Krev elfů

Krev elfů https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30482/bmid_krev-elfu-Jqe-30482.jpg 5 4930 437

Zaklínač série

Zaklínač: sága série

1. díl

První část ságy o Zaklínači. Geralt, Ciri, Yennefer, Triss Ranuncul, Yarpen Zigrin a další známí a oblíbení hrdinové ze Sapkowského povídek poprvé na stránkách románu, v němž se odehrává boj o osud světa. Zaklínač pečuje o plamen, který může zapálit celý svět…

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Krew elfów , 1994

Lady Dracula
31.03.2014 5 z 5

Na úvod: pokud jste předtím nečetli povídky, budete mít problém. Sice nebude velký asi jako Cintra, ale bude tam. Na druhou stranu Vás to donutí otevřít a přečíst si ty povídky, už jenom kvůli tomu pochopení. A přiznejme si, možná jsou i malinko lepší. Ale jenom o ždibíček! O jeden malinký záblesk fialkových očí.

První díl ságy o Zaklínači a Ciri je vlastně spíše o Ciri.
Ale taky tak trochu i o Yen, kdy chtě nechtě mám pocit, že Sapkowski potřeboval zdůraznit fakt, že tahleta ženská, kterou většina nemá ráda (hrdě se hlásím k tomu, že jí fandím :-D ), vlastně zase tak zlá není. Že hluboko, hluboko za zamčenými dveřmi se ukrývá i srdce, jež není z kamene.

Se Lvíčetem z Cintry projdeme nejen tvrdým výcvikem v sídle zaklínačů, ale mrkneme se i na to, jak se vyučuje taková magie (a pište si, že to žádná sranda není!). Přesto, přese všechnu inteligenci, velké smaragdové oči a neskutečný charakter, nějak mám se Škaredkou osobní problém. Kupodivu mi ta její dokonalost leze na nervy. Ne, dobře, dokonalá není, má chyby a také je dělá, ale přijde mi, že je to jediná postava, která není šedá nebo chcete-li, barevná. Ale jak říkám, to už je můj osobní problém. A koneckonců, jsme teprve na začátku a já jí ještě dávám šanci (cha, i když vím, jak to dopadne:-D) ;)

A tak nějak na závěr: Sapkowski zde konečně mohl rozehrát své nástroje, prokázat svůj um a obohatit slovní zásobu nejednoho fanouška fantasy (a to nejen teenagera;)) Ale nejenom talent na vyjadřování, ale i genialita myšlenek, spousta pravdy mezi řádky, poukazování na problémy společnosti a ve společnosti, postavy lidštější než by se mohlo zdát...To je to, co činí Sapkowskeho tím panem NĚKÝM.

Takže, nezastavujeme, nýbrž pokračujeme vesele dál! Válka se blíží :)

zipporah
18.03.2014 5 z 5

Marigold!!!

Fuksinka
20.02.2014 5 z 5

Bála jsem se, že na druhé přečtení se mi nebude série tak líbit. Spletla jsem se. Nemůžu najít nic, co bych měla vytknout. Stále je to jedna z nejlepších fantasy, co jsem kdy četla.

Bassbooster
18.01.2014 5 z 5

První celistvý příběh série. Perfektní dle mého očekávání.

kozel89
29.12.2013 4 z 5

Oproti povídkám mi to přišlo trošku slabší. Některé pasáže až moc zdlouhavé, nicméně kniha je to velmi dobrá a těším se na další díl. Čte se to moc dobře.

Darkry
25.12.2013 5 z 5

Zaklínač je právem považován za jednu z nejlepších fantastických sérií v historii fantasy (někdy i druhou nejlepší po Tolkienovi). Nevyčnívá ale propracovaností světa, charakteristikou postav nebo nabytostí akcí. Samozřejmě, že i tyto aspekty jsou zde výborně zpracovány, ale to nejdůležitější je, že Andrzej Sapkowski je opravdu Pan spisovatel. Většina dnešních autorů fantasy se totiž snaží "pouze" odvyprávět příběh, zaměřují se na to, aby byl příběh dobrý, poutavý, aby se postavy chovali logicky a pak už jim nezbude čas (a asi i um) věnovat se jazyku. Sapkowski zvládá vše a ještě si hraje s jazykem tak, že to celý příběh ne jen podtrhuje, ale podává v úplně jiném světle, úplně jiný, realističtějším způsobem. Čtenář si to při čtení ani neuvědomí, ale když chce Sapkowski vyvolat pocit zmateného snu, noční můry, udělá to pouze jazykem, ale ne tak, že by napsal:
"Sen Ciri byl zmatený. Viděla černého rytíře jak se míhá před ní, ale nedokázala se v situaci moc orientovat."
Ne, on píše přímo a neříká čtenáři, že je sen zmatený, čtenář to cítí a prožívá to spolu s postavou. To poskytuje úplně nový a úžasný zážitek z četby.
A i jinak se projevuje spisovatelův um. Například napsat celou kapitolu (tím myslím celiství úsek "od hvězdičky z hvězdičce" nikoli jednu ze 7 kapitol knihy) pouze pomocí přímé řeči, bez jediné uvozovací věty příčemž čtenář ví, kdo mluví a děj se neustále posouvá dopředu je opravdový literární zázrak.

A když k tomuto spisovatelskému talentu přidáte úžasný svět, který se Sapkowskému podařilo vytvořit a postavy, které se mu povedlo do něj zasadit, vznikl příběh, který žije svým vlastním životem a vy jste čtením do toho života vtaženi.

DreamR
11.12.2013 5 z 5

Celá série naprosto výborná, dal bych 10 hvězdiček, kdyby to šlo. Tohle téma zbožňuju a byl bych rád, kdyby Sapkowski psal dál a dál.

Andulienka
13.11.2013 5 z 5

Mne sa táto časť páčila....Zgustla som si hlavne na tých častiach, kde sa Ciri učila mágii.........

jesuswlasac
18.10.2013 4 z 5

Zaujímavý začiatok serie o Giraltovi a Ciri. Oddychové čítanie.

Prvá časť ma celkom bavila aj ked treba povedať že samostatné príbehy o Geraltovi (kniha 1 + 2) ma bavili podstatne viac.

Uvidíme čo prinesie pokračovanie.

kniholka
07.10.2013 5 z 5

První kapitola mě dost odrazovala od čtení, jelikož to bylo mé první setkání se Sapkowskim, byla jsem zmatená, příběhu jsem se neorientovala a chtěla jsem to vzdát. Naštěstí nesnáším nedočtené knihy, a tak jsem vytrvala a od další kapitoly už jsem četla jedním dechem až do konce.

Standa Šebek
25.09.2013 4 z 5

V době, kdy jsem ságu četl jsem si jí velmi užíval, ale zpětným pohledem je to na čtyři hvězdičky jen s odřenýma ušima (zvláště poslední díl ságy mě opravdu silně zklamal). Nijak výjimečná fantasy to není.

Povídky o Zaklínači jsou mnohem lepší než celá sága, rád si je přečtu i opakovaně, takže je rozhodně nevynechávejte!!!

Hanyuu-hime
25.09.2013 4 z 5

Nehledě na to, jak je tento fantasy klenot oblíben, nějak jsem ho stále míjela a doopravdy vlastně ani nevěděla, co mě v knize čeká. K povídkám jsem se ještě nedostala a rozhodla se rovnou pro první díl ságy, jehož anotace toho sama moc nepoví, tudíž jsem se do čtení pouštěla lehce v nevědomosti.
Z počátku jsem, možná proto, byla dost zmatená.
"Kdo je tohle, co tam dělá... a co to sakra čtu?" Napadalo mě v průběhu první kapitoly. Znovu upozorňuji, že o samotném příběhu a o co tam vlastně jde, jsem věděla asi tolik co o mimozemských civilizacích - Pořád se o tom mluví, pravděpodobně tam něco je, ale nikdy jsem to neviděla, a tak ani nevím, co od toho čekat.
To všechno ale bylo jen záležitostí oné první kapitoly, ve které se jen stačilo rozkoukat a hned jsem měla o všem přehled. A jakmile se mi podařilo do děje zabřednout, nedokázala jsem věřit tomu, jak dlouho mi trvalo se ke knize vůbec odhodlat, a byla pronásledována pocitem, že to nejlepší vždy jako naschvál roky míjím.

bukiet
31.08.2013 3 z 5

První román Ságy o zaklínači a Ciri. Už v tom pojmenování je problém, protože tenhle román o zaklínači rozhodně není, i když takto pojmenovaná postava se v ději tu a tam vyskytuje. Ale je to jiný zaklínač, než jakého jsme si zvykli potkávat v povídkách. Román přichází s novými postavami, které mi (na druhé čtení) nevadili jen proto, že jsem před nedávnem hrál první díl videohry, kde spousta postav ze ságy je a já k nim měl díky tomu vytvořený vztah. Možná to je důvod proč jsem před léty ságu po prvním dílu vzdal.

tsal
26.08.2013 4 z 5

Po letech jsem se vrátila k ormánové řadě a zjistila, že když ji nenapojím hned na povídky, je to najednou zábavné čtení. Geralt je tu jiný než v povídkách, ale mizerná paměť mi pomáhá se s tímhle faktorem vyrovnávat. Je to poutavá a napínavá fantasy, byť v soubojích se občas ztrácím. Největším kladem románové řady jsou však různorodé charaktery, které člověk musí zbožňovat.
(A pánové na Kaer Morhen a jejich řešení problémů s nezletilou dívkou bude nejspíš nejvtipnější scéna románové řady xD)

Nefi
26.08.2013 4 z 5

Kniha se čte poměrně dobře. Do děje mě však nevtáhla natolik, abych zapomněla na vše ostatní, jak se mi to někdy u knih stává. Děj je poutavý a nenudí, snad jen mi vadí, že to není ryze fantasy, a že tam najdeme spoustu prvků i z našeho světa (viz fakulty, apod).

Neo1tex
16.07.2013 4 z 5

Série Zaklínače mi ležela ve čtečce hodně dlouhou dobu. Nevím proč, pořád jsem se do ní nedokázal pustit. Ale před pár dny jsem se konečně odhodlal a stálo to za to. Skvělé čtení, velmi příjemná fantasy. Dám si chvíli pauzu a jdeme na pokračování...

Amber
31.05.2013 5 z 5

... Zaklínač. Vzpomínám, jak jsem to začala o prázdninách číst a nechtěla jsem to pustit z ruky. Během prázdnin jsem dočetla celou ságu. Příběh mě naprosto uchvátil, i když Sapkowski má trochu zvláštní formu psaní a někdy jsem musela opravdu vynaložit všechno své úsilí, abych se v příběhu neztratila.

Misan1993
26.04.2013 5 z 5

No i tento díl mně plně pohltil! :)

karelk
25.03.2013 4 z 5

Asi jsem udělal chybu, že jsem nečetl povídky, takže jsem se docela dlouho ztrácel.

Příběh je to jinak moc pěkný, mám trošku problém se Sapkowského stylem vyprávění, kdy, pokud mi unikne jedna věta, naprosto ztratím kontext. Na druhou stranu jsem se do knihy začetl opravdu rychle a za pár dní se dobral k dalším dílům. Každopádně doporučuji všem příznivcům fantasy...

malazluta
15.03.2013 5 z 5

Dokonalá sága, která se stala mou srdcovou záležitostí.