Žítkovské čarování

Žítkovské čarování https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490808/bmid_zitkovske-carovani-M27-490808.jpg 4 226 226

Vydejte se spolu s námi po stopách lidové magie v Bílých Karpatech, nahlédněte do skutečného života žítkovských bohyň, žen, které uměly pomáhat a poskytovat rady tam, kde člověk pro svoji omezenou zkušenost nevěděl, jak dál. Nahlédněte do dnes již zaniklého fenoménu, jehož kořeny sahají do pradávné minulosti.

KURACHJO2018
23.08.2018 5 z 5

Znám ten kraj, Starý Hrozenkov, Kopanice a pak i Brumov, Nedašov- měl jsem tu příležitost to tam trochu poznat. Bohyně však nerovná se čarodějnice a čarování. Je to jen ohromná zkušenost předávaná z generace na generaci, je to jen vůně bylinek, které na Kopanicích rostou , je to velká znalost všeho , co je kolem nás. Počínaje znalosti vlastního těla a vlastní psychiky a konče znalosti přírody a jejich úkazů. Skláním hlavu před těmi bohyněmi, které tohle ovládají a používají ( či používaly ) ku prospěchu lidí kolem.

Péťa1950
20.08.2018 5 z 5

Žítkovské bohyně jsou román, Žítkovské čarování je faktografie, poskládaná z literatury o bohyních napsané a to v kladném i záporném smyslu. Dále jsou popsána setkání autora s poslední bohyní nebo s jejími potomky až do její smrti v lednu 2001. Jsou zde také příběhy lidí, kteří se na některou bohyni obrátili pro radu ať přímo, nebo znají historky z vyprávění. Mě zaujala zaříkávání psaná v nářečí, také dieta ke snížení váhy, která odpovídá i současným požadavkům.Určitě byly velké znalkyně bylin a jejich použití při léčení, vyznaly se intuitivně v psychologii. Něco se v knize opakuje, ale zřejmě z důvodu rozšířeného druhého vydání. A to, že si o klientech zjišťovaly informace pomocí společníků a odposloucháváním z půdy, jenom dostupná možnost získávání informací v jejich době. Dnes ani netušíme, kdo a odkud si o nás cokoliv zjišťuje. Publikaci doplňují dobové fotografie .

NymphMaeve
26.07.2018 4 z 5

Nádherná kniha plná faktů, shrnuje mnoho vydaných publikací a článků, i autorovy poznatky, čerpá z mnoha pramenů a dává nahlédnout do života bohyní až v téměř soukromé sféře. Odhaluje i některá tajemství jejich bohování. Ač fotografická kniha, tak čtivá a i přes tu spoustu textu v nářečí se skvěle četla :)

Mandla
27.03.2018 3 z 5

Zvlastne usporadane, opakujici se. Cekala bych ze cilem takoveho zpracovani bude hlavne dozvedet se vic, ale moc vic, nez jsem vedela jsem nenasla

wooloong
13.02.2018 3 z 5

Nemůžu si pomoct. Ač oceňuji snahu autora o podrobné a faktograficky přesné prozkoumání zajímavého fenoménu, přeskakovala jsem celé odstavce, především ty psané různým místním nářečím.

Markéta137
21.12.2017 4 z 5

Četla jsem Žítkovské bohyně od Tučkové a chtěla jsem zjistit další informace. Žítkovské čarování samozřejmě není román, takže se nečte tak lehce i proto, že je použito hodně nářečí.

lue
14.11.2017 5 z 5

Líbilo, moc líbilo. A knihu jsem měla přečtenou jako 666 v pořadí zde na databázi, tak nevim...:)

Moška
28.08.2017 5 z 5

Střízlivá protiváha k mým oblíbeným Žítkovským bohyním mi celý fenomén kopanického čarování dala do souvislostí a trošku i historického rámce. Kdo si oblíbil knihu Kateřiny Tučkové, tomu tuto studii vřele doporučuji. Není tak dramatická (logicky), zato čerpá z historických pramenů.

Lenka4
20.08.2017 4 z 5

Trochu smutné čtení o konci svébytného umění. Či spíše jedné jeho podoby. Myslím, že schopnosti a znalosti předávané po staletí zcela nevymizely. Jen bohyně v současnosti už nežijí na Kopanicích v doškových chalupách a nenosí vyšívané kroje.

Tyet
16.06.2017 5 z 5

Kniha s podtitulem Pravdivý příběh žítkovských bohyní od Jiřího Jilíka si mě získala svou autenticitou a poctivostí. Kniha obsahuje množství svědectví pamětníků a vedle příběhů ukazujících bohyně jako ženy ochotné a schopné pomáhat i ty, které jejich činnost odsuzují. Autor završuje své vyprávění takto: „Více znát a vědět netřeba. Vše, co se stává veřejnou informací, se ocitá v prostoru bulvarizace a zbaveno výlučné posvátnosti to ztrácí i neznámou energii přítomnou v magické komunikaci. Energii, o níž se dá soudit, že je schopna za určitých podmínek ovlivnit určité procesy a děje v přírodě, na nichž je člověk jako součást přírody vědomě nebo nevědomě účasten.“
A ještě pregnantněji to vyjadřuje Claude Lévi-Strauss, který je v knize citován: „ Nejlepší ochranou proti uřknutí zůstává nevěřit v ně, to jest vědomá vůle vyjít ze systému, mimo nějž nelze mít ani oběť, ani čaroděje.“

witiko
29.05.2017 5 z 5

Literatura faktu jak má být. Nahlédnete téma z mnoha úhlů pohledu, kniha zaujme a baví, aniž by si pouštěla fantazii na špacír. Autor vychází jen z toho, co je doloženo a z hodnověrných zdrojů. A přitom vám ponechá vlastní názor a spoustu otázek.

Pl2899
15.05.2017 5 z 5

Žítkovské čarování jsem přečetl již několikrát a mohu říci, že je to jedna z mých nejoblíbenějších knih. K návštěvě Kopanic mne inspirovala právě ona. Při jejím čtení plasticky ožívají lidová magie a staré časy, na které náš uspěchaný svět již bohužel zapomněl.

ivzu77
30.11.2016 4 z 5

Tak tedy, mne příběhy zaujaly. Sama jsem navštívila dům poslední Žítkovské bohyně Irmy G. a poznala mystiku takového mista. Jejich léčitelství, znalostí psychologie, divadelní umění a talent získat si klienta jsou úžasné. Děkuji za taková Odtajnění.

Aroucaria
03.09.2016 4 z 5

Okouzlena bohováním jsem chtěla vědět trochu reálií. Dostala jsem je, ale asi jinak než jsem si představovala. Že bych byla očarovaná Žítkovskými bohyněmi?!

Mrejča
06.07.2016 3 z 5

Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové se mi moc líbily a v komentářích byl doporučován tento autor.
Ale tato kniha, narozdíl od Tučkové, neobsahuje žádný komplexní příběh, je to soubor faktů, fotografií a citací z cizích děl (díky za ně, nemusím je číst). Určitě dalo spoustu práce všechno to vyhledat, utřídit a zpracovat, ale na mne to zapůsobilo poněkud suše a v druhé části až nudně. Kniha totiž spojuje dvě dříve vydané knihy Žítkovské bohyně (2005) a Žítkovské čarování (2006). Tím se stalo, že některé věci zazní opakovaně.
Po jejím přečtení ještě více oceňuji kvality díla p. Tučkové.

Marčullkas
12.06.2016 5 z 5

Knížka mě zaujala hlavně tím, že jsem Hodulíková a máme kořeny ve Starém Hrozenkově :) ... Ráda jsem si přečetla zajímavou knihu o ženách s výjimečnými schopnostmi!

Carlita.cte
03.04.2016 5 z 5

Kniha je obsáhlý zdrojem informací a bude zajímává i pro čtenáře Kateřiny Tučkové, kteří si budou chtít srovnat beletrii s faktografickou studií. První studie na toto téma Jilík zpracoval už v osmdesátých letech a shrnuje vše podstatné, co bychom o bohyních měli vědět. Vážím si autora, který se s takovou pečlivostí věnoval tématu bohyňování. Ať už se na něj díváme jakkoli, je důležitým odkazem k minulosti našich předků, potažmo i nás samých. Moderní společnost poskytuje pohodlí a naplnění našich materiálních potřeb, často v ní však absentují rituály udržující nás v souladu s přírodou a jejím koloběhem. I proto je život našich předků, kteří často v prostotě žili šťastnější život než my, cenným a důležitým zdrojem informací o našich kořenech.

kob
24.08.2015 5 z 5

"Vše, co se stává veřejnou informací, se ocitá v prostoru bulvarizace a zbaveno výlučné posvátnosti to ztrácí i neznámou energii přítomnou v magické komunikaci. ... Irma mi řekla, co říci chtěla. Více znát a vědět netřeba."
Škoda, že už není nikdo z přímých potomků, kdo by pokračoval...

parxel
30.07.2015 3 z 5

Kniha je v podstatě spojedním dvou dříve vydaných knih Žítkovské bohyně a Žítkovské čarování.

Obě knihy se zabývají fenoménem tzv. žítkovských bohyň, ale každá z trochu jiného pohledu. Knihu tedy nelze hodnotit jako klasickou prózu, ale spíše jako takové nahlédnutí do tradic a magických obřadů, které přežily v oblasti Bílých karpat až do nedávné minulosti resp., které odešly s poslední žítkovskou bohyní.

V první knize (Žítkovské bohyně) se dozvíte něco málo z historie (např. kdy jsou zmíňky o prvních bohyních atd.) a o konkrétních bohyňích a jaké příhody jsou s nimi spojovány. Druhá knihy je spíše soubor příhod a zaříkáváních.

První kniha se mi četla lépe a přišla mi zajímavější. Hodně mne zaujali autorovy osobní setkání s poslední žítkovskou bohyní. Naopak druhá kniha se mi četla o něco hůře. Hlavním důvodem bylo, že plno příběhů bylo převyprávěno v původním nářečí a místy jsem text pořádně nepochopil. V obou knihách mne asi nejvíce pobavilo setkání Aloise Jiráska s bohyní.

Na knize se mi velmi líbilo, že obsahuje řadu fotografií, které dodávají celému vyprávění atmosféru a umožňují čtenáři nahlédnout do historie.

Na závěr bych ještě dodal, že v několika místech se knihy jakoby překrývají tzn. jedná se o stejné příběhy jenom trochu jinak převyprávěné.

alabra
15.05.2015 4 z 5

Po beletrii na stejné téma byla tato faktografická kniha příjemným počtením, zajímavé informace, otevírá vrátka do tajuplného světa pro nás současníky a znalce místa, o kterém se píše, pomalu mizejícího, pro milovníky skutečné historie lahůdka. Trochu mi vadilo pouze několikeré opakování stejných faktů na různých místech knihy, proto jen čtyři hvězdy.