V šedých tónech (grafický román)

V šedých tónech (grafický román) https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510440/bmid_v-sedych-tonech-graficky-roman-Xd6-510440.jpg 5 107 107

Barevná komiksová adaptace slavného historického románu. Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera do jejího domova ale vtrhne sovětská tajná policie. Linu, jejího brášku i jejich maminku čeká deportace do pracovních táborů na Sibiři. Dívka musí v nelidských podmínkách bojovat o svůj život i o životy všech, které miluje. Přitom tajně schraňuje vzkazy v podobě kreseb s nadějí, že je jednoho dne někdo objeví a vyjde najevo, jakým peklem si lidé v pracovních táborech museli procházet.... celý text

Literatura světová Komiksy Válečné
Vydáno: , CooBoo

Between shades of gray: The graphic novel , 2021

nada3314
11.07.2023 5 z 5

Zrovna minulý rok, jsem četla knihu, tak jsem ještě nezapomněla děj, ale v případě titulu V šedých tónech, to asi ani nejde. Děj je tak surový na tohle se zkrátka zapomenout nedá.

Mladá Lina je nadaná kreslířka, její obrázky jsou dokonalé a její talent je zjevný, ale bohužel ho nestihne rozvinout, protože jednoho dne je odvezena i se svou rodinou dobytčákem na Sibiř, kde musí nuceně pracovat v lágrech. Co vše si Lina s rodinou prožila, nám zprostředkovává přes své kresby, a né jednou se mi zastavilo, z těch hrůz srdce.
Není to vůbec lehké čtení, ale je třeba to neustále připomínat. Stalo se to v nedávné minulosti a doufám, že lidstvo si už vezme ponauční a už nikdy se nedočkáme takovýchto hrůz!
Andrew Donkin pro nás upravil a Dave Kopka nakreslil tento román, už mají na svém kontě něco přes 80 grafických románů, zatím jsem měla tu čest si přečíst jen V šedých tónech, ale po tomto zážitku se určitě moc ráda podívám po dalších.

Ann1307
08.07.2023 5 z 5

V šedých tónech jsem už četla před lety jako klasický román. I tehdy mě příběh hluboce zasáhl, ale přišel mi tehdy takový naivně vyprávěný - vypravěč je přecejen šestnáctileté děvče.

Ale grafický román tohohle příběhu mi vzal dech. Děj jsem si matně pamatovala, ale když jsem ho znovu sledovala i na ilustracích, bylo snad ještě bolavější ho s hrdiny prožívat.

Ruta Sepetys je skvělá autorka, která zpracovává těžká témata a dělá si rozsáhlé výzkumy. Toto téma se jí dokonce osobně dotýká, jak se dozvídáme v doslovu.

Tento grafický román mohu jen a jen doporučit všem, kteří milují příběhy od Ruty a nebo těm, které zajímají témata, která autorka zpracovává a nejsou tak zdatnými čtenáři, aby se pustili do knihy. :)

Láska je nejmocnější armáda - ať už je to láska k příteli, ke své zemi, k Bohu, nebo třeba k nepříteli. Láska nám odhaluje zázračnou povahu lidského ducha.
- Ruta Sepetys

Knihomura
05.07.2023 5 z 5

Po původním románu ještě nyní grafický. Tohle je pro děti myslím názornější, ale ani původní kniha se dá dobře číst. A opět je vidět, jak je dobré se držet od Ruska co nejdál to jde.

Lka
03.07.2023 5 z 5

Už dlouho mám v plánu přečíst si původní knihu. Zjistila jsem, že teď vyšla i jako komiks, a tak jsem po něm sáhla nejdřív. Moc hezky zpracované, krásná grafika, výstižné emoce. Už se těším až si přečtu původní knihu.

Knihotyna
26.06.2023 4 z 5

Půjčila jsem si grafický román i původní knihu.
Četla jsem stylem tím, že jsem přečetla kus v knize a následně si stejný kus přečetla v grafické verzi :).
Celý příběh tak byl celistvý, krásně propojený a následně obohacen i o obrazový materiál :).
Grafické zpracování díla je krásná záležitost. Barevná paleta volená dle míst, okolností, vzpomínek - krása! Emoce, víra, boj, nemoci.
Není potřeba číst knihu, aby měl člověk příběh ucelený (já jsem si nebyla jistá a tak jsem pro jistotu četla i knihu :)), ale samozřejmě se do něj nevleze vše a já jsem ráda, že jsem četla i knihu! Ta u mě vede! :)
Velké doporučení! Jedna kapitola naší evropské historie. Jedna rodina. Jeden národ. Jedno utrpení. Jeden boj o přežití.

Irsaf
24.06.2023 4 z 5

Moc povedené zpracování knihy.
Román jsem ještě nečetla, takže pro mě byl příběh nový a neznámý. Knihu si asi brzo taky přečtu.
Ještě, že paní spisovatelka píše o těchto tématech. Nesmí se na ty hrůzy zapomenout.

veruptackova
20.06.2023 5 z 5

Nejsem nijak velkou čtenářkou komiksů, ale za svůj život už jsem jich pár přečetla a tento je z nich jednoznačně nejlepší!

Rutu Sepetys vám asi nemusím dlouze představovat. Tato bestsellerová autorka ve svých knihách zpracovává příběhy méně známé historie. Díky tomu přiblíží čtenářům něco, o čem jste možná ještě v knihách nečetli. Její asi nejznámější kniha V šedých tónech se dočkala zpracování v podobě grafického románu.

Zpočátku jsem měla obavy, jak se tento srdceryvný příběh, který je sice primárně určen pro young adult, ale pod kůži se vryje i dospělým, dokážou přenést do podoby komiksu. Ilustrátorovi a celému týmu, kteří na grafickém románu pracovali, se to však povedlo na jedničku. A i tato verze příběhu Liny a její rodiny, kterou sovětská tajná polici deportuje do pracovních táborů na Sibiři, vás prostě dostane. Mě se to rozhodně stalo a husí kůži mám ještě teď. Musím se přiznat, že až díky dokonalé kresbě jsem plně pochopila název V šedých tónech. Smekám a nemám absolutně co vytknout. Prostě dokonalý příběh, kresba, písmo i formát grafického románu!

Za zaslání knihy v rámci spolupráce moc děkuji @albatrosmedia a doufám, že se dočkáme i grafického zpracování dalších knih této skvělé spisovatelky.

bosorka
09.06.2023 5 z 5

V šedých tónech byla moc dobrá kniha, která mě dost nezapomenutelně vzala. A její grafické zpracování za ní nezaostává a důstojně ji doplňuje. Vřele doporučuju. Silné.

Kudlanka03
07.06.2023 4 z 5

Lina. Její rodina. Grafické zpracování zapříčinilo, že jsem už nemohla dál čekat a další knihu od Ruty si přečíst.
Příběh nás nese do nehostinných krajů, do časů, kdy jeden si myslel, že je víc, než druhý. Nadřazení a ti ostatní.
Doslova nelidské podmínky, týrání a další věci, ze kterých mi není dobře ani když o nich ,,jen,, čtu.
Doporučuji všem, kteří téma války už nechtějí číst. Konkrétně toto zpracování vás bude bavit, ikdyž to veselé čtení není.
Za knihu děkuji @albatrosmedia v rámci spolupráce.

okeey
05.06.2023 5 z 5

Tohle je jedním slovem nádhera! Teď mám na mysli samozřejmě hlavně grafické zpracování knihy. Je to můj první grafický román a musím říct, že ta grafika, ke každé ,,scéně" nebo ,,situaci" chcete-li, dokreslují celkovou atmosféru a dojmy, které ve vás příběh vyvolává.
A teď už k samotnému příběhu. Hlavní hrdinkou i vypravěčkou je dospívající Lina, která žije v Litvě v roce 1941 a jednoho večera ji i její rodinu odvedou do dobytčáku (vlaku) a vezou neznámo kam. 6 týdnů! 6 týdnů v jednom vlaku, v jednom vagonu, kde je hlava na hlavě. Nicméně jsou převezeni do pracovního tábora na Sibiři, kde musí bojovat o svůj život. Jedinou Lininou radostí jsou její kresby a zápisky, ve kterých celé dění kolem ní zaznamenává.
Příběh je velmi silný, emotivní, smutný, ale zároveň je o neskutečné odvaze, vůli a hrdosti, jakou si my nedokážeme ani představit. Budu to říkat zas a znova, TYHLE knihy by měli být povinnou četbou na školách, aby si i další generace už v dospívání uvědomila, co všechno v dnešní době máme.
Nádherná kniha s úžasným příběhem, rozhodně doporučuji!

virgo_books
04.06.2023 5 z 5

Tohle byl velmi emotivní a dojemný grafický román, který si rozhodně zaslouží vaši pozornost.

Tentokrát je příběh z pohledu Liny, kterou s celou její rodinou odvezou pryč z rodné Litvy na Sibiř.

Je tam přesně popsáno, jak to tam měli všichni těžké, jak přežívali ze dne na den a o mnoho víc.

Taky tam je ale vidět, jak důležité je držet pohromadě, vzájemně si pomáhat a hlavně, jak je důležitá LÁSKA.

Všechno jsou to navíc věci, které se skutečně staly. Vzpomínky, které si autorka vyslechla, když byla sama v Litvě.

Já se přiznám, že jsem na konci brečela. Nejenom z toho, co tam všechno museli prožívat, a jak nespravedlivé to i po tom všem bylo, ale i kvůli tomu, že jsem se na konci přece jen dozvěděla něco hezkého a dojemného, čímž autorka příběh ukončila a mě naprosto dostala.

Pokud se vám nechce číst autorčina kniha v normální verzi, tak tohle je skvělá alternativa, která vás vezme společně s Linou na její cestu, protože grafika byla zase absolutně skvělá a přesně vystihla atmosféru celého příběhu.

Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji @AlbatrosMedia v rámci spolupráce

eva3992
04.06.2023 5 z 5

Příběh nás zavede do Litvy v roce 1941. Rodina patnáctileté Liny je zatčena a odvezena do pracovního tábora na Sibiř. V nelítostných podmínkách bojují o svůj život a dívka se snaží zanechávat tajné vzkazy pomocí obrázků a doufá, že jednou vyjde najevo, čím si museli projít.

Toto je skvělá kniha. Četla jsem ji v klasické románové podobě a již tenkrát mě zasáhla (ostatně jako všechny knihy Ruty Sepetys), to, s jakou lehkostí dokáže autorka psát o vážných a těžkých tématech. To, jakou si s tím dá práci, aby zjistila co nejvíce historických faktů. Pak je přenese na papír a její knihy nám přiblíží, co se ve světě dělo, jaké hrůzy se tu odehrávaly a jak se dotkly obyčejných lidí.

I když jsem tentokrát příběh znala, věděla jsem, co mě čeká, hned od prvních stránek jsem prožívala všechny pocity znovu. Při čtení mi bylo smutno a úzko a ilustrace tyto pocity jen umocňují. Skvěle doplňují atmosféru celého příběhu.

Je to příběh krutý a nepochopitelný, opět mě dojal, slzy mi tekly a já si užívala každou jednu stránku.

Ruta Sepetys je mým velkým doporučením pro všechny, a to jak v grafické, tak i v románové podobě.

ester4597
31.05.2023 5 z 5

V šedých tónech jsem četla jako knihu a velmi se mi líbilo zpracování, vlastně to byla moje první knihy od Ruty.
Zpracování románu bylo krásné, malůvky, které dokonale vystihovaly pocity postav dodávaly příběhu reálný pohled a čtenář měl pocit, jakoby byl hlavní postavou děje.
Za mě je to skvělý nápad, jak mladší generaci ukázat a seznámit je s historií. Román není vůbec drastický a je psán, tak aby si jej mohl přečíst každý, takže pokud mate problém s vážnými tématy, tak se tohohle nemusíte vůbec bát .
Také se mi líbilo, že cely příběh neobsahoval pouze jen tragédii, ale hlavní hrdinka tu poznala spřízněnou duši a po válce se opět shledali.
Knížečku přečtěte raz dva za jeden večer a ještě budete mít spoustu času na další .

Děkuji za zaslání knihy v rámci spolupráce #spoluprace @albatrosmedia @rutasepetysauthor

Kate3003
31.05.2023 4 z 5

Původní zpracování knihy jsem nečetla, takže jsem přesně nevěděla jaký příběh mě čeká. Celkově pro mě toto zpracování bylo velké překvapení. Kniha V šedých tónech v sobě nese velmi silný příběh, kterému grafické zpracování dodává další rozměr.

Lina a část její rodiny Sověti deportovali na Sibiř. Celá deportace probíhala v příšerných podmínkách a po tom co dojeli na místo se s nimi nezacházelo o nic lépe. Všechno to zoufalství, špatné zacházení, ale i naději se Lina snažila vyjádřit kresbami, které si pečlivě schovávala po celou dobu svého pobytu v pracovním táboře. Chtěla příběh obyvatel Litvy předat dál. Chtěla aby to co se stalo nebylo zapomenuto.

Stejně tak jako se Lině dařilo vyjádřit emoce, které prožila, se to povedlo i autorovi kreseb pro tento román. Sám o sobě je příběh velmi emotivní, ale ta kresba to posunula úplně jinam a já měla pocit, že přesně vyzařují to co se v příběhu děje.

Pokud si nejste jisti zda by vás zaujala kniha s tímto tématem tak verzi grafického románu vám mohu rozhodně doporučit. Příběh se snadněji čte, ale předá myšlenku knihy dokonale.

Za poskytnutí knihy na recenzi mnohokrát děkuji Albatrosmedia

lena.o.knihach
30.05.2023 5 z 5

V šedých tónech je snad nejznámější kniha od Ruty Sepetys. Vyšla v několika vydáních a nedávno i jako grafický román.

V roce 1941 odváží Sověti patnáctiletou Linu, mladšího bratra i jejich maminku do pracovního tábora na Sibiři.
Lina tajně schraňuje vzkazy v podobě kreseb s nadějí, že je jednoho dne někdo objeví a vyjde najevo, jakým peklem si lidé v pracovních táborech museli procházet.

Já jsem věděla, do čeho jdu, nebo jsem si to alespoň myslela. Ale kouzlo kresby dodalo příběhu úplně nový rozměr. Čtení bylo mnohem emotivnější, protože jste o scénách nejen četli, ale i je přímo viděli včetně detailů.

Pokud jste V šedých tónech už četli a nebrečeli jste, díky kresbě, která perfektně vystihuje atmosféru, věřím, že u tohoto komiksu je hodně malá šance, že by oči zůstaly suché.

#spoluprace @albatrosmedia

EvikU.
29.05.2023 5 z 5

Grafický román V šedých tónech je fantasticky ilustrovaný. Příběh jsem již od autorky četla při prvním vydání v próze. Kniha mě velmi zasáhla a musím se přiznat, že opačnou stranu války aneb co prováděl Stalin jsem nevěděla. Tento příběh o Lině a její rodině jsem znala. Domnívala jsem se, že už mě nechá chladnou, když vím, jak to dopadlo. Znám děj. Opak je pravdou.

Sice je mnohem kratší, ale důležité věci jsou v komiksu ponechaný. A obrázky tomu dodají ráz opravdovosti. Do čtení jsem se ponořila a přečetla na jeden zátah. Nejde přestat. Nepřestanu se divit, co vše bylo možné přežít. 12 let na Sibiři!

Kniha popisuje hlavní události transportu lidí z Litvy do pracovních táborů a později na Sibiř, kde většina zemřela. Lina ráda kreslila a zachycovala tak všechnu hrůzu na papír, snažila se dochovat pravdu pro příští generace. Silný zážitek z knihy.

Dnešní grafické romány je radost číst. Žasnu nad tím, jak je to hezky ilustrované a zpracované. Těžké téma uchopené tak, že je Vám z toho až špatně. Výrazy, pocity hlavních hrdinů jako kdyby to viděl člověk naživo. Je moc důležité téma války dostat do podvědomí širší veřejnosti, aby si příběh přečetlo více lidí a toto je možná cesta.

blanka5960
28.05.2023 5 z 5

Včera jsem dočetla svou první knihu od autorky Ruty Sepetys a jsem nadšená.
Ruta Sepetys je autorka mnoha historických románů, které byly přeloženy v několika zemích. Její knihy zpracovávají nelehká témata, která by neměla být zapomenuta.

V knize V šedých tónech najdeme příběh o mladé dívce Lině a její rodině. Lina společně se svou maminkou a mladším bratrem je jednoho dne deportována do pracovního tábora na Sibiři. Její život se obrátí o sto procent, místo studia na umělecké škole ji čeká gulag a nelidské podmínky.
Lina si zpočátku kreslí obrázky jen tak pro sebe, postupně ale začíná kreslit vše co vidí.

Všechny ty křivdy, všechna příkoří která zažívají.
Hlad, zima, nemoci, smrt a nelidské zacházení... tajně kreslí vše. Chce aby se svět dozvěděl pravdu o těchto táborech.
Nedávno u nás vyšel tento příběh zpracovaný jako grafický román.
Je to mé druhé setkání s touto formou knihy a musím říct, že spojení tohoto příběhu a ilustrací je opravdu silné kafe. Přiznám se, že na konci jsem opravdu brečela.
Ty ilustrace jsou natolik povedené, netřeba slov.

Grafický román můžu doporučit všem. Myslím si, že by mohl zaujmout a přivést ke čtení i mladší čtenáře, kteří nechtějí číst hodně textu.

Ctenar1202
25.05.2023 5 z 5

Ruta Sepetysová napsala knihu V šedých tónech a měla obrovský úspěch. Já bych vám ji ráda představila v podobě grafického románu.

Lina je patnáctiletá dívka, která má své sny a žije bezstarostný život jako spousty jiných dívek. Až do jednoho dne, kdy se musí s maminkou a bratrem během několika minut sbalit a opustit svůj domov. Netuší co je čeká, kam budou odvezeni a hrůzy, které slýchávají od ostatních lidí je stresují. Slíbí si, že se pokusí nenechat se rozdělit. Lina, která se chtěla hlásit na uměleckou školu se rozhodne, že vše co ji v následujících dnech, týdnech a měsících potká, nakreslí. Je to veliké riziko, přesto ho Lina podstoupí.

Po mnoha dnech ve vlaku se ocitnou na Sibiři. V pracovním táboře odkud není cesty zpět. Vládne zde krutý režim a nelidské podmínky. Lina s ostatními lidmi bojují o život. Snaží se zachovat si společenské návyky, ale je to tak těžké. Ukrutný hlad, nemoci a vlezlá zima prostě lidi změní. Přesto se snaží si vzájemně pomáhat a i v bídných podmínkách například oslavit Vánoce. Dokáže Linu a její blízké pevná vůle a odhodlání pomoci k přežití?

Tohle pro mě bylo těžké a smutné čtení. Obrázky v knize jsou jako živé, takže o to víc umocňují prožitek ze čtení. Tím, že jde o grafický román, má ho čtenář brzy přečtený. A proto je vhodný i pro náctileté, kteří se učí ve škole o pracovních táborech a celkově 2. světové válce.

Magdalenkačte
25.05.2023 5 z 5

Knihu V šedých tónech jsem vám představila v lednu tohoto roku a teď jsem měla možnost tento neuvěřitelně silný příběh 15ti leté Liny, jejiho brášky a její mámy prožít znovu jako graficky román.
Lina a její rodina je odvlečena na Sibiř a ona musí bojovat o svoji čest a i o samotné přežití. Jak cely příběh dopadne si přečtěte a věřím, ze vás dostane jako mě.
Dostal mě tak, že ukáplo několik slz a pořad zastávám názor, že je to prostě skvělá kniha a odhaluje kus historie, který by neměl byt zapomenut.
Ty obrázky vás chytnou za srdce a vy si moc přejete, aby to dopadlo dobře.
Díky Rutě za takové příběhy.
Doporučuji a dávám za toto úžasné provedení příběhu

Jane2016
23.05.2023 5 z 5

Myslím, že se mezi Vámi najde spoustu čtenářů, kteří znají autorku Rutu Sepetys. Mezi její nejznámější romány patří tituly jako jsou například Sůl moře, Mlčící fontány, Musím tě zradit nebo V šedých tónech. A právě na příběh Šedých tónů se dnes společně podíváme!

Pamatuji si to, jako by to bylo včera, co jsem dočetla tento román v roce 2016. A nejenže jsem byla zdrcená celým příběhem, ale současně jsem byla i překvapená, jaký přehled a znalosti autorka má. V roce 2016 se Ruta Sepetys stala mou oblíbenou autorkou.

A zpracování je úžasné, ilustrace na mě opravdu zapůsobily a já se několikrát nachytala, jak na ně jen nehnutě několik minut zírám. Pokud nejste zrovna příznivci stránek plných textu, a raději sáhnete po dobrém komiksu, tak Vám V šedých tónech doporučuji všema deseti. Věřte mi, že na tento grafický román jen tak nezapomenete.

Za mě si toto zpracování zaslouží 10 hvězdiček, stejně jako původní příběh.

pro děti od 12 let

Autoři knihy