Vztahy a mýty

Vztahy a mýty
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432620/bmid_vztahy-a-myty-PTu-432620.jpg 4 707 707

"Pořiďte si dítě, to pomůže!" "Rozhodně mu nesmíš psát první!" "Cože? On je ve znamení Raka?! Tak to vám nebude klapat. "Jo, holčičko, pro vztah musíš něco vytrpět..." Kdo ještě nedostal zaručeně osvědčenou radu do vztahu, ať se přihlásí. A podrží ruku nahoře, pokud se jí nenechal zviklat. Přece musí existovat návod nebo vysvětlení, proč ten či onen vztah nevydržel nebo leckdy ani nezačal. Občas nám to připadá směšné, ale není snad nikdo, komu by na harmonických partnerských vztazích nezáleželo. V období singlovství i během vztahu snadno podléháme mýtům a pohádkám, které nám okolí podává jako obecný fakt. Jaké mýty jsou ty nejčastější a do jaké míry bychom jim měli naslouchat, objasňuje odborně, ale s nadhledem kniha, která zároveň dokáže čtenářům dodat klid. Je to terapeutův gauč v knižní podobě.... celý text

Anička.pa
27.10.2020 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, bála jsem se aby to na mě nebylo takové odborné a bavilo mě. A naopak, kniha se mi četla velmi dobře, vše bylo popsáno srozumitelně a nestalo se mi, že bych něčemu nerozuměla. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a získala tak pohled jinýma očima. Bylo skvělé, že každý ten mýtus byl doplněn zajímavým příběhem s terapeutovny. S autorem jsem se setkala poprvé a věřím, že né naposledy, určitě se přesunu k souvisejícímu podcastu, který v komentářích byl doporučen :-)

AlčaH
18.10.2020 5 z 5

To, co se mi na knize líbilo nejvíce, byla její rozmanitost. Autor Honza Vojtko prostřednictvím jednotlivých kapitol čtenářům přibližuje různé druhy vztahů - ty tradiční i ty něčím odlišné. Ať už je to polyamorie, single život či vztah lidí s výrazným věkovým rozdílem. Autor na věci pohlíží moderním způsobem, otevřeně a bez předsudků, což je mi sympatické. Snaží se vysvětlit ty nejznámější stereotypy a vyvrátit některé škodlivé mýty. Každou teoretickou část navíc doplňuje reálným příběhem z jeho terapeutovny, což byla část, která mě moc bavila. Není nad praktický příklad... Kniha není žádným vševědoucím průvodcem a čtenáře nezatěžuje přehnanou odborností - a právě v tom je její síla. Čtenář díky ní získá obecnou znalost problematiky týkající se vztahů a určitě mu přinese i řadu témat k zamyšlení. :) A pokud se chce rozvíjet dál, připojený seznam knih i videí mu v tom pomůže... ☺️

Didy_K
12.10.2020 5 z 5

Kniha, kterou by si měl přečíst každý (nebo alespoň poslechnout související podcast Vztahy jsou fuška). Přinutí to člověka zamyslet se nad některými věcmi, které ve vztazích dělá, vadí mu...a začít se na ně dívat z trochu jiného úhlu.
Doporučení knih na podobné téma v závěru knihy je skvělé!

michaela.97
08.10.2020 5 z 5

Velmi nápomocná knížka. Pan Vojtko je profík, na kterého nedám dopustit. Jeho smysl pro humor a vystupování je mi hodně blízké, nemluvě o jeho talentu, se kterým předává informace/fakta. Člověk se dozví spoustu nových věcí, které se v každodenním životě hodí a u čtení se ještě navíc nenudí! S myšlenkami autora souzním, takže jsem si při čtení knihy připadala jako na posezení s kamarádem, který mi má co předat. Doporučuju tuhle knížku všema deseti a tak trochu ji považuji za nutnost v dnešním zmateném a bláznivém světě.

petrakrskova
23.09.2020 5 z 5

Skvělý rozšíření si obzorů, co se vztahů týče. Zajímavé zkušenosti z terapeutické poradny ????????

kessey
13.09.2020 4 z 5

Nejde o žádný podrobný návod na život, ale jsou zde představeny ty nejdůležitější mýty, doplněny příběhy z praxe. Myslím, že se v tom najde každý, rozhodně takové popíchnutí. Pokud se někomu nechce číst, autor zpracoval i podcasty :-)

Es.
11.09.2020 5 z 5

Rozhodně skvělá knížka! V něčem z toho jsem se viděla i já sama, a nad něčím jsem kroutila hlavou, že se tohle fakt může stát. Rozhodně je to fajn přečíst si názory někoho jiného a získat o vztazích tak trochu víc nadhled, ale co si budeme povídat, občas každý z těch citů zblbne :D

StihOMam
27.08.2020 1 z 5

Nastesti evidentne nejsem cilova skupina. Tato kniha me neoslovila ani svym obsahem ani zminovanymi terapeutickymi zkusenostmi, ale navic - coz se stava skutecne v minimalne pripadech - neprinesla mi vubec nic. I kdyz vlastne... po docteni jsem si s ulevou oddechla, ze mam fungujici selsky rozum a skveleho muze po svem boku.

Monikino
17.08.2020 3 z 5

Od knížky jsem upřímně očekávala trošku víc, byla jsem malinko zklamaná. Myslím, že to bylo způsobeno především tím, že jednotlivé kapitoly jsou hodně specifické pro konkrétní životní fáze či situace a díky tomu nejsou “pro mě “, jakožto čerstvého čtvrtstoletníka :) Postrádala jsem tam silnější pojící linku a trošku generalizování, díky kterému bych si z každého “příběhu” něco odnesla, nehledě na to, jestli zrovna řeší rozvod, nevěru či děti.
Autora mám jinak moc ráda, líbí se mi jak vystupuje a názorově je mi blízký, jen se mi díky tomu nepodařilo z knihy vytěžit maximum a jen s pár kapitolami si jako natěšený čtenář nemůžu vystačit. Možná se ke knize za pár let vrátím a budu mluvit jinak, uvidíme :)

Gooverka
16.08.2020 4 z 5

Párová terapie do kapsy je druhem knihy, který jsem ještě nikdy nečetla. Ač se o vztahy v poslední době zajímám hodně, musím říct, že mi kniha docela dost dala. Autor se na vztahy dívá z moderní perspektivy a do popředí staví hodně mýtů i zažitých stereotypů. Spoustu situací vykládá z mnoha úhlů pohledu, i takových, které jsem si sama nikdy neuvědomovala. Skvělé je, že Vojtko všechno podává naprosto lehce a srozumitelně, jako kdyby se s vámi bavil na kafi. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo to, že Vojtko spoustu příběhů z terapeutovny omílá v mnoha rozhovorech, takže pokud nějaký z nich viděli/slyšeli, většinu příběhů už budete znát.

tezzpoletsar
06.08.2020 5 z 5

Super!! nejvíc mě samozřejmě bavily storky z terapeutovny..

lucy.sankova
05.08.2020 5 z 5

Mě se teda kniha líbila moc! Konečně otevřený pohled na partnerství a vztahy. Jde vidět, že se ve vztazích stále ještě něčeho bojíme a snažíme se být ve všem dobří a někdy i na úkor partnerství. Jako příjemný bonus jsou ke každé pasáži uvedené příklady z praxe. A mě osobně velmi potěšily odkazy v závěru knihy na doporučenou literaturu, která se zabývá touto tématikou. DOPORUČUJI.

simona5r
30.07.2020 5 z 5

Obohacující kniha pro všechny! Velmi trefně doplněná příklady z praxe, což přidává knize na čtivosti.

anansie
28.07.2020 3 z 5

Po přečtení asi prvních třech kapitol jsem si říkala, že by to byla dobrá příručka do základních škol (ok, tak na druhý stupeň, i když čím dřív začneme dětem rušit ty sociální konstrukty a zvědomovat zažité vzorce, tím líp). U dalších kapitol jsem byla naštvaná, proč všude cpe tu sexualitu a klade ji na roveň jídla, pití, vyměšování, spánku a smrti. Že by taky nějaký vzorec? A hned nato uvádí, že je přesexualizováno. Ano, i psycholog si potřebuje zvědomovat. Další kapitoly o rodičovství - plytké, nezáživné, o ničem. Až konec mě zase mile překvapil, autor vyznává jinakost a rozumí ji. Kniha je psána polopaticky a stylem, jako by se bavil s kámošem u stolu v kuchyni, takže se dá říct, že ani autor si na nic nehraje, je autentický (k čemuž nabádá i ostatní), sem tam přihodí i osobní zkušenost. A samozřejmě neopomene sem tam přihodit i nenápadnou pozvánku k návštěvě terapeutů. No, kdyby si touto knihou nedělal na sebe reklamu, tak možná dám i o půl hvězdy víc.

Pitbullka
25.07.2020 4 z 5

Zajímavá sonda do moderních vztahů. Různá témata od zamilovanosti, lásky u postižených, být single až po rozchody. Autor spíš témata komentuje, než že by čtenáři předkládal, co je správně a co špatně. Zpracování bylo čtivé a líbily se mi příběhy jeho klientů, i když ne všechna témata mě úplně oslovila. Ve výsledku to bylo však zajímavé čtení.

knihovna1
21.07.2020 4 z 5

Kniha mi pomohla si něco ujasnit a i se v něčem sklidnit. S určitými názory s panem terapeutem nesouhlasím, ale to je v pořádku. Kniha se dobře četla a doporučuji těm, kteří nemají odvahu jít si nechat pomoci k odborníkovi.

sabina4546
10.07.2020

Skvělá kniha, moc dobře se čte, jsou i uvedeny příklady z autorovy ordinace. Pro mě rozhodně přínosné.

Limonadovyjoe
07.07.2020 3 z 5

Autor píše, že vztahy jsou těžké, komplikované a náročné. Dle mého mohou být jednoduché, pokud se v nich nebudeme zbytečně niterně rýpat, ale to by terapeuti neměli co žrát :) ..a nebo mám jen v životě štěstí.
Kniha nám říká, že láska neprochází žaludkem, ani srdcem, nýbrž mozkem - naším vlastním a že k tomu abyste byli šťastni si musíme pomoct hlavně sami, ne náš partner. A taky že tolerance a kompromis nejsou ty správné cesty a nejdůležitější je verbální komunikace, aby odpověď "nic" znamenala opravdu nic a ne celý svět :)
Vlastně je docela těžké hodnotit knihu, která nám a našim vzorcům chování ve vztahu nastavuje zrcadlo, a nutí nás přiznat si, že třeba nedej bože děláme něco špatně a můžeme za to my, ne partner :)
Hodně lidem kniha něco dá, někdo si chyby v sobě stejně nepřizná a ti emocionální upíři a další vztahoví psychopati, kteří by si knihu měli přečíst, si to stejně číst nebudou.
Příběhy z terapií byly fajn.

JanaMyna
03.07.2020 1 z 5

Vše v knize by se dalo shrnout o jednoho článku. Možná pro lidi, kteří se s tematikou nikdy ani okrajově nesetkali. Druhá hvězda za vizuál přebalu.

veriszv
01.07.2020 3 z 5

Vztahy a mýty jsou kniha, u které mě zaujal koncept. Terapeut rozebere vztahový mýtus a přidá příklad z praxe. Probere spoustu stereotypů, které o vztazích denně slýcháme a vysvětlí, proč je to tak vnímáno. Oceňuju, že se nejedná o návod jak na to, ale spíš o prostor na zamyšlení. Samozřejmě nemám na všechno stejný názor jako autor, ale to je prostě tím, že jsme každý jiný. Asi jsem čekala, že kniha půjde trochu víc do hloubky, občas to na mě působilo trochu moc obecně, ale zase je to lehce napsané a přístupné každému. Je fajn si knihu přečíst, i kdyby měla jen připomenout, že vztahy jsou složité, komplikované a stojí nás spoustu práce, ale rozhodně stojí za to!