Urbo Kune

Urbo Kune https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258772/bmid_urbo-kune-258772.jpg 3 110 32

Sci-fi román Urbo Kune je součástí unikátního stejnojmenného projektu, který v sobě zahrnuje architekturu, literaturu, film, výtvarné umění a hudbu. Tento román vychází ze zadání názvu a místa fiktivního hlavního města Evropy, vše ostatní berou zúčastnění tvůrci na sebe a jejich příběhy o Urbu Kune se mohou naprosto lišit. Ten literární pojednává o příchodu nového knihovníka Mikuláše Jelena, který pro novou práci opouští svůj antikvariát v Praze. S Urbem se však nesžívá snadno a sílí v něm pocit, že město, budované s vidinou evropské slávy a pak nikdy neprobuzené a ke svému účelu nevyužité, si žije vlastním tajným životem, o kterém nemá česká společnost ani stát tušení. Mikuláš se tu setká s podivnými lidmi, kteří v sobě přinášejí budoucnost. Někteří ho přicházejí obejmout, jiní mu chtějí ublížit. Roli, kterou v tajném plánu města sehrává, se musí učit přímo na jevišti. Může jen doufat, že ji celou bude znát dřív, než ho někdo stihne zabít. Kniha je ilustrována nákresy a vizualizacemi města, jež vznikly v ateliéru Petr Háj.... celý text

ZuzanaMrh
09.09.2016 5 z 5

Neobvyklé... a ne zcela lehké čtení, ale moc zajímavé, kniha se mi líbila. Půjčila jsem si ji v knihovně vlastně úplně náhodou, když při hledání jiného titulu spočinul můj zrak na obálce se zajímavým názvem... a neodolala jsem.

Jak už tu bylo v předchozím komentáři napsáno, také bych uvítala podrobnější popis i nákres Urbo Kune.

Sudlice
26.07.2016 4 z 5

S hodnocením jsem na vážkách mezi 3 a 4 hvězdami, tak nakonec dávám horší 4. Bylo dost těžké se do knihy "dostat" a nechat se jí zaujmout. Až někam za polovinu celý příběh působil dost křečovitě a tak bylo těžké se jím nechat unést. Poslední třetina však získala mnohem svižnější spád a tolik potřebné postupné rozuzlení. Oceňuju zajímavě a nenuceně vloženou problematiku současného přistěhovalectví. Nicméně, jakožto milovník architektury bych ocenila ještě mnohem detailnější a zanícenější popis architektonické stránky věci.

Netopyr07
05.05.2016 3 z 5

No... moje první kniha od tohoto autora. Nechala jsem se zlákat na osobu knihovníka, páč su taky knihovník. Takže části o budování knihovny a shánění knih a dokumentů jsou fajné. Ostatní děj často pro mě těžko pochopitelný. Asi su moc jednoduchá :-)

amenta
02.05.2016 1 z 5

Veliké zklamání, těšila jsem se na Hájek-Urban, bohužel. Pro mě na trojici knih Stín katedrály-Sedmikostelí-Santiniho jazyk už žádná nedosáhla.

Fuksinka
23.03.2016 5 z 5

Nenapadá mě nikdo povolanější pro spojení literatury s architekturou, než je Miloš Urban. On už to přece dělal několikrát a vždycky dobře. Urbo Kune sice není žádná katedrála a nedýchá z něj atmosféra dávných věků a příběhů, ale atmosféru má také a to hustou. Celková koncepce v nově příchozím musí nutně vyvolat aspoň v malé míře záchvat klaustrofobie (dokud se nastane Urbanem - ha, ha). Líbí se mi, že Urban město kriticky rozebírá a přibližuje nám ho se všemi možnými klady i zápory.

Příběh není moc rychlý. Prvně se spolu s hlavním hrdinou seznamujeme s městem a poměrně dlouho trvá, než se objeví první záhada a začne ta akčnější část knihy. Zápletka je originální a já jsem z ní nadšená. Tím ale nechci říct, že úvodní část je nudná. Ani omylem. Jednak mě Urbo hodně zajímalo a je to tak skvěle napsané, že není kdy se nudit. Urban nás na víc celou knihu baví různými jazykovými přesmyčkami jmen ze svých knih i z našeho světa. Znalost jeho předchozích knih je výhodou, nikoli však nutností. Pokud vás nepobaví Rott a Untermesser, tak na vyžilou Tchernou se určitě chytnete.
Doporučuji a samozřejmě přidávám velké plus za grafické zpracování knihy.

honZic
15.02.2016 1 z 5

ajaj. Špatně a ještě jednou špatně. Předešlá kniha Přišla z moře byla velkým úkrokem kamsi do špatných literárních míst... ovšem Urbo Kune to ještě překonává. Mimozemšťani, paralelní světy...roboti a další. Na mě je to zkrátka moc. I celý koncept. Asi tak. Měl jsem problém dočíst. Jedna hvězda za odvahu, být jiný. Tentokrát velmi odvážně jiný.

Melanka
31.01.2016 5 z 5

Sci-fi nečtu, ale tuhle knihu jsem si velmi užila. Je v ní tolik narážek, vtipů a přesmyček, že se bojím, že jsem všechny nechytla. To mě na Urbanovi baví, každá kniha jiná, ale kouzlo jazyka a pobavený nadhled zůstává. Po dočtení mám příběhu plnou hlavu, ale s úsměvem. Mrzí mě, že jsem prošvihla výstavu Urbo Kune v DOXu, protože výtvarno mě v knížce taky hodně bavilo.

stopni
29.01.2016 2 z 5

Kniha, která se úplně vymyká spisovatelově zaměření na staré památky, mě vůbec neohromila...... Vše bylo příliš megalomanské a myšlenka trošku jednoduchá...... Do strany 165 jsem se nudila a chtěla knihu odložit..... Pro milovníky sci-fi literatury rozhodně doporučuji, ale já se asi zpět vrátím do Stínu katedrály...... Pro milovníky starých architektonických slohů tato kniha zkrátka není....

Séboun
14.01.2016 3 z 5

Po přečtení této knížky budu podezírat každého komára ze šmírování!

3/5

zazvorek
08.01.2016 4 z 5

Odvykla jsem Urbanovu stylu, takže mi dlouho trvalo se do toho začíst. Ale i když jsem si celou dobu říkala, že to "psaní na zakázku" je až moc viditelné a příběh na Urbo až moc násilně napasovaný, jakmile se knihovník stal "správným" Urbanem a začaly se dít všemožné podivnosti, přestalo mě to štvát a začala jsem si čtení užívat. Body plus za celý projekt Urbo Kune, snad až nezáměrně tíživou atmosféru a pár vtipných momentů.

Márinka
28.12.2015 2 z 5

Náročné, ale velmi zajímavé.

kolacky
09.12.2015 4 z 5

Zajímavé čtení. Připadá mi, že samotný svět mimo Urbo Kune je paralelní - proč by se v něm jinak vyskytovaly například Holejšovice (Holešovice), Praha-Jižní Ves (J. Město), Ivan Zlatoprstý (Jan Zlatoústý), Girolamo Eco, Shakingspeare či Salingerovo Kdo chrápe v žitě... a to jenom co jsem tak narychlo našla. Nemluvíc o Romanu Rottovi, ve Stínu katedrály a Santiniho jazyku Romanu Ropsovi, kterýmž je i v paralelním Vrotne. Pan Urban si z nás elegantně dělá šprťouchlata a je to docela milé.

Miloš Urban
česká, 1967