Vetřelec – Odplata

Vetřelec – Odplata https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252388/bmid_vetrelec-vetrelec-odplata-m5g-252388.jpg 4 159 43

Vetřelec série

DÁVNÁ KREVNÍ MSTA, ZAHÁJENÁ PŘED STOVKAMI LET MEZI VETŘELCI A ELLEN RIPLEYOVOU, DOSUD NESKONČILA! Úkolem Alana Deckera je dohlížet na dodržování terraformace planety LV178 a bezpečí jejích obyvatel. Jenže tento svět, nyní civilizovaný a známý pod jménem Nový Galveston, skrývá svá tajemství, číhající hluboko pod jedovatými písky zvanými Moře strastí. A svá tajemství má i společnost Weyland-Yutani. Kdesi v dávno opuštěném prastarém dole se skrývá to, po čem prahne nejvíc – živý vetřelec. Decker netuší, proč do vojenského průzkumného týmu potřebují právě jeho, dokud nepochopí, že má s nebezpečnými tvory mnohem osobnější spojení, než si vůbec dovedl představit. Dávná krevní msta, zahájená před stovkami let mezi vetřelci a Ellen Ripleyovou, dosud neskončila! Román Jamese A. Morrea je druhý díl trilogie, úzce provázané s kultovní filmovou sci-fi ságou o vetřelcích.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Alien: Sea of Sorrows , 2014

Radous
19.10.2017 2 z 5

Stejně jako úvodní díl trilogie jsem i tento přelouskal snad během dvou dní. Nevím, jestli mě ovlivnila právě ona rychlost, nicméně první díl mi přišel lepší. Napínavější a snad i promyšlenější. Ačkoliv se ve dvojce děj posunul o nějakých pár set let dopředu, na využívané technice, výběvě lidí a obecně jejich přístupu k neznámému se moc nepodepsal, což mi přišlo divné. Stejně zvláštní mi přijde, jak dlouho dokáží postavy vzdorovat tak ohromné přesile alienů (vzhledem ke všem předchozím příběhům). Jsem tedy zvědavý, jak se to vyvine v závěru serie.

amaenium
12.05.2017 2 z 5

Jako pokračování to nebylo špatné, ale myšlenka, že má hlavní hrdina silné empatické schopnosti a je spojený s Ripleyovou, mi nepřišla moc dobrá. Kniha mě také moc nelákala se k ní vracet a četla jsme si spíše s donucením. Konec už byl lepší, ale pořád to nestojí více než za dvě hvězdičky.

iwosh
19.03.2017 3 z 5

Byla čtivější než první z této trilogie, ... :-)

st18321
08.10.2016 5 z 5

Skvělá kniha. Téma vetřelců mám rád a tato kniha mě chytla od začátku do konce. Zajimavý hrdina a skvělý a napínavý děj. Dlouho mě už takhle nějaká kniha nechytla. Takže plný počet.

čuřil
14.09.2016 3 z 5

Tak tady bohužel, ale spíše zklamání a jen za 3. Jako fanoušek sci-fi a vetřelců musím říct, že předešlá kniha byla lepší. Zde sice bylo více akce, ale zápletka s únosem, postavou s telepatickými schopnostmi po své rodině - Ripleyové, no nevím. Uvidíme, co bude za třetí díl?

Insignitka
08.09.2016 3 z 5

Spíše průměrná variace na klasickou Ripleyovku

pobijecmuch
07.09.2016 4 z 5

Solidní pokračování série o Vetřelcích. Lebbon to sice není, ale po trochu rozvláčném začátku je to opět dobrá sci-fi.

Brace
06.09.2016 3 z 5

První třetina knihy, která byla spíše takové drama, a kdy jste si museli počkat na vetřelce celých 120 stran, mě bavila více, než když se ty potvory objevily a příběh se přeměnil v akční jízdu. A i když se s ní J. A. Moore popasoval lépe než T. Lebbon v prvním díle, stále to nestačí na čtyři hvězdy. Snad poslední třetí díl zaboduje.

Tazz1
30.08.2016 4 z 5

Po prvním dílu jsem zhltnul i tento. Akční jízda, kde komando žoldáků na výplatní pásce Weyland-Yutani v klidu nastoupí na planetu z prvního dílu, která byla mezitím terraformovaná. Sebevědomě si jdou pro "vzorek" nového živočišného druhu...a jak se asi dalo čekat, během mžiku se z lovců stane lovená zvěř. Akce, napětí, toho je v této knize více než dost. Jsem zvědav, zda někdo někdy tuto trilogii zfilmuje.

T800
10.08.2016 4 z 5

Co jsem čekal, to jsem dostal. Trochu mi chybělo spojení na Vzkříšení, ale jinak naprostá klasika. Rychle se to čte a děj přímo letí. Až jsem se zalekl, že už jsem na konci. Naštěstí vzkříšení celé série znamená, že ještě několik knižních příběhů bude napsáno. Bohužel, to že je to zfilmované, tomu ubírá to překvapení. Kdo to zná tak už jej v tomto světě Vetřelců a Predátorů nic nepřekvapí. Proto také jen čtyři hvězdy, ale vřelé doporučení k přečtení.

OldaB
17.04.2016 4 z 5

O chlup lepší než první díl. Solidní nápady, řemeslně dobře napsané, slušně fungující postavy. A hlavně takový ten pocit, že tam ve tmě sakra něco je. Určitě se poohlídnu i po třetím díle.

Eidalon
10.04.2016 3 z 5

Serii řady filmů o Vetřelcích odstartoval kultovní scifi film Vetřelec Ridley Scotta z roku 1979. Zatímco tento film kombinoval myšlenku a filosofické pojetí s akcí, šlo v těch dalších pokračováních především o akci. Téma to bylo veliké a není divu, že komerčně láká další a další pokračovatele ať již ve filmové tvorbě, počítačových hrách, komiksech či dalších knihách.

Kniha Jamese A. Moora je další řadou z nich. Je druhým dílem trilogie nových příběhů na kterých je zajímavé to, že každý díl napsal jiný autor (Tim Lebbon Vetřelec – Probuzení – 1. díl, Christopher Golden – Vetřelec – Peklo díl třetí) a spolu souvisí jen v podobě vetřelčích monster.

Časově se jedná o příběh ještě v mnohem hlubší budoucnosti, než díl první, ale jinak nic nového již nečekejte. Opět planeta, kterou lidstvo kolonizuje, opět řada záhad, nová civilizace a staří Vetřelci.

Jednoduchý příběh vysílá do akce 35 žoldáků a hlavního skoro hrdinu Alana Deckera, který marně pátrá po svých nočních můrách a stejné frekvenci, kterou sdílí s Vetřelci, důvod proč tomu tak je se záhy dozví i čtenář.

Pak je to již akce bez žádných velkých změn. Na jedné straně lidský důmysl, na straně druhé zabijácký instinkt a dokonalé stvoření tento instinkt naplnit, obecně touha života o své přežití, ať za touto touhou stojí lidé, Vetřelci či další mimozemšťané.

Většina děje se odehraje v dole planetky LV178, rozbíhá se mini příběh, který známe z předchozích děl, na jedná straně monstra a na druhé lidští hrdinové, kteří nemají téměř šanci. Přesto bojují s překážkami situace, planetou samou a především s Vetřelci.

Další trilogie knih, která je pouhým oddechovým čtením bez hlubších myšlenek, je však nutno podotknout, že se to čte celkem dobře, děj má spád, autor to hrne z akce do akce a rozstříknuté krve či syčící kyseliny je všude přehršle.

Pokud jste fanoušci těchto příběhů, pak Vás kniha nesklame, jako oddechovka je to určitě lepší, než podobné pokusy z řady hororů žánru dark fantasty, na druhou stranu nic převratně nového.

Tak plazmové hořáky na ramena, odpalovače a pistole do pohotovosti a vzhůru do temnoty, kde stíny představují absolutní zlo . . .

Přesto první díl považuji za povedenější a čtenářsky přitažlivější.

FMMMM
17.02.2016 4 z 5

Nejakčnější díl z této trilogie... Podobně jako u filmové série, je každá kniha jiná a proto se čtou všechny pěkně rychle. Přečetl jsem každý díl za jeden den, čím si teď rozmlsám mozek, to nevím :-)))

ThomasRuhe
16.02.2016 3 z 5

Tenhle díl je hodně akční. Po úvodním rozkoukání se jde hned do akce. Bitva mezi žoldáky a vetřelci má něco do sebe, zvlášť, když proti vetřelcům nestojí jen obyčejní civilisté. Četlo se to dobře a děj neztrácí na tempu.

Popluh
22.12.2015 4 z 5

Je až úsměvné jak první dva díly knižní trilogie kopírují první dva filmy série. V Probuzení podobně jako v prvním filmu dochází na střet lidí bez bojového výcviku s vetřelcem, dvojka knižní i filmové série už je militantnější. Na nějaké prohlubování mytologie se zde víceméně kašle, minimálně té zubaté, tam asi všechny esa v rukávu drží Ridley Scott se svým Prometheem (a chystaným Alien: Covenant). Nicméně první díl se snažil jít v rámci mantinelů vlastní cestou a pokusit se alespoň minimálně budovat něco víc než jen akci, dvojka jiného autora už to ale jen používá jako kulisy pro v podstatě nonstop nářez. Díky tomu je knížka hodně čtivá a není problém si s ní poradit za jedno dvě odpoledne. Postavy, příběh i universum Vetřelce ale nijak nerozvíjí a z hlavy se nejspíš vymaže víc než rychle. Jako akční jednohubka pro milovníky série ale při čekání na další film zafunguje stoprocentně..

jiri.one
28.10.2015 4 z 5

Druhý díl knížní série o Vetřelcích jsem s předběžným nadšením netrpělivě očekával, protože Probuzení bylo prostě dokonalé (hodnotil jsem 100%). Věřil jsem, že i když bude druhý díl jen z půlky tak dobrý, jako byla jednička, tak to bude pořád perfektní kniha. No, úplně to tak není.

V prní řadě je potřeba říct, že Vetřelci jsou pro mě jedním z mála témat, u kterých se doopravdy dokážu bát. U jedničky jsem se bál jako malý kluk a doufal jsem, že u dvojky ten strach zažiji znovu. Ale bohužel, v této knize není po strachu ani památky.
Autor to nevzal úplně za správný konec. Jednak jeho popis samotných vetřelců je hodně chabý. Přirovnává je k pavoukům, ke hmyzu nebo k robotům, takže ve mě nevyvolal strach, ale maximálně odopor nebo nechuť - ale třeba taky nic (žádný pocit). Dalším problémem a přijde mi, že i zásadní chybou autora bylo, že do knihy zařadil části, kde popisoval, co si vetřelci myslí! To je obrovská chyba, které knize hodně ubírá na tajemnosti. Vždyť vetřelci jsou nevyzpitatelní a nikdo neví, co doopravdy chtějí a můžeme se o tom jen dohadovat a o to víc se bát neznámého! Ale autor tohle porušil a díky tomu jste už nepřemýšleli, kde asi vetřelci znovu zaútočí a jestli vůbec, prostě jste očekávali, že to přijde a autor se s tím ani moc nepáral - žádné popisování stínů a strachu mariňáků, prostě najednou tam vetřelci byli a tak se střílelo.

Nenašel jsem vlastně ani jedinou pasáž, která by byla alespoň zčásti tak napínavá, jako byly v jedničce skoro všechny (když v jedničce vetřelci, Timem Lebbonem popisovaní jako stíny, hnali Ripleyovou a její kolegy mimozemskou lodí a pak je pronásledovali starým městem, tak jsem málem omdlel z nedostatku vzduchu, když jsem celou dobu zatajoval dech :-)). Strach se tedy v této knize opravdu nevyskytuje. Kdyby tam nebyli vetřelci, kteří sami o sobě v člověku vyvolávají nepřijemné pocity, tak by se to ani hororem nedalo nazvat.
Ještě je důležité zmínit, že v prním dílu se vetřelci objevili hned na začátku a už od začátku tedy vyvolávali strach a napětí. Tady se neobjevili dříve než po sté stránce, pouze jste o nich věděli, protože autor popisoval jejich myšlenky. Autor tedy nevyužil úvodních 100 stran na budování atmosféry plné strachu, ale vyplýtval je například na cestu Alana Deckera na Zemi (chcete snad číst v knize o vetřelcích o pozemských byrokratech?), kde se nic moc nestalo.

Výše uvedené jsou věci, které mně osobně na knize vadily. Nicméně nechci aby to byla čistě negativní recenze, kniha to není vyloženě špatná. Jednička, nasadila laťku tak moc vysoko, že všechny další knihy už budou vždy pouhým jejím stínem. Vzhledem k přímému propojení knih s filmovou sérií, se nám nabízí ideální možnost srovnání.
Vetřelec - Probuzení je jako film Vetřelci (Vetřelec 2), tedy napínavá děsuplná hrůza, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat. Vetřelec - Odplata je jako Vetřelec: Vzkříšení (Vetřelec 4), tedy akční jízda, která si z Vetřelců bere jen něco, nerespektuje pravidla "vetřelčího světa", přidává nějaké ty vtipy a i když nesplnila očekávání, tak se na ni koukat dá, ale za nějaký horor ji rozhodně považovat nemůžete.

Probuzení ode mě dostalo právem 100%. Odplata si ode mě odnáší 80% - chtěl jsem dát méně, ale nakonec jsem jí pár bodů přidal, protože i když to není to pravé vetřelčí ořechové, tak se to čte dobře, kniha se dá zhltnout jedním dechem a i když se třeba na začátku příběhu nic moc zásadního nedělo, tak to rozhodně nebyla nuda. Zhodnitil jsem to tedy úplně stejně tak, jak jsem zhodnotil filmy Vetřelci a Vetřelec: Vzkříšení.

SONP
25.10.2015 2 z 5

Nekončící akční jízda ve stylu druhého dílu filmových Vetřelců. Užijete si zde dosyta mariňáků, žoldáků i neustálého rozstřelování těl xenomorfů ve všech stadiích na cimprcampr všemi možnými plazmovými i jinými puškami, jakož i prchání protagonistů labyrintem chodeb (zde dolu na částečně terraformované planetě). Bohužel, odmyslíme-li si akční pasáže, nezbývá toho ke čtení moc - za něco stálo snad jen krátkodobé vzplanutí mezi Deckerem a Adamsovou, Deckerovo vciťování do mysli xenomorfů a (žel jen náznakový) popis toho, jak Weyland - Yutani ekonomicky ovládá zemi. To mi bohužel ke spokojenosti nestačilo: 40% (kdo miluje akci a střelbu, nechť si číslo zdvojnásobí)

kethy
01.10.2015 4 z 5

Nádhera, lepší než první kniha. Tento příběh má formu a rychle ubíhá.

Terva
01.10.2015 4 z 5

Toto stvoření musí zemřít..................Zatím, co Probuzení od Tima Lebbona vyplňuje část času mezi prvním a druhým dílem filmové ságy, je Odplata od Jamese A. Mooreho jakýmsi předvojem pro čtvrtý film, nazvaný Vzkříšení. Celá ta situace v této knize k tomu spěje. Lépe se to čte, než první příběh a je to tak trochu něco jiného. Rychlejší, lepší a svižnější. Malá ochutnávka: Hvězdy si držely svá tajemství a mohutná loď plula mezi nimi, veškeré osazenstvo řádně zajištěno a uvedeno do spánku. Většina spala dobře......a v tom spánku nikdo neuslyší jejich křik.

genie
02.09.2015 4 z 5

"Probuzení" se mi líbilo víc, ale jako fanda vetřelců nemohu jinak než za 4*. A čekám na "Peklo".

vesmír sci-fi

James A. Moore