Z krve a popela

Z krve a popela https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481887/bmid_z-krve-a-popela-Mvn-481887.jpg 4 1371 297

Poppy byla už od narození vyvolena, aby svět přivedla do nové éry, a její život tak nikdy nepatřil jen jí. Na ramenou jí teď leží budoucnost celého království, sama však neví, zda o to vůbec stojí. A když do jejího života vstoupí zlatooký strážce Hawke, který má zajistit její Povznesení, Poppyin osud a povinnost se propletou s jejími touhami a potřebami. Poppy začne zpochybňovat vše, v co kdy věřila – a Hawke ji uvede v pokušení vyzkoušet zakázané…... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

From Blood and Ash , 2020

Gi-Gi
14.08.2023 5 z 5

tak tohle byla novinka nenovinka :-) musela jsem být trochu pomalejší, když jsem četla, takže mi to došlo až na konci, kdy to řekli natvrdo :-). Ale trošku nové pojetí, ale fakt super. Hlavní hrdina mi byl sympatický - lehce arogantní Hawke a ona, trochu rebel. Někdy zlatá klec je prostě zlatá klec.
budu hledat druhý díl

KajinaH722
08.08.2023 4 z 5

Fantasy knihy čtu málo a musím říct, že mě kniha bavila. Sice je to trochu zdlouhavé, než se do toho začtete, ale určitě to stojí za to.
Je to moje první kniha od autorky a sáhnu po další knihy.

Anastazie0810
05.08.2023 5 z 5

Než začnu se psaním "recenze" ráda bych ještě napsala pár řádků na úvod.

1. Ty tvůrci obálek, jsou geniální. I dneska se najdou lidi, kteří si vybírají knihu podle obalu a tenhle (stejně jako hromada jiných) je skvostný, a stojí za to je chválit pořád dokola a dokola za to co dělají.
2. Já jsem ještě se nedostala ke knihám od Sarah J Mass. Tudíž nemůžu posoudit to jestli je to opravdu obdobné a kdo píše lépe. Kniha je s tvorbou autorky srovnávaná, takže asi budu jedna z prvních, kdo nejdřív četl dříve "Z Krve a popela"

Je to skvělé!!! Slupla jsem to jako jahodu za 2 dny jak sem se od toho nemohla odtrhnout. A to už u mě o něčem vypovídá!
Ze začátku jsem tápala a snažila se pochopit svět, ve kterém se to odehrává a stále i po přečtení mám spoustu otázek. Tuším však že v následujících dílech najdu odpověď.
Po "Stmívání" je tohle první "upírská" fantasy, která mě takhle pohltila.
Těžko se popisuje něco bez vyzrazení detailů z děje. Poppy, (i když mě někdy svojí naivitou rozčilovala, chápala jsem proč taková musí být) je tvrdohlavá a bojovná a na jednu stranu se potýká s něčím, co v nějakých koutech světa ještě funguje.
Hawke je láska :D Jeho temná duše i minulost je tajemná a lákavá. Čeká mě ještě spousta stránek než asi pochopím příběh jako celek.
Ale neskutečně jsem se do toho zažrala a baví mě to, vypínám u toho a prožívám to s nimi.

P.S a těch sexuálních scén tam zas tolik není

Takže za mě skvělá fantasy a já jdu číst dál

TerapieKNIHOU
02.08.2023 4 z 5

(SPOILER) "With my sword and with my life, I vow to keep you safe Penellaphe."

Při téhle knize se ve mně pere po rereadingu hned několik pocitů.

Poprvé jsem ze začátku dost tápala, kdo, kdy, kde. Jste hození do světa a plavte. Moc jsem se neorientovala a přiznám sem, že s JLA a jejím worldbuldingem bojuju v průběhu celé série :D Jakmile se člověk trochu chytne, do skládačky přibudou nové dílky, a ty ne vždy dávají smysl. Ale příběh mě ve výsledku bavil - hlavně jak se děj rozběhl.

Poppy nebojácná, drzá, vynalézavá ale i naivní. Vážně šla pokaždé ven jen v negližé? :D Na druhou stranu, není to žádná křehká květinka, umí se bránit a nebojí se riskovat. To vše navzdory tomu, že je vychovávaná jako ptáček v kleci. Panna. Vyvolená o tom hodně uslyšíte :D

Hawke její nový osobní strážce, o jehož perfektních dolíčcích uslyšíte taky. Často :D Nebudu lhát, je zábavný, okouzlující, charismatický.

Jejichch špičkování a škádlení Vás bude dost bavit - chemie mezi nimi fungovala na 1*

Wow efekt efekt na konec hrozně předvídatelný.

Nedávný rereading mi však potvrdil 1 věc. Nemůžu se ubránit dojmu, že kniha by potřebovala zredukovat. Tolik neustálých sáhodlouhých popisů a opakujících se myšlenkových pochodů a vnitřních monologů, kde se nedozvíte nic, co už by nebylo řečeno. Mám pocit, že JLA se v tomhle dost vyžívá a s každou další knihou, to jen graduje. V každém díle bych vyškrtla 200 s. - a obsah by zůstal stejný.

ALE když si tyto okecávačky v hlavě trošku zredukujete, je to za mě rozhodně zajímavá romantická fantasy, která stojí za přečtení.

Ten slow burn vibe mezi Poppy a Hawkem si užijete a budete se u toho chtě nechtě culit.

Teriiii
28.07.2023 4 z 5

Dlouho jsem téhle knize odolávala, až jsem to nakonec taky zkusila. A Ne, nelituji přečtení.
Někdo Armentrout přirovnává k Maas, ale tam bych asi byla trochu opatrná. Za mě tohle není druhá Maas ani v nejmenším, což ale neznamená, že nepíše pěkně a velice čtivě. Kde si obě autorky mohou ale podat ruce, to je nahuštění akce až ke konci knihy.
Ale popořadě!
Hned na začátek musím říct, že jsem díky instagramu měla velkou část knihy vyspoilerovanou. Takže překvapení se moc nekonala. Velká škoda! Kdybych nevěděla hned na začátku, kdo je Hawke, byla bych asi víc napjatá a do čtení se daleko víc ponořila. Nevím, jestli to bylo i tím, ale zároveň jsem nějak nemohla hlavním postavám přijít na chuť. Všichni milují Hawkeho (netuším, jak se to jméno správně skloňuje ), já jsem z něho úplně odvařená nebyla se přiznám. A ne, netuším, kde se stala chyba.
První polovina knihy je navíc hodně vysvětlovací, hodně seznamovací a hooodně o budování nějakých vztahů mezi postavami, takže akce je tam téměř na nule. Potom se to ale rozjede a musím říct, že to bylo skvělé. Pak už jsem jen hltala stránku za stránkou a najednou byl konec.
Co mě trochu ale rušilo, jsou celkem detailní sexuální scény. V druhém dílu je jich dokonce prý ještě víc, tak už mě snad rušit nebudou.

monika3332
26.07.2023 5 z 5

Právě dotčena.
Začátek příběhu je velmi zmatený a chvíli trvá, než se v příběhu člověk trochu více zorientuje.
Puppy je velmi zmatená a uvězněná dívka konvencemi a tím, že je Panna. Prakticky nic nesmí a lord(povznesený), který jí má opatrovat, jí týrá.
Povznesení, kteří jak vyjde v závěru najevo nejsou nic jiného než upíři, ji chtějí využít.
Z jejího osobního strážce do kterého se zamiluje se vyklube Temný princ.

No už mám pokračování rozečtené, tak jsem zvědavá co z toho bude.

Drako777
24.07.2023 1 z 5

Děj byl velmi předvídatelný, vše mi došlo hned na začátku. Příběh, postavy, svět, v podstatě vše bylo velmi zmatené, strašně špatně jsem se tam orientovala. Žádná pořádná zápletka tam nebyla. Poppy mi vůbec nesedla a v jejím stahu z Hawkem nebyla žádná chemie. Další díly rozhodně kupovat nebudu. Nutila jsem se abych tu knihu vůbec dočetla. Jedna z nejhorších knih které jsem kdy četla. Vůbec nedoporučuji.

princeznaadri
21.07.2023 5 z 5

Boží, boží, boží!! Tato kniha mě naprosto dostala! Hned od první kapitoly! Střed knihy by se mohl zdát možná nudnější, ale stále bylo plno akce. Nejdůležitějším okamžikem pro mě byl konec knihy. Až do konce jsem opravdu netušila jak to dopadne, a i když jsem měla nějaké doměnky, tak konec je rozhodně totálně rozbil, protože to jsem opravdu nečekala!! Až mi spadla z toho brada!! Okamžitě jsem jela koupit druhý díl!

Magdalenkačte
19.07.2023 4 z 5

Ze začátku jsem měla problém s orientací v postavách, čase a prostoru. Během čtení jsem se naštěstí chytla a příběh mě úplně pohltil.

Poppy je mladé, akční, nebojácné, ale i lehce naivní a důvěřivé děvče. Na druhou stranu se umí bránit a chce zjistit, zda ji v životě čeká víc než ji bylo předurčeno. Je vyvolená-povznesená a toto téma a myšlenky se nesou celou knihou.

Poppy se setkává se strážcem Hawkem a ten ji ukazuje, že život není jen o tom, byt zavřena v zámku a slepě poslouchat příkazy. A Hawk je neuvěřitelně okouzlující a laskavý a má ďolíčky ve tvářích.
Pokušení je na dosah, ale Poppy cítí, že musí dostát tomu, čemu byla předurčena.

Zjistí Poppy, zda se mám stát opravdu povznesenou a jaká tajemství se za tímto privilegiem skrývají?

Chemie mezi Poppy a Hawkem funguje skvěle a jejich vzájemné provokování mě fakt bavilo.
Příběh ke konci graduje a konec nabádá ke čtení dalšího dílu.

Předlouhé monology a myšlenkové pochody bych tak o 200 stran zkrátila a obsah by zřejmě skončil stále stejný.
Závěrem chci ale říct, že mě tahle romantická fantasy ze smyšleného světa bavila a ke druhému dílu se určitě dostanu.

Arinda
01.07.2023 4 z 5

Taky patřím k těm, co knihu dost dlouho odkládali. Cca rok zpět jsem se do ní pokusila začíst, ale nic z toho nebylo. Týden zpět jsem se rozhodla tomu dát druhou šanci, a vůbec toho nelituji. Nejvíc mě bavila romantická linka, děj který byl plný zvratů a překvapení.. moje očekávání to naplnilo a určitě se vrhnu na druhý díl.

Ešína
25.06.2023 5 z 5

Před časem jsem to s fantasy na chvíli vzdala ale tato kniha mi ukázala, že se to dá psát i jinak. Kniha je okouzlující, napínavá a postavy jsou dobře napsané. Na konci jsem byla opravdu překvapená, vůbec jsem to nečekala. Jsem zvědavá jak se bude příběh dál vyvíjet.

Airelle
25.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Už došlo i u mě na tuhle různorodě hodnocenou sérii. Přiznám se, že jsem jí opravdu dlouho odkládala. Přeci jen není zrovna z nejtenčích. S autorkou už jsem měla ti čest v její druhé sérii Dark elements, kterou jsem si zkrátka zamilovala.

Z krve a popela je spíš romance s fantasy prvky než klasické fantasy. Pokud nečekáte fantasy podobné tomu, co píše Sarah J.Maas, ale spíš romantický příběh typu young adult, tak nemůžete být zklamaní.

Fantasy svět mi připadal trochu zmatený, moc jsem si kromě tajemného zámku nedokázala představit, jak to tam vlastně vypadá. Poppy mi přišla hodně naivní, nevěřím, že by si nevšimla v jakém světě žije, kdo jsou doopravdy Povznesení a co se skutečně děje. Už jen když vezmu v potaz její možnosti?!

Velmi jsem si oblíbila Hawkea, ten mě bavil, ale jeho tajemství jsem odhalila na můj vkus až příliš brzy. Jiskření mezi ním a Poppy mi překvapivě osvěžovalo jinak dost nudné pasáže. Příběh by unesl zkrátit tak o polovinu a měl by rozhodne větší spád, dost často se opakovaly rozhovory a finálové odhalení prince Casteela se zase ukázalo jako zmatené, musela jsem se vracet zpět, jestli jsem se nezbláznila.

Siwan
18.06.2023 5 z 5

Vůbec nechápu, jak mi tahle kniha mohla uniknout. Asi je to tím, že první co jsem od autorky četla byla kniha Tajemné touhy a ta nebyla nic moc. Každopádně srovnání s Maasovou je na místě. Podobný styl i splétání vztahů a schopnost budovat vztahy. Co mi nesedí je výběr jmen, ale na to jsem si po čase zvykla.
Co mi ještě úplně nesedělo, že hlavní hrdinka asi není "nejostřejší tužka v penále", protože některé věci jí fakt totálně nedocházejí, když vám už musí být jasné tak padesát stran předem.
Trochu mě překvapilo, jak se z původně pro mě originálního pojetí Povznesených, náboženství, kravenů, Temného atd. vyklubalo něco poněkud běžnějšího (nechci tu moc rozebírat pro ty, kdo nečetly), ale ve výsledku to je pojato celkem logicky, takže to asi není ke škodě.
Celkově to má spád a čte se to samo, takže uvidíme, jestli z toho ve druhém díle vykřeše autorka něco o stupeň lepšího.
Co hodnotím s nadšením je způsob vydání knihy - místo přebalu je přebal vytištěn přímo na knize. Drobnost, ale líbí se mi to.

NicaCola
30.05.2023 5 z 5

Na tuto knihu jsem viděla všude na instagramu spoustu recenzí, spoustu fotografií a spoustu doporučení. Proto jsem samozřejmě nemohla odolat a knihu jsem si koupila. Začátek mě moc nebavil, nechápala jsem, jak může být kniha přirovnávaná ke knihám S.Maas. Po pár kapitolách se příběh neuvěřitelně rozjel a než jsem se nadála, byla jsem na konci knihy.
Mám ráda hate-to-love story, což jsem zde ke konci knihy dostala v plné parádě. To bylo boží a strašně mě to nalákalo na další díl. Poppy byla hodně naivní v některých věcech, ale zase na druhou stranu, co čekat, když vyrůstala tak, jak vyrůstala. V jejích rozhodnutích jsem s ní většinou souhlasila a oblíbila jsem si ji. Těším se na další díl a na to, jak bude celý příběh pokračovat dál:)

"Až půjdeš příště na Výšinu, obuj si pořádné boty a pořádně se obleč. Ty střevíčky by mohly být tvoje smrt a ta noční košile...zase moje."

sArKa236
21.05.2023 2 z 5

Asi už jsem se ocitla mimo cílovou skupinu? Mojí chybou je, že jsem myslela, že knížka je fantasy s romantickou linkou, ale ne, jedná se o fantasy romanci, takže jsem byla zklamaná. Pořád jsem čekala, až trochu upustíme od pokukování po mladém strážci a dozvíme se trochu víc o světě, ve kterém jsme, a jak funguje, ale to se nestalo.
Děj mi přišel předvídatelný a postavy neoriginální, ale chápu, proč se to lidem líbí.
Není to sice můj šálek kávy, ale doporučuji čtenářům ya, kteří mají chuť na něco trochu ostřejšího, tajemného cizince a upíry.

CleopatraKatli
20.05.2023 4 z 5

Série fakt super, čtu už 3.díl :-) , ale rozhodně nepatří do rukou dětem!!! Ideál cca pro 17-18leté, skrz sexuální scény. Originální námět, děj letěl, romantika fajn, jen nevím, proč (?!) někdo vydá celou sérii v takovém formátu (trochu menší písmo, a kniha velmi těžká - cca 600 stran), fakt se to blbě drží :-(

Per-quiee
15.05.2023 3 z 5

(SPOILER) Mně kniha přijde kopie námětů z Dvorů - nejprve si myslím, že je zlý, pak se do něj zamiluji, unese mě do svého království, o kterém nikdo jiný neví. Námět je zajímavý a jako fanynku Dvorů mě zaujal, ale autorka se mohla ubrat jiným, originálnějším směrem. Souhlasím s opakujícími se monology zmíněné dole, a také že Poppy je opravdu velmi naivní, což ovšem jde čekat, když je jí 18. Je pravda, že v jiných obdobných knihách se mi nelíbí, když z teenagerek dělají super inteligentní dospělé ženy, které mají všechno v hlavně srovnané a znalosti i chování mají jako čtyřicátnice.

Byebyeova1
08.05.2023 2 z 5

Četla jsem to už pře delší dobou a za tu dobu a tolik otevřených knih hodnotím 3/5. Nezdálo se mi to jako takový zázrak ale špatné čtení to nebylo

Alice Crowleyn
08.05.2023 3 z 5

Jak já se na knihu těšila! Anotace mě uchvátila a těch pár recenzí, co jsem četla, mě velice navnadilo.
O to tvrdší byl pád po přečtení.

(hodnotím originál, netuším, jak vypadá český překlad)

Začátek knihy vypadal slibně. Ačkoliv nás autorka hodí do světa, o kterém prakticky nic nevíme a sem a tam hází výrazy, které jsou pro čtenáře úplně cizí a tím pádem to poněkud kazí požitek ze čtení, člověk si říká, že to vše přijde později, a tak vydrží.
Bohužel, za mě to řádné vysvětlení nepřišlo. Worldbuilding je v této knize velice ošizen. Plno věcí nedává smysl nebo je nedomyšleno (a to říkám i přes to, že jsem přečetla dvě a půl knihy).
Postavy za mě byly ok. Je fakt, že Poppy je poněkud naivní a v některých ohledech hloupá, ale to se dá asi pochopit, vzhledem k tomu, kde a za jakých podmínek vyrůstala.

Co na knize ovšem nemohu vystát jsou ty neustále se opakující a recyklující se rozhovory a vnitřní monology. Během celé knihy člověk čte neustále jedno a to samé akorát řečeno jinak. Lezla jsem z toho po zdi.

Nejhorší na tom všem je, že samotný nápad mě velice zaujal. Ale styl, ve kterém je to napsané zkrátka není nic pro mě. Kniha by si zasloužila pořádný edit. Takhle to vypadá, že ji autorka prostě napsala na první dobrou, zkontrolovala pravopisné a gramatické chyby a tím to skončilo. Ale to rozhodně nestačí. Kdyby si k tomu sedl pořádný editor, mohla by kniha být zkrácena klidně i o 200 stránek a na ději by se nic nezměnilo. Což samo o sobě vypovídá o kvalitě...

2,5 hvězdy za námět - ten mě opravdu zaujal.

Jen zmíním že opakování a recyklace dialogu i monologu se rozhodně nezlepší ani v druhém ani ve třetím díle. A to je taky ten hlavní důvod, proč jsem třetí knihu ani nedočetla a v sérii nebudu pokračovat. Neskutečné zklamání.

itskyleus
26.04.2023 5 z 5

Zamiloval jsem si to natolik, že je to jedna z mých dalších oblíbených fantasy sérii.

Už od začátku dej utíkal rychlostí blesku, ač písmo je lehce menší.
Nebudu lhát, že jsem se nebál takové bichle, ale opravdu lusknutím prstů to uteklo.

Emočně mě vyždímala. Chvilkami jsem se smál, byl napětím bez sebe, dokonce jsem byl i naštvaný nad jednáním postav, ale dokonce mě donutila brečet. Nebudu vám spoilerovat kdo zemře, ale dosti mě to zasáhlo.

Poppy je skvěle vykreslená postava, která je nebojácná, neodolatelná a odvážná se silnou vůlí. Taky bych řekl, že je pěkně praštěná a vlastně svá. Sympatičtější a krásnější hlavní hrdinku jsem si přát nemohl.

Hawke je Hawke. Působí dosti odvážně, neodolatelně, chytře, bystře, obratně.. no přesný strážce jaký by měl být.

Zvraty v knize byly.. neskutečně boží!! Měl jsem různé myšlenky jak to dopadne, ovšem nečekal jsem to, co se stane. Ano, nečekal jsem to a sám jsem totálně se radoval jaký to je.

Celá knížka působí svým vnitřkem dobrodružně, zajímavé a taky svůdně, přeci jen ty scény.. Ano vím, že autorka psala i erotické romány a doufal jsem tiše, že to projeví i do této série.

Nechápu, proč jsem tuto sérii našel v dětském oddělení knihovny, přesně v sekci pro děti 14-15. Upřímně bych to viděl na dospělou sekci, ačkoli autorka se krotila a žádné sexuální scény tam nejsou popsány do úplně mikro detailů a nejsou ani napsaný vulgárně, ale radši bych to viděl právě v dospělém.

Těším se jako malé dítě na další díly.