Vladař

Vladař https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/148926/bmid_vladar-BNg-148926.jpg 5 177 177

Matthew Shardlake série

Trůn Tudorovců je ohrožen Na podzim roku 1541 zamířil anglický král Jindřich VIII. na velkolepou královskou vizitaci do Yorku, aby zde zastrašil vzpurné poddané. Cestuje s ním i právník Matthew Shardlake se svým pomocníkem Jackem Barakem. Vražda yorského skláře spustí řetězec událostí, jimiž se právník zaplétá do tajemných souvislostí, sahajících nejen k vězni na hradě, ale i k samotné královské rodině. Právě v době vladařovy návštěvy ve městě narazí Shardlake na tajné dokumenty, které by v konečném důsledku mohly otřást i samotným trůnem Tudorovců .... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , BB art

Sovereign , 2006

woodward
10.05.2016 5 z 5

Další složitý, napínavý a historií nabitý příběh o právníku Matthewu Shardlakovi se z velké části odehrává v severní Anglii. Jindřich VIII. se tam vypravil na velkou vizitaci v doprovodu zástupu dvořanů, početného vojska a také právníků - včetně Matthewa, kterého do Yorku vyslal sám arcibiskup z Canterbury. Jeho úkoly na této cestě jsou z velké části tajné, důvody k jejich vykonání ještě tajnější a do toho se pletou nejrůznější komplikace, vraždy, intriky, mocenské půtky, prostě je to plnokrevné, spletité vyprávění o událostech neklidné doby, kdy ještě nikoho ani ve snu nenapadlo, že dcera toho surovce na trůně jednou bude vládnout Angličanům a oni ji budou milovat a ještě po staletích uctívat jako "dobrou královnu Bess".
Když čtenář dospěje až k obligátní autorově závěrečné poznámce o historických souvislostech, je až s podivem, jak málo si toho autor vymyslel, pokud jde o popisované události, a jak pěkně se mu podařilo při konstrukci příběhu využít neověřených (ale opakovaně ventilovaných) legend o nelegitimním původu Jindřichova předka Eduarda VI.

rezzba
26.04.2016 5 z 5

Prostě pecka.

orinka3
27.03.2016 5 z 5

Vynikající! Sansomovi se podařila úžasná věc - věřím, že syndik Mathew Shardlake je skutečná historická postava. Je velmi přesvědčivý. Není tam jediný řádek, který by čtenáře nudil. Zajímavé zápletky, skvělá atmosféra.

Esk
20.03.2016 4 z 5

Musím říct, že mi Matthew i jeho staronový pomocník Barak přirostli k srdci a jejich detektivní příběhy čtu s radostí a napětím. Jen tak dál! A hurá na další díly ..

lampernaqui
15.12.2015 4 z 5

Další skvělé pokračování, hrbatý právník dostává nové úkoly, znovu se zamotává do politických intrik, do temných kobek Toweru a do sporů se svými právnickými nepřáteli. Děj utíká jedna radost, kvalita rozhodně neklesá.

irousek9
20.10.2015 5 z 5

Opět špičkový detektívní historický román...

klokan.1905
18.09.2015 5 z 5

Další skvost z rukou Christophera Johna Sansoma...

achilles
18.08.2015 5 z 5

Pro mě nejlepší díl. Věrný historii a neskutečně poutavý od začátku do konce. Období Henryho VIII. je prostě samo osobě slavnou historií a když se toho ujme Sansom je o zábavu postaráno.

Richie1
16.01.2015 5 z 5

V tomto třetím pokračování detektivních příběhů z tudorovské Anglie je mistr Shardlake vyslán plnit jeden oficiální a jeden neoficiální úkol na sever Anglie do Yorku. Opět se zaplete do složitých intrik, které tentokrát hrozí zkázou i celé tudorovské dynastii.
Sansom mě potěšil v tom, že si při sepisování zápletky vybral i zajímavé okolnosti nástupu Tudorovců na anglický trůn - události předcházející porážce posledního plantagenetovského krále Richarda III. v bitvě u Boswortu roku 1485.
Velmi oceňuji, že historické souvislosti jsou popsány podle skutečných (doložených) událostí a tam, kde si Sansom dovolil určité změny, tak na ně upozornil v doslovu. Dokonce i král Richard III. byl vylíčen podle nejnovějších názorů - tedy, že to nebyla žádná zrůda, která se na trůn dostala přes vraždy, ale že to byla spíše oběť pozdějších protudorovských spisovatelů.
Sansom je velmi pečlivým v popisech postav, míst i časových souvislostí. Někdy až příliš - domnívám se, že by čtivosti příběhu více posloužilo, kdyby byl někdy poněkud stručnější. Dokonce i přes jeho pečlivost se mi podařilo objevit dvě (zcela nepodstatné) chybičky: v prvním případě popisuje, jak po útoku medvěda uplynulo několik dní a pak padne věta, že k útoku došlo včera. Druhou chybičku jsem objevil při popisu míst - plavba lodí je přerušena, všichni jsou ubytováni ve městě v hostincích, ale při rozhovoru padne věta, že "i tady na lodi můžou mít stěny uši" :-)
Každopádně je Vladař výborně napsanou knihou, kterou doporučuji každému, kdo má rád historii (nebo detektivní romány). V hodnocení dokonce sáhnu i po 5 hvězdičkách, kterými jinak šetřím. 90%

soukroma
15.10.2014 5 z 5

Vynikající čtení, možná vůbec nejlepší historické romány (a dozajista retro detektivní série), se kterými jsem se seznámila. Skvěle vykreslené prostředí a dobové reálie a báječně plastické postavy, které působí plnokrevně, reálně, nejsou černé ani bílé, a navíc mají v sérii těchto knih v průběhu několika let svůj zřetelný vývoj. Také se mi líbilo, že se autor vyhnul náboženskému dogmatismu - připomínal sice důležitost toho, o jakou dobu z hlediska (smrtelných) půtek mezi tradicionalisty a reformisty se jednalo, ale nepřiklonil se ani k jedné straně, naopak nechal své hlavní hrdiny v otázkách víry docela tápat, čímž se stali ještě sympatičtějšími. Pětset stran je v tomto případě namístě, každé slovo má opodstatnění. (Shodný komentář mám i u knihy Temný oheň, protože prostě nemohu jinak a těžko bych dala některé z nich přednost).

mpb1913
05.03.2014 5 z 5

Třetí díl a opět vynikající.

elcapitano
30.09.2013 5 z 5

strhující, čtivé, napínavé. Moje třetí s Shardlakem a už se těším na další.
Paralela s politikou je zřejmě nadčasová a bez hranic.

ondrash77
06.06.2013

Právník Matthew Shaderlake s pomocníkem Jackem Barakem jsou součástí delegace, která krále na cestě doprovází. Arcibiskup jej pověřil tajným úkolem. Shaderlake má dohlédnout na převoz tajného vězně k výslechu do Londýna. Při plnění uložených povinností je Shaderlake zapleten do spinknutí, které má vcelku abmiciózní cíl: svrhnout vládu Jindřicha XIII.

cori
01.05.2013 4 z 5

Chudák Shardlake, v tomto díle se s ním autor rozhodně nemazlí. Atentáty a vlhká kobka v Toweru - to je jen zlomek "radostí", které mu nachystal. Shardlake je lapen v síti politických intrik, vydírání, korupce a bojů o koryto. Třetí díl má již 520 stran, druhý měl 464 a první pouhých 392 stran.

mikesh
29.03.2013 5 z 5

skvele, jako vsechny ostatni knihy s Shardlakem, tesim se na dalsi dily

iška
29.03.2012 4 z 5

perfektně skloubený detektivní příběh s politickým zákulisím doby

Ula
16.03.2012

Doporučuji tuto knížku všem, kteří jsou naštvaní na dnešní politické poměry. Po přečtení Vladaře budete dnešními poměry nadšení
:-)

astroweb
06.03.2012 5 z 5

Je to třetí kniha, kterou jsem od něj četl, na prvním místě stále vede Zima v Madridu, ale Vladař je skvělý!

derminator
03.01.2012 3 z 5

Má druhá kniha přečtena od tohoto autora a mám na ní jen pozitivní dojmy určitě doporučuji. Historické romány jsem nikdy neměl rád ale tyto mě baví i když jsem zatím u obou knih odhalil pachatele dřív než k němu dojde děj. Dávám 75%.