Čaroprávnost

Čaroprávnost https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107099/caropravnost-uzasna-zemeplocha-107099.jpg 4 2299 2299

Úžasná Zeměplocha (3). Když se na Zeměploše narodí osmému synovi osmé dítě a je to také syn, dostává podle tradice do vínku kouzelnou hůl a stane se z něho mág. Dcer se však tento nepsaný zákon netýká. Stařičký mág Podomní Kšaft si tudíž až příliš pozdě uvědomil, co způsobil, když před prahem smrti předal svou hůl právě narozenému potomku osmého syna, aniž se přesvědčil, zda je to kluk.... celý text

Kindle82
06.08.2014 4 z 5

Závidím Esk její Bábi Zlopočasnou. Tenhle díl jsem překvapil jsou odlišností od první dvou knih. V dobrém. Byla radost sledovat co všechno se může stát a co nového zažije a potká Esk. Tahle Zeměplocha je opravdu svět, kde není o překvapení nouze. Jen houšť. :-)

Ačánek
11.06.2014 3 z 5

Knížka byla dobra ale příběh se mi zdál troche slabší. zatím žádná z knížek, které jsem od Pratchetta četl nemá na první a druhý díl (barva kouzel a lehké fantazíčko) :-)

Fefin Lišák
17.03.2014 4 z 5

Moje první - knižní - seznámení s Pratchettem.
Ostuda, že v takém pokročilém věku.
Navzdory, že jsem - díky předchozím divadelním zkušenostem - dopředu očekával bláznivě hravý humor a absurdně groteskní svět, Pratchettův originální styl mě během prvních stránek o to víc získal a překvapil. Malá Esk a její nedotčená dětská duše mi hodně připomínala Sapkowského Ciri z Krve elfů. Svět a vůbec celá zápletka je taková pohádkově něžná, odpočinková a přitom satiricky vtipná zároveň. Hezky se četla. Nezamrzela. Neotrávila.

Gaara1
17.03.2014 4 z 5

Opravdu zajímavé pojetí magie, kdy nám Terry Pratchett vysvětluje mnoha legračními způsoby, jak se může magie projevovat, kdo stojí ve stínech a číhá na nepozorného mága a co se stane, když jsou tradice porušeny...Vše začíná v malé vesnici, která má už netradiční název, Kyselá Prdel. 90%

SimonaZ
01.10.2013 3 z 5

Ohromně mě zaujala anotace ke knize, po přečtení jsem ale měla spíše smíšené pocity. Tahle zeměplošská se moc nepovedla :(

Donika
29.09.2013 5 z 5

Těším se na další příhody s Bábi Zlopočasnou :)

wooloong
29.09.2013 5 z 5

Terry Pratchett a jeho knížky o Zeměploše prostě nemají chybu. Je to přesně ten druh šíleného, bláznivého, hravého a absurdního humoru, který miluju. Navíc se mezi všemi těmi nafoukanými mágy, svéráznými čarodějkami, chemicky nestabilními draky, vznešenými upíry, huhňajícími Igory, zručnými skřety, chamtivými trpaslíky, sympatickými zombíky, pomalými trolly se sklonem k závislostem, zručnými skřety, sexy vlkodlaky, noční hlídkou v čele s Elániem, knihovnami s pokřiveným časoprostorem a knihovníkem s dlouhými pažemi, zálibou v banánech a slovní zásobou zahrnující Ook (a to je jenom stručný a neúplný výčet) najdou i geniální satirické postřehy a opravdu hluboké myšlenky, které povyšují Pratchettovo dílo z kategorie "prostě taková srandička s barevnou paperbackovou obálkou" do kategorie "Literatura".

Čarodějky mám z celé zeměplošské série nejradši, obzvlášť Bábi Zlopočasnou a Stařenku Oggovou.

Paulhunterspet
22.09.2013 4 z 5

Z tohoto dílu jsem byla nadšená, protože se projevil Terryho um skvěle mapovat a vyvíjet hlavní postavy. "Osmý potomek" (ať se vyhneme spoilerům) zde zažije nevšední a pozoruhodně plynulé dobrodružství, které mi zatím velmi chybělo. Dětský osud skvěle kontrastuje se zbytkem dospělého ansámblu, který rozhodně nezaostává (ostatně jako vždycky, Terry = co charakter, to perla).

Velmi mě ale zamrzel uspěchaný konec, na mé gusto až příliš záhadný. Po sebedrobnějším opodstatnění ani vidu, ani slechu. Ale to už je hendikep, kterým Terry trpí snad v každé knize.
Na druhou stranu mohu doporučit především pro ty, kteří si chtějí trochu odpočinout od klasických rejů absurdity a chtějí více zabřednout do klidného pozorování.

P.S.: Snad asi jediná kniha, kde jsem se nahlas od srdce zasmála.

Flipper
26.08.2013 3 z 5

Zrejme som siahol po Pratchettovi, ktorý mal v čase písania spisovateľský útlm, alebo menší blok. Tu treba zrejme byť zarytým fandom, aby som si obľúbil na všetko frfľajúcu Babku, či predpubertálne 9 ročné decko. To by Terry musel oveľa hodnotnejšie rozpracovať ich vnútorný svet . Ich "boj" proti mužskému svetu tu viacmenej ani nehrá rolu, lebo o nejakom ženskom útlaku a neprávosti tu nieje ani zmienky (+ na čo babka siahne to ju poslúcha, tak kde je problém). Rozpitvávať to ďalej by bolo asi zbytočné, keďže kniha má byť střeštená a humorná - no humor tu možno pozorovať len v nejakom lepšom prirovnaní, či opise. Vidno, že Pratchett má potenciál, no tu zrejme na chvíľu zaspal na vavrínoch.

tlapička
22.08.2013

Myslím že to je jedna z nejlepších o zeměploše.

Belatris
21.07.2013 4 z 5

Tohle byl můj první kousek od Pratchetta a tím pádem i první Zeměplocha, ke které jsem se dostala. A zafungovala jako výborná reklama. Okamžitě jsem se zamilovala do postavy Bábi Zlopočasné a celkového konceptu magie (ne každý fantasy autor je schopen zacházet s magickými zákony dostatečně uvěřitelně a prakticky).

yueh24
08.05.2013 4 z 5

Občas mě to byavilo hodně, občas méně. Pro mě je to takový průměr ze Zeměplochy, některé knihy se mi líbily více, některé méně než tato.

kralovskahve
27.03.2013 5 z 5

Bábi Zlopočasná a mágové....pobavení zaručeno

Sisi11
18.03.2013 5 z 5

Barvitý a poutavý příběh plný všeho, co miluji - horská vesnice, bylinkářství, bábi čarodějnice, Ankh-Morpork, ... no prostě nádhera. Krásný a velmi okouzlující začátek mě chytil za srdce a už mě nepustil. Knihu jsem dočetla za 2 dny, nemohla jsem ji přestat hltat.

klaruškak
12.03.2013

Ze začátku to byla vážně povedená kniha ( ostatně jako většina Knih od Terryho Pratchtta) S koncem sem již měla trochu problém chvílemi mě to prostě nebralo, ale ani tak mě to neodradilo od přečtení dalších dílů

Phoenix16.cz
02.01.2013 4 z 5

Třetí kniha pro mě byla lepší než první dvě, protože v ní bylo to, co mi od samého začátku u Pratchetta chybělo. Smysluplný děj. První dva díly na mě působily jako změť čehosi proloženého méně či více vtipnými hláškami/narážkami. Ty zůstaly i v Čaroprávnosti (možná jich trochu ubylo), ale hlavně to mělo hlavu a patu a směřovalo to ke konci, který uzavřel předchozí dění.

Gerret
19.12.2012 3 z 5

Ze začátku mě kniha hodně bavila, možná i více než předchozí 2 díly. Pak ale nadšení postupem času opadalo, hlavně kvůli nezajímavému a zdlouhavému ději uprostřed knihy. Nechápu proč se autor najednou začal v příběhu soustředit na jiné postavy, když Mrakoplaš s Dvoukvítkem byla tak dobrá dvojice. Bylo ubráno i na humoru, skoro jsem se za celou knihu nezasmál, takže i v tomto směru docela zklamání. Doufám, že další knihy od Pratchetta už nezklamou. Hodnocení 65%.

miczoken
14.10.2012 5 z 5

Bábi je nejlepší!!! :-)

MesLivres
31.08.2012 4 z 5

Knížka s novými postavami se mi moc líbila. Hlavně Esk a její boj za rovnoprávnost:) proč by nemohla být mágem dívka, když je to vlastně banda tupců:)

gomaki
20.08.2012 5 z 5