Velká samota

Velká samota https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421597/bmid_velka-samota-imA-421597.jpg 5 816 816

Rok 1974. Ernst Allbright se z bojů ve Vietnamu vrací domů jako jiný člověk. Je neklidný, trpí nočními můrami, nedokáže si udržet práci. Když mu řízením osudu spadne do klína chata na Aljašce, rozhodne se, že se tam i s celou rodinou přestěhuje. Divoká, krásná a nezávislá země se jim má stát novým domovem, kde budou konečně spokojeně žít. Také třináctiletá dcera Leni doufá, že společný nový začátek alespoň trochu zklidní bouřlivý vztah jejích rodičů. Po příchodu na Aljašku se zprvu zdá, že se jejich nové útočiště a společenství místních drsných a silných mužů a ještě silnějších žen skutečně stane lékem na všechna jejich trápení. Když však přijde zima, Ernstův psychický stav se prudce zhorší a rodina Allbrightových se začne nezadržitelně rozpadat. Spolu s další vánicí zasáhne Leni a její matku poznání, před kterým tak dlouho zavíraly oči: v okolní divočině je nikdo nezachrání, pokud jim má někdo pomoct, musejí to být ony samy. Velká samota je úchvatný příběh o lidské křehkosti a houževnatosti, o nádherné, ale nesmiřitelné přírodě, která měří všem naprosto stejným metrem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Great Alone , 2017

petula22
18.03.2020 5 z 5

Krásný, mrazivý, drsný, dojemný, dobrodružný, tvrdý, romantický, prostě úžasný příběh, který rozhodně stojí za přečtení... 500 stran uteklo jako nic!

Pett
17.03.2020 3 z 5

Nemilosrdná Aljaška v celé svojí uhrančivé rozmanitosti... tečka. Ta sněhobílá vata okolo mi bohužel tak nějak oblemcala mysl... možná příliš předvídatelné... možná příliš málo uvěřitelné... možná... možná... možná mi prostě ze všech málem ruplo.
Je mi líto... fatálnost všech osudů jakoby klouzala prvoplánově po povrchu a ne a ne se propadnout hloubš k té mojí oblasti srdeční... holt si se slavičím popěvkem na duši počkám na příště, no.

blanka5960
15.03.2020 5 z 5

Velká samota slovo mnohoznačného významu, samota v tomto příběhu je všudypřítomná. Píše se rok 1974 kdy se Ernt, Cora a malá Leni usadí na Aljašce. Ernt je veterán z války ve Vietnamu, jeho psychické zdraví je podlomené a utíká před civilizací. Doufá v lepší život, a Aljaška krásná, divoká s nádhernou přírodou vypadá jako idylické místo. Rodina Albrightových není připravena na žití v drsném prostředí, díky solidaritě a sousedské sounáležitosti se jim povede se připravit na příchod první zimy. Snih, mráz, dlouhotrvající tma prohlubují Erntovy psychické problémy, jeho chování ovlivní spousty životů. Příběh nám vykresluje nejen život jedné rodiny, ale každodenní život obyvatel v této drsné zemi. Ženy zde musí být velmi silné, odolné, soběstačné. Knížka se četla jedním dechem, popis aljašké přírody byl nádherný, byl to skvělý psychologický román z prostředí divoké Aljašky.

danka13
15.03.2020 5 z 5

Opět je velká škoda, že nemohu dát více hvězdiček. Tato spisovatelka patří mezi mé nejoblíbenější a tato kniha mezi nejlepší, které mám ve své knihovně. A hlavně opět krásný a hodně optimistický konec. Super a doporučuji všem.

michaela7087
13.03.2020 5 z 5

Mé srdce plesá blahem. Nádherná kniha, která se řadí do řebříčku těch mých NEJ. Je jiná než autorčin ozpěvovaný Slavík, ale je krásná a taky plná emocí, naděje a lásky. Příběh odehrávající se na Aljašce Vás rychle vtáhne do děje a nepustí........

ElenaM
13.03.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Ta kniha má všechno a především atmosféru. Je napsaná čtivě a citlivě. Její příběh se vám dostane pod kůži a dlouho tam zůstane. Je plná emocí, lásky, strachu, bolesti.... prostě je tam vše, co dobrý příběh má mít. Příroda Aljašky vám ožívá před očima a lidé co tam žíjí také. Vím, že kniha ve mě zůstane dlouhé roky, možná navždy! A určitě se k ní vrátím. ♥ Při čtení ukápla nejedna slza. Měla jsem taky nutkání otáčet na konec a zjistit, jak tohle sakra skončí. Ale odolala jsem a stálo to za to. Konec byl výbuchem všech emocí. Leni jsem si moc oblíbila a další postavy taky. Ale jak už jsem řekla, kniha má všechno a má i postavy, které asi nebudete mít rádi. A tak je to v pořádku. Aljašku miluju a vždy jsem se tam chtěla podívat. Tahle kniha mi ji velmi přiblížila. A za to také děkuji autorce. Ta má opravdu velké nadání na psaní a další kniha od ní mě nemine. Přečtěte si tuto knihu, nebudete litovat. ♥ Byla to kniha, kterou nechcete dočíst, protože je tak dobrá a zároveň chcete vědět, jak příběh dopadne.

Koukolína
09.03.2020 5 z 5

Tato kniha mě totálně pohltila a za víkend jsem ji jedním dechem přečetla.Všem vřele doporučuji. Dávám plný počet bodů :-)

Jiparis
08.03.2020 5 z 5

Krásný příběh se spoustou utrpení, ale hlavně lásky. Nádherně popisovaná Aljaška bez příkras. Trochu mi vadil happy end, ale na druhou stranu jsem si ho přála. Skvělé čtení.

Blazule
07.03.2020 5 z 5

Další ze skvělých knih autorky. Ačkoliv mne téma života na Aljašce absolutně nelákalo, přečetla jsem knihu jedním dechem stejně jako předešlou autorčinu knihu. Myslím, že si každý v knize najde to své - napjetí, lásku, věrný popis života na Aljašce a ke všemu nakonec dobrý konec.

Rodaw
07.03.2020 5 z 5

VELKÁ SAMOTA
Po dočtení Slavíka (miluju a milovat budu, navždy ♥) jsem si nepopsatelně moc přála, aby v Česku vyšla další knížka od Kristin Hannah. Když jsem se dozvěděla, že vyjde Velká samota, skákala jsem nadšením, opravdu.:D Kristin Hannah patří mezi mé nejmilejší - a srdcové - spisovatele, od ní si přečtu kdykoli cokoli - a moc ráda. Velká samota je jiná, než Slavík. To zjistíte již po přečtení anotace. Pro mě je Slavík (zatím) nepřekonatelný, ovšem Velká samota je také nádherná kniha, o tom není pochyb. Ovšem je to opravdu něco úplně jiného... Kristin umí psát, je úžasná vypravěčka, tato kniha to zase potvrdila. Asi to nedokážu popsat a ani správně definovat, ale její knihy jsou napsané s jistou noblesou, ale zároveň neuvěřitelně lidsky. Vtáhne Vás do děje, vše prožíváte spolu s postavami a máte pocit, jako byste i Vy byli součástí příběhu. Velká samota pro mě byla psychologickým románem, rodinným dramatem. Opravdu sonda do mezilidských vztahů a do (ne)fungování (ne)normální rodiny. Hlavní hrdinové - manželé Ernst a Cora + jejich dcera Leni - se stěhují do chaty na Aljašce a začíná jim tím úplně nový život... ovšem čím víc se blíží zima, tím více se zhoršuje Ernstův psychický stav.... Aljaška: drsná, krutá, nádherná a v knížce překrásně popsaná, popis přírody tu byl vážně moc hezký. V anotaci se dočtete, že tatínek Ernst bojoval jako voják ve válce ve Vietnamu a právě to ovlivnilo jeho psychiku. Čekala jsem, že v knížce budou "návraty" do války a že tu bude linka, která se bude věnovat této (strašlivé) části Ernstova života. Tyto pasáže tam nebyly. Neříkám, že to bylo špatně, to ne, spíš mě to překvapilo, protože jsem je čekala. Velká část knihy je věnována popisu "všedního" života na Aljašce. Posledních cca 200 stran mělo daleko víc akce a děj mě překvapoval... Celá knížka je vlastně hodně smutná. Já při čtení intenzivně pociťovala nespravedlnost a obrovskou ztrátu... a taky hodně často takový ten pocit, KDYBY to bývalo jinak, bylo by to všechno lepší... jak jeden člověk dokázal negativně ovlivnit životy druhých (a že jich bylo!) - přitom ale.. dá se vlastně považovat za negativní postavu? Z komplexního hlediska, když na to koukáme s odstupem a vnímáme i všechny okolnosti? Postavy tu nejsou černobílé... jsou rozmanité, o to věrohodněji to působí a dost pravděpodobně o to intenzivněji a silněji budete příběh vnímat.... Knížku určitě doporučuji, za mě sice slabší než Slavík, ale je to prostě jiné... ale i tak: úžasně napsané, citlivé, za srdce chytající... Doporučuji:).
Více na mém YouTube :-).

ladyka
06.03.2020 5 z 5

Velká samota je Velká kniha - nejen svými rozměry, ale hlavně svým příběhem. Silným, nádherným a přitom drsným, jako samotná Aljaška. Polapí vás, přitáhne jak magnet a nepustí. Ani po dočtení. Příběh o lásce, o té ryzí, ale i o toxicitě lásky, o přežití i přežívání...Příběh, ze kterého mrazí i hřeje. Dala bych i víc než 5*..nádherný čtenářský zážitek, jednoznačně doporučuji!

Linda007
06.03.2020 5 z 5

Kniha je zbytečně dlouhá, hodně situaci se stále opakuje dokola po většinu knihy. To je jediné negativním. Autorka skvěle vystihli atmosféru na Aljasce, která je krásná, ale hlavně hodně drsná a kde můžete zmizet tisíci způsoby. Vidím to na dobré psychologické drama. Milovaný tatínek, který je zničený po válce ve Vietnamu. Trpí nočními běsy, depresemi...Je nemocný . Je správné ho kvůli tomu opustit? Nedělá to přeci schválně. Je nemocný. Kdyby měl rakovinu, taky ho neopustíte. Na druhou stranu, nechcete žít s tyranem, který vás bije, děsí, bojíte se nadechnout, aby jste ho nenaštvali. Se zimou se vše horší. Ale on Vás miluje, potřebuje. Nechali byste v tom žít své dítě? Opustili byste svého milovaného muže? Spousta otázek.. oblíbila jsem si velmi Matthewa. O to víc bolel jeho osud.

lapagerie
05.03.2020 5 z 5

Slavík byl úžasný. Čekala jsem, jak mě chytne Velká samota. A nejsem zklamaná. Příběh se odvíjel jinak, než jsem myslela, ale o to mě víc vtáhl. Na Aljašce musel být (a asi stále je), tvrdý život. A pro Leni ještě horší o to, co musela zažívat a s čím se vyrovnávat.
Dokážu pochopit myšlení Ernta, trpícího posttraumatickým syndromem, o kterém v té době nikdo nic nevěděl. Dokážu pochopit nekonečnost dlouhé tmavé zimy. Ale nedokážu pochopit matku, která nic neudělá pro to, aby život jejího dítěte byl šťastný a "normální". Předstírá a omlouvá. Neodsuzuju Ernta, odsuzuju Coru.

JessieEx
04.03.2020 5 z 5

4,5*
Perfektní reklama na Aljašku :) Marně hledám slova, která by popsala tuto knihu a moje pocity po přečtení. Shodou okolností už několikátý "srdceryvný" příběh tohoto roku, který jsem měla tu čest si přečíst.
Bylo to drsné, nervy drásající a krásné. Že v knize najdu i love story jsem nečekala. Ernta mi bylo zpočátku líto, ale pak už jsem ho jen nenáviděla. S Corou jsem soucítila ale zároveň nechápala její sobeckost. Její bezvýhradná a vše odpouštějící láska byla však pochopitelná, kdo už někdy opravdu miloval, ten jí rozumí.
Konec až skoro neuvěřitelný, ale zároveň se k tomu už tak dost krutému příběhu hodil.
Nemám žádné konkrétní výhrady, knížka mě vtáhla, bavila, dojímala, popisy přírody mě fascinovaly, přesto nedokážu dát plný počet hvězdiček a netuším proč... Třeba se mi to ale ještě rozleží v hlavě, knížku mám čerstvě dočtenou...
Co víc dodat, doporučuji!! Takové příběhy já můžu :)
Matthew se zamyslel. "Strašlivá a nádherná. Teprve v zimě poznáš, jestli jsi stavěná na to, stát se obyvatelkou Aljašky. Většina lidí ani nepočká do jara a zdrhne zpátky Dolů."
"Velká Samota," hlesla Leni. Tak Robert Service nazval Aljašku.

bookcase
04.03.2020

Naprosto úžasná kniha, rostla jsem z rodičů Leni, obdivovala Aljašku a užívala si nádherné popisy divočiny. Vyvolala ve mně hodně emocí, opravdu se autorce povedla.

axi81
29.02.2020 5 z 5

Velmi povedený příběh, párkrát jsem ji v návalu emocí musela odložit. A podle toho si já knihy pro sebe prostě hodnotím. Buď mě něčím zasáhne, nebo jen steče po povrchu. Tohle byl ten první případ.
Nádherně popsaná Aljaška - hned bych se tam jela podívat.
Nevadí mi, jak kniha skončila. Vždyť špatných konců je nejen knižní trh plný. Proč si občas nedopřát nějaký ten pěkný..?

kneslova
29.02.2020 5 z 5

Není příliš co dodat k předešlým oslavným komentářům. Příběh mě pozvolna uchvátil a vtáhnul do děje a tu poslední část jsem nemohla odložit. Za mne ještě lepší než Slavík, téma mnohokrát zpracované, ale tahle kniha ční nad průměrem... prostě nádhera, úžasné, nerada se loučím.

Atanone
28.02.2020 5 z 5

Velká samota je mnohovýznamný název. Je to velká samota Aljašky, drsná a krásná. A zároveň velká samota lidí, jejich vášně, strach a vůle žít. A je to také příběh o všemožných podobách lásky.
Jakýkoli komentář, který mě napadá, by podle mě nebyl výstižný. Každý, kdo se přímo, nebo zprostředkovaně setkal s domácím násilím, ví, že neexistují jednoduché odpovědi ani jednoduchá řešení. Ale nějak jsem lety došla k přesvědčení, že "okolnosti" z vás nemůžou vypustit ven něco, co jste v sobě už dávno před tím neměli.

Nemám ráda ty šťastné konce, které na pár řádcích tlustou růžovou čárou škrtnou fakt dobrý příběh. Ale tady jsem zažila s těmi lidmi tolik, že bych snesla i duhové jednorožce!

martinaandulka
27.02.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila,je to čtivý román v prostředí Aljašky,která je má dvě tváře... .Je zaměřená na domácí násilí,lásku,přátelství a vůli na lepší život.

Danago
26.02.2020 5 z 5

Krásný dobrodružný příběh. Asi spíš pro ženy. Mě se knížka líbila moc.