Vlaštovky z Černobylu

Vlaštovky z Černobylu https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509367/bmid_vlastovky-z-cernobylu-63c68a5734e6e.jpg 5 155 155

Zvrácený způsob zavraždění jistého Leonida Sokolova, jehož mrtvola je vyvěšena jako prapor na fasádě vysoké budovy, upoutá čtenářovu pozornost v samém úvodu románu. Okamžitě je vtažen do napínavého pátrání po vrahovi, jenž jako podpis zanechává na místě činu vycpanou vlaštovku. Bez pilulky jódu i nezbytné dekontaminace se ocitá přímo na místě havárie z roku 1986, v Černobylu. Ještě je tu ve vzduchu cítit hrozba neviditelného, vzpomínka na apokalypsu a úsek našich dějin, na jehož půdu tento literární žánr dosud nevstoupil. Audic ve svém druhém detektivním románu mistrně vystavěl poutavý příběh, který se odehrává v dnešní době, ale ohlíží se do třicet let vzdálené minulosti. Kapitán Josef Melnyk za ukrajinskou policii a ruský míšenec Rybalko jako soukromý detektiv paralelně vyšetřují zločin v městě Pripjať, někdejší výkladní skříni Sovětského svazu. Právě éra komunismu je v příběhu stále pevně prorostlá do současné Ukrajiny, poznamenané geopolitickými konflikty, hospodářskou krizí a společenským i národním přerodem.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Vendeta

De bonnes raisons de mourir , 2019

cetriolo
dnes 5 z 5

Naprostá spokojenost. Je to trošku jiný styl detektivek než co jsem četl v předešlých letech (především severské detektivky). Moc se mi líbilo začlenění Černobylské havárie (a její následky) do děje, celá detektivka má díky tomu nezvyklý nádech a zároveň to dává v ději perfektní smysl.

Mám trošku výhrady k překladu. Ještě se mi nestalo, že bych musel tolikrát vyhledávat co které slovo znamená (vyvlékla se z jeho tenat, navštívili dispenzář, atd.). Taktéž některé věty byly napsané vyloženě divně: muž ohnutý jako ocelová žiletka připravená vystřelit (asi mělo být pružina?), přeložil větu rovnou skrze zuby. Nevím zda to byl francouzský idiom, který překladatel neznal, nebo se jednalo o strojový překlad, kde tyhle věty nikdo neopravil...

Rihatama
05.05.2024 4 z 5

"Podle mě má tahle válka něco z toho příběhu o Oidipovi. Kyjevské jednotky chtějí zabít ruského otce, proruští vzbouřenci bojují za to, aby se připojili zpátky k sovětské vlasti, své matce. A kvůli tomu se vesele vraždí členové jednou rodiny."

Atraktivní kombinace černobylské jaderné katastrofy a současných konfliktů na východní ukrajinsko-ruské hranici Donbase, promísená vzpomínkami na éru Sovětského svazu a geopolitickými souvislostmi a třenicemi, tvoří pozadí tohoto detektivního románu umístěného do Pripiati, opuštěného města v Kyjevské oblasti Ukrajiny. Je to dle mého právě titul českého překladu původního názvu "De bonnes raisons de mourir", který vedle nemalé propagace zapůsobil na čtenost tohoto románu, vůbec prvního od Audica přeloženého do češtiny. A přece mě tato kniha středoškolského učitele dějepisu a zeměpisu Audica oproti očekávání zklamala. Ony kulisy vražedného řádění jsou sice poměrně dobře zachycené, působí však na mě lehce školácky, zjednodušeně. Audic do zvoleného kontextu komponuje základní fakta bez snahy o využití silného potenciálu zvoleného prostředí i času. Řekněme mnoho kontextových drobných zápletek, přičemž každá z nich volá po větším prostoru a hloubce. Jakoby Audic psal pro své studenty, které se bojí zahltit přílišnými informacemi z komplikovaného regionu východní Evropy, přitom jim jej chce přiblížit, aby pobrali alespoň základní fakta. A aby po knize sáhli, dá zvoleným kulisám detektivní formu. To samo o sobě není nic špatného, ale ke kvalitnímu románu tomu trochu chybí. Hlavně zamrzí ten promrhaný potenciál. Samotná detektivní linka není špatná. Zejména její závěr, tak říkajíc ve francouzském stylu, je překvapivý.

MMacicekk
29.04.2024 5 z 5

Jedná se o nadprůměrný detektivní thriller, který vás dostane nejen svou zápletkou a překvapivými zvraty, ale především místem, kde se odehrává. Je vidět, že autor si dal velkou práci s tím, aby čtenářům předestřel, jaký vliv měla havárie v Černobylu na místní obyvatele a jejich životy a jak se v okolí žije dnes. Všudypřítomná radiace, turismus a kvetoucí černé obchody jsou jen zlomek. Věřím, že to tam tak skutečně funguje. A když se zde navíc stane brutální vražda, máte o zábavu postaráno. Věřím, že vás kniha zaujme stejně jako mě. Doufám, že se dočkáme dalších autorových knih.

stanislav0373
26.03.2024 5 z 5

Celkem dlouho jsem přemýšlel, co k tomuto dílu napsat, abych obsáhl vše, co ve mě kniha zanechala, jak zapůsobila...Styl vyprávění i obsah neskutečně sedl a já se opět těšil na chvíli, kdy mohu vzít knihu do rukou a pokračovat, odhalovat, pátrat a... pak se podívám, že "aralka" pode mnou již vše shrnula za mě. :-)

Dle mě jedna z nejlepších knih, popisující jak dnešní, tak i sovětskou Ukrajinu. Vysoké hodnocení si zaslouží.

aralka
21.03.2024 5 z 5

Nesouhlasím s komentářem pode mnou, jde naopak o nadprůměrně kvalitní detektivní thriller, perfektně napsaný, muselo mu předcházet spoustu rešerší a ta destinace je zvolena skvěle.. samo o sobě jde o prostředí, ze kterého má normální člověk husí kůži, a to i bez nějaké té vraždičky ... přidanou hodnotou této detektivky jsou právě informace o tom, jak to v současné době ve stále zamořené oblasti Pripjati a Černobylu vypadá a chodí, jaká jsou tam omezení, jací lidé dostávají povolení ke vstupu apod., jsou zde popsány i různé druhy šmeliny a černého obchodu, který zde jenom kvete, vše je velmi realistické a dle mého soudu to není daleko od skutečného stavu věcí.... "bljat" :-( touto ruskou nadávkou se to v knize jen hemží a i další hlášky jsou přiléhavé .....i samotná havarie čtvrtého reaktoru černobylské elektrárny 26.dubna 1986 v noci je zde popsána autenticky, jelikož vyšetřování toho současného zločinu sahá až do této doby a je s ním provázáno.... čtenářsky jde o dílo velmi atraktivní, čtivé a napínavé, kdy právě ponuré, nebezpečné a tajemné prostředí prosycené neviditelným, ale smrtícím radioaktivním spadem, mu dává ty pravé grády ...

Holly.W
20.03.2024 3 z 5

Taková průměrná detektivka. Neurazí ani nenadchne. Četla jsem lepší, ale četla jsem i horší. Ke konci to nabralo spád a bylo to napínavé, nechyběly překvapivé momenty. Konec mě lehce sklamal kvůli Rybalkovi.
Nejzajímavější pro mě byly poznatky o havárii, o tom co se dělo během i po ní, jak to je v Černobylu teď - příroda, černý obchod, který v zóně v současnosti kvete. Nemám náhodou radioaktivní auto a kolik takových lidí v Evropě může být? Zajímavé

DericCaster
18.03.2024 5 z 5

Vlaštovky z Černobylu je detektivní thriller, který se odehrává převážně - jak už název napovídá - v uzavřené zóně po Černobylské havarii. Mrtvá těla, vycpaní ptáci, ukrajinský policista, soukromý detektiv.... To vše v prostředí bývalé SSSR a to jak lokací, tak i mentalitou obyvatel..

Kniha je dobře napsaná a bavila mne. Zas jedna z těch u nichž přestanete vnímat čas....

jitka7326
16.03.2024 5 z 5

Parádní detektivka.Zajimavá zápletka, hlavní postavy mě bavily

Pauvka
01.02.2024 4 z 5

Velmi dobre zpracovana kniha. Me osobne se nejvice libilo to, ze dej se odehrava primo v zamorene oblasti.

ka.dudk
27.01.2024 4 z 5

Povedená kniha. Líbila se mi :-)

Leena87
20.01.2024 5 z 5

Skvělá ponurá detektivka! Prostředí zamořené zóny Černobylu mě fascinuje. Knize dodává správnou atmosféru a autor vystihl vše perfektně! Příběh je napínavý a bylo i několik nečekaných zvratů. Něco jsem předpokládala správně a v něčem jsem se úplně mýlila. Knihu jsem přečetla skoro jedním dechem, krátké kapitoly tomu také napomohly. Konec jsem si tedy představovala jinak, ale jiný by do příběhu a atmosféry tak nezapadl.

mirunda
16.01.2024 5 z 5

Kniha byla velmi napínavá. Těžké téma a spoustu věcí mě překvapilo. Je fakt, že tato jaderná katastrofa je stále opředená tajemstvím. Proč a jak to všechno bylo. Detektivka i s konečnou zápletkou pro mě byla překvapivá.

Jiparis
15.01.2024 5 z 5

Obdivuji francouzského autora za znalost ruských reálií a celkové zpracování období před a po černobylské tragédii . Mnohé jsme tušili, některé hrůzy mě dosud děsí. A od těchto zrůd jsme se po dlouhou dobu "učili". Nikdy víc!!!

Danago
11.01.2024 5 z 5

Skvělá detektivka z prostředí Černobylu , která se odehrává po 30 letech od výbuchu jaderné elektrárny . Čeká je situována do Černobylské zóny. Autor precizně popsal prostředí, můžu posoudit byla jsem tam právě v té době. Kromě toho je detektivka bravurně vystavená o napětí rozhodně není nouze . Čtenář se dočká nejednoho překvapení. Přečteno jedním dechem. Kniha ne nenechala spát. Originální prostředí i zápletka. Atmosféra tehdejší Ukrailjiny , politiky , občanské války černého trhu vše na vás dýchne dvou opravdovostí, tak to opravdu bylo.

adrianna0305
10.01.2024 5 z 5

Krásně ponurý obal ukrývá skvělou knihu, kdy se při čtení i bojíte, že na vás dopadá radiace z místa činu.

escapelle
07.01.2024 3 z 5

93% mě opravdu nalákalo. Moc jsem se na knihu těšila, očekávání jsem měla velká. A přišlo spíše zklamání. Vzpomínky na černobylskou tragédii a Pripjať mě bavily, stejně jako tehdejší život zmiňovaných postav. Zbytek moc ne. Ani k jednou z detektivů jsem si neutvořila žádný vztah, nedokázala si je pořádně představit, nezajímali mě. Celé vyšetřování mi přišlo neuvěřitelné. Bavila mě až zápletka na konci, to byl skvělý zvrat. Rozuzlení a motiv mě prekvapil, to bylo čtivé.

iveta3689
03.01.2024 4 z 5

Neokoukané prostředí, které bylo skvěle popsané. Autor vystihl, jak se lidé bojí čehokoliv, co pochází z Černobylu. Ale také i to, jak někteří rezignovali na ochranu, protože to podle nich nemá význam. Samotný příběh je zamotaný, udržuje v napětí a chuti ke čtení, dobře napsaný.

zazvorka
16.12.2023 5 z 5

Tak tohle mi utkví v paměti dlouho, což mluví samo za sebe. Vynikající kniha - ve všech aspektech. Jak zápletka, tak prostředí, stejně tak postavy - vše výborně vykresleno, čtenář se nedozvídá jen fakta, ale dýchá na něj atmosféra místa a doby současné i minulé. Tíživé čtení, ale - doporučuji.

(Překvapil mě popis sdíleného bytu - také jsem měla možnost takový kdysi dávno navštívit a rozhodně v kuchyni nebylo více sporáků, byl tam jeden pro všechny - tohle asi byla už komfortnější verze, nebo si to autor takto představil. Ale, pravda, v té kuchyni, kterou jsem viděla já, bylo více lednic - a všechny měly na sobě připevněný visací zámek...)

Hella
01.12.2023 4 z 5

Skvělé! A cokoliv dalšího bych řekla, jen bych se opakovala po předchozích komentujících, zejména po uživatelce "soukroma", která mi mluví z duše.

soukroma
20.11.2023 5 z 5

Vynikající: stejnou měrou jako hrůzné. Nesmírně čtivé a napínavé o mnoha hrůzách dneška i doby nedávno minulé. Ukrajina a její moderní otevřené konflikty s Ruskem (kniha byla vydána 2019, takže zmiňovaná probíhající válka byla ta v Doněcké oblasti), současná situace původem Rusů a Ukrajinců na ukrajinském území, těch po rozpadu SSSR narozených i těch proživších hrůznou realitu, pronásledování, sledování, korupce, politikaření, vše jak na talíři.
Ale nejzásadnějším tématem je tragédie Černobylské elektrárny 1986: autor otevřeně ukazuje, co se stalo tehdy v několika hodinách, dnech, týdnech po katastrofě na místě, s místními lidmi a co se děje dodnes, v zamořeném prostoru, s lidmi, kteří přežili a žili tehdy v Pripjati, "výkladu sovětského socializmu", odkud většina zaměstnanců elektrárny pocházela. Ta katastrofa má pro člověka vlastně nekonečně dlouhý dopad, a v lidském časovém měřítku autor správně připomíná, že mnohé oběti radioaktivního zamoření se ještě nenarodily...
Autor neútočí na city, nikdy se nesnižuje k nějakému mravokárnému zdviženému prstu a suchým statistikám, a právě proto je to jedno z mála vyprávění, které mi vehnalo (a stále vhání) slzy do očí, jak kvůli osudům lidí, tak třeba i likvidaci zvířat na nejvíc zasaženém území.
Nikdy bych se nejela podívat na místo, nechápu kdo může toužit po tomhle druhu turistiky - místní buď definitivně opustili myšlenky na svoje původní domovy, stejně jako jejich potomci, a smířili se s jiným životem jinde, anebo už nežijí, anebo se - z nejrůznějších - důvodů vrátili do naprosto nehostinné končiny, ale pořád jejich domoviny.
Uvědomila jsem si mnohé skutečnosti, kterým jsem nevěnovala dosud pozornost, nebo je raději vytěsnila, ale autor mi otevřel oči: hrdinní hasiči v prvních chvílích skutečně obětovali své životy za to, aby se katastrofa úplně nevymkla z rukou a neohrozila život prakticky celé Evropy, ať si toho v tom okamžiku byli vědomi, či nikoli, jejich oběť je naprosto zásadní a nedocenitelná...

Samotný krimi příběh (dvě linie pátrání: policie místní a přespolní soukromé očko) je skvělý, protože je bravurně provázaný postavami a zápletkou odkazující na den výbuchu se vším výše uvedeným. Obdivuji francouzské autory, kteří dovedou předestřít toto nedomácké téma velmi čtivým a autentickým způsobem čtenářům (namátkou třeba také Thilliezova Atomka).

vraždy Ukrajina Černobyl

Autorovy knížky