Varhaník z mrtvé vesnice

Varhaník z mrtvé vesnice https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512015/bmid_varhanik-z-mrtve-vesnice-63fe218f37c24.jpg 4 276 276

Emotivní román z Karvinska 50. a 60. let. Od autorky bestselleru Jizva. Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů, a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Život Teodora i jeho rodiny a přátel se tak stává jednou velkou zkouškou. Jak jejich osudy ovlivní setkání s autistickým chlapcem, který má výjimečný hudební talent?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Vyšehrad

Organista z martwej wsi , 2020

Aleen
13.08.2023 4 z 5

Začalo to pěkně odsýpat, takže nejdříve nadšení, ale rychle mě z něj vytrhlo celkem únavné a dost historicky známé zpolitizované vyšetřování, komunistické manipulace a pak ještě časté opakování toho, co se bude dít. Ačkoliv kniha vypovídá o prožitcích všech zúčastněných, nepřijde mi, že by šla příliš do hloubky - přestože znám emoce a pohnutky, nemám pocit, že znám postavy.
Nechtěla jsem porovnávat, ale prostě mi to nedá. Vím, že paní Lednická má k dispozici větší prostor pro příběhy různých lidí. Ačkoliv se děj odehrává ve stejném regionu a částečně ve stejný časový úsek, paní Chlupová nepropracovala hlavní postavy, jak mohla. Zbytečně rozpitvávala pocity úplně všech postav, i těch, které se jen mihnou (třeba vyšetřovatel STB). Díky tomu se neponoří tolik do důležitějších protagonistů a dějů a vše vyzní ploše, pluje jen po povrchu. Do mě, bohužel, nezasekla drápky ani zdaleka tolik, jak jsem čekala.
Nicméně dávám čtyři hvězdy, protože po dočtení mám dobrý pocit. Vše se uzavře a zpětně odpustíte i některé otravné záležitosti.

1alena1
11.08.2023 4 z 5

Další kniha z nechvalných padesátých let minulého století, je dobře, že knihy popisujících tuto dobu se poslední dobou objevují na pultech knihkupectví, nesmíme zapomenout..... Nejen zrůdnost komunistických buněk, ale i potírání náboženství a likvidace vesnic kvůli těžbě uhlí je přiblíženo velice čtivě.

Vrbická1999
08.08.2023 5 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice je adept na mou nejlepší knihu tohoto roku. Tolik mistrně zpracovaných témat v jednom příběhu - doba tvrdého komunismu, vězení, politické soudní procesy, věznění církevních hodnostářů, láska k hudbě, autismus, těžký život po propuštění z vězení zpátky do světa...
Každou větu jsem si užívala. Nádhera.

lenka9250
08.08.2023 2 z 5

Kniha se četla snadno, až možná moc snadno. Příběh měl potenciál, ale připadal mi plochý, některé postavy si zasloužily víc rozvinout, vykreslit charaktery, zapojit do příběhu. Místům by také dalo zajímavosti větší péče při popisu jich samotných a při popisu jejich osudů. Asi jsem moc zmlsaná např. od Lednické.

kiskuska
06.08.2023 5 z 5

Moc pěkný, i když smutný příběh. Četlo se mi velmi dobře.

skalek
03.08.2023 5 z 5

Moc hezky napsaná.....
Snad jen škoda té zpřetrhané historie vystěhováním....

Důl jim dal práci,ale vzal domov.....

Děkuji p.Chlupová......

markej
28.07.2023 3 z 5

Paní Chlupová vydala již jednu knihu s názvem Jizva, které přibližuje tragédii vesnice Životice, ale protože jsem četla spíš rozporuplné reakce, nakonec jsem se rozhodla, že knížku číst nebudu.

Její druhá kniha Varhaník z mrtvé vesnice už vyvolala více pozitivních reakcí, proto jsem se do ní pustila.

Knížka se odehrává od roku 1953 do roku 1970 a popisuje osudy rodin ze severomoravské vesnice Dvory, které postupně zanikají kvůli těžbě uhlí v okolí Karviné. Hlavní postavou je Teodor, varhaník ve dvorském kostele.

Román mě lákal tím, v jaké době a v jakém prostředí se odehrává, bohužel si mě ale bezvýhradně nezískal. Nějak mi chyběla propracovanější psychologie postav, moc mi nesedl ani styl vyprávění, který byl dost jednoduchý, převažovaly krátké věty a přímé popisy a vyjádření, já mám prostě raději květnatější vyprávění (což je samozřejmě velice subjektivní věc). A i konec mi připadal takový nějaký nijaký, příliš obyčejný, čekala jsem nějakou větší pointu, nějaké (zásadní) poselství.

Nicméně věřím, že se najde spousta čtenářů, které příběh potěší, protože je jinak uvěřitelný, dobře vystavěný, a především přístupně zpracovaný, na mě však bohužel asi až příliš jednoduchý.

Hodnocení: 3,5* z 5*

Ambo
26.07.2023 5 z 5

Dobře napsané těžko stravitelné téma. Charaktery jsou vykresleny uvěřitelně.

Katania
21.07.2023 5 z 5

Román, který opět připomíná, že 50.léta u nás nebyla vůbec lehká. Teodor mě občas trochu štval.

PetK
17.07.2023 4 z 5

"Klasický" příběh z našich 50. let. Četlo se mi to velmi dobře, jen mi bylo líto, že spousta témat, charakterů, mikropříběhů nebyla více rozvedena, kniha by byla ještě zajímavější. I konec na můj vkus přišel jaksi rychle.

Val
17.07.2023 5 z 5

Padesátá léta, hon na čarodějnice v podobě stíhání kněžích, jeptišek a podobných ,, podvratných živlů " , komunismus ve své nejsyrovější podobě s armádou fanatických soudruhů ... Ne , nechtěla bych v této době žít ani náhodou.
Učitel a varhaník Teodor poznává po tragické nehodě na vlastní kůži hrůzy komunistického vězení a po návratu z něj zjišťuje, že návrat do reality bude mnohem složitější než se zdálo.
Výborná kniha .

Doubravka1975
14.07.2023 5 z 5

Silný, čtivý příběh z Karvinska 50. a 60. léta 20. století, který není rozebrán nějak do hloubky. Dvory, kde se příběh odehrává je vymyšlená obec, ale zároveň velmi reálná. Reprezentuje osud všech vesnic a městských částí v Karvinsko uhelném revíru, které lidé museli nuceně opustit kvůli těžbě uhlí. Všechna ostatní vesnice a města, která se v románu objevují, skutečně existují. Postavy a události jsou fiktivní, avšak historické a politické události jsou podle skutečnosti.
Doporučuji !!!
Krásná obálka
PS: manželův děda byl také zavřený v 50.. letech jako politický, na Borech. Také dral peří a prý když viděli letět vrabce, tak už jim prsty jely. Říkával :):) pak byl ještě přeřazen do Jáchymova do uranových dolů. A jinak to byl velký frajer, Muž s velkým M. Jsem ráda, že jsem mohla poznat ....

Shardlake
11.07.2023 5 z 5

Skvělé a úžasně čtivé i přestože se jedná o smutné osudy lidí na Ostravsku, z 50. a 60. let 20. století, kdy se tehdejší režim nestyděl posílat lidi za smyšlené zločiny na neúměrně dlouho dobu do vězení. V knize je též popisováno, jak kvůli těžbě na Ostravsku museli lidé opustit své domovy a odstěhovat se na nová sídliště. Autorka v knize popsala i jedno z důlních neštěstí, které se skutečně stalo, ale vložila je do jiného roku oproti skutečnosti. Doporučuji všem, kdo se chce více dozvědět o tehdejší době.

Ivana11
10.07.2023 5 z 5

Moc pěkný, silný, čtivý příběh.

cornetka
09.07.2023 5 z 5

Příběh varhaníka Teodora a vlastně život lidí ve Dvorech v poválečných letech asi nemusím nijak zvlášť popisovat. Za mě je to ještě lepší kniha než Jizva. Je to velmi silný, poutavý a čtivý příběh, při jehož čtení vás bude chvílemi mrazit. Je také o statečnosti a síle přežít, o mezilidských vztazích a o režimu, který všem ovlivňoval život. Zkrátka kniha stojí rozhodně za přečtení.

LucyEcstasy
02.07.2023 5 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice - Danuta Chlupová

Občas se najdou knihy, které bych si běžně nepřečetla, ale které mne ve finále velmi překvapí. A tohle je jedna z nich.

Máme tu 50. léta v Československu. Asi všichni teoreticky víme, co za režim tehdy probíhal. Komunismus. Toto období nebylo úplně jednoduché pro věřící a právě to je jeden z problémů našeho hlavního protagonisty Teodora. Je totiž varhaníkem v kostele. Dostává se do čím dál ošemetnější situace, která vyeskaluje nehodou, při níž zemře jeho kolega. Teodor je odsouzen na 20 let odnětí svobody. Jeho rodina tudíž zažívá težké časy. Zvládnou se poprat s touto situací? A co s tím má společného jeden autistický chlapec?

Tato kniha je velice emotivní a pohrávala si s mými emocemi. Je tu nespravedlivý režim, kde nenávidíte všechny, kteří se díky podlézání mají mnohonásobně lépe než poctivý člověk. Na druhou stranu si myslím, že komunismus nebyl jednoduchý pro nikoho. Po vlně nenávisti vás dostihnou opačné emoce a já osobně si zamilovala Teodora a jeho vztah s oním zvláštním chlapcem. Chlapec má geniální mysl skrze hudbu, ale zároveň se chová zvláštně. Setkáváme se tu se situací, jak byl tehdy vnímán autismus.

Kniha byla lahodná jednohubka a já děkuji, že si ke mne našla cestu, protože by to byla velká škoda. Originální příběh, brilantní uvedení do časoprostoru a pocit, že jste součástí příběhu. Je to vše k nezaplacení.

Děkuji všem, kteří se zúčastnili společného čtení. Já se určitě podívám po další tvorbě autorky.

Marekh
01.07.2023 5 z 5

Román z Karvinska z 50. a 60. let 20. století.

THEODOR je vesnický učitel, který hraje v kostele na varhany. Během tragické nehody zaviní smrt svého souseda. Odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na 20 let do vězení. Theodor potká také chlapce MIRKA, který je autista, nicméně má výjimečný hudební talent.

Román se odehrává ve Dvorech, což je smyšlená obec, ale také obec velmi reálná. Autorka jim vtiskla rysy a osudy všech vesnic a městských částí v karvinském uhelném revíru, které lidé museli nuceně opustit kvůli těžbě uhlí. Všechny ostatní vesnice a města, která se objevují v tomto románu, skutečně existují.

Postavy a události jsou fiktivní, avšak historické a politické reálie, do nichž je děj románu zasazen, odpovídají skutečnosti dané doby.

Kniha se celkově četla dobře. Mnozí lidé museli opustit svoje domovy kvůli těžbě a stěhovali se do městských sídlišť. Někteří lidé byli spokojeni, protože měli všechno blíže, jiní lidé si nezvykli na tento život a někteří staří lidé také zemřeli v důsledku odstěhování. Rodiče museli dětem hledat nové školy a děti navštěvovali buď polskou základní školu v Karviné, anebo děti dávali do českých škol. V knize se vyskytuje také důlní neštěstí, které má svůj skutečný předobraz.

Jelikož bydlím v Karviné, tak jsem rád, že autorka napsala tuto knihu.

Citáty:

Byl leden, ale vítr přivál z Prahy vůni jara. Zatím to byl sotva znatelný vánek, protože hlavní město leželo daleko. Praha, to byl jiný svět. Lidé v ostravsko-karvinském revíru nevěřili, že u nich nastanu nějaké podstatné změny diskuse o reformách byly dobré tak akorát pro pražské intelektuály. Tady na Karvinsku se kope uhlí. Tady se nedebatuje.

evask
28.06.2023 5 z 5

Moje počáteční veliké nadšení s přibývajícími přečtenými stránkami trochu polevilo, přece jen ale dám plný počet hvězdiček.

lexikon_tf
25.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Příběh o venkovském učiteli a varhaníkovi Teodorovi jsem si hned zamilovala, i když jsem tušila, že to bude nelehké čtení. Vyprávění nás zavede do Karvinska 50. let, kdy byla v tehdejší společnosti silně zakořeněná víra v komunismus, kdy se hledaly záminky pro odstranění nepohodlných osob a cokoli bylo jiné, bylo nepřípustné.

Teodor miluje hudbu a často sám rád chodí do kostela nejen jako varhaník. To se však straníkům nehodilo, aby Teodor hrál v kostele a k tomu učil jejich malé pionýry. Navíc se Teodor potýká i se žárlivým sousedem-opilcem, a když jednoho dne jejich hádka skončí tragickou nehodou, Teodor, který byl už tak pro soudruhy trnem v oku, je díky vykonstruovaným důkazům a svědectvím odsouzen na 20 let vězení.

Ve vězení se Teodor setkává s řeholníky, díky kterým je jeho víra posílena a pobyt za mřížemi se stává o něco méně hrozným.
Po propuštění z věznice se Teodor vrací do rodné vsi, která je odsouzena k zániku - v okolí probíhá těžba uhlí, proto musí vesnice ustoupit zájmům socialistického státu.

Teodor se po návratu do bežného života nesnadno začleňuje zpět do společnosti, proto se často vydává na procházky do lesa. V lese se setkává s 12letým chlapcem, který vykazuje známky geniální paměti a zároveň se chová zvláštně. Z jejich lesních setkání se stane přátelství a nakonec Teodor chlapce začne učit hře na klavír.

Krásné a poutavé čtení o těžkých časech, o přátelství a lásce k hudbě. Líbil se mi popis charakterů všech postav, které dostávaly dost prostoru pro vlastní příběhy. Velmi oceňuji, že hlavní postava Teodora nebyla jen dokonalým románovým hrdinou bez poskvrnky, ale naopak čtenáři dovolovala se ztotožnit s Teodorovými pocity, které byly velmi pěkně vykresleny. Příběh byl pro mě nesmírně lidský a emotivní. Moc doporučuji k přečtení.

Ditules
14.06.2023 4 z 5

Opět skvěle napsané. Musím říci, že tyto lidské osudy z pohraničí jsou mi teď hodně blízké .

Československo 50. léta 20. století osudy lidí varhany vesnice oběti komunismu české romány Karvinsko

Danuta Chlupová
polská, 1968