Vějíř lady Windermereové

Vějíř lady Windermereové https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/261886/bmid_vejir-lady-windermereove-s3x-261886.jpg 4 188 188

Často divadly uváděná hra britského klasika, podobně jako další autorovy hry, je plná jiskřivého anglického humoru a společenských bonmotů. Na pozadí morálky a způsobu života britské smetánky z konce 19. století se zároveň kriticky zabývá postavením ženy v tehdejší společnosti v příběhu, na jehož počátku stojí jedno velké tajemství. Vychází v překladu Milana Lukeše jako 116. svazek edice D.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Nakladatelství spisů Jana Havlasy

Lady Windermeres Fan , 1892

Petra de Valo
15.12.2015 3 z 5

Dobrá hra - Oscar snáď ani nevie napísať dielo, ktoré by nebolo prinajmenšom zaujímavé, ale to Oscarovské "niečo" mi tam chýbalo, taký ten jeho britký humor, toto bolo príliš vážne. Avšak isté ponaučenia z toho iste vyplývajú - 1.cnostné ženy bývajú tvrdé. 2.každý si zaslúži druhú šancu. 3.pravda je dôležitejšia ako ideály - hoci tu to vypálilo inak.

Esk
02.08.2015 4 z 5

Pusobiva divadelni hra. Etuda o (ne)cnostech zen i vyssi spolecnosti. Rada bych to videla divadelne zpracovane .. Snad se mi brzo nekde podari. :)

Jeanie
08.03.2015 4 z 5

Oscarova slabší hra. Pobavila, ale nenadchla.

katerinad
22.09.2014 4 z 5

Nedá se říct, že by mě to nebavilo, přesto tomu chybělo takového to TO. Na druhé straně jsem četla i horší dramata a svůj účel zabavit mě při cestě autobusem to splnilo, tak čtyři hvězdy.

Stammel
17.04.2012 4 z 5

Až pekvapivě dobrá Wildova hra. Nejde totiž "jen" o konverzační komedii, ale také o vážné a provokativní zamyšlení nad vztahem dobra a zla v člověku. Kromě Wildovy duchaplnosti, sálající ze svižných a vtipných dialogů či ironickém postoji vůči dobovým mravům, tak můžeme nahlédnout i do hlubších zákoutí Wildovy duše a životních postojů. Děj je navíc hodně napínavý, do velké míry právě proto, že v něm nejde o banalitu. Až do poslední chvilky dýcháme za postavy a jejich osud, což je u dramatu prima.

Poněkud problematický mi přijde závěr, který je vystavěný na tom, že několik postav zůstane ve lži, byť milosrdné. Sympatizoval bych spíše s tím, co říká paní Ellingtonová: "iluze jsou fajn, ale život je lepší, i když bolavější".

knedlik
20.02.2012 4 z 5

Jako milovnice Wildea nebudu nejspíš příliš objektivní, nicméně skvělé a plné životního moudra... ostatně jako vždy :-))