Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141145/bmid_velky-gatsby-itm-141145.jpg 4 4458 4458

Bouřlivá dvacátá! Věk ženských lýtek zadýchaných jazzem, věk technického pokroku a propastných sociálních rozdílů, léta uvolněných mravů a prohibice. O Americe paradoxů začal Francis Scott Fitzgerald psát v polovině roku 1924. Pobýval tehdy na Francouzské riviéře nebo v Paříži, kde se scházel s Ernstem Hemingwayem, Gertrudou Steinovou a dalšími, kteří se považovali za součást tzv. ztracené generace. Velký Gatsby je v pořadí třetím Fitzgeraldovým románem. Porpvé vyšel v New Yorku v roce 1925 a byl oceněn kritiky i čtenáři. Dodnes stojí v čele literárních skvostů dvacátého století a bývá označován i za vrchol tvorby samotného Fitzgeralda.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Československý spisovatel

The Great Gatsby , 1925

Peyka
30.12.2020 5 z 5

Moje nejoblíbenější klasická literatura. Vrcholné dílo F. S. Fitzgeralda. Vlastním pět vydání v pěti různých jazycích. Jsem blázen, já vím. :-) Pan Fitzgerald, to byl pán pařmenů, spolu se svojí manželkou Zeldou si dokázali užít Jazz Age a Roaring 20s. Jeho knihy jsou odrazem života večírků a společnosti smetánky, o velkých úspěších i hrůzných pádech. Jsou chvíle, kdy vám peníze nekoupí ani štěstí ani lásku. A minulost také nelze opakovat, jak v to věří věčný snílek Gatsby. Doporučuji i jeho další knihy jako Něžná je noc, Krásní a prokletí, i povídku o Benjaminovi Buttonovi :-)

ViktorieMars
30.12.2020 3 z 5

Na maturitní četbu super kniha, ačkoliv téma není až tak zajímavé, je velmi dobře napsaná a skvěle se čte. Ale film je asi lepší.

Lenisk@
20.12.2020 2 z 5

Kniha mě příliš neoslovila. Postavy mi přišly nevýrazné, bez hlubší psychologie, nedokázala jsem s nimi soucítit. Musím říci, že mě překvapivě oslovil více film.

nai.ivka
16.12.2020 3 z 5

Asi jsem měla moc velká očekávání, až na závěr jsem se knížkou pronudila.

plutoking
25.11.2020 4 z 5

Záleží co kdo od této knížky očekává, pokud nějakou pecku, tak bude nespokojen. Pokud knihu z období ztracené generace v high society, tak našel to pravé.

sgjoli
21.11.2020 3 z 5

Konečně jsem se po letech odhodlávání dostala k přečtení této knihy. A nejsem si jistá, jak moc dobře dokážu tuto knihu ohodnotit.
Autor tu myslím celkem přesvědčivě zachytil atmosféru 20. let, bujarost a nevázanost okázalých večírků plných jazzové hudby, šampaňského a snahy užívat si teď a tady. Když se ale čtenář pozorněji podívá za tuto oponu plnou pozlátka, uvidí tápající lidi hledající sebe sama a vlastně neschopné se najít a ukotvit se.
Pokud hledáte knihu našlapanou akčním dějem, tak asi narazíte. Velký Gatsby je spíše pocitová a atmosferická jednohubka, než nějaký dějem nadupaný příběh. Příběh je dost melodramatický a plný melancholie a ta atmosféra se mne asi dotkla ze všeho nejvíc. Melancholie, atmosféra, zachycení té doby... to se mi líbilo.
Nedokážu ale knihu hodnotit naplno. Jednak mi trvalo, než se mi do knihy podařilo začíst. Přiznám se také, že jsem měla potíže k postavám nějak více přilnout a ztotožnit se s nimi. A i ten závěr mi připadal, že vyšuměl do ztracena a působil dost pomíjivě.
Hodnotím tedy průměrně. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a že jsem si mohla rozšířit svůj literární obzor o tuto klasiku, ale u vytržení také nejsem...

RonnieSmithx
13.11.2020 3 z 5

Schválně jsem si pro srovnání po dočtení pustila film a musím říct, že Velký Gatsby je ten z ojedinělých případů, kdy je film lepší než knižní předloha. Knížka je samozřejmě hezká a popisy postav a prostředí byly fenomenální, ale chyběla ta správná atmosféra. Žádné finální vyvrcholení v knize nenastalo. Prostě to jen tak... Vyplynulo. Dávám ale knize pěkné tři hvězdičky.

misatrix
07.11.2020 2 z 5

Tato kniha je jedna z mala, kde upřednostňují filmové zpracování nad kniznim. Příběh v knize se vleče, je naplněny mnoha nedůležitými a nezajímavými informacemi o vypravěči. Vše zajímavé a podstatně se odehrálo během několika malo stran.

Misoso
27.10.2020 2 z 5

Musím povedať, že kniha ma veľmi nebavila. Škoda. Za mna neodporúčam, ale skrz počet strán sa to dalo...
Prajem príjemný zvyšok dňa. Užite si ho a hlavne buďte zdraví. :D

michaella03
27.10.2020 3 z 5

Jsem trochu zklamaná.
Abych pravdu řekla, kdyby nebylo filmu s DiCapriem, nějaký Gatsby by mě ani nezajímal - avšak právě díky filmovému zpracování jsem byla jako u vytržení, když jsem zjistila, že je natočný podle knižní předlohy.
Knížka mi ležela v knihovně delší dobu, ale k přečtení jsem se dostala až teď, díky zařazení díla na seznam knih k maturitní četbě.
V příběhu mi chyběla nějaká větší akce, vyvrcholení děje... Nedočkala jsem se.
Je to klasika, k re-readingu už se ale nevrátím.

tra-my5156
11.10.2020 2 z 5

Fitzgerald mě přenesl do Ameriky dvacátých let jakoby kouzelným prutem se svým výběrem slov, popisy postav a prostředí. Dojala mě slabá a zrádná Daisy, kterou si dovoluji plně kritizovat, neboť si nedovedu představit sama sebe na jejím místě. Filmový zpracování má stejně pestrobarevné části jako samotná kniha.

tami1
08.10.2020 3 z 5

Autor je mistrem slova. Jeho popisy prostředí a barvitě popsané charaktery vás přenesou přímo na jeden z pověstných, nekonečných večírků u pana Gatsbyho. Je to zajímavá sonda do prostředí lepší společnosti v meziválečném období.
Přesto je kniha taková nijaká, postrádala jsem pořádný příběh i vyvrcholení.

Kipam
18.09.2020 3 z 5

Příběh, postavy i zápletka zajímavé, ale hrozně špatně se mi to četlo. Občas jsem se v tom ztrácel a nechápal, kdo ke komu vlastně patří. Četl jsem to před tím, než uvidím film. Tak snad z toho filmu pochopím, co tím chtěl autor vlastně říci, protože si nejsem jist, jestli jsem to celé dobře pochopil.

RadkaV.
13.09.2020 4 z 5

Knihu jsem četla až po zhlédnutí filmu a musím říct že tohle je asi ten 1 ze 100 případů, kdy se mi film líbil víc, než kniha. Film byl na 110%, kniha na 90%.

Ella161
08.09.2020 3 z 5

I když mám na povinnou četbu ještě minimálně rok čas, tak tenhle příběh jsem si chtěla přečíst už teď. Zaujal mě svou anotací a já si říkala, že to prostě musí být dobrá četba. No... považuji knihu za takovou průměrnou. Nebylo vyloženě špatná i styl psaní mi vyhovoval. Ale.. ty postavy mi nebyly sympatické. Předpokládám, že všichni víme, jak kniha dopadne, takže se nebudu zdráhat tady tajit, co v ní přesně je. (Spoiler) Gatsbyho smrt se mnou zas až tak neotřásla. Sice mi pár slz ukáplo, ale nebylo to nic hrozného. Možná by to na mělo větší vliv, kdyby byl příběh vyprávěn z pohledu Gatsbyho. Nickovo roli jsem tak trochu nepochopila. Na druhou stranu musím uznat, že skvěle vykresli vztah mezi jednotlivými postavami či charakteristiku postav. Daisy mi přišla jako lehkomyslná, namyšlená a hlavně toužila po bohatství. Bez peněz by nejspíš nepřežila. Možná proto zůstala s Tomem. Jiný důvod mě totiž jinak nenapadá. Tom byl arogantní, zákeřný či pokrytecký. Prostě typický bohatý muž z té doby. Gatsbyho bych popsala jedním slovem- osamělý. Moje sympatie získal tím, že do Daisy byl zamilovaný i po pěti letech. Chtěl počkat, až zbohatne, aby jí mohl získat zpátky. Jenže Daisy? Vůbec se mi k němu nehodila. Každopádně si myslím, že tenhle příběh neměl být o romantice. Je tam krásně popsaná doba v níž žili. Detaily jsem si uměla živě představit. Spíš tam jde o smysl života či jeho náplň. Každé si v té knize najde něco, co ho zaujme. Na maturitu si ale knihu nejspíš nezapíšu, protože se mi zdá, že je to jedna z nejtěžších knih na pochopení i vysvětlení. Já sama si vůbec nejsem jistá, jestli jsem příběh pochopila správně. Třeba po dvou letech změním názor. Avšak tahle kniha mi otevřela oči. Zjistila jsem, že povinná četba nemusí být vždy nudná.

GeRaltzRiVie01
30.08.2020 3 z 5

Slabý - stejně jako film

Roselunda 1928
13.08.2020 4 z 5

Nevím, jestli byl příběh mnou úplně pochopen, nicméně nečetl se špatně a konec mě zasáhl.

zaba335
10.08.2020 5 z 5

Řekla bych, že je to jedna z nejlepších knih z povinné četby. Fitzgerald píše čtivě, srozumitelně se zajímavým a nadčasovým příběhem. Gatsby je pro mě srdcovka, kterou budu číst klidně stále dokola, protože v ní vždy najdu něco nové. Je to jedna z těch knih, které by si měl přečíst každý.

kikidok
05.08.2020 2 z 5

Pro mě bohužel zklamání. V podstatě až konec začal být zajímavý a kniha měla dobrou pointu,ale děj byl pro mě naprosto nezajímavý a do knihy jsem se musela nutit. Bohužel si myslím, že jsou daleko lepší klasická díla, která nepustí od začátku do konce.

Leeonteena
04.08.2020 3 z 5

Neměla jsem velká očekávání a tak jsem nebyla zklamaná. Příběh a pointa byla dobrá, k zamyšlení, ale pokud by kniha měla víc stran, asi bych jí odložila. Film je plný lesku a hudby, diváka upoutá, ale jako čtenáři mi kniha přišla matná a pochmurná, až se mi chce říct nudná. Nicméně postavy byly vykresleny zajímavě, stejně tak i tehdejší doba. Nelituji, že jsem jí četla, odškrtávám ze seznamu, ale hlubší emoce ve mě nezanechala.