Watsonovi

Watsonovi https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177895/bmid_watsonovi-R0M-177895.jpg 3 128 128

Emma Watsonová vyrůstala u své tety, a když se v devatenácti letech vrátí zpět do svého rodiště, vzbudí to rozruch. Z Emmy vyrostla krásná, inteligentní a charismatická slečna na vdávání, která u dam jitří závist a u mužů rozviřuje zájem. Na pozvání rodinných známých se zúčastní plesu a vypadá to, že o nápadníky nebude mít nouzi. Dvoří se jí floutek Musgrave, mladý pastor Howard, a dokonce i sám lord Osborne, člen místní smetánky, k němuž všichni obdivně vzhlížejí. Watsonovi nejsou zrovna bohatá rodina, a tak její členové bedlivě sledují, jakého muže si Emma vybere. A zdaleka ne všichni to s ní myslí dobře - třeba povrchní a prospěchářská švagrová Jane, která má o Emmině sňatku své představy. Jenže Emma si do života nechce nechat mluvit a je odhodlaná rozhodnout se bez ohledu na rady okolí, i kdyby její volba měla být některým trnem v oku... Novelu Watsonovi začala psát Jane Austenová v roce 1804, zamýšlela ji rozpracovat do rozsáhlého románu, ale nakonec ji nedokončila. O dokončení se později pokusilo několik autorek, z nichž k těm úspěšným patřila L. Oultonová, jejíž verzi završení příběhu Emmy Watsonové jsme pro toto vydání vybrali.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Daranus

The Watsons , 1804

EllieK.
09.05.2016 5 z 5

Kniha se mi moc libila, ale na konci je opravdu hodne poznat,že to dopsal někdo jiny...je to takove stručne a zkracene!!! Jinak to ale bylo super!!!

janyska13
20.01.2016 3 z 5

Je malinko vidět, že ji dopsal někdo jiný než Jane Austenová, bohužel je kratší a tím i trochu nudnější. :( Téma by se dalo ještě mnohem více propracovat.

Bara-ova
12.09.2015 2 z 5

Slabé...v doslovu je vyzdvihnuto dokončení L.Oultonové, charakterizované například tím, že autorka "dokázala plynule navázat a dodržet dobové reálie. Nezměnila se slovní zásoba ani používané výrazy...", což je ovšem past na čtenáře, jelikož byť se s řečným moc polemizovat nedá, autorský styl Oultonové nemá s jazykem Austenové společného nic, kromě toho výše uvedeného - úplně jiná větná stavba, chybí košatost jazyka, ironický nadhled a spiklenecké pomrkávání na čtenáře v pozadí, v důsledku čehož se čtěnář/ka v okamžicích, které patrně měly být (a u Austenové spolehlivě jsou) romantickým vrcholem příběhu, cítí mírně trapně...
Zkrátka místo chytře napsaného románu se sociokulturním přesahem a vší dobovou parádou se vám dostane průměrné červené knihovny, a nic na tom nezachrání, že linii příběhu autorka dodržela podle nástinu Austenové.
S oběma dalšími romány dokončenými jinou autorkou než samotnou Austenovou, jež u nás vyšly, nesrovnatelné.
Chcete-li si přečíst důstojné pokračovaní rozepsaných Watsonových, doporučuji mnohem zdařilejší pokus Mladší sestra.

Ve zkratce:
"nenadchne - neurazí", ale zklame...

kanitsuj
09.09.2015 4 z 5

Watsonovi jsou méně známé přesto po všech stránkách velmi zdařilé autorčino nedokončené dílo, které nádherně ilustruje společenskou situaci přelomu 18. a 19. století. Někomu se možná může z dnešní perspektivy zdát nudné a naivní, nicméně pozorný čtenář znalý kontextu v něm rozpozná i velmi zábavné ironické komentáře.

NikNik
28.12.2014 2 z 5

Příjemné počtení;)

Schullerka
29.11.2014 2 z 5

Kniha měla dobrý začátek, ale žádná z postav nebyla příliš propracovaná a bylo to celé takové ploché. Konec byl hodně uspěchaný, myslím, že ten, kdo dílo dokončoval si na tom mohl dát daleko více záležet. Shrnout do poslední kapitoly osudy všech postav mi přijde dost hloupě zakončené. Nepřišlo mi, že se dokončující autorka nějak snažila. Myslím, že Austenová počítala s rozsáhlým dílem ne se 150 stránkovou knížkou na jedno odpoledne.

Myšlenka tam rozhodně byla, ale je prostě škoda, že autorka dílo nestihla dokončit, myslím že by byla o mnoho lepší než tahle kniha. :)

miky103
22.10.2014 2 z 5

Zatím rozhodně nejslabší kniha Austenové, kterou jsem četla. Když pominu krátké a uspěchané zakončení knihy, u něhož nemůže být pochyb, že knihu dokončoval někdo jiný (a to nepříliš zdárně, pokud si můžu troufnout posoudit), nelíbila se mi příliš ani zápletka knihy, postavy byly příliš ploché a nevýrazné a často jednaly pro mě s naprosto nepochopitelnou motivací. Austenovou mám upřímně ráda, ale toto mě rozhodně nenadchlo a jsem si jistá, že mi kniha v paměti dlouho nezůstane...

AničkaŽ
06.06.2014 4 z 5

Toto je slibný začátek jednoho velkého díla, rozsáhlého románu, jenž však autorka nestihla rozvést ani dokončit. Kdyby z tohoto díla autorka stihla udělat rozsáhlejší román, jak měla původně pravděpodobně v plánu, bylo by to úžasné. Na této knize je znát, že ji dopisoval někdo jiný a je to opravdu jenom kraťoučké čtení na jedno odpoledne. I tak ale podle mě stojí za to. ;)

stefi
24.05.2014 3 z 5

Je znát, že to dopisoval někdo jiný.

Niki
23.01.2014 5 z 5

Kniha se mi velice líbila, i když sama autorka knihu nedokončila, což je na ději celkem viditelné.

May
24.10.2013 3 z 5

Kniha se čte snadno a rychle, přečtená je zhruba za odpoledne. Bohužel dokončení rozepsaného románu L. Oultonovou je podle mého velmi nepovedené.... velká škoda.

anglická literatura romantika

Autoři knihy