Vosí továrna

Vosí továrna https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12279/bmid_vosi-tovarna-d53-12279.jpg 4 233 52

Pochmurný příběh šestnáctiletého chlapce z dysfunkční rodiny, který si vytváří svérazný magický svět. Šestnáctiletý postižený a psychicky vyšinutý Frank žije na ostrově se svým otcem. Nechodí do školy a jeho existence je utajená před úřady. Trpí svým postižením a vytváří na ostrově svůj magický svět, kde nemalou roli hraje násilí na zvířatech. Z jeho vyprávění se dovídáme o třech vraždách blízkých příbuzných – bratrance, mladšího bratra a sestřenice. Všechny vraždy, které bral jako pomstu za své postižení, s dětskou lstivosti aranžoval jako nehody. V době, kdy se příběh odehrává, je jeho starší bratr na útěku z blázince. Jeho dramatický návrat přispěje k překvapivému odhalení tajemství Frankova „postižení“...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Talpress

The Wasp Factory , 1984

Eneo
02.12.2015 5 z 5

Potřebujete vystrašit děti? Nebo je vyděsit tak, že z pokoje vylezou až za týden a o svoje domácí mazlíčky už se budou starat bez odmlouvání? Tak jim místo Křemílka a Vochomůrky před spaním naservírujte Vosí továrnu. Úspěch zaručen.
Děj se odehrává na malém ostrově, o kterém ale brzy zjistíte, že ve skutečnosti představuje menší panoptikum hrůzy, nad kterým avšak nikdo ani očka nezamhouří, jelikož je všechno vždycky zameteno pod koberec. Včetně existence našeho hlavního hrdiny. Není proto divu, že nad ostrovem lítají králíci, ovce z nudy pořádají ohňovou show, dokonce i papíroví draci létají až tam, kam jen dětská fantazie dovolí. A všemu tomu vévodí vosí továrna. Úžasný mechanismus. Pamatujete si na takové ty plastové placaté labyrinty, ve kterých se kutálela malá olověná kulička? Inu, tohle je něco podobného, akorát do labyrintu vlétne vosa a to se ještě uvidí, jak dopadne.
Celé je to zabalené v atmosféře, která ve vás potichu bublá a svádí vás, abyste tomu všemu přišli na kloub a po poslední stránce se WHAAAAAM celý dárek i s obsahem rozletí a vy zůstanete s pocitem úžasu.

józi.odkudkam
23.02.2015 5 z 5

Vosí továrna se nějakým poselstvím nezatěžuje. Je ale krásně svá a mě bavila takovým tím zvláštním způsobem, kdy čtete pomalu a každou stránku si jakoby šetříte. Divných 5*****

Serja
19.10.2014 4 z 5

Trochu mě mrzelo, že to nebylo ujetější.

Lost Soul
25.08.2014 4 z 5

Ian Banks mě utvrdil v tom, že je velmi invenční spisovatel, byla jsem hodně nadšená. Příběh místy dost drsný, ale skvěle napsaný.

Hokkejka
07.07.2014 5 z 5

Žádný hnus a odpor se nekonal!! Knížka má strašně zvláštní atmosféru, hlavní postava je i přes "drobné" excesy fakt sympatická a Továrna je fascinující zařízení.

kneslova
14.04.2014 1 z 5

Asi nejsem typ na tento druh literatury, za mě hnus a odpor

Lexie
08.04.2014 5 z 5

Tahle knížka byla jednou z nejlepších jaké jsem kdy četla. Banks se mi naprosto trefil do vkusu se svou všudypřítomnou temnotou a zvrhlostí, která je ale zároveň kombinovaná se sympatizováním s motivy hlavní postavy, co vám docela rychle začne být sympatická. O naprosto epickém závěru ani nemluvím a už se jen těším na jak mě překvapí jeho další knihy..

EvaEma
15.02.2014 3 z 5

Chvilku jsem si na knížku musela zvykat, občas mě přepadla chuť ji nedočíst, místy mě rozčilovala krutostmi, které jsou popisovány. Jsem ale moc ráda, že jsem vydržela do konce, finále je strhující, překvapující, šokující... :-) Občas jsem se i nahlas zasmála, ale celkově nemůžu říct, že by mě kniha nějak pozitivně dobila, vlastně jsem z ní rozpačitá a vracet se k ní určitě nebudu.

hardrock
01.08.2013 4 z 5

Poviem vam, to teda bola jazda...

kniholka
18.07.2013 4 z 5

Je to naprosto šílený, ale skvěle se to čte a člověk zírá a zírá. Ta knížka má podivnou atmosféru, která pohlcuje a nutí k zamyšlení.

vnimat_Krasu
18.12.2010 3 z 5

Ta podivná knížka.

Hellboy
30.11.-0001 4 z 5

K této knize jsem se kdysi dostal v nepatřičně nízkém věku, možná právě proto, se mi vryla poměrně hluboko do paměti. Je plná naprosto šílených postav (nechybí liliput) a šílených událostí. 16 letý vypravěč Frank Cauldhame žije se svým otcem na tuším že skotském ostrově, utajen před úřady, a jeho postižení spočívá v tom, že nemá penis, který mu v dětství ukousl pes. Už to zní jako podivná premisa, ale celá kniha je mnohonásobně divnější. Frankův starší bratr Eric je zavřený v blázinci a Frank je divoch, vyrábějící na "svém" ostrově různé zbraně. Frank zabíjí zvířata, jejichž mrtvolami si vyznačuje "teritorium", ale jeho mistrovským dílem je Vosí továrna. To je smrtonosné bludiště pro vosy, které má 12 konců - 12 různých způsobů smrti. Pomocí tohoto zařízení Frank předvídá budoucnost. Když například vosa vleze do pasti, ve kterém shoří, Frank ví, že se blíží oheň. ____ Celá kniha je naprosto šílená, tak jako její hlavní hrdina, a psychicky stabilním čtenářům ji doporučuji k přečtení. Při čtení jsem se královsky bavil, ale myslím, že i dnes, ve vší vážnosti, mi může hodně nabídnout. 85%