Všechen můj hněv

Všechen můj hněv https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509751/bmid_vsechen-muj-hnev-FgR-509751.jpeg 5 178 39

Sal a Nur jsou si navzájem něčím víc než nejlepšími přáteli — jsou rodina. Vyrůstali spolu v malém kalifornském pouštním městě Juniper jako vyděděnci a naučili se jeden druhému rozumět tak, jak to nikdo jiný neuměl. Tedy až do ošklivé hádky, která jejich pouto zdánlivě přetrhla. Jako potomci uprchlíků pákistánského původu vědí, jak těžké je vybojovat si své místo a zapadnout. Sal se při studiu posledního ročníku střední školy snaží udržet v chodu rodinný motel, zatímco jeho otec se utápí v alkoholu a truchlí nad ztrátou své nedávno zesnulé ženy. Nur zase našlapuje po tenkém ledě — ve volném čase pracuje ve večerce svého vznětlivého strýce a snaží se před ním zatajit, že se hlásí na univerzitu, aby ubíjejícímu stereotypu jednou provždy unikla. Když se Salovi jeho pokusy zachránit motel vymknou z rukou, on i Nur si musí položit otázku, jakou má jejich přátelství cenu a jestli ho dokážou navzdory všemu zachránit.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

All My Rage , 2022

vandalindakova
19.08.2023 5 z 5

Nesuď knihu podle obalu! Tak přesně tento počin je toho obrovským důkazem. Autorku můžeme znát jako spisovatelku ya fantasy (konkrétně Jiskra v popelu), kterou jsem si oblíbila. A nyní nám předvedla, že umí bravurně napsat i contemporary, protože tohle je jeden z nejlepších příběhů, které jsem v daném žánru zatím přečetla.
Vnitřek je graficky ozvláštněný modrým textem, což mi při čtení nijak nevadilo. Hlavní hrdinové jsou teenageři žijící v Americe, oba ovšem pocházejí z Pákistánu, a už jenom díky tomu to nyní nemají snadné. To ale není ani zdaleka všechno přátelé. Jděte nasbírat klacky z celého světa, hoďte to těmto dvěma pod nohy a přesně takový budete mít pocit, až budete tenhle srdceryvný, nespravedlivý, složitý a propletený příběh číst. Bude vám jich líto, a budete cítit křivdu celého vesmíru. Bude to totální masakr pro vaše emoce, ale ve výsledku budete rádi, že jste si tohle přečetli. Přesně tohle s vámi tahle kniha udělá, nic míň. A bacha na pusu dokořán...

bookcase
13.08.2023 5 z 5

Nádherný a zároveň smutný příběh, dojal mě. Citlivě zpracovaný vztah dvou mladých pákistánských lidí žijících ve Státech.

pakoshka
03.08.2023 4 z 5

Všechen můj hněv jde vidět všude a já nemám ráda hnědou, okrovou, zrzavou, nebo jaká je to vlastně barva obálky. Ale jsem ráda, že jsem se překousla - koneckonců, moje čtečka je černobílá. A tenhle příběh pákistánských přistěhovalců mě dojal.

Janamed
29.07.2023 5 z 5

O prostředí a mentalitě obyvatel muslimských zemí povětšinou čteme s očekáváním šokujícího svědectví týkajícího se především misogynie. Přiznávám, že Sabaa Tahirová je výjimečná autorka. Právě ona přichází s příběhem, který, ač pojednává o nenávisti, zlobě či rasismu, do popředí však přenáší vznešenější hodnoty - lásku, rodinu, přátelství, soudržnost, boj za lepší život.

Emotivní, dvougenerační příběh o etnicky odlišných lidech, kteří se snaží na americké půdě žít svůj vlastní život má pořádný drajf, i přesto, že může být pro čtenáře značně předvídatelný. Poutavý vypravěčský jazyk samotné autorky, potažmo bravurně zvládnutý překlad dává příběhu mladistvý nádech. V zásadě tragický příběh na způsob Romea a Julie je založen na dvou dějových linkách, které na sebe skvěle navazují a latentní události, které román formují, tak postupně získávají pevné obrysy.

Mona-Lisa
24.07.2023 5 z 5

"Myslíš, že nám dospělost vynahradí všechno, s čím jsme se museli vypořádávat jako děti?" zeptám se.

Děj je tvořený dvěma pohledy dospívajících pákistánských děcek žijících v USA. Vyrůstali spolu, pociťovali skrytý rasismus, možná by chtěly být něco víc, ale brzdí je první krok.
V žádném případě se nejedná o oddechovou YA.
Takový emoční koktejl, v němž každá složka má výrazné zastoupení a krásně se doplňují.
Hněv, bolest, láska, nemoc, traumata z dětství, alkoholismus
Tento mix je tak křehký a přelívají se v něm žánry tak lehce a přirozeně.
Rodinné drama, dospívání v rasismu, Osudová láska.
Čte se úplně přirozeně a postupně přestáváš doufat v happy end a nevíš, jestli se ti chce dál otáčet stránky.

Když narazím na větu, kterou bych ve své knížce na 1000% použila já, stává se z ní horký adept na 5 hvězdiček. A tady jich bylo tolik, že bych autorku z fleku objala.

Teď, jak se všechno zdražuje, hodně zákazníků zakončuje dotaz na knížky: Ale chci opravdu něco dobrého, co vás opravdu dostalo.

Tak prosím vás : za toto dávám ruku do ohně.

Knižní střípky
24.07.2023 5 z 5

Výborná záležitost, která ve mně bude doznívat ještě dlouho. Pokud si chcete přečíst nelehký, ale přesto velmi důležitý příběh, pozvěte do svého života Núr a Sala. Věřím, že na ně jen tak nezapomenete.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Grohlinka
18.07.2023 4 z 5

Všechen můj hněv patři na poli YA mezi to nejlepší.

Kniha se zabývá mnoha nelehkými tématy jako je rasismus, domácí násilí, sexuální zneužití dítěte, závislost na drogách a alkoholu. Všechna tato témata zpracovává neskutečně dobře, citlivě, ale zároveň věrohodně.

Vypíchnout chci důležitost téhle knihy, protože přináší čtenářům zase jiný pohled na Islám, na jeho kulturu, tradice a zvyky. Kdo by po přečtení nechtěl ochutnat jejich tradiční pokrmy?

Celkově je kniha dobře napsaná, krátké kapitoly dělají knihu velice čtivou, děj graduje a my sledujeme, jak postupně nabírá na rychlosti a je jen otázkou, zda Sal a Núr dokáží včas dupnout na brzdu. Vlastně je tak dobrá, že konečně zvážím tu slavnou Jiskru v popelu.

Oceňuji zakomponování hudby, Star Wars, Pána prstenů a dalších. Mělo to jednu chybu, písnička od Nirvany se opravdu nejmenuje Heat-Shaped Box!

Hanjimka
30.06.2023 4 z 5

Hodně zajímavý příběh s prolínáním času i osudů.

veriszv
26.06.2023 5 z 5

Citlivě a krásně napsaná kniha, která je skvěle přeložená, vás emocionálně rozloží. Témata jako rasismus, závislosti, domácí násilí, ztráta blízké osoby, zneužívání totiž opravdu nejsou lehká. A musím ocenit, že i když je tam témat opravdu hodně, všechna tam byla přirozeně zakomponovaná a nepůsobí nijak na sílu.

Ke knize si určitě dohledejte playlist na Spotify, protože hudba tu hraje opravdu velkou roli a skvěle příběh podtrhuje.

Zkrátka tohle vás zničí, ale rozhodně si to potřebujete přečíst!

Palec nahoru za obálku i grafickou úpravu celé knihy.

Shaxx
19.06.2023 4 z 5

Saabu Tahir znám klasicky díky fantasy tetralogii Jiskra v popelu a byla jsem tedy zvědavá na její novinku, která nespadá pod fantasy žánr, ale mezi YA heavy contemporary. Škoda, že to nedostalo hezčí obálku, když už se Host rozhodl pro vlastní, tahle je docela nevýrazná a nic neříkající. Z knihy je dost cítit, že se jedná o velmi osobní dílo, sama autorka vyrůstala v motelu v Mohavské poušti. Děj knihy pracuje s tématy jako je rasismus, závislost na alkoholu a drogách, domácí násilí, ztráta blízké osoby a jiné. Ústřední dvojka jsou dva teenageři, které už v dětství sblížilo, že byli dva cizinci v cizí zemi a jejich přátelství vytrvalo až do současnosti. Protože jsou lidé a chybovat je lidské, pod nátlakem stresující situace udělají pár špatných rozhodnutí, které již nelze vzít zpět a je nutné zaplatit za ně cenu. Trochu mě mrzelo, že kniha neměla vzadu slovník, který by přiblížil význam cizích slov (například jídlo), takhle jsem si musela googlit, o co se vlastně jedná. Některá slova byla pochopitelná i bez slovníku - abú, ammá, ale byl by to hezký přidaný bonus pro české čtenáře. Najde se zde pár chybek, např. text je prošpikovaný odkazy na hudbu a 2pac je zde jako 2pec (tupec? :)), a když postava zmiňuje hudební skupinu London Grammar, která čítá tři členy (mezi nimi zpěvačku), je zde napsáno, cituji: ,,kdy mi vysvětluje text písničky Londona Grammara"... Ale to je detail, stane se. Vzhledem k tomu, že hudba má v příběhu poměrně zásadní roli, doporučuju si pro zlepšení zážitku najít playlist na Spotify a poslechnout si zmíněné skladby. Jinak se to četlo dobře, i přesto, že to pracuje s nelehkými tématy, nezabíhá příliš do zbytečných detailů pro šokování čtenáře, ale podává dané téma věcně a s určitým odstupem.

vendylein
16.06.2023 5 z 5

Tahle kniha je au. Čtení vás bude bolet. Budete si chtít hlavní hrdiny vzít domů a dát jim klidný domov a pocit nějaké jistoty. Budete celou dobu trnout, jak tohle dopadne. Očekávat další a další velký špatný.
Ale kromě toho je Všechen můj hněv taky nádherně napsaný, nádherně přeložený a svým způsobem velmi poetický text.
Ano, pár scén bych mu vytkla se slovy "to snad ani nemuselo být, tohle klišé nebylo potřeba". Nicméně kniha je to skvělá, esence slova srdcervoucí.

spencer
09.06.2023 5 z 5

Všechen můj hněv je hluboce zničující a emocionálně dojemný příběh, díky kterému nahlédnete do života tří lidí, z nichž si každý nese svůj vlastní hněv. Vypráví především o boji - o boji se zármutkem, ztrátou a úspěchem. Nejenže ve vás zanechá trpkou pachuť, ale taky vás přiměje hodně přemýšlet nad "Americkým snem" a motýlím efektem.

Děj je vyprávěn ve dvou časových rovinách. Jedna se soustředí na přítomnost, konkrétně na dva teenagery, kteří jsou od dětství nejlepšími kamarády. Jenže jim život na záda položil několik těžkých břemen. Druhá sleduje v rámci vzpomínek ženu pakistánského původu, která se právě vdala. V krátkých kapitolách pozorujeme, jak se vyrovnává se všemi změnami a snaží se splnit si svůj sen.

Pokud se ptáte, zda vám titul zlomí srdce, mou odpovědí bude - ano. Ale i přesto se od něj nebudete moci odtrhnout, protože budete potřebovat zjistit, jak to vše dopadne. Všechen můj hněv vám velmi vřele doporučuju, ale prosím, zkontrolujte si před čtením trigger warnings, neboť se kniha dotýká témat jako je alkoholismus, fyzické týrání či užívání drog.

Mojepočteníčko
08.06.2023 4 z 5

Jiskra v popelu? Jasně, že ji znám! Četla jsem první dva díly, ty zbylé čekají a čekat budou stále. Jsem totiž chronický nedočítač sérií. Teď jsem si ale potřebovala přečíst autorčinu nejnovější knížku. A vy to rozhodně potřebujete taky!

Příběh dvou osmnáctiletých srdcí. Saláhuddína a Núr. Mých dvou opuštěných lásek, co se dokázali najít, když se k nim ostatní otáčeli zády. Pro jejich jazyk, barvu kůže, národnost

Jejich životy jsou komplikované, těžké a smutné. Tu a tam se objeví jiskřička naděje, ale většinou hodně rychle zhasne. A to ve chvílích, kdy si to opravdu z celého srdce přejete.
Oba čelí rasistickým útokům, oba litujete, oba milujete, oběma fandíte, pro oba chcete něco lepšího. Aspoň ten konec.

Otočila jsem poslední stránku, zhluboka se nadechla a.UFF! Bylo to krásný i smutný. Líbilo se mi poznávat jinou národnost, mentalitu, jazyk, zvyky, jídlo. Prožít lásku dvou spřízněných duší. Zamilovat si moudrou, laskavou a milující Misbáh. Kochat se obálkou i grafickou úpravou celý knížky.

4,5*/5*

Sarah11
04.06.2023 4 z 5

Nedokážu přesně určit, čím to bylo, ale kniha mě zkrátka nezasáhla tak, jak jsem doufala. Jako bych všechno sledovala jen tak z povzdálí a ne a ne se do příběhu naplno ponořit.
Autorka se zde zabývá hned několika těžkými tématy, ať už je to rasismus, alkoholismus, ztráta blízké osoby, domácí násilí, pocit vykořenění a toho, že vlastně nikam nepatřím a nezapadám, nebo finanční tíseň a zoufalé činy z toho plynoucí. Oceňuji náhled do pákistánské a muslimské kultury, i když pro mě osobně to povětšinou nebyly nové informace.
Objektivně je to velmi dobrá kniha, ale za mě tomu chyběla ta pomyslná třešnička na dortu, i když vlastně nevím, co by to mělo být.
Mimochodem, velký palec dolů pro nakladatelství Host za obálku a celkové zpracování knihy - levně působící papír, celková kombinace barev na obálce, uvnitř modré písmo... Proč?

ivetdos
31.05.2023 4 z 5

Autorka mě svým nejnovějším počinem vážně překvapila. Svými předešlými fantasy knihami si získala mnoho čtenářů, ale pozor, tato kniha je úplně něco jiného. Tak nějak jsem věděla, že bude, ale stejně mě svoji vážností a smutkem překvapila.

Četla se jedním dechem, fandila jsem hlavním hrdinům, i když měli svoje mouchy. Poslední dvě části knihy na mě ale byly až příliš urychlené oproti zbytku, a taky bych ocenila, kdyby některé pasáže byly více vysvětlené.

Už je to nějaký čas, co jsem knihu dočetla a stále z ní mám smíšené pocity. Rozhodně nelituju, stojí za přečtení, nečekejte ale klasickou autorčinu tvorbu. Pojedete na vážnější vlně a setkáte se s mnoha tématy, které rezonují dnešní společností.

GalaxyR
19.05.2023 5 z 5

Sabaa Tahirová napsala něco úžasného.

Má to být young adult román, ale dle mého názoru bych knihu řadila do světové literatury. Dva mladí lidé odkrývající celičký svůj svět, se všemi chybami, utrpením, bolestí a láskou zrádnou, překvapující a neutuchající.

Kniha otevírala spoustu témat z dnešní doby a žádné z nich nikomu nevnucovala. Domácí násilí, rasismus, šikana, závislosti, chudoba, dětské zneužívání, odlišné sexuality, to všechno tam bylo a podtržené neskutečnou dávkou emocí. Byla jsem v šoku, znechucená, nervózní.

Na druhou stranu však autorka dokonale vystihla nedokonalou lásku plnou zábran, milosrdných lží a domnělých zrad, které však nebrání milovat nadále, pokud víte, že i ten druhý vám dá celé své srdce.

Já obyčejně knihy z takového prostředí nečtu, obvykle utíkám ze skutečného světa do těch fantastických a vymyšlených, protože je to jednoduché. Tady mi stačila první věta, strana, kapitola a věděla jsem, že knihu dočtu, ať už se při čtení budu cítit jakkoliv. A stálo to za to.

Vřele doporučuji! A protože jsem milovník fantasy, nemohu se dočkat, až se pustím do Jiskry v popelu od této skvělé autorky.

markej
14.05.2023 5 z 5

Kamarádi Núr a Sal žijí v Americe, oba pocházejí z pákistánských rodin a právě mají před maturitou. Zároveň ale řeší spoustu osobních problémů jak ve škole, tak v rodině, a ačkoli se snaží sebevíc, všechno stejně vždycky nejde podle plánu a život hrdinů se v jedné chvíli obrátí úplně naruby

Knížka je určena především pro teenagery, ale zklamaný nebude ani dospělý, čtení ubíhá rychle (posledních 100 stran jsem doslova hltala, ty mají blízko až k thrilleru). Střídá jak vyprávění Sala, tak Núr, občas se ozve i hlas Salovy matky, jež Núr považuje za svou adoptivní dceru a která vzpomíná na své dětství a mládí prožité v Pákistánu.

Tahirová napsala velmi čtivý a hluboký příběh, v němž se řeší závažná témata, místy si říkáte, že tohle všechno je jen jeden velký zmar, ale přece jen zazáří paprsky naděje.

Dávám plný počet hvězd, ovšem neodpustím si dvě poznámky: v textu se objevuje několik překlepů a i pár gramatických chyb (přivlastňovací přídavné jméno od ženského jména Jamie je Jamiin, ne Jamiein, únavou se můžeme ztrhat, ne strhat) a nenadchla mě ani obálka, v tomto případě ale platí o to víc, že se kniha podle obalu nemá soudit, příběh je totiž skvělý.

Hodnocení: 5* z 5*

lena.o.knihach
12.05.2023 5 z 5

Všechen můj hněv byla jedna z mých nejočekávanějších knih, na jejíž překlad jsem se šíleně moc těšila. Od autorky u nás už vyšla série Jiskra v popelu, která je má oblíbená, ale Všechen můj hněv to má, panečku, jiné grády.

Ocitáme se v kalifornském pouštním městečku Juniper, kam chodí naši hlavní hrdinové do maturitního ročníku.
Nur má velké plány, chtěla by studovat na univerzitě a z toho zapadákova odejít. Jenže ne všichni ji to přejí.
Sal se snaží udržet rodinný motel před krachem. Nemá na výběr a musí hledat pomoc tam, kde by ho to za normálních okolností nenapadlo.

Sal a Nur bývali nejlepší kamarádi. Jako potomci pákistánských uprchlíků k sobě o to více v dětství přimkli, ale nic netrvá věčně

Já vůbec netušila, co na mě uvnitř čeká. Ale rozhodně kniha předčila má očekávání, která už tak byla velká. V tomhle příběhu najdete úplně všechno. Budete se usmívat, bude vám do pláče, budete se radovat, nenávidět, vztekat a nebudete se chtít s knihou rozloučit.

Jizi
28.04.2023 5 z 5

Střední škola v kalifornském Juniperu je na hony vzdálené nablýskaným institucím z amerických filmů. Je to zaprášený areál připlácnutý k zemi na okraje pouště, kde fouká a je buď moc velké vedro nebo moc velká zima a kde většinu dospělých živí práce na nedaleké vojenské základně. A kde žije Salahudin a Núr, dva Američané pákistánského původu, dvě duše poznamenané tragédií, které se musí na prahu dospělosti vypořádat s věcmi, jež by měla problém unést i banda životem zocelených dospělých. Jenže když jste ve vodě, musíte plavat, nebo se aspoň snažit šlapat, pokud se teda nechcete utopit. A i to může místy působit nesmírně lákavě.
Všechen můj hněv je příběhem o hlubokém poutu, které může vyklíčit z nejtemnějších okamžiků našich životů, o tom, že nad některými věcmi nemáme vládu a o tom, že nakonec bude všechno dobré, a pokud to není dobré, ještě to není konec.
Je to příběh, ve kterém je všechno: láska, nenávist, bolest, radost, smutek, štěstí. Je to příběh, ve kterém nedostane nikdo nic zadarmo a ve kterém se za chyby platí - někdy i cena nejvyšší.
(Doporučuju dohledat playlist na Spotify, hudba tu hraje důležitou roli, stejně jako knihy a čtení.)

Kalifornie přátelství z dětství

Sabaa Tahir