Úzkosti a jejich lidé

Úzkosti a jejich lidé
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474836/bmid_uzkosti-a-jejich-lide-Mgr-474836.png 4 2087 2087

Autor bestselleru Muž jménem Ove se vrací s dosud nejvtipnější knihou Úzkosti a jejich lidé je skrznaskrz bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých den před silvestrem při prohlídce bytu. Za zamčenými dveřmi se ocitají individuum v lupičské kukle, které uteklo po neúspěšném pokusu vyloupit banku, párek důchodců závislých na nákupech v Ikee, jízlivá milionářka trpící depresemi, posmutnělá stařenka libující si v popíjení vína, dvě lesbičky čekající každým dnem narození miminka a otravný chlápek s králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, jenže když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. V následné sérii zmatených výslechů všichni líčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstává přímo detektivní záhada: Jak se individuu v lupičské kukle podařilo utéct? Proč místo výkupného požadovalo ohňostroj? Jakou roli v příběhu hraje most, na nějž je vidět z balkonu prodávaného bytu? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Folk med ångest , 2019

petra1394
11.07.2023 5 z 5

Od tohoto autora jsem četla už sérii o Medvědínu a jeho styl psaní je velmi specifický. Někdy mi přijde i trochu otravný - nevím jak to úplně popsat. Napíše třeba dva dlouhé odstavce plné životního moudra a pak to celé rozseká jedinou samostatnou větou. Většinou to dodá grády, ale občas už je toho moc.

Anebo možná ne tak úplně.

(Už chápete? :-D ).

Každopádně přímo ke knize: bylo to vlastně něco úplně jiného než bych čekala, ale stejně jsem nebyla zklamaná. Typicky kniha pohladila po duši, tak jak to autor umí. Zároveň to bylo lehce napínavé, nemohla jsem přestat číst dokud jsem nevěděla, jak to dopadne. Je to příběh hlavně o vztazích, dětech, rodičích, životě. Opravdu super kniha, přečetla jsem ji za dva dny. Nic náročného, ale přesto to mělo hloubku a dojemný konec, stejně jako asi u každé autorovy knihy :-)

Nikusha
20.06.2023 5 z 5

Tahle knížka má být asi vtipná, ale mně přijde sakra nabitá životními moudry. Jakoby se autor na chvíli ztratil v příběhu a zatoulal se ve svojí mysli. Jakoby tam bylo všechno co si každý myslí, ale třeba o tom neví nebo spíš neví jak by to řekl. Jakoby mezi dvěma řádky byl ještě ten jeden, který vidí jen autor a pár lidí, kteří ho vidět chtějí.

"Vedla jste někdy tříleté dítě za ruku ze školky domů?"
"Ne"
"Nikdy jindy není člověk důležitější"

Kuffenbach
18.06.2023 2 z 5

Já se tedy na závěr nedostal, vzdal jsem to někdy ze začátku. Přišlo mi to jako ztráta času.

bumble
03.06.2023 4 z 5

Hodně velká oddychovka. A asi i díky tomu, jsem si celkem oblíbil autora. Nevěděl jsem, do čeho jdu, ale postupem se do toho člověk začte a s úsměvem se dostane až na závěr.

Haloon
22.05.2023 4 z 5

Backmanova skupinka blbců, která nás učí, že blbcem je tak trochu každý. Nebo alespoň, že každý může mít své problémy, do kterých nevidíme. To si pak jeden může přijít, že se potkává jen se samými blbci.
Příběh je občas předvídatelný s trochou klišé a absurdity, ale je to příběh s ušlechtilou a pěknou myšlenkou o boji se strachem a úzkostí a také o empatii a pochopení, který umí zahřát u srdce.

Jonna
15.05.2023 4 z 5

K Beckmanovi si cestu teprve hledám, některé jeho knihy se mi četly obtížně, ale tahle kniha mě oslovila hned. Má to spád, je tam humor i napětí.

Doubravka1975
01.05.2023 5 z 5

Příběh je od začátku úplně divný a komplikovaný. Je to příběh o jedné nepovedené bankovní loupeži, prohlídce bytu a zajetí rukojmích a o mostu. Ale hlavně o lidech a jejich úzkostech a smutcích, ale i o lásce a naději i jak si pomoci navzájem.
Postupně do sebe všechno zapadá až po autorova slova poděkování. Ty mě teda úplně dostaly. Takže nakonec SUPER a doporučuji.
I kdybych věděl, že zítra bude konec světa, ještě dnes bych šel a zasadil jabloň.
Martin Luther

roman9276
19.04.2023 5 z 5

Jedinečný Backmanův humor mě opět dostal. Prvních 100 stran jsem si říkal WTF?! Co to jako má kruci bejt? Ale nakonec to všechno pěkně zapadlo. Protože zpočátku to vypadalo na partu blbců, která se někde náhodně sešla, ale vlastně ona to parta blbců byla, podobnost se mnou a mým okolím je čistě náhodná. Hodněkrát jsem se nahlas od srdce zasmál, což se mi nestává tak často. Přibližně od poloviny jsem tušil, jak to asi dopadne a měl jsem víceméně pravdu. Rozhodně je to kniha, ke které se rád vrátím :)

Dámaskloboukem
05.04.2023 3 z 5

Spis než o úzkosti to je detektivka.

Ale jinak typicky Backman:
výborně propracované postavy, neokoukaná přirovnaní, příběh tak akorát střelený, dej až téměř puntickarsky zamotaný, od povrchního humoru ladně sklouzavá k závažným životním myšlenkám.

Prostě - když ho milujete, tak není co řešit!!

Já si dávám Kofolu výjimečně.
Na mě je moc sladká.
Stejně jako tato kniha byla na mě trošku moc ;)

Janinkniznisvet
01.04.2023 5 z 5

Hodně zajímavá kniha. První kniha, kterou jsem četla od autora. Líbilo se mi jak se střídal děj

MarNe
31.03.2023 5 z 5

Popravdě nevím, co napsat. Knížka mi vlezla nadlouho pod kůži, vyloudila úsměv i slza ukápla.
Jak tu někdo napsal, 100% je málo.
Knížka podle mě osloví každého čtenáře, každý v ní najde to, co potřebujete, co mu chybí, nebo co prožívá.

Jahýnek
26.03.2023 3 z 5

Audiokniha. Perfektně načteno, všechny postavy jako živé! Klobouk dolů! Jenže díky tomu mi některé byly echt protivné. Hned první výslech realitní makléřky mi připadal absurdní a pokračovalo to jako parodie na detektivku. Vydržela jsem jen díky zdejším komentářům, ovšem líbit se mi to začalo až po pizze. Nevím, komu doporučit. Studentům psychologie?

MoonR
22.03.2023 5 z 5

Veľmi pozitívne zážitkovo prekvapivé. Ťažko odhadnúť čo sa udeje na ďalšej strane. Na to, aké sú tam spomenuté ťažké životné situácie, je to napísané s osviežujúcim nadhľadom, empatiou a humorom. Poukazujúc na niektoré absurdity, ktoré sa nám javia ako ne/normálne, až kým nespoznáme kontext (čo tomu predchádzalo) ma znovu raz príbeh doviedol k záveru, že ľudia sú mnohokrát oveľa empatickejší, láskavejší a vnímavejší ako sa na prvý pohľad zdajú.. nech už sa javia v prvom dojme akokoľvek :)

Market-k-a
20.03.2023 5 z 5

Za tu originalitu, spoustu nečekaných zvratů a hlubší podtext nemůžu dát jinak než pět hvězdiček :)

MiJant
19.03.2023 4 z 5

Striedavo severský chladný humor ktorého nikoho neurazí (iba ak intelektuálneho "Štokholmčana") s dramatickosťou života, pohodové čítanie, zapletená zápletka a nečakané rozuzlenie.

Biba_with_Book
19.03.2023 4 z 5

Hrozne zvlastni knizka, jakoze na povrchu "haha", ale pod povrchem skupinka zvlastnich lidi, kteri jenom hledaji svoje misto na slunci.
Jednu hvezdicku ubiram za obcasnou chaoticnost.

MisakCZE
17.03.2023 3 z 5

Tato kniha je o úzkostech, lidech, a jejich pomoci si navzájem, děj jako takový je vedlejší.
Vážné téma podané s notnou dávkou vtipu, krom toho spousta věcí k zamyšlení.

Čtivé, zábavné, dojemné, inspirující.

Katka2382
15.03.2023 5 z 5

Tak ze začátku se mi kniha zdála dost chaotická a já si říkala šmankote co to je za slátaninu?
Alepak se to zlomilo a příběh dostal smysl.
A nejen smysl,ale i úžasný humor,nadhled a spoustu životních mouder.
Po přečtení ve vás zůstane takový krásný hřejivý pocit.

Kryštofka
06.03.2023 5 z 5

Vynikající!!! Jediná chyba, kterou jsem udělala, byla, že jsem si dychtivě pustila minisérii. Vzápětí po dočtení knihy. Když jsem byla v totálním čtenářském nadšení. Místo abych si vychutnávala ten skvělý pocit. Filmové zpracování bídné, ztratilo se kouzlo knihy.

Borek9
27.02.2023 5 z 5