Útěk z Treblinky

Útěk z Treblinky https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60957/bmid_utek-z-treblinky-u9c-60957.jpg 5 176 176

Otřesné svědectví jednoho z mála vězňů, kteří přežili vyhlazovací tábor v Treblince, kde bylo zavražděno několik set tisíc polských Židů. Svědectví o tom, co se dělo v této továrně na smrt zveřejnila rodina až po smrti autora. Rajchman přežil v Treblince deset měsíců. Když propukla v r. 1943 v táboře vzpoura, podařilo se mu uprchnout. Dožil se konce války a vystoupil jako svědek v několika procesech s válečnými zločinci. V táboře pracoval jako třídič šatstva, nosič mrtvol, "holič" či "zubař". Jeho výpověď je otřesná. Je to svědectví a obžaloba. Autor popisuje skutečnosti, které neměly být nikdy zveřejněny, tak jako se ani on neměl nikdy vrátit mezi živé.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Víkend

Je suis le dernier Juif , 2009

Macias
19.12.2018 5 z 5

Povinná četba

medlovice
25.08.2018 5 z 5

Knížka tenká, natištěná velkým písmem , teoreticky se dá přečíst za pár hodin, ale ve skutečnosti je to čtení tak smutné , syrové a drastické , že jsem potřebovala hodně pauz. Nikdy nepochopím, že tohle mohl dělat člověk člověku , že v takové situaci ještě zůstane pud sebezáchovy. Autentické , opravdové, nechutné popisy událostí ale velmi čtivé. Pár fotografií ještě víc umocnilo moji lítost nad tím co se stalo.

onRock
16.04.2018 5 z 5

Povinné čítanie. Najmä pre voličov otvorene antisemitskej a rasistickej ĽSNS (resp. paradoxne - radikálnych západoeurópskych moslimských strán), ktorých vlhkým snom je znovu zaviesť podobný režim aký viedol k holokaustu. ĽSNS sa na jar 2018 napríklad vyjadrila, že najväčším zločinom Slovenského štátu bolo to, že vojaci tohto štátu bojovali proti Rusku. O tom, že Židov chcú znovu vyhladiť tak sunnitské ako aj šííitske radikálne moslimské strany ani nehovoriac.

Mammoth
12.03.2018 5 z 5

Natvrdo popsané situace, které vynikají brutální syrovostí. Člověku se dělá nevolno při pomyšlení, že toto je popsaná skutečnost, kterou někdo opravdu zažil a přežil...

Evžen82
28.01.2018 5 z 5

Úžasná kniha, která se čte jedním dechem. Je plná drastických popisů, které čtenáři přibližují každodenní život v koncentračním táboře, kde denně končilo svůj život několik tisíc židů.

XenasChakram
25.02.2017 5 z 5

přečteno asi za tři hodiny. Líbilo se mi, že je to stručné, výstižné. Dozvěděla jsem se vše podstatné. Určitě stojí za to si ji přečíst.

Jessica007
12.11.2016 5 z 5

Velice silná kniha. Vzbuzovala ve mně pocity - hrozné, otřesné... Je dobře, že autor knihu napsal, vše to prožil, toto se opravdu dělo. Knihu by si mělo přečíst co nejvíce lidí, aby se nezapomínalo, jaká zvěrstva se děla za 2. světové války, není to zase až tak dávno. Velmi smutné - a to je velmi slabé slovo.

veronie
23.10.2016 5 z 5

Kniha je psaná věcně a stručně. Čte se naprosto báječně a než se nadějete, jste na konci. K tématu není třeba moc komentářů. Obsáhla bych jedním slovem: smutné. Jsem ráda, že takové knihy jsou, že lidé, kteří tuto hrůzu zažili vše předávají dál..

Danka1975
27.03.2016 5 z 5

Zase jedna z knížek, kde platí: Jednou a dost! . . .Protože zanechá ve vás stopu, otiskt a číst ji znova není potřeba (tedy za mě). . . . . Kdybych měla vypisovat, jaké pocity ve mě vzbuzovala, asi bych vyjmenovala všechny negativní, zoufalé, otřesné.. a plno dalších takovýchto přídavných jmen. . .trefný je citát na začátku knihy:

"Dokonce i když je strašná, spisovatel musí říkat pravdu a čtenář ji musí znát. Odvracet hlavu, zavírat oči, nevšímat si znamená vysmívat se vzpomínce těch, kteří zahynuli." Vasilij Grossman.

zuzana4291
20.02.2016 5 z 5

Kniha, která se přečte za 2 hodiny. Tato kniha by měla být jako povinná četba na všech školách světa. Už jen kvůli tomu, aby se to znovu neopakovalo v takovém rozsahu a množství jakém to bylo.

Maky
15.03.2015 4 z 5

Kniha přečtená za pár hodin. Je až děsivé, kolik zrůdností lze natěsnat na pár stránek.

PatrikDi
01.03.2015 5 z 5

Málokomu bude něco říkat jméno Chil Rajchman, avšak byl to člověk, kterému se podařilo utect z tábora smrti, Treblinky ve skupince dvou desítek vězňů 2. srpna 1943. Za 10 měsíců zakusil otřesné podmínky lágru, které se s nikým nemazlili a dozorci, důstojníci SS vyžadovali poslušnost a bezpodmínečné plnění příkazů. Kromě toho, že hlavním úkolem tábora byla likvidace lidí, nebyli ušetřeni ani vězni, kteří zde zastávali funkci. Pokud vězeň byl nemocný, neuposlechl anebo se znelíbil byl zabit, zpravidla kulkou do hlavy. Chil Rajchman byl hrdina, protože pod náporem osudu prokázal neuvěřitelnou sílu a postavil se čelem svým nepřátelům když např. svědčil v procesech s válečnými zločinci. Stačilo by si prožít jeden jediný den Chila Rajchmana a náš často povrchní život by dostal smysl - žít pro druhé.

north74
19.02.2015 4 z 5

Jde to

jarin58
03.02.2015 5 z 5

Tato kniha zanechá v každém obrovský dojem.Takový děj nevymyslí ani mistr hororu.Nezapomenu.

iluliacross
22.06.2014 5 z 5

Tak málo stránek napumpovaných ohromným množstvím smrti, hrůzy a násilí, brutality a mrtvol. Člověku zatrne. Běhal mi mráz po zádech od začátku, do konce. Nechápavě kroutíte hlavou....tohle se nedá hodnotit. Pravda se nedá nijak zhodnotit. Nedá.

monushka
29.05.2014 5 z 5

Bylo pro mě velmi těžké ohodnotit tuto krátkou knihu. Obdivuju pána, že se rozhodl pro to, aby část našich hrůzných dějin nezůstala pro nikoho tajemstvím. Nedokážu si vůbec představit, jaké hrůzy museli Židé za druhé světové války podstoupit, i když jsem to četla na vlastní oči, neustále jsem kroutila hlavou nad tím, jak vůbec někdo takhle mohl zacházet s lidmi. Dle mého názoru by všechny knihy s touto tematikou měly spadat do povinné četby, abychom nikdy nezapomněli.

MildeZ
24.05.2014 5 z 5

Jaka je kniha krátká, tak obsahově je setsakramentsky výživná!

dearkiki
27.05.2013 5 z 5

Přečteno na jeden zátah. Velmi působivé a pravdivé. Pro mne je to zase další článek do skládanky, složené z těch několika výpovědí přeživších z tohoto tábora, které byly uveřejněny. Tentokrát v trochu jiném podání. Není to určitě o stylu podání, ale o té syrové pravdě, která se v tomto příběhu odkrývá světu, který se o ni nikdy neměl dozvědět. ... Určitě doporučuji.

Fanfanka
30.04.2013 5 z 5

Kniha , ktorej dej ide vo vražednom tempe , daroval by som ju civilizáciam , ktoré prídu po tej našej civilazácí , ako ponaučenie, do akých extrémov može človek až zájsť. Je pravda , že človek nie je zviera , je horší ako zviera !
Najbrutálnejšia holocaustická kniha aku som čítal , bohužial pravdivá .

Jaennea
18.10.2012 4 z 5

Nevím, jestli bych si vůbec mohla dovolit kritizovat knihu, která vypráví pouze o tom, co se opravdu stalo. Nemůžu říct, že některé pasáže by měly být napsané lépe, protože jsou to pouze slova, kterými Rajchman popisuje své pocity a kterými se nám snaží vyjevit své vzpomínky na Treblinku. Jsou to jeho slova a on to tak cítil, takže nikdo nemůže říct, že by snad tato kniha byla napsaná špatně. Je to dobré a čtivé.