Zářivá noc hvězd a ledu

Zářivá noc hvězd a ledu https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/513515/bmid_zariva-noc-hvezd-a-ledu-Dqu-513515.jpg 4 141 48

Kniha napsaná dle pozoruhodného skutečného příběhu lodi Carpathia, a jejího legendárního kapitána, který zareagoval na tísňové volání potápějícího se Titaniku. Krátce po půlnoci na 15. dubna 1912 je kapitán Carpathie, Arthur Rostron, vytržen ze spánku a dostává hlášení, že Titanic vysílá tísňový signál, neboť během své první plavby narazil na ledovec. I přes nedostatek informací začne Rostron okamžitě konat, odhodlán na volání o pomoc reagovat. Jenže Carpathia je více než čtyři hodiny cesty od místa neštěstí. Otázek je stále víc, odpovědi žádné. Zůstane jeho loď pohromadě, když ji vystaví dosud nevídané rychlosti? Co když také narazí na ledovec? A budou při takovém mrazivém chladu na místě vůbec nějací přeživší, až Carpathia dorazí? Kate Connollyová je cestující třetí třídy Titaniku. Poté, co loď narazí na ledovec, je jednou z posledních osob, kterým se dostane pokynů a pomoci. Navzdory zmatku při opouštění lodi se Kate podaří dostat do záchranného člunu. Když je však svědkem toho, jak Titanic mizí v propastných hlubinách, a slyší výkřiky stovek lidí, kteří jsou stále ve vodě, napadne ji, zda je nějaká záchrana vůbec možná.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Kontrast

A Brilliant Night of Stars and Ice , 2022

Ronnie68
17.10.2023 5 z 5

Tahle kniha mě doslova dostala ... jak zprvu je rozdělena po kapitolách na dění na Titaniku tak i na Carpathii ... ... pak už vše jen z jedné lodi ...plus před každou kapitolou je citát nebo co vyřkl přeživší katastrofy, či kapitán záchranné akce a nebo cestující... to mě fakt dostávalo... nemohla jsem se od knihy odtrhnout...

kraslicanka
11.10.2023 5 z 5

na knihu jsem se těšila a nezklamala mě. Velice dojemný a napínavý příběh podle skutečné události. Vřele doporučuji.

EmillyT
03.10.2023 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, protože mě zaujalo téma a díky skvělému hodnocení na databázi knih jsem měla opravdu velká očekávání. Bohužel, příběh má očekávání rozhodně nesplnil. Možná chyběl nějaký hlubší příběh některého cestujícího z Titanicu, nebo třeba kapitána z Carpatie, ke kterému by čtenář více přilnul nebo by s ním s napětím prožíval jeho osud, to mi u této knihy chybělo. Spíše jsem se dozvěděla nějaké zajímavosti o obou lodích, ale jinak mě kniha příliš nenadchla. Závěr mi přišel zbytečně zdlouhavý. Jako nejlepší část knihy hodnotím Doslov.

sd1992
30.09.2023 5 z 5

Za knihu v rámci #spoluprace děkuji mockrát @knihydobrovsky

Velkolepostí Titaniku byl ohromen celý svět.. ti movitější nadšenci obývali jeho palubu, ti chudší doprovázeli loď alespoň toužebnými pohledy ze břehu.. kdo mohl, nenechal si první plavbu Titaniku ujít.. že jej na vlastní oči vidí poprvé a naposledy, nikoho nenapadlo. To už je příběh jak jej známe.. ale kdo zná Carparhiu? Jedinou loď s hrdinskou posádkou, která Titaniku plula pomoci navzdory veškerému nebezpečí? Kdo zná kapitána Arthura Rostrona? Zde najdete jeho příběh..! Muže, který má srdce na dlani.. muže, který by raději obětoval vlastní život, než aby zemřeli jiní.. muže, který má dost odvahy i respektu u vlastní posádky, aby udělali 200% pro záchranu těch, kterým zbývá tak zoufale málo času.

!
Měla jsem obavu, jak bude kniha vyprávěna.. z jakého pohledu atd.. zbytečně! Zpracování je zde skvělé je vyprávěna z pohledu kapitána Carpathie, Artura Rostrona a pasažérky třetí třídy Titaniku, Kate Connollyové. Střídavé pohledy na obou lodích dávaly příběhu úplně novou podobu.. vyprávění Kate o třetí třídě Titaniku je jiné, než jak známe podobu Titaniku z filmu.. chvíli si užíváte bujaré veselí v podpalubí s Kate a partou jejích přátel a za chvíli vám přejíždí takový mráz po zádech, jakoby jste s nimi v době katastrofy na lodi sami byli. Mezitím čtete o ději na Carpathii, jaká pohoda na ní panovala, než zachytili tísňovou zprávu a poté obrovskou vlnu sounáležitosti, kdy se celá posádka nebojí vydat ze sebe i z lodi více, než jsou schopni.

Autorka odvedla skvělou práci.. na základě roky sbíraných informací nám poskytla nový příběh obou lodí zakládajících se na skutečných faktech a byla to pro mě neskutečná plavba.. díky za to!!

Lovana
28.09.2023 4 z 5

Na tuto knihu jsem se velmi těšila, příběh Titanicu a co se dělo kolem něj, mě velmi zajímá. A byla jsem velmi zvědavá na příběh Carpathie a jsem ráda, že se tato loď dostala do knihy a neupadla v zapomnění, protože bez ní by katastrofa Titanicu byla ještě větší.
Kniha se mi četla velmi dobře, přestože měla relativně malé písmo, tak mi stránky rychle ubíhaly pod rukama. Oblíbila jsem si hlavní postavy příběhu a prožívala s nimi jejich příběh.
Dozvěděla jsem se i nové informace, které jsem nevěděla. S celkově mi něco malinko v knize chybělo, i když sama úplně nevím co, možná něco více na konci.
Ke knize je potřeba přistupovat jako k beletrii, ale jsem ráda, že v poznámce autorky se dozvídáme, jaká byla skutečnost. U takových knih vždy oceňuji, když autor zmíní spojitost se skutečností. Za mě kniha rozhodně stojí za přečtení. Jen je třeba počítat se silnými emocemi a místy mi upřímně nebylo vůbec dobře, když jsem si uvědomila, že spousta věcí se opravdu stala tak, jak je v knize napsáno.

Hodnocení: 4,25*/5*

Obelix15
18.09.2023 4 z 5

Po velmi dlouhé době jsem se setkal s knihou, na kterou jsem se od první zmínky velice těšil, a která mě nezklamala. Kniha se četla jedním dechem a vše bylo přehledně poskládané. Poutavý příběh o největší mimoválečné lodní katastrofě, o síle lidskosti a o touze pomoci druhým. Carpathia je ve spojení s osudnou nocí velmi skloňovaným jménem, ale přesto málo kdo zná její příběh. Sympaticky popsané postavy, logické uvažování a napínavé proplouvání mezi ledovci. To jsou jen střípky za pěkně a přehledně napsaného románu. Za mě určitě stojí za přečtení!

jan.para
18.09.2023 4 z 5

Na Titanicu je něco fascinujícího, co mě stále přitahuje. Obecně se mi líbí téma Carpathie. O Titanicu toho bylo napsáno dost, ale Carpathia mi v tomto příběhu přijde stále opomíjená. Kniha má dobrý start a pasáže kolem samotného ztroskotání jsou opravdu strhující. Trochu mi to přišlo, jako by kniha ve třetí třetině trochu ztratila šťávu.

Markett
12.09.2023 5 z 5

Myslím si, že příběh Titanicu nikdy nepřestane fascinovat. Příběh nádherné lodi, která při své první plavbě narazila na ledovec a vzala s sebou mnoho obětí...

Já sama se přiznávám, že příběh Titanicu byl a pořád je mou velkou zálibou, miluju o něm cokoliv číst, hledám si obrázky... A díky tomuto příběhu jsem se pustila do dalšího hledání, protože těch krásných lodí v té době bylo více, každá má svůj příběh, který stojí za to. A Carpathia rozhodně není výjimkou. Oproti Titanicu menší, ale přesto nádherná loď, která se zapsala do historie tím, že vyrazila na pomoc potápějícímu se parníku - a že to nebyla krátká cesta.

Všechny útrapy při cestě k Titanicu krásně knížka zachycuje. Velmi se mi líbila dějová linka kapitána Rostrona, který udělal to nejdůležitější rozhodnutí a svou loď vedl vpřed nebezpečím. Při čtení jsem si kolikrát říkala, že on, jeho posádka, a Carpathia samotná byli opravdoví hrdinové. Vydat se do nebezpečí plnou parou opravdu zaslouží veliké uznání i po tolika letech. Tyto kapitoly byly krásně napsané, napínavé a po přečtení knížky cítím k posádce Carpathie veliký obdiv.

Dějová linka Kate příběh krásně dokresluje, díky ní máme šanci dostat se k tomu, jak to vypadalo z druhé strany - přes počáteční nadšení, že Kate a její přítelkyně jsou na cestě do Ameriky, a ještě na takové lodi; k samotné tragédii a boji o život, až dojdeme k tomu, kdy Kate čeká na připlutí do New Yorku a shledání se svými blízkými...

Můžu říct, že na knížku jsem opravdu s napětím čekala, těšila jsem se na celý příběh. A za sebe můžu říct, že autorka celou tragédii vystihla perfektně. Knížka se krásně čte, je napínavá a mě osobně bavila od začátku až do konce. Takže pokud je tady další čtenář, kterého fascinují krásné lodě a příběhy s nimi spojenými, tak určitě nesmí o tuhle knížku přijít. Vřele doporučuji a věřím, že se Zářivá noc hvězd a ledu bude líbit.

FejKýý
11.09.2023 5 z 5

Kniha mě zasáhla a byla pro mě hodně emoční. Líbí se mi, že i když je příběh smyšlený, tak postavy jsou opravdu pravé a ty lidi ať už na Titanicu nebo na Carpathii byli. Nejhorší pro mě, byly ty kapitoly přímo v tu osudnou noc a já si říkala, škoda že nejde vrátit nějak čas zpátky a udělat to jinak. Docela mě je špatně i z toho že prostě ty bližší lodě se opravdu neozvali. Já vím, že to už víme dávno, ale jak o tom čtete, tak vás to tak štve! Musím pochválit chování kapitána Carpathie, byl fakt parádní, jak se k tomu stavěl a odvážný, že se snažil tam být co nejdřív a nebál se skrz to, ohrozit i svou loď. Jinak zajímavé, že se tam všichni jmenovali podobně, ze začátku jsem v tom měla mírný nepořádek v hlavě, ale pak už jsem věděla, kdo je kdo. Začátek byl trochu nudný.. ale cca po kapitole 3-4 už se do příběhu hned začtete a bavil mě až do konce. Stránky uběhly jako nic. Knihu musím všem doporučit, kdo se zajímá o Titanic a já jsem ráda, že jsem do ní nakonec šla i když jsem to zprve vůbec v plánu neměla. Líbilo se mi v příběhu i že příběh nebyl o lidech z první třídy, ale z třídy třetí. Takhle příběh jsem ještě neznala. A ani ve filmu bohužel moc ta Carpathie nebyla. Film byl pro mě dřív vždy dlouhý, teď vím, že by si zasloužil být ještě delší. Ještě chci dodat, že na konci knihy jsou dvě fotky - kapitána Carpathie a Kate.

martunka
09.09.2023 5 z 5

Na tuto knihu jsem byla hodně zvědavá. Nezklamala. Příběh je podán čtivě a líbí se mi, že se autorka ve velké míře drží faktů.

mystery103
03.09.2023 4 z 5

Ze začátku jsem měla problém se začíst. Konec byl plný opakujících se myšlenek. Prostředek stál za to. Oceňuji námět a autorkou dohledané informace o lidech ze spodní paluby a Carpathie. O lidech z první třídy Titanicu toho bylo napsáno celkem dost.

PetaZ
01.09.2023 5 z 5

Jsem ráda, že konečně vznikla i kniha o Carpathii, o Titanicu jich je dost, ale o této záchranné lodi je informací a knih málo, vlastně tato je první na kterou jsem narazila... Četla jsem ji opravdu s dechem zatajenym s myšlenkou, že si nikdo nedokáže ani představit tu hrůzu tolika lidí bojujících o život.. James Cameron se sice o to pokusil, ale jsem přesvědčená, že to byl jen zlomek skutečnosti.. A lodě, které nereagovaly na tísňové volání Titanicu? K tomu se vyjádřit nechci, chápu, že se to stalo v noci, ale přesto....

Knihomolka97
28.08.2023 5 z 5

Zkázu Titanicu zná snad každý, ale co příběh lodi Carpathia, která se vydala jako první na pomoc přeživším z Titanicu?
V knize máme možnost nahlédnout, jak se poklidná cesta změní v riskantní záchrannou akci, kde se počítá každá minuta. Kapitán lodi Arthur Rostron nezaváhal ani na vteřinu a po zachyceném tísňovém volání zavelel na pomoc Titanicu, který narazil do ledovce.

Je zajímavé, že Carpathia ani nebyla Titanicu nejblíž, jak máme znázorněné na začátku knihy na mapě. Víme, že cesta jim zabrala asi 4 hodiny.
Kapitán a celá jeho posádka jsou hrdinové. Nebýt jich, pravděpodobně by nepřežil nikdo.
Kolem Titanicu byly i jiné lodě, které však nereagovaly na volání o pomoc.
V knize nechybí i několik svědectví.
Příběh se odehrává jak na Titanicu, kde sledujeme osud několika kamarádek, tak samozřejmě na Carpathii.

I když jsem přečetla knihy, viděla několik dokumentů či filmů o Titanicu, byla jsem na výstavě, stejně to na mě pokaždé dolehne. Jak zbytečná to byla tragédie a zmařené životy tolika lidí. Zachránit se podařila sotva třetina cestujících, což je prostě šílené. Dalo se tomu předejít kdyby....achjo.
Zároveň, i když je to asi zvláštní tvrdit, je tato tragédie jaksi fascinující.
Citát z knihy:
Arthur zavrtěl hlavou a vyslovil slova, jež mu zrovna bušila v mysli: ,,On... je pryč."

Co dodat. Úplně z toho mrazí.

Kaja1
27.08.2023 5 z 5

Člověk to slyšel, viděl snad stokrát, ale přesto to vámi pokaždé otřese. Pohled na tragédií očima kapitána lodi Carpathia nám ukazuje tuto tragédií v jiných souvislostech. Oceňuji práci spisovatelky. Zajímavě jsou vylíčeny osudy přeživších z Titaniku. Kniha stojí za přečtení.

PetraDD
26.08.2023 5 z 5

Skvela kniha se zajimavym nametem. Cetla se uplne sama, prvni cast knihy je urcite zajimavejsi, ale celkove to proste byla pecka.

Marekh
24.08.2023 5 z 5

Kapitoly se střídají z pohledu kapitána ARTHURA ROSTRONA z lodi Carpahia a cestující z Titaniku KATE CONNOLLYOVÉ.

Titanic se potopil 15. 4. 1912. Zahynulo na něm 1 500 lidí, přežilo 705 lidí. Titanic byl označován za nepotopitelnou loď, ale bohužel narazil do ledovce. Vzpomínám si na profesorova slova z vysoké školy, který nám sdělil, že v oceli z Titaniku se vyskytovalo hodně síry a díky tomu se také snáze potopil. Na Titaniku byl nedostatek záchranných člunů.

V oblibě mám samozřejmě film TITANIC, který byl natočen v roce 1997 a hlavní roli ztvárnil Leonardo Di Caprio a Kate Winslet. Jak je v tomto filmu řečeno, Titanic z větší části postavili Irové. Film se mi líbil.

Jsem rád, že autorka ukázala také pohled kapitána Rostrona a jeho členů posádky lodi Carpathia, která vyplula na pomoc Titanicu. Kapitán byl rozvážný muž, spravedlivý, profesionální a pobožný. Jeho posádka ho měla ráda a jakmile se dozvěděl o katastrofě, kterou postihnul Titanic, ihned se rozhodl, že vypluje na pomoc Titaniku. Jel velkou rychlostí a v oceánu se nacházelo hodně ledovců, kterými musel proplout. Bylo to velmi nebezpečné, ale chtěl poskytnou co nejrychleji pomoc.

Kate cestuje třetí třídou na Titaniku. Naštěstí se jí podaří dostat na člun a přežít tuto katastrofu.

Nedokážu si vůbec představit, co všechno cestující museli zažít, když se Titanic potápěl a následně ho pohltily hlubiny oceánu. Někteří cestující měli štěstí a zachránili se, jiní lidé se utopili, anebo zemřeli na lodi Carpathia, která je vyvedla na břeh. Pro přeživší to muselo být velmi těžké, protože přišli o své nejbližší a museli se s nastalou situací vyrovnat a nesli si toto neštěstí po zbytek svého života.

Na počátku knihy se nachází mapa POZICE LODÍ POBLÍŽ TITANIKU, která je zajímavá tím, že poblíž Titaniku se kromě lodi Carpathia vyskytovaly také jiné lodě, které mohly Titaniku pomoci, ale neučinili tak. Například lodě Californian nebo Mount Tempel. Možná, že obdrželi hlášení o pomoc, ale měli strach vyplout bezprostředně po této katastrofě.

Na počátku knihy se nachází také POSTAVY, které se vyskytují v této knize. Mezi jednotlivými kapitolami nalezneme citáty samotného kapitána Arthura Rostrona, ale také jiných členů posádky a pasažérů lodi Titanic a Carpatia, což bylo fajn. V závěru knihy se nachází DOSLOV, černobílé fotografie, POZNÁMKA AUTORKY a PODĚKOVÁNÍ. Kniha má pěkný přebal.

Kniha se mi líbila a určitě doporučuji knihu k přečtení. Hodně nových informací jsem se dozvěděl. Autorka na knize pracovala velmi dlouhou dobu.

Knižní střípky
18.08.2023 4 z 5

Jelikož se jednalo v knize o mé oblíbené téma, začetla jsem se ihned. Prvních pár stránek možná bylo trošku kostrbatých, ale nic hrozného to nebylo. A pak už jsem jenom tajila dech a obracela stránku za stránkou. Až bude čas, musím se zase po letech podívat na slavný Cameronův film.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Šárka88
17.08.2023 4 z 5

Krásný autentický příběh z pohledu záchranné lodi Carpathia, začátek čtení utíká v dechberoucím údivu a vidíte vše jinak, než co známe. Jenže pak to spadne opravdu do takového klišé, že jsem se musela nutit číst. Čekala jsem také více podrobností o zajímavostí o Titaniku a třeba svědectví okolních lodí, které zachytily signál. Moc se mi líbil pohled kapitána Rostrona, musí byt velmi těžké rychle jednat o záchraně a přitom neohrožovat životy svých cestujících. Dávám krásné 4**** a tento příběh si najde své čtenáře se zájmem pro Titanic, škoda, že není víc takový knížek.

petrarka72
15.08.2023 3 z 5

Souhlasím se čtenářkou Christie2020 - poslední dvě třetiny jsou klišé, přemíra patosu naprosto zabila dechberoucí třetinu první. Přitom je to materiál na hrdinský epos a kapitán Arthur Rostron by si zasloužil samostatný podrobný životopis.

Christie2020
13.08.2023 3 z 5

Zpočátku se mi kniha moc líbila, bohužel pak děj sklouzl do jednoho velkého klišé. Asi jsem doufala, že se dozvím více zajímavostí o záchraně Titaniku a o Carpathii.

Titanic (loď) záchranná výprava námořní katastrofy historické romány

Autorovy knížky

2023  89%Zářivá noc hvězd a ledu