Z krve a popela

Z krve a popela https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481887/bmid_z-krve-a-popela-Mvn-481887.jpg 4 1381 1381

Poppy byla už od narození vyvolena, aby svět přivedla do nové éry, a její život tak nikdy nepatřil jen jí. Na ramenou jí teď leží budoucnost celého království, sama však neví, zda o to vůbec stojí. A když do jejího života vstoupí zlatooký strážce Hawke, který má zajistit její Povznesení, Poppyin osud a povinnost se propletou s jejími touhami a potřebami. Poppy začne zpochybňovat vše, v co kdy věřila – a Hawke ji uvede v pokušení vyzkoušet zakázané…... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

From Blood and Ash , 2020

nikiss76
17.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Jakmile jsem si přečetla přirovnání knihy k tvorbě mé nejoblíbenější autorky S.J.Maas, tak jsem se čtením dlouho neváhala. Řekla bych, že srovnání nebylo zcela na místě, protože mají obě autorky odlišný styl psaní, avšak kniha mě velice mile překvapila a bavila především svou originalitou. Jiskření mezi hlavních hrdiny Poppy a Hawkea bylo neuvěřitelné. Příběh byl silný, zajímavý, vyvíjel se a opravdu mě pohltil. Líbilo se mi, že postava Poppy byla bojovnice tělem i duší a Hawkea nebo spíš bych měla říct princ Casteel byl zase charismatickým mizerou a dohromady tvořili zajímavé duo. Jsem zvědavá, co dalšího si autorka na čtenáře vymyslí.

Xemerius
16.07.2022 3 z 5

Poppy, Poppy....

pipa36
14.07.2022 3 z 5

Z jedné strany mě kniha nadchla, z druhé strany jsem při jejím čtení zažívala smíšené pocity až frustraci. To, co mě nadchlo je, že po roce a půl vleklé čtenářské krize mě zaujala obálka knihy natolik, že jsem ji nejen otevřela, ale příběh, který se v ní odvíjel, mě opravdu zaujal. Nevadila mi ani naivita hlavní hrdinky, skousla jsem i Hawka (romantické hrdiny nemusím - více se mi líbil až na konci). Ale má frustrace pramenila z opravdu velmi, velmi fušerské práce korektora, který v knize zanechal příliš nadužívané slovo "být" v přítomném tvaru. Posuďte sami.

------ CITACE ------
Zachvěla JSEM se vzrušením, ale než JSEM se začala znepokojovat, zatlačila JSEM tu myšlenku hluboko do své mysli. Pohledem JSEM přelétla zástup lidí, kteří zaplnili Velký sál. Předstírala JSEM, že nehledám jeden určitý obličej, a vůbec mi to nešlo.
Věděla JSEM, že tam Hawke je. Vždycky tam byl, ale dnes JSEM ho ještě nezahlédla.
------ KONEC CITÁTU ------

Pro výběr ukázky ani nebylo nutné v textu nějak moc hledat, tyto perličky jsou opravdu téměř v každé popisné větě... Takže jak již tady někdo píše, že si ze čtení této knihy odnesl alergii na slovo "Panna", já uvedla v klatbu nebohé české "jsem".
Nicméně stopku dalšímu dílu nevystavuji, přece jen když vás něco při čtenářské krizi zaujme natolik, že to přečtete celé a s chutí, asi byste v tom měli pokračovat... :-). Příběhu samotnému dávám tak 3,5 hvězdy (přece jen to byla naivní romantika, i když fantasy), ale práce korektora této knize více uškodila než přispěla. Výsledná za 3 a doufám, že další díl dostane na korekci někdo kvalifikovanější.

Kabi_jban
13.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Hawke byl od začátku úžasný, ale taky jsem ještě dříve než před polovinou knihy věděla, kdo to vlastně je. Možná to měl být záměr, možná ne, ale na dojmu z knihy to rozhodně neubralo.
Zato Poppy byla jiný příklad. Ze začátku mi jako postava přišla báječná, ale postupný vývoj? Byla tak naivní. I Phillips k pravdě přišel dřív než ona a to nebyl hlavní postavou.
I přes kritiku mi kniha přišla skvělá. Intimní scény jakéhokoli rázu byly skvěle vypracované, a té lásce, co Poppy pociťovala, jsem naprosto věřila.

knihomolkajanca
11.07.2022 2 z 5

Z krve a popela – kniha, okolo které nastal neuvěřitelný hype, až se nakonec dostala i ke mně.

Ach, bohové! Začátek knihy vypadal tak slibně! Akce hned na začátku a autorka se nebála uhodit i na lechtivější notu, takže se rovnou seznamujeme také s Hawkem. Co vám budu povídat, je to zkrátka fešák, co vás přinutí číst dále.

O několik desítek stran dále však moje nadšení začalo opadat. Hawk mizí (ach, bohové ), zaměřujeme se na Poppy a svět okolo ní. A v tu chvíli jsem si s autorkou přestala rozumět. Hrdinka, která měla být silná a zajímavá, mě nudila, rozčilovala a nedokázala jsem pochopit její kroky. Svět, který mě nejspíš měl ohromit, mě neskutečně nudil a s každým dalším detailem jsem si přála, aby už byl konec. Máme tady i nějaké to intrikaření, což pro mě často bývá oblíbená část knihy. Ani tady to bohužel nevyšlo.

Ach, bohové, moje krize trvala dlouhých 250 stran! 250 stran, které bych z knihy nejlépe úplně vyškrtla a opravdu jsem kroutila hlavou nad tím, že někdo Z krve a popela může přirovnávat k Maas. Ne, já tady bohužel mnoho podobností neviděla. Okolo strany 300 ale naštěstí nastal zlom. Konečně přichází akce, dokonce přišel i vtip a události začínají docela rychle nabírat na obrátkách.

Akce, erotika, akce, erotika…Ach, bohové, autorka se s tím ke konci nemaže a já se přistihla, že se mi kniha najednou čte sama. Škoda, že tento pocit nepřišel o pár set stran dříve. Lehce mě zklamalo, co se z jednotlivých bytostí nakonec vyklubalo, protože jsem čekala něco originálnějšího, ale i tak mě kniha konečně dostala.

A pak přišel konec. Co to tam autorka zase provedla? Co ta poslední věta? Ach bohové!?
Mé rozčarování nebralo konce. Dlouho jsem váhala, zda v sérii pokračovat. S odstupem času ale dávám červenou. Autorka si podle mého nedokázala poradit s velkým rozsahem knihy, hlavní hrdinka mi nepřirostla k srdci a jako bonus jsem si ze čtení odnesla alergii na slovo panna. A taky hlášku ach, bohové…kdybyste si náhodou nevšimli.

Hodnocení: 45%

prcek19
11.07.2022 5 z 5

Musím říct, že když sem knihu začínala číst, tak sem byla docela zklamaná a říkala sem si, jak může mít tak vysoké hodnocení, ale po první třetině knihy (obzvlášť, jak se objevil Hawke) to začalo být zajímavější a až do konce to byla jízda..dlouho sem nečetla knihu s tolika stránkama, ale stála za to..jen mě mrzí, že teď potřebuji přečíst jiné knihy, protože bych se nejraději vrhla hned na druhý díl

Angie.D
11.07.2022 3 z 5

Knihu hodnotím na 3,5* (ale zaokrúhľujem dole lebo som znechutená z SK prekladu a pokazilo mi to dojem)

Príbeh ma bavil, dokonca aj prvá polovica, ktorú viacerí kritizujú, kde moc akcie nebolo. Autorka zaujímavo vystavala svet a bytosti, ktoré v ňom žijú. Postavy boli super, i keď Poppy bola miestami (často :D) hlúpa a naivná, (a nadržaná :D ). No vzhľadom na jej minulosť, a to ako a kde vyrastala, mi to prišlo realistické. Páčilo sa mi, že i tak bola badass hrdinka a bojovala sama za seba a svoje šťastie a slobodu.
Nechýbala chémia medzi hl. postavami, i zopár horúcich scén. Ale nejakému hlbšiemu vzťahu medzi postavami som žiaľ uveriť nevedela. Celý čas mi to skôr prišlo o túžbe a vášni, hlavne na konci sa to dosť ukzázalo. Ale možno v ďalšej časti sa to vyvinie.

Čo mi však trocha vadilo, je naozj veľká predvídateľnosť deja a "zvraty a šoky" sa na konci pre mňa žiadne nekonali. Všetko bolo výrazne naznčované už od začiatku. Napriek tomu ma príbeh bavil a určite si chcem prečítať pokračovanie a verím, že autorka to ešte rozbalí a naservíruje nám viac prekvapení a akcie.

K SK prekladu sa tu vyjadrovať nejdem, lebo to by som napísala sloh o všetkom čo tam bolo zlé a aká som sklamaná a nahnevaná. Od nepreloženej mapy, preklepov, krkolomných zmysel nedávajúcich viet, gramatických chýb až po naozaj zle preložené vety, ktoré menili význam a bolo tak vďaka tomu v knihe kopec nezmyselných hovadín.

Odporúčam knihu kupovať v CZ preklade alebo originál. :)

Morla
09.07.2022 5 z 5

“Ukaž mi co máš ráda a já se postarám aby jsi to milovala”

Tak tohle mou romantickou duši totálně odrovnalo. Dokonce tak .. že Rhys opustil první místo mého srdcového hrdiny a nastoupil Hawke :) .. já toho kluka miluju .. a jelikož nechci spoilerovat u toho i zůstanu … proste nemám slov .. miluju jakým směrem se kniha začala ubírat, naprosto jsem tomuto příběhu propadla !

Ewilka
06.07.2022 2 z 5

„Slogany typu – pro fanoušky Sarah J. Maasové – mě spíše štvou, ale tady to platí na sto procent.“ – Ne. Ne. A ještě jednou NE. Z krve a popela se může měřit leda tak s Dvorem mrazu a hvězd, který se, slušně řečeno, nepovedl. (4/10)

zuzikis
28.06.2022 5 z 5

Když jsem se od kamarádky dozvěděla, že je vydaná nová kniha od této autorky a ještě k komu fantasy kniha, tak jsem byla nadšená! Romantické knihy jsem od ní četla skoro všechny a její styl mám ráda. Ale tohle byly pro mě Vánoce :-) A taky, že jsem knihu měla přečtenou za 2 dny :D tak moc jsem jí hltala a oba hrdiny jsem si oblíbila. Napoprvé mi utekly nějaké detaily, ale při druhém čtení jsem si jí užívala víc, už jsem jí nechtěla mít přečtenou tak rychle a nějaké nesrovnatosti v ději jsem objevila a byly tam také náznaky, kdy už ze začátku to může někomu pozornějšímu trknout, ale to jak byla Poppy k tomuto zaslepená jsem jí neměla moc za zlé. Hlavní hrdinka byla vlastně držená po celý život v jednom pokoji, kdy mohla komunikovat jen s pár lidmi. V podstatě nevěděla nic, co bude s jejím životem, nikdo jí nic neřekl. Proto také bylo na konci knihy skvělé rozuzlení, které někoho šokovalo, někdo mohl už tušit dávno :-) ale děj jsem si opravdu užívala. Autorka za mě umí psát :-)

Ivka14
28.06.2022 2 z 5

Tohle pro mě byla ztráta času

IrennCasman
27.06.2022 5 z 5

U této série mám úplně nostalgickou náladu. S bušícím srdcem vzpomínám na všechny mé milované knihy od Sarah Maasové. Svým způsobem mám pocit, jako kdybych četla další její novinku. Tato kniha mi opravdu sedla. Naprosto jsem si ji zamilovala. Bavily mě hlavní postavy, prostředí, prostě všechno. Určitě ji nečtu naposledy.

lucakuca
25.06.2022 5 z 5

Další úžasný fantasy svět, kde muži jsou mužní a ovce nervózní....
Sem s tím dalším dílem, von ten chlapík to tam vzal na konci nějak hopem.
Kudlu na něj a hned se mu rozsvítí?
Ne, že bych to neznala z reálu :-)

_Steff_
20.06.2022 5 z 5

Po dlouhé době jsem se vrátila k této autorce, u které jsem tak nějak začínala a ač nemám fantasy moc v oblibě...tohlebylo něco.
Hawke i Poppy mi neskutečně rychle přirostli k srdíčku a nedalo mi to s nimi neprožívat jejich pocity. Bylo moc zajímavé, jak se postavy v průběhu děje rozvíjeli, neustále jsem se o nih něco dozvídala a stránka od stránky jsem měla důvod, proč mít ty dva ráda. U příběhu jsem se culila jako sluníčko, přála nsem si jen a jen číst dál, protože mi to přineslo takový odreagování jako už dlouho nic. Za mě 10/10 :)

andrejci
10.06.2022 5 z 5

Páni. Už dlouho jsem nečetla takhle dobrou knížku. Musím říct,že přirovnání k Maasové podle mě sedlo. což se moc často nestává. Svět, který autorka vymyslela se mi moc líbil. I děj, který je originální se mi moc líbil.
Autorka píše čtivě. Začetla jsem se a najednou byl konec. Jen na začátkku jsem byla trošku zmatená z pravidel. To tam chtělo trošku líp vysvětlit. Ovšem největší radost mi udělala Poppy s Hawkem. Jejich rozhovory jsem si moc užívala. Pákrát jsem se i zasmála. Poppy podle mě někdy moc přemýšlela, ale to se dalo pochopit. Hawke je prostě miláček.
Ovšem ten konec byl prostě wow. Moc jsem si ho užila a nechtěla jsem posledních 50 stránek vůbec dočíst.
Na další díl se moc teším. Tento to byl skvělý.

lvice_elaa
08.06.2022 1 z 5

Nudná a vleklá srajda, kterou jsem nedokázala dočíst. Děj by se dal shrnout tak, že dvě děsně plochý a přitom nesympatický postavy (v tomhle ohledu má autorka nespornej talent) po sobě hloupě čumí, a lepší fantastickej svět má v hlavě každý pětiletý děcko.
TW: Nesnažte se sžít s hlavní hrdinkou. Je to totální blbka a při tom počtu nadšenejch čtenářek by nám taky mohli sebrat volební právo. Když vidím, že to má na GR lepší hodnocení než třeba Snílek N., krvácí mi z toho oči.

wotana
07.06.2022 5 z 5

Mám tuto autorku ráda, píše velice čtivě a i když to dávno není moje věková skupina, její knihy mě baví a proto jsem sáhla i po její prvotině ze světa fantasy. A můžu říct, že mne nezklamala. Sice mě občas štvali myšlenkové pochody Poppy, ale vzhledem k věku a nezkušenosti se asi není čemu divit. Už čtu druhý díl, ale musím teda říct, že už na začátku, mě teda Poppy dost vytáčí :-( Zato Hawke alias Casteel je miláček od začátku :-) No uvidíme, snad se to rozjede.

girdi
06.06.2022 5 z 5

Přirovnání k Maasové mě nenechalo chladnou, takže jsem podlehla a vrhla se na čtení. Naštěstí jsem se nezklamala a knihu si opravdu užila. Autorka očividně buduje dost promyšlený fantazijní svět, takže jsem hodně zvědává, jak se to všechno bude dál rozuzlovat. Každopádně romantická linka na jedničku, budování napětí taky a hlavně jsou skvěle rozvíjeny postavy a to i ty vedlejší. No jsem zvědavá, jestli si autorka udrží nastavenou laťku aneb pustila jsem se rovnou do druhého dílu. ;-)

Doomiiniikaa
05.06.2022 5 z 5

Začala bych tím, že se jedná o oddechové čtení, hned od začátku se dá předpokládat konec,ale i tak jsem sem tam byla překvapená. Děj krásně plynul a hlavní hrdiny jsem si ihned oblíbila. Takže ikdyž se jednalo docela o klišé,tak musím hodnotit 5*.

*Pájuše*
05.06.2022 4 z 5

Knihu jsem dostala na Vánoce, ale nijak silně mě to k ní netáhlo. Teď toho lituji. Kniha mě velmi rychle vtáhla do děje, akorát mi přišlo několik věcí strašně chaotických. Především myšlenky hlavní hrdinky, místy i děj. Občas jsem měla pocit, že se motala v kruzích a nemohla najít cestu ven. Hawke byl velmi sympatický, akorát konec mi jaksi nešel na rozum - tak nenávidí ho nebo ne? Od té stáje to jaksi už ztratilo svůj půvab. Vůbec jsem ten zvrat nepochopila (po tom bodnutí). Těžko říct, jestli jsem zrovna neměla náladu snažit se nad tím zamyslet nebo jestli jsem opravdu tak natvrdlá, ale za ten konec strhávám hvězdu dolů. Nepřišlo mi to adekvátní vzhledem k tomu, v jakém duchu se příběh nesl.