvění, neznatelné, křehké teplo, díky němuž je maso výjimečně chutné. Vyrvat život zuby. Těšíte se z vědomí, že z vašeho rozhodnutí, v důsledku vašeho konání ta bytost přestala existovat. Cítíte přitom, jak ten úžasný, složitý organismus dodýchává a postupně se stává vaší součástí. Navždy. Tenhle zázrak mě fascinuje. Ta možnost nerozdělitelného spojení.“

A když vyšli na visutý most, otec mu ukázal vitráž s okřídleným mužem obklopeným ptáky a usmál se. Řekl mu: „Všichni tvrdí, že spadl, protože zaletěl příliš blízko ke slunci, ale letěl, chápeš, synku? Mohl létat. Co z toho, že spadneš, když jsi mohl být alespoň na pár vteřin ptákem.“

vercatko20
10.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Wow. Ač je to kniha, kde je čtenář opravdu vhozen do děje bez sáhodlouhého vysvětlování (jak píše i uživatel pode mnou), zcela dobře se dá vše uchopit a vžít do situace. Jen by mě zajímal např. rok a přesné místo. Předpokládám ale, že to bylo někde v Jižní Americe, možná právě v Argentině, odkud je sama autorka.

Celý příběh je psaný celkem zajímavou formou, nedá se ani říct, že by tam extra gradoval děj. Je to v jedné nechutné rovině.
Hodně mě teda dostala kapitola, kde haranti v opuštěné zoo zabijí ta štěňátka :(

Co se týká hlavního hrdiny, po skoro celou knihu je v depce (ale po tom, co prožil, se asi není čemu divit), ale celkem jsem s ním sympatizovala, jelikož mi přišlo, že jako jeden z mála (možná jeden jediný) má ještě nějaké morální hranice a přes ty nejde (narozdíl od své sestry). Ovšem na konci mě pěkně zklamal a nasral, stejně jako jeho žena. Ta mě nasrala větou "Vždyť nám mohla dát další děti". Fuj velebnosti :D

Otázkou však zůstává, jak bychom se zachovali obecně my jako lidstvo, kdyby nás potkala tahle tragédie. Možná tu moralizuju, ale možná bych byla stejná jako oni.. i když.. těžko si to představit :D

Jednu hvězdu strhávám za to, že už zhruba od čtvrtky knihy jsem čekala, co hlavní hrdina se samicí udělá - až na ten konec. Opravdu jsem mu chtěla věřit, že s Jazmin odjede do západu slunce a budou šťastní. Anebo že na to někdo přijde a zabije je oba. Ale reálný konec jsem nečekala.
A také ji strhávám za to, že mohlo být vysvětleno, jestli zvířata opravdu virus přenášela anebo to byl opravdu jen plán vlád různých zemí, jak se vypořádat s přelidněností.

luutha
06.02.2024 2 z 5

Kniha s novým a svěžím nápadem, který mohl mít mnohem větší potenciál. Připadá mi, že ale nebyl dotažen do konce a nějaká historie k tomu, proč tam je situace taková jaká je, dost chyběla. Čtenář je jen tak vhozen do děje bez nějakého vysvětlení a bude se od něj očekávat, že všemu bude rozumět.
Kniha jako dystopické sci-fi mě krom nápadu, ničím jiným moc nezaujala a četla se velmi rychle díky krátkým kapitolám.
Tuším kam s tímhle autorka chtěla směřovat. V knize vidím dnešní nenažranou a pokryteckou společnost. Společnost tak nenasytnou, že se z chamtivosti "požírají" sami navzájem.

Co mi ale nejvíc pokazilo čtení, je český překlad. Po stylistické stránce se mi hnusil a měla jsem pocit, že spíš čtu fan fiction povídku na Wattpadu. Za mě takhle vypadá překlad jak od školáka základní školy, který ještě nemá dostatečně vyvinutou slovní zásobu.
Ale i přes příšerný překlad, bych knize dala lepší 2 hvězdy.

Chesterton
31.01.2024 2 z 5

[Audiolibrix Plus]
Dystopie praví anotace.
Prestižní literární soutěž.
Syrový, nechutný.
Zvrácený, zvrhlý. Nepředstavitelný?
Bizarná.
Romantický román s tragickým koncom.
Praví komentáře zde.

U podobných typů knih si vždy říkám, zdali je to s námi jako lidmi už tolik nahnutý, že potřebujeme až tolik šokovat bestialitou, bizárem a zvrhlou syrově explicitní fantazií, abychom potkali záporné emoce? Nebo vůbec nějaké emoce...

Jasně.
Od prvních vět pochopíte, že jde o drsnou moralitku.
Jenže v jednadvacátém století v Evropě, co má na unijní vlajce od 'otců zakladatelů' dvanáct hvězd ...
Málokdo asi ví proč ;o)
Naivně bych si myslela, že starozákonní časy už jsou dávno pryč a na "hrubý pytel hrubá záplata" už není převládající mentalita ??? !!!

Nedočteno z nedostatku zájmu o tento literární druh a styl ...
Cena sem, cena tam. Nudila jsem se neskonale!
TOP komenty Metuje, Sanmark, Gordonlord a mnoho dalších, kteří se blíží k odpadu :)
2/1

Peter73
29.01.2024 3 z 5

(SPOILER) Dosť bizarná kniha. Autorka mala nápad veľmi dobrý - legalizácia kanibalizmu, ktorú zapríčiní epidémia zvierat. Na pozadí je rozohraný príbeh muža, ktorý stratí to, na čom mu najviac záležalo a pod vplyvom týchto udalostí sa mení na človeka, ktorý sa vzoprie svojím zásadám. Vyzerá to ako romantický román s tragickým koncom, ale sú tam pasáže o konzumácii ľudského mäsa, popisy spracovania ľudí, toto každému nevonia, no proste kanibalizmus. Prepojenie týchto dvoch línií sa ale podľa mňa dobre nepodarilo. Čakal som viac od tohto bizarného diela, niektoré pasáže akoby tam boli len prilepené k deju, vytŕčali, nepasovali tam, no čo už, je to prvotina a podobných kníh bude ešte dosť.

Tomas20042004
29.01.2024 2 z 5

Námet knihy ma zaujal. Ľudia chovaný na mäso - to znelo zaujímavo. Ale opak bol pravdou.
Príbeh bol taký nemastný, neslaný a bez deja. Prvá polovica knihy
o ničom a v druhej polovici keď som si myslel že už by sa niečo mohla začať diať tak to skončilo.
Bolo to morbídne miestami nechutné ale to je asi tak všetko. Ak by to dostal nejaký skúsený autor
tak by sa dalo s toho vyťažiť určite viac.

Jazzminator
24.01.2024 3 z 5

(SPOILER) Zvrácené, šokující, brutální, explicitní a surové. Mé hodnocení, které jsem si pomyslně během četby vytvářela, neustále oscilovalo někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, nakonec jsem se rozhodla hvězdičku ubrat, protože se zde přece jenom vyskytly věci, které mi osobně moc nesedly. Podle mě kniha měla se svým námětem dobře našlápnuto, ale její potenciál nebyl bohužel zcela využit. Přišla mi obecně celkem krátká a zkratkovitá, všechno bylo pojato jaksi věcně a dosti rychle. Rozumím tomu, že se pravděpodobně jednalo o záměr autorky vzhledem k tématu knihy - tudíž přistupovat surově i k samotnému pojetí psaní, ale zejména popisy činností, co postavy dělaly, mi chvílemi přišly až otravně jednoduché. Také se v příběhu neustále skákalo z jedné situace do druhé, bez jakékoliv návaznosti, proto si myslím, že by bylo lepší knihu trochu více rozvést a raději ji i prodloužit, aby bylo možné její části lépe vzájemně provázat. Konec jsem však nečekala, ten mě opravdu šokoval. Celou dobu jsem si říkala - škoda, že autorka více nerozvedla období sblížení hlavní postavy s PČG samicí a místo toho jej v podstatě úplně přeskočila (to, jak ji skrýval, učil žít a vykonávat každodenní činnosti a potřeby ...), a na konci přišel právě ten moment ,,Aha, tak proto :-)".

DraculasLady
12.01.2024 3 z 5

Ano, příběh je syrový, nechutný a nepředstavitelný, ale to co se skrývá hluboko pod ním, je dechberoucí a mysl lámající. Psychologie postav je šílená a i když jsem finální zvrat očekávala velký, tak až tak velký tedy opravdu ne. Není to úplně můj obvyklý žánr četby, ale rozhodně ve mě příběh i jeho poselství zanechalo hluboký zářez. Kdyby vznikl druhý díl, šla bych do toho.

CharlesWard
11.01.2024 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že by mě kniha nachytala v nedbalkách a já po jejím přečtení docela dlouze přemýšlel, co jsem to vlastně přečetl. Znamenité mrtvole se to podařilo. Bohumil Hrabal by měl radost.

Ka-čí
28.12.2023 odpad!

Kniha kterou jsem pár stran před koncem knihy odložila.... tuto knihu vážně považuji za odpad a ztrátu času jejím čtením.Opět jsem si potvrdila fakt,že čím větší reklama a propagace,tím horší čtení to bude.

Antaki_Thorin
23.12.2023 1 z 5

Tohle se prostě nepovedlo. Děj nijaký, logika postav pod bodem mrazu. Ale nechtěla jsem to pustit. Vydrž, třeba se to ještě narovná - říkala jsem si. No...nenarovnalo. Pouštím z hlavy knihu a také autorku.

Martasss
19.12.2023 2 z 5

Nápad, který se dal velice dobře vytěžit.. Téma, které mě svou myšlenkou nadchlo.. Bohužel veškeré naděje mi tato autorka zašlapala. Těžkopádně napsáno.. nuda, bez akce, bez napětí, vlastně ani ta nechutnost se u mě nedostavila, protože když už UŽ by to mohlo být zajímavé, tak to zase zabila. Dávám dvě hvězdy, ale jen za to, že oceňuji nápad. Chjo..

Peťulka3
15.12.2023 3 z 5

Tak nějak nevím, co si o tom vlastně myslet a vlastně se ani nedokážu rozhodnout, jaký pocit z toho mám. Dost se to ve mně pere a zajímalo by mě, co tím spisovatelka chtěla říct. Téma zajímavé a rozhodně k zamyšlení, jen si myslím, že by si to určitě zasloužilo více stránek a začínám se přiklánět k tomu, že ten konec byl vlastně nedotažený.

Kate3003
11.12.2023 2 z 5

Tahle kniha pro mě bohužel byla celkem zklamáním. Od knihy jsem čekala něco trošku jiného. Přestože si autorka vlastně vybrala velmi zajímavou myšlenku, to zpracování za mě nebylo úplně ideální.
Kniha v určitém směru nutí k zamyšlení a zvážení morálního kompasu lidstva. Jak moc by se změnil, kdyby se stalo něco takového? Opravdu by jsme tak rychle přešli k takovému jednání? Mohla by jakákoliv vláda zrealizovat takový plán pro případ přelidnění planety nebo vytvořit informativní bublinu, která ovlivní tolik lidi? Spoustu takových témat je v knize spíše nakousnuto a autorka je plně nevyužila.
Postavám celkově chybí nějaký charakterový vývoj a děj kniha bohužel postrádá úplně. Když si odmyslíte o jaký druh masa jde, tak se s hlavním hrdinou pouze projdete po jatkách a přilehlých pracovištích, které se nijak zvlášť neliší od těch, ve kterých se dnes zpracovávají zvířata a nic moc víc se neděje. Autorka nijak nepracuje s teoriemi, které jsou v příběhu nakousnuty. Konec knihy je velmi zvláštně pojatý a nějak mi nesedl k tomu jakým směrem se příběh celou dobu ubíral. Chyběl mi nějaký epilog nebo dovysvětlení.
Celkově tomu asi nepomáhá ani to že neznáme názor samotné autorky na témata, která se v knize nachází a proto je těžší si udělat obrázek o jejím záměru.
Jako plus beru krátké kapitoly, které se velmi dobře četli i přestože se vlastně nic moc nedělo. Nevím zda knihu doporučit nebo ne. Jedná se o knihu, která může vyvolat zajímavou diskuzi, ale sama o sobě je tak trochu nudným popisem běžného života v odlišném světě.

Biba_with_Book
27.11.2023 1 z 5

Tak tohle fakt ne. Autorka se zrejme snazila sokovat, coz se ji asi i povedlo, ale jinak to bylo o nicem. Ani nevim kam bych to zaradila..thriller? Postapo? At uz takovy nebo jiny zanr, tohle se nepovedlo. Pokud cekate nejaky dej, pribeh, tak se nedockate. Dockate se akorat spousty nechutnosti.
Jedinym pozitivem byly kratke kapitoly, takze aspon bylo tohle "dilo" rychle prectene.
Hlavni postava byla na lisknuti...celou dobu si hraje na moralni majak a na konci udela to, co udelal. Jak rikam, nechutne.