Vejce a já

Vejce a já https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471415/bmid_vejce-a-ja-leN-471415.jpg 4 2869 2869

Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili - v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky. Život v primitivních podmínkách a s nelaskavým manželem nebyl pro ženu zvyklou na město uspokojivý. Kniha je odrazem prvního manželství americké spisovatelky, která své nepříliš šťastné manželství na zapadlém venkově zažehnávala tím, že o něm s humorem psala. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala okamžitým bestsellerem a brzy byla přeložena do většiny světových jazyků. Sarkasmus autorky se trefil do všeoebecné nálady panující těsně po válce.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Vyšehrad

The Egg and I , 1945

bookemma
07.01.2014 5 z 5

Kniha pro mě byla oddechovým zábavným čtením, kdy jsem si uvědomila, že ne vše, co se kdy stane lze ovlivnit. Užasla jsem nad tím, co byla Betty ochotna vytrpět pro svého manžela, pro jeho štěstí. Zároveň mi však tento názor připadal dosti zastaralý. Pocit emancipovanosti jsem při čtení rozhodně neměla. Přesto je pro mě kniha srdeční záležitostí.

marwinmh
24.11.2013 3 z 5

Kniha mě trochu zklamala, až tak moc jsem se během jejího čtení nepobavila, spíš jsem žasla, co všechno je hlavní hrdinka schopna snést pro splnění snu svého muže. Opustit "civilizaci" a veškeré její vymoženosti jako je především tekoucí teplá voda a splachovací záchod v místnosti, to je obdivuhodné :-) Ale jinak příjemný náhled na život na slepičí farmě.

Poutnice
05.11.2013 2 z 5

protože jsem na knihu slyšela jen chvalozpěv, tak jsem byla poměrně zklamaná. Neřekla bych, že sršela humorem a vtipem, ale jako náhled do života na slepičí farmě, v téměř lidskou rukou nedotčené části Ameriky, byla poměrně čtivá.

Mairiel
15.10.2013 4 z 5

Mám zatím rozečteno, ale fascinuje mě, jak je ta kniha ve své podstatě současná. Jakékoliv "přesazení" do neznámého prostředí s sebou nese trochu nepochopení, pobavené sledování svého okolí, a jsem ráda, že někteří lidé mají dar, aby tato pozorování humorně sepsali. Oblíbené pasáže o jídle, místní farmáři jakoby svým nedostatkem rozhledu a vkusu z oka vypadli nechvalně proslulým uživatelkám Mimibazaru. Kontrast muže, který "plul s napjatými plachtami naprosto nedotčený jakýmikoli potížemi". A vůbec, zatím dobrý.

manaj
15.10.2013 5 z 5

Vtipne pohodove cteni, Betty zboznuju. Ale pravdou je, ze jsem knihu precetla az na podruhe, poprve me nudila, to jsem byla ditko skolou povinne.

Jozefka
11.10.2013 5 z 5

Super kniha.Vyvolá smích a úsměv na tváři a to člověk v dnešní době občas vážně potřebuje.Zapomenout na starosti a pobavit se vtipně napsanou knihou.

Lenka Žofka
25.09.2013 1 z 5

Čteno kdysi dávno a přiznám se....nedočteno...přišlo mi to takové....nudně laskavě nehumorné. Připomínalo mi to Svěrákovy povídky, akorát to bylo mnohem delší.

katina
27.08.2013 5 z 5

Klasicka knizka ke kave. A bubnujici kapky deste nam utvareji dokonalou kulisu...

Malin
19.08.2013 5 z 5

Knížka sama o sobě nemá daleko k dokonalosti, ale v podání Tat'jany Medvecké se jí nedá vytknout už vůbec nic.

miawallacova
06.08.2013 3 z 5

milé, oddychové čtení, které mě ovšem nedokázalo vtáhnout do děje. Nejlépe knihu číst při silných depresích. Neštěstí druhých alespoň mně vždy zvedne náladu :D

Soptinka
30.06.2013 2 z 5

Mě osobně kniha moc nenadchla, ale jako oddychová knížka je celkem fajn.

poetree
28.06.2013 5 z 5

nelze než doporučit - parádní a chytrá oddechovka. a člověk je hned rád, že nežije na slepičí farmě :)

Slečna L.
26.06.2013 4 z 5

pro mě skvělé čtení, u kterého jsem se pobavila a odpočinula si.

mistinka
24.06.2013 5 z 5

Velmi čtivá a vtipně psaná kniha, u které si odpočinete a přesto na ni nezapomenete.

fialka voňavá
07.06.2013 5 z 5

(SPOILER) Autobiografická knížka, mladá Betty se vdala za manžela Boba,který chtěl mít farmu.Betty s ním odchází do hor na farmu, kde musí prát vařit, uklízet, zavařovat, především se musí starat o slepice a o velkou zahradu. Sousedy si nevybírá a seznamujeme se s jedněmi Ketleovými, kteří jsou líní a pohodlní a často prosí Boba o pomoc. Život na farmě Betty nenaplňuje a nakonec zmáhá. Po 2 letech dosáne vítězství a stěhuje se z farmy v horách zpět do civilizovaného světa. Úsměvný román této slavné spisovatelky mě velmi zaujal.

felia
05.06.2013 5 z 5

Nádherná kniha od skvělé autorky. Je škoda, že toho nemohla napsat víc. Vtipné, čtivé a snadno představitelné. Jak rádi čteme o potížích těch druhých

čohynka
20.05.2013

Knížka se sice četla snadno, ale na konci stránky jsem nějak nevěděla, o čem jsem vlastně četla.. Ke konci jsem se do čtení musela nutit... Čekala jsem od ní něco víc...

hlina
05.05.2013 5 z 5

Kniha, která mě nikdy nezklame. Četla jsem ji už několikrát, tentokrát poprvé vdaná a matka, a tentokrát jsem tam pro sebe objevila mnoho nových pohledů.

anibeni
15.04.2013 5 z 5

Kniha, která mne vždy pobaví...

stopni
14.03.2013 1 z 5

Knížka relativně o ničem...Vyprávění plyne, postupně začne nudit a drobné příhody, které se tam autorka rozhodla vložit, se zdají být nevýrazné a jednotvárné....