Stráže! Stráže!

Stráže! Stráže! https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459/zemeplocha-straze-straze-459.jpg 5 1945 1945

Jakýsi tajemný noční tvor mění obyvatele Ankh-Morkporku v něco, co silně připomíná tablety živočišného uhlí. A tady začíná obtížný úkol kapitána Elánia, velitele Noční hlídky městské stráže. Ve městě plném zmatků, tablet živočišného uhlí, tajných spolků a bláznivých chovatelek draků pátrá kapitán a s ním muži hlídky – seržant Tračník, desátník Nóblhóch i nově příchozí svobodník-čekatel Karotka – po stopách vedoucích k rozřešení celé záhady.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Guards! Guards! , 1989

Gordson
23.11.2014 3 z 5

Přečetl jsem komiksovou verzi v angličtině, v češtině by mi ten humor asi vyzněl lépe, ale hodnotím to velice kladně, jednak komiksové zpracování, které nemělo chybu. Mimochodem, nejvíce mě rozesmála vousatá máma od Karotky.

SuperFrankie
21.10.2014 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší Pratchettův kousek! Tentokrát mě žádná postava příběhu neotravovala a naopak jsem se celou dobu skvěle bavil. Karotka a Elánius jsou k popukání, humor celé série Noční hlídky je skvělý a pokud bych měl někoho, kdo od Pratchetta ještě nic nečetl, navnadit na Zeměplochu, doporučil bych mu právě Stráže! Stráže!

P.S.
Nejlepší fór je asi úplně na konci knížky, kdy mužstvo od Patricije za záchranu města žádá pět tolarů měsíčně navíc, novou konvici a terč na šipky.

Túrin
04.09.2014 5 z 5

Další parádní příběh ze Zeměplochy. Už se těším na další setkání s kapitánem Elániem a jeho posádkou :)

elyonka9643
28.08.2014 4 z 5

Svět Zeměplochy mám ráda. Nedá se to číst pořád, protože na jednu stranu to je všechno dost takové podobné, ale jednou za čas je to fajn.:) Stráže! Stráže! jako takové je moc dobré. Super postavy, dobře se to čte a je to vtipné.

Lady Dracula
22.05.2014 5 z 5

"Kam odešli draci?"

Nahořklá pachuť z Pyramid se s postupující četbou vytrácela a já jsem měla čím dál tím více pocit, že pomalu okusuji jedno z nejšťavnatějších druhů ovoce. O to víc jsem zkroušeně zjistila, že už je konec a už žádné sladké sousto mě nečeká.

"Stráže, stráže" jsou jednou z nejlepších dosavadních knih, které jsem od Terryho četla. Mírně pohádkové, vtipné, důmyslné, opět morálním podtextem.
Nemám co bych jinak dodala, vše ostatní již bylo řečeno pode mnou.
Ráda se ke knize zase vrátím :)

avel
13.01.2014 5 z 5

Klasická Pratchettovka - krásný příběh plný zajímavých postav. Doporučuji :)

SimonaZ
01.10.2013 5 z 5

Má oblíbená hlídka opět nezklamala :)

wooloong
29.09.2013 5 z 5

Terry Pratchett a jeho knížky o Zeměploše prostě nemají chybu. Je to přesně ten druh šíleného, bláznivého, hravého a absurdního humoru, který miluju. Navíc se mezi všemi těmi nafoukanými mágy, svéráznými čarodějkami, chemicky nestabilními draky, vznešenými upíry, huhňajícími Igory, zručnými skřety, chamtivými trpaslíky, sympatickými zombíky, pomalými trolly se sklonem k závislostem, zručnými skřety, sexy vlkodlaky, noční hlídkou v čele s Elániem, knihovnami s pokřiveným časoprostorem a knihovníkem s dlouhými pažemi, zálibou v banánech a slovní zásobou zahrnující Ook (a to je jenom stručný a neúplný výčet) najdou i geniální satirické postřehy a opravdu hluboké myšlenky, které povyšují Pratchettovo dílo z kategorie "prostě taková srandička s barevnou paperbackovou obálkou" do kategorie "Literatura".

Kapitán Elánius a jeho noční hlídka, temné páchnoucí ulice Ankh-Morporku, tajemná detektivní zápletka a draci. Co víc si přát?

Ben Nevis
12.09.2013 5 z 5

Prozatím nejlepší pratchettovka, co jsem četla. Má napínavý děj s pár překvapeními, sympatické postavy (včetně Patricije) a dokonce i morální poselství. Konec byl možná trošku pohádkovější, než musel být.
Líbily se mi Karotkovy dopisy a chovatelský zápal lady Berankinové.

Mako123123
07.07.2013 5 z 5

Veľmi dobré čtení... ked to porovnám s (zatial okrem tejto jedinou knihou kt. som o zemeploche zatial prečítal) Barva kouzel- tak mi to príde veľmi podobné.
Prvá polka- veľmi veľmi ftipná, a druhá polka skôr zaujímavá. I toto bolo také, no škoda že Mrkvu (Karotku) nerozobral autor viac- to bola určite najsmiešnejšia postavička tej knihy.

Neviem sa ale zbaviť pocitu že na tých knižkách mi niečo troška vadí- asi to budú tie strašne trápne infantilné obaly. To kdo vymýšlal tomu by som usekol prsty na rukách alebo aspoň zobral licenciu.

Inak som už rozhodnutý čítať i dalšie ..zemeplošské.. knihy.
Moje hodnotenie za Stráž, Stráž je 5/5.

yueh24
09.05.2013 5 z 5

Jak už níže někdo psal, knihy s městskou hlídkou patří k tomu nejlepšímu ze Zeměplochy. A nejvtipnějšímu.

Wrent
05.09.2012 5 z 5

Neodolal jsem a přečetl jsem si knihu znovu, abych zjistil, zda můj původní názor "Awesome!" pořád platí.

Ano, platí.

Hlídkovské knihy prostě patří mezi to nejlepší, co může zeměplocha nabídnout a Stráže! Stráže! jsou doslova plné geniálních hlášek a humorných situací. Perfektně zvládnuto :).

Dovolím si jednu citaci:

"Kdybys skutečně myslel," ušklíbl se velitel sarkasticky, "došlo by ti, že král by si těžko přál, aby někdo mordoval draky, ne?" Pravděpodobně jsou to jeho vzdálení příbuzní, nebo tak něco. Asi by si nepřál, abychom se potulovali po okolí a mordovali jeho vlastní rod, co myslíš?" "No, pane, lidi to tak dělají," řekl gardista umíněně. "Jo, ták," řekl kapitán. "To je ale něco jiného." Poklepal si významně na stranu své helmy. "To je proto, že jsme inteligentní."

vhumanik
12.05.2012 5 z 5

Jedna z těch Zeměplošských knížek, ke ktwerým se určitě ještě vrátím.

Don
05.02.2012 3 z 5

Po Barvě kouzel a Mortovi moje třetí (a poslední?) návštěva Úžasné Zeměplochy.

Ke zmíněným knihám mám řadu výhrad (viz můj hypotetický komentář k nim - stay tuned!), některé přetvávájí i zde, některé ne a objevily se jiné.
Nejvíc mě potěšila skutečnost, že kniha má, narozdíl od Barvy kouzel, silnou dějovou linku, kterou je zábavné sledovat a četba je tak mnohem plynulejší a příjemnější. Úplně fajn už není to, že sem se v průběhu čtení moc nepobavil (ve smyslu humoru), chyběly mi ty úžasně absurdní momenty, které v mých očích zachraňovaly předešlé zeměplošské knihy. Neříkám, že se takové nenajdou i tady, třeba Knihovník je perfektní, ale zdá se mi, že je jich prostě málo. Taky nechci tvrdit, že kniha není vtipná, to bych kecal, ale očekával jsem mnohem větší celkovou ujetost. Vždyť celá Zeměplocha k tomu přímo vybízí!
Takhle to bylo ,,jen" příjemně uvolněné čtení z Úžasného prostředí.

Možná Zeměplocha jednoduše není pro mě, třeba se do ní nedokážu správně ponořit.
Tímhle dílem jsem chtěl tuhle neznámou rozseknout a konečně říct jednoznačné ano nebo ne, ale pořád jsem na vahách. Stráže! Stráže! se mi líbily o něco víc než ty předešlé ale pořád nejsem přesvěčen.

Takže za půl roku třeba zase nashle u dobrodružtví ze Zeměplochy! :)

nier
21.01.2012 5 z 5

Začínám Zeměploše přicházet na chuť...skvělý! já jsem se náramně pobavila a taky přiučila, tak jako v Ankh-Morkporku to probíhá totiž všude...pokud zrovna nepřepnu na pohádky :-)

kniholka
21.01.2012 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších...Hlídka zaručeně pobaví a nadchne.

Azizi
04.10.2011 2 z 5

Stráže! Stráže!, teda prvý príbeh s hliadkou ma nezaujal takmer vôbec. Bohužiaľ ani dejovo, ani humorom. Najlepšia postava pre mňa bol však Karotka, ten jeho neprekonateľný zmysel pre česť a spravodlivosť by dostal asi každého. Odhliadnuc od jeho celkového životného príbehu, ktorý takpovediac nemá chybu. Ďalej ma zaujal chov bahenných dráčkov, pretože osobne sa vcelku orientujem v chove psov. Chovateľstvo drakov je však by som povedala trošku viac, ehm...rizikovejšie hobby. Úplne však viem pochopiť chovateľskú vášeň lady Berankinovej.

Možno to vyzerá, že kritizujem svojho inak obľúbeného autora, ale nie je to tak. Niektoré jeho knihy sa mi páčia nesmierne a niektoré pomenej, ale mám rada všetky, inak by som ich nečítala. Terry Pratchett je vynikajúci autor a to, že mne osobne úplne nesadla práve Hliadka nič neznamená. Niekomu sa zas nemusí až tak páčiť môj obľúbený Mrakoplaš...

Verrrunka
09.06.2011 5 z 5

Jak jinak než opět velká sranda!! Taky bych chtěla za domácího mazlíčka takového Errola :-) a dvoumetrový trpaslík Karotka tomu dodává vážně šťávu!

Livien
08.04.2011 5 z 5

Konečně se dovídáme jak to s proslulou hlídkou začalo. A víte co? Já je naprosto zbožňuji! :D

valda
07.03.2011 4 z 5

Osmá Zeměplošská kniha se poprvé zaměřuje na Ankh-Morporskou hlídku. Celá se odehrává v tomto nejšpinavějším městě, ve kterém někdo přivolá draka, který se tak stane králem města a je tak na městské hlídce, aby obyvatele zachránila před dračím terorem. Hlídka se skládá z růžolícího kapitána Elánia, který se zamiluje do korpulentní aristokratky lady Berankinové, chovatelky draků. Dále z klasického seržanta Tračníka. Podivného individua desátníka Nóblhocha a nakonec nově příchozího dobrovolníka Karotky, urostlého naivního mladíka, který byl adoptován trpasličí rodinou. Nechybí ani opičí knihovník, skvělá postava patricije Ankh-Morporku a jeho pomocníka Zavoněla. Důležitou roli sehraje i dráček Errol.
Celá kniha je pojata jako parodie na detektivní a kriminální žánr. Celou dobu sledujeme poněkud svérázný způsob vyšetřování hlídky a postupně přicházíme na to, jak se věci mají. V této knize mi trochu chyběly absurdní, filozofické a velmi pokroucené nápady, které Pratchett vymýšlí. Kniha je civilněji napsaná, což ale může lépe vyhovovat např. začátečníkovi na Zeměploše. Nejvíc jsem se bavil u příhod s Nobym a Patricijem.

draci Zeměplocha hlídka zfilmováno – TV seriál

Terry Pratchett