Blednoucí vzpomínky

Blednoucí vzpomínky https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475152/bmid_blednouci-vzpominky-UY5-475152.png 4 182 182

Netvorů zbývá pomálu a Geralt přemýšlí o novém uplatnění, když vtom obdrží pozvání od starostky městečka Badreine – nezvyklá smečka mlhavců prý ohrožuje děti. Zaklínač práci přijme, avšak vyprávění místních lidí o útocích nedává smysl a znepokojivé vidiny také nezpůsobila tlupa prostých netvorů. Podezřelý je každý, život zdánlivě postrádá smysl, nebezpečí roste – a Geraltovi nezbývá než spolehnout se na vlastní úsudek a necouvnout.... celý text

Literatura světová Komiksy Fantasy
Vydáno: , Crew

Fading Memories , 2021

J.P.S.
28.11.2021 1 z 5

Pochvalu dávám za krásné ilustrace, které navozují temnou atmosféru a do zaklínačovského světa se dost hodí. Ty se opravdu povedly. Co se bohužel vůbec nepovedlo, je samotný příběh. A to přitom na začátku vypadal tak nadějně... Bohužel, těch skoků v čase propojených se vzájemně se přebíjejícími iluzemi je tam prostě příliš. Zkrátka přeabstaktizováno, přeiluzováno, přepocitováno... po dočtení jsem nevěděl, co si o tom mám vlastně myslet.

Jak čtu příspěvky níže, spousta čtenářů naopak strukturu příběhu oceňuje, což je samozřejmě dobře, každému sedne něco jiného. Já to bohužel docenit neumím. Za mě jedno velké zklámání, z dosavadní komiksové série jednoznačně nejhorší díl.

_Tess_
22.11.2021 4 z 5

Zaklínač Blednoucí vzpomínky je druhý komiks s Zaklínačem, ke kterému jsem se dostala. První byl Zaklínač Z masa a ohně, Blednoucí vzpomínky se pohybují na skoro stejné kvalitní úrovni.
Příběh je zajímavý, s ponurou atmosférou, kterou jsem díky podzimu ještě víc pocítila. I Geralt zde působil sklesle a smutně. Začátek byl poněkud matoucí, ale postupem komiksu se dějová linka poskládala a vše začalo dávat smysl. Kresba byla krásná, atmosférická a celkově skvěle doplnila příběh. Po tomhle komiksu rozhodne dám šanci i předchozím dílům.

špulo
04.11.2021 3 z 5

Keby tento príbeh skončil prvou kapitolou, čili v prvej štvrtine, bolo by to fajn. Tá má totiž takmer všetko, čo má mať stará dobrá poviedka o Zaklínačovi. Ibaže, v ďalších kapitolách sa scénárista rozhodol toto takmervšetko niekoľko krát znásobiť, trochu zamotať a zabaliť to do jemnej psychedelickej fólie. Na konci sa vám tak z toho hlava krúti, že si ani nevšimnete istú nelogiku v správaní istých postáv a že celé to tu už vlastne bolo. Podané lepšie a nie tak silene. Pointa sa preto jaksi stratila v opare účelnosti.
Kresba je celkom originálna, vystihuje temnú atmosféru príbehu. Zároveň mu tým však robí medvediu službu, pretože ešte viac podtrhuje to, čoho je tam aj tak už priveľa. Škoda. Zo začiatku to fakt vyzeralo dobre.
Predely jednotlivých kapitol sú však parádne.
Proste tomu chýba nadhľad. Zaklínač sa nikdy nebral až tak vážne ;)

FireOfFilth
26.10.2021 4 z 5

Další díl komiksového Zaklínače se mi poměrně líbil. Dostáváme se do městečka, kde má věž čaroděj, který podle lidí vypouští netvory. Samozřejmě, že nic není jak se na první pohled zdálo a náš Geralt to musí vyřešit.
Kresba docela v pohodě, ale u mě vede Skleněný dům jak příběhem tak kresbou.
Hodnotím 80%

robin9739
15.10.2021 4 z 5

Komiks se odehrává spoustu let po hrách. Geralt je už starý, a v tomto díle putuje absolutně sám. Není tu žádná další postava, kterou můžeme znát buď z herní, knižní či seriálové verze. Zaklínačské služby už více či méně nejsou potřeba. Netvorů, příšer je všeobecně mělo a zaklínačů ještě méně. Navíc zde stále přetrvává všeobecný negativní názor na vědmáky. Pro obyčejný lid jsou to mutanti hříčka přírody, takže zde vznikne několik konfliktů mimo hlavní příběh. Geralt bojuje sám se sebou, se svými názory, se svým kodexem. Vlastně celý tento komiks je o jeho vnitřním boji. Prolíná se nám tu vícero příběhu, navíc v různých časových obdobích, takže jsem byl občas mírně zmatený a musel jsem se vracet, jestli jsem náhodou něco nepřehlédl. Nebylo tomu tak, tento komiks je na tomto postaven má ve vás vyvolat pocit zmatení a nedokonalostí. Geralt zde především bojuje s dobou a s lidmi, jenž se v ní objevují.

Za mě se jedná o dobrý komiks ze světa Zaklínače. Oceňuji jeho originalitu a ponurost, kterou jsem měl rád u knižní předlohy. Svět je zde černý, a ještě černější a nikdy nevíte, kdo je ten zlý a kdo dobrý. Každý příběh má své odůvodnění a člověk se někdy chová jako monstrum, a přitom má jen ušlechtilé pohnutky anebo prostě ani neví, co svými činy způsobil. V tom je Zaklínač jedinečný.

postoran-CZ
11.10.2021 3 z 5

Stále platí můj komentář, který jsem nechal u předešlého dílu - "Holt prostě Tobin/Querio jako u prvních dvou dílů to není". Kladně hodnotím příběh, který byl opproti minulému dílu zajímavější. Graficky to taky nebylo tak špatné, ale kvalita Skleněného domu to prostě není.

jirijanovotny
09.10.2021 3 z 5

Z této série (aktuálně 5 knih) je to jednoznačně nejslabší díl.
Ani nemám chuť to pořádně komentovat.

GoodGames
28.09.2021 5 z 5

Najlepší komiks so Zaklínačom, aký zatiaľ vyšiel a to ako scenárom, tak aj kresbou. Temný, drsný, s pútavou zápletkou a poriadne ponurou atmosférou. Podarilo sa to bez známych vedľajších postáv, nenájdete tu Yennefer, Marigolda a vlastne nikoho známeho okrem Geralta a je to takto komorné, osobné a vôbec v príbehu nechýbajú. Akcie je tiež málo, ale keď nejaká je, tak je rýchla, úderná a poriadne krvavá. Som veľký fanúšik kníh, hier a konečne ma potešil aj komiks so Zaklínačom! Veľmi vydarené.

Kallessin
22.09.2021 5 z 5

Ze začátku jsem byl poměrně zmaten a vlastně se mi to ani moc nelíbilo, ale jak se dá čekat, ukázalo se, že všechno je úplně jinak :)
Do konce se z toho vyklubalo další výborbně zpracované Geraltovo dobrodružství.

QEDS
15.09.2021 4 z 5

Velice pěkný příběh, oproti předchozím i nejvíce originální i když od poloviny se dá dost předvídat. Místy mi přišla kresba chaotická. Nacházím se v přítomnosti? V budoucnosti? Nebo v minulosti? Naštěstí se jedná jen o pár stránek a většinou na dalších stranách se člověk už zorientuje. Musel jsem se podívat do předchozího komiksu, jelikož mi kresba v tomto díle přišla méně detailní, ale to je jen můj pocit. Škoda, že na další díl budeme muset zase čekat dlouhou dobu.

KubaHanzelin
13.09.2021 4 z 5

Vždycky jsem rád za cokoliv nového z Geraltova světa..
Radši bych ale byl kdyby toho bylo víc, nebo to aspoň bylo delší, protože po dalších dvou letech se zase jedná o příjemnou sotva půl hodinku, kdy dočtete a víte, že budete čekat zase nekonečně dlouho. Aspoň, že máme teď ten Netflix seriál, který to vynahrazuje, ale nebudu lhát a budu to myslet naprosto upřímně.. pane Sapkowski, napište další knihu!

lassse
12.09.2021 4 z 5

Tohle se opravdu povedlo, díky bohu. Akorát by Geralt nemusel tak často dostávat po tlamě :-)

fvalek
07.09.2021 3 z 5

Každý nový kousek Zaklínače vítám, jako by to byla zlatá cihla, takže ani snad nejde říct nic špatného. Nicméně musím si to zhodnotit trošku nezaujatě a bylo tam pár momentů, co se mi moc nelíbily, ale je to spíš otázka vkusu. Vcelku je to totiž povedený díl, který zpracovává zajímavou povídku (psaná by možná působila lépe) a zabývá se zase novými stránkami Geralta.

Možná mi trošku vadí, že je příběh časově neukotvený, když se v minulých "dílech" objevovaly různé postavy z různých dob. Těžko pak říct, v jaké etapě zrovna Geralt je, ale minimálně já osobně jsem si podle vzhledu v kresbě představoval, že je to Geraltům život daleko po hrách. Ostatně jde o dobu, kdy už příšery "nejsou". Co mi ale vadilo výrazně bylo budování Geraltovy hloubky, ať už vztahem s rybářem, nebo snahou objasnit záhadu města, které je několikrát úplně anulováno takovou primitivní agresí, jako useknutí rukou kováře nebo zabitím opilce. Nemám nic proti, opilce měl zabít už na začátku klidně, ale nevidím v tom moc význam proč tyhle protichůdné vývojové tendence kombinovat bez nějakého účelu. Pak mě osobně moc nezaujalo to kombinování časových linií - příběh Geralta x dopis rybáře x vyprávění z deníku léčitele nebo minulosti čaroděje. Je to takové plus mínus, protože to není pro vyznění nebo navýšení kvality nějak primární, je to dost matoucí a vyjasní se to vždy na konci kapitoly. Trošku mi to připadá jako snaha udělat příběh kvalitní a jiný, ale maličko zbytečnost...

Jinak se mi líbí celý příběh a jeho atmosféra, i když je docela smutná. Váhám, jestli tam nejsou nějaké věci proti knižnímu a hernímu kánonu. Nepamatuju si to už přesně, ale v nějaké části knihy píší o iluzích, hlavně o jídle, že vás nikdy nenasytí vyčarované jídlo apod., tak tohle je asi trošku experiment autora a zjevně to nikomu nevadí. Škoda že po takovémhle typu příběhu se nedá čekat něco pozitivního nebo krásného, ale i tyhle tklivé příběhy mají své místo, nevyřešená zápletka je tady rozhodně plus. :)

DennisMoore
07.09.2021 5 z 5

Ne snad, že by ty předcházející (s výjimkou minulého) byly špatné, ale tohle je pro mě zatím opravdu ten nejlepší komiks se Zaklínačem. Temný, ošklivý, drsný a vážný příběh, ve kterém se snad úplně všechny postavy pohybují na té tenounké hranici mezi dobrem a zlem, samozřejmě pokud taková hranice existuje, všechno je nejednoznačné a záleží jen na čtenářově úhlu pohledu, kdo pro něj bude hrdinou a proč (a možná to ani nemusí být Geralt). Ponurá, Mignolou očividně ovlivněná kresba k tomu sedí jako ulitá, a rád bych napsal víc o mazaném scénáři, ale to bych vám zkazil mnohá překvapení. A tak jenom vykřiknu doporučení: "Přečtěte si to, ať Zaklínače znáte, nebo ne!"_____P.S. Mágova věž vypůjčená z Prahy je úžasný nápad.

FirstDaw8ID
07.09.2021 5 z 5

Temný až depresivní přídavek do komiksové zaklínačské rodiny, rozhodně jsem si spravil chuť po nepovedeném kousku z Masa a ohně. Celým příběhem se prolíná jedno velké téma, prosakuje skrze několik postav, se kterými se Geralt potká a díky tomu je tento díl velmi celistvou, ohraničenou kapitolou, která vás dokáže srazit na kolena. Celý tón příběhu podtrhuje velmi vydařený coloring (ač místy maskuje nedokonalou kresbu) a navíc se tvůrcům podařilo přenést správnou atmosféru Zaklínače, kde se Geralt chová tak, jak byste čekali (včetně sarkastických poznámek), příběh má nejen hlavu a patu, ale je skrz na skrz provázaný jednotným tématem a celkově to uzavírá kresba, která sice není perfektní, ale cit pro barvy jí dává nový rozměr a je tak posledním dílem skládačky k jednomu z nejpovedenějších zářezů do série. Rozhodně doporučuji a bez váhání se k Blednoucím vzpomínkám vrátím.

MinaHawke
02.09.2021

Po dlouhém čekání na další komiks Zaklínače jsme se konečně dočkali. Ale nejhorší je, že jsem ho přečetla za chvíli a co teď? Opět čekání :(