Vánoční prasátko

Vánoční prasátko
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470916/bmid_vanocni-prasatko-DjM-470916.jpg 5 919 919

Vánoční prasátko je laskavý, napínavý dobrodružný příběh o lásce jednoho kluka ke své nejmilejší hračce a o tom, jak daleko je kvůli ní ochoten jít. Jde o samostatnou knihu, která nijak nenavazuje na žádný z předchozích titulů J. K. Rowlingové, a je určena čtenářům od osmi let. Zamiluje se do ní však celá rodina. Jack nade vše zbožňuje své plyšové prasátko, které má úplně odmalička. Vždycky tu pro něj bylo, zažili spolu dobré i zlé časy. Jednou na Štědrý večer se však stane hrozná věc – prasátko se ztratí. Ale Vánoce jsou čas zázraků a na Štědrý večer vše ožívá, dokonce i hračky. A Vánoční prasátko, nejnovější Jackova hračka a poněkud otravná náhrada za původní prasátko, má odvážný plán. Vydají se spolu na kouzelnou cestu za ztracenou hračkou a za záchranou nejlepšího kamaráda, kterého Jack kdy měl… Vánoční prasátko je první dětská kniha J. K. Rowlingové od série o Harrym Potterovi a ke čtenářům se dostává rok po pohádce Ikabog, která vycházela na pokračování on-line. Veškerý výtěžek z autorských práv autorka darovala nadaci Volant, jež pomáhá skupinám ohroženým pandemií covidu-19. Nyní se těší, že se s Vánočním prasátkem opět vrátí k malým čtenářům.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Christmas Pig , 2021

laurs
16.12.2021 4 z 5

Těžko říct, jak ohodnotit knihu pro děti. Za mě to byl překrásný vánoční příběh z dokonale propracované a kouzelné Země Ztracených. Ohromně se mi líbil konec, ač byl poměrně očekávatelný.
Každopádně si nejsem úplně jistá, jestli by kniha byla tak propagována, kdyby jí nenapsala Rowlingová.

Linda007
16.12.2021 5 z 5

Moc hezky napsané a vymyšlené. Jednou bych to chtěla přečíst dceři.

broskev28
14.12.2021 5 z 5

V tiráži je uvedeno "pro čtenáře od 7 let".
Já osobně si myslím, že by tam mohlo být "pro posluchače od 7 let", věk čtenáře si netroufám odhadnout. České názvy měst a míst v Zemi Ztracených jsou sice krásné, ale pro malé čtenáře určitě docela záludné, navíc významy slov jako principy nebo ctižádost nemusejí být pro malé čtenáře zcela zřejmé. Ilustrace jsou opravdu povedené, ale není jich mnoho.
Takže poměrně rozsáhlou knihu si k četbě vybere buď fanda J.K. Rowlingové, nebo zkrátka dobrý čtenář. Nebo ji může předčítat rodič, ale jak píše Korsika, zdaleka ne všechny kapitoly končí optimisticky, a zvládne vaše dítko usínat s hrozbou Ztráty? (I když jeho podobu vlastně uvidí až v závěru knihy, pokud ji před četbou neprolistuje, což my s dětmi často děláváme.)
Bez ohledu na připomínky uvedené v prvních odstavcích mohu napsat, že mně se kniha opravdu hodně líbila, dokonce mi při její četbě ukápla slza (a to běžně nejsem typ plačící čtenářky). Takže pokud se najde malý čtenář/ka, které kniha osloví, budu jenom ráda. Právě těm vnímavým a citlivým čtenářům ji určitě doporučím a už teď se těším na jejich názory a dojmy.

Atara16
12.12.2021 4 z 5

Na můj vkus hodně omáčky a akce až na konci ( zas na druhou stranu je to knížka pro děti a ty asi vnímají jinak než dospělí a třeba jim se to tolik táhnout nebude) Pravdou, ale je že mám teď víc problém něco " opustit- vyhodit ".

Vendy 96
12.12.2021 5 z 5

Nádhera veliká, která by neměla uniknout ani dospělákům! :)

Irsaf
11.12.2021 5 z 5

Jedním slovem nádhera…
Vážně, tohle bylo tak miloučký a hezký čtení…
Určitě ocení malý i velcí čtenáři…

Dadulina
08.12.2021 5 z 5

Krása! Rowlingovou miluji už tak od deseti let, mám přečteno vše a tohle je krásná předvánoční kniha. Současné dětské knihy mě začaly bavit - ze čtenáře se nedělá blbec, řeší se i těžší otázky a nemoralizuje se. To vše tu bylo + skvělý překlad!

Andynka
07.12.2021 5 z 5

To bylo tááááááák sladké čtení !
Já Vánoční prasátko zbožnuju a chci ho taky !
Celé to dobrodružství v zemi ztracených hraček, jak to bylo napínavé a tolik obětavých hraček a lidí !
No příběh, který rozhodně v tenhle vánoční čas zahřeje u srdce .
Jo a nesmím zapomenout na ty ilustrace. Ty dodaly celému čtení krásnou atmosféru.
Po přečtení této knihy si vážím doma všech věcích, co máme. A bude mi opravdu líto, až je nastane čas, že budou muset jít dál do světa. Teď už alespoň chápu, proč se mi doma pořád někam něco schovává. :D

Blaufik
06.12.2021 4 z 5

Vánoční prasátko je příběhem, který jistě zaujme nejen dětské čtenáře, ale i ty dospělé. Autorka stvořila hlavního hrdinu, který nadevše miluje svou plyšovou hračku a bezvadně jej dokázala vykreslit.
Samotné vyvrcholení celého příběhu je opravdu úžasné, kouzelné a dojemné, přiznám se, že jsem u něj uronila slzu. Autorka celý příběh krásně a nenásilně uzavřela a zároveň jej doplnila o ponaučení.
Myslím si, že Vánoční prasátko je opravdu milým příběhem, který si malí čtenáři jistě zamilují.
Možná by na ně mohl čekat i pod stromečkem, co myslíte?

anna.zahy
04.12.2021 5 z 5

Je to krásná knížka, i když je trochu smutná.

LukBook
30.11.2021 5 z 5

Za mě úžasná dětská kniha, kterou mohu jen doporučit. Autorka vypráví působí příběh, jenž dokazuje, že ještě rozhodně neřekla poslední slovo a její fantasie je snad bezbřehá. Navíc dokáže vedle pobavení i naprosto nenuceným způsobem děti poučit, takže z tohoto díla musí mít radost i každý rodič.

tittanie
27.11.2021 5 z 5

Nejsem cílová skupina, ale protože jsem v dětství četla Harryho, tak jsem si říkala, proč si nepřečíst knížku od Rowlingové.
Ze začátku jsem byla nadšená na konci dojatá. Rowlingové se podařil vytvořit krásný a zajímavý svět.

zuzuzajda
24.11.2021 5 z 5

Vynikajici kniha. Poutavy a neokoukany pribeh. Krasne vsechno vykreslene. Vhodne pro dospele. Za me super!

Bara94
19.11.2021 5 z 5

Myslím, že pokud bych letos měla doporučit jen jednu knížku z toho ohromného množství skvělých novinek, byla by to tato. Vážně, pro malé i dospělé. Neskutečně laskavý příběh, který vtáhl a nepustil a bude ve mě ještě dlouho doznívat. Opravdu doporučuju a J.K.Rowling - děkuju!

vlkodlaq
19.11.2021

Kniha tak až zvráceně pozitivní, že jsem v koutku duše doufal v krvavý zvrat. Ten nepřišel a kniha zůstala tím, čím měla být, pěknou pohádkou pro děti.

knizninadsenec
16.11.2021 5 z 5

Moc krásná pohádka. Začíná sice, pro mě na pohádku, trochu zvláštně, ale je celkově moc krásná. Jako by něco takového skutečně mohlo být.

Rozvod, stěhování, nevlastní sestra... A chlapec, který tak moc mikuje své prasátko, že se pro něj vydá tam, kam žádný člověk ještě nevkročil. Bylo to krásné dobrodružství. Plno statečných věcí, lákavých i nelaskavých.

Příběh se dobře čte, je krásný, dobrodružný, dojemný. Nádhera. ️

Rowlingová je opravdu úžasná spisovatelka a zase jsem si její nové dílo zamilovala. ️

iskrizka
16.11.2021

Príbeh o chlapcovi, ktorý sa vyberie do krajiny stratených vecí hľadať svoje plyšové prasiatko, je dojímavo milá záležitosť, ktorá bude baviť deti aj dospelých.
Priznám sa, že mi aj pár sĺz kvaplo od dojatia, lebo je to naozaj emotívna knižka.
Okrem toho veľmi dobre napísaná a taká... správna. Je v nej všetko, čo má v dobrom príbehu byť, nič neprevyšuje ani nechýba, a nakoniec sa všetko pekne uzavrie.
Na dôvažok sa autorke podarilo do príbehu zakomponovať súčasné témy (rozvod rodičov, sťahovanie, nová škola, nevlastný rodič/súrodenec), v čom sa môže mnoho detí nájsť.
Ak by som ju mala porovnať s autorkinym Ikabogom, určite by vyhralo Vianočné prasiatko, ale nie je úplne namieste tieto dve knižky porovnavať, lebo sú úplne z ineho súdka. Lepšie pocity však vo mne vyvolalo Prasiatko.
Podľa odporúčania je táto knižka vhodná pre deti od šesť rokov, ale myslím, že ju zvládne aj trochu mladšie dieťa. Je to úplne ideálna knižka na predčítanie na pokračovanie večer pred spaním.

Korsika
08.11.2021 4 z 5

Vánoční příběh o tom, co všechno můžete ztratit a co se nachází nejhůře. J.K.R. opět dokázala do kouzelného vánočního příběhu zapracovat několik těžkých témat (rozvod rodičů, ztráty, zero waste, apod.). Některá v knize rezonují silněji, jiná si čtenář uvědomí až s odstupem.
Přestože jsem se u příběhu většinou nepřestávala usmívat, některé pasáže jsou celkem depresivní a strašidelné. Kapitoly většinou nekončí vesele, tudíž si nedokážu představit, jak to čtu dítěti před spaním.
Kniha sama vybízí čtenáře k diskuzi (což byl pravděpodobně opět autorčin záměr jako u Ikaboga). Doporučuji tedy spíše jako samočetbu pro čtenáře od 8 let v doprovodu rodičů.
Překladatel odvedl na knize výbornou práci a opravdu mě to bavilo.

Guarnere
07.11.2021 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem za jeden den a musím říct, že mě pěkně dlouho žádná kniha pro dospělé nechytla tak, jako tato kniha (nejen) pro děti. Země Ztracených byla - tak jak to Rowlingová umí - propracovaná, moc se mi líbila závěrečná pointa a poselství bylo nenásilné. Pašík, Čuník, Kuba i spousta jiných Věcí mě prostě chytla u srdce, je to krásný příběh o lásce a odvaze.

Banni37
06.11.2021 5 z 5

Kouzelně laskavý příběh. Vyzdvihuji hlavně to úžasně skryté poselství, které má kniha dětem nenásilně dát - jak si mají vážit věcí, pečovat o ně s láskou a že mít jich kupu není taky žádná výhra. Kuba s Čuníkem Vás nejen o Vánocích chytnou za srdce!