Zkouška

Zkouška https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293057/bmid_zkouska-JTl-293057.jpg 4 791 180

Hunger Games byly skvělé, tahle série je však výjimečná! New York Times Bestseller přeložený do 14 jazyků! Cia právě ukončila střední školu a napjatě očekává, jestli bude vybrána do celostátního programu pro nejnadanější studenty. Pouze oni totiž mohou studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat obnovit válkou zničenou zemi. Musí však obstát v testování, kterým projdou jen ti opravdu výjimeční. Cia tu šanci dostane. Těsně před odjezdem se jí otec svěří s útržky děsivých vzpomínek, které má na testování on. Radost z úspěchu vystřídají strach a nejistota. Cia začíná tušit, že ji čeká tvrdá zkouška, ve které nepůjde jen o znalosti, ale i o to dobře se rozhodovat a správně odhadnout lidi. Když opouští město, v uších jí zní otcova zoufalá rada: „Cio, nevěř vůbec nikomu“. Hlavou víří pochybnosti, zda rozhodnutí vydat se do Tosu bylo správné a zda se ještě někdy vrátí domů…... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Testing , 2013

petrulka
31.07.2019 3 z 5

Hodnotím za celou sérii. První díl se mi líbil nejvíc, pak lehce sestupná tendence. Není špatná, v něčem stejná, v něčem slabší než jí série podobné, jako Oškliví nebo Hladové hry.

Brambor16
05.07.2019 4 z 5

Když vezmeme v potaz všechny ty komentáře jako "Hunger games byly skvělé, tahle série je výjimečná!" tedy komentář od New York Times tak ok. Máme rádi knihy, co jsou srovnávané s našimi nejoblíbenějšími knihami ale pardon tohle už je pro me třetí.
Srovnat s Hunger games ok dalo by se to tak říct a co na škodu tak ten začátek by mohli víc využít nez jen tu poslední zkoušku. Za mě jako za fanouška Hunger games boží. I kdybych nefandila Hunger games tak moc super. Zápletka, romatika, pointa. O to hlavně jde. Takže pro milovníky postapo scifi za mě úplně super.

Brolly
04.06.2019 1 z 5

Nechápu, jak to mohlo být bestsellerem... Nelíbil se mi autorův styl psaní, kniha byla psaná hrozně jednoduše a klidně by se dala roztáhnout na více stran a napsat zajímavěji. Na to, že Cia měla být jednou z těch chytrých, tak občas jí to zapalovalo fakt pomalu. Opravdu to připomínalo Hunger Games a to nejen námětem, ale i typem postav. Asi se nedonutím sáhnout po dalším díle, je mi líto.

Ailee
04.05.2019 4 z 5

Rozhodně zajímavý první díl s koncem, který nutí sáhnout po dalším díle. Samotné testování bylo dost surové a pořád si neodkážu představit, že by tohle někdo dovolil, ale kdo ví, jak bychom se chovali po takové válce, jaká se na Zemi odehrála v Ciině světě.

Sisinka05
01.04.2019 5 z 5

Já si nemyslím že kniha je podobná sérii Hunger Games. Sice jsem nečetla knihy, ale viděla jsem filmy, a jediná podobnost na knihách byla ta čtvrtá zkouška (která sice byla napsána na celou půlku knihy, ale tak co :D). Absolutně tady v této knize nevidím nic společného s Divergencí. Četla jsem první díl, a obě tyto dvě knihy jsou úplně něco jiného :).
Jinak kniha byla super, těším se na další díly.

Lucas.94
06.03.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila. Příběh byl zajímavý, neustále se tam něco dělo. Zajímalo mě, jak to dopadne. Bohužel mi to hrozně připomínalo Divergenci, Hunger Games, trochu Labyrint, což mi celkový dojem trochu kazilo. Ale na rovinu - dneska už vymyslet něco originálního asi není jednoduché. Pustím se do dalších dílů - třeba si příběh ještě vykreslí originální cestu.

Ronnie68
04.03.2019 5 z 5

Skvělá kniha se skvělým příběhem ... bavilo mě to ...

LillyGrace
19.01.2019 4 z 5

Ano je to klišé. Připomíná to Hunger games. Je to předvídatelné... Ale líbilo se mi to.
Autorka má lehký styl psaní a stránky vám doslova ubíhají pod rukama. Myšlenka válkou zničeného světa taky není moc originální, ale tady to bylo zajímavě vymyšlené. Knížka není kdovíjak tlustá a pořád se v ní něco děje. Ani jedinkrát jsem se u ní nenudila. Hlavní hrdinka sice trochu Mary Sue, ale to vyvažují další skvělé postavy. Všechno je to poněkud povrchní. Nevadilo by jít trochu víc do hloubky.
I přes tyto neduhy se mi ale první díl Univerzity výjimečných neskutečně líbil a těším se na další díl.

Nikolka7
17.01.2019 5 z 5

Za jeden den přečteno ????

Atlantis
30.11.2018 2 z 5

Na mě příliš "young" a málo "adult". Nejsem takový znalec Hunger games, abych mohl objektivně porovnávat, ale musím uznat, že náznak světa, který byl pro tuto sérii vytvořen, vypadá zajímavě. A to je asi poslední klad. Vše totiž padá na neskutečné neuvěřitelnosti celého Testování. Vybereme ty nejnadanější lidi světa, ale téměř všechny vyvraždíme. Cože? Proč? Nesmysl. A nejhorší ze všeho je hlavní postava. Uvědomělá až k uzoufání (vidí nefunkční fontánu, a tak ji opraví, ale pak zase vypne - vodou se přeci neplýtvá) a vyzná se absolutně ve všem. Historie, botanika, technologie, medicína... Milostná linka hloupá a zbytečná a navíc má české vydání spoustu chyb, hlavně po stylistické stránce. Věta: " Procházela jsem vysokou trávou a do kolen mě lechtala vysoká tráva." měla zmizet pod rukou korektury.

Tenebien
28.11.2018 4 z 5

Jako dobrý. Takový mix Hunger Games a Divergence, takže nic nového... Ale ubíhalo to, takže fajn.
Jen ta milostná zápletka byla dost tristní. (čteno v originále)

Reniee
30.10.2018 5 z 5

Super příběh. Trochu se to podobá hunger games, i když ty jsem zatím nečetla, jen viděla film, ale tohle je na podobné bázi. Hlavní hrdinka Cia, chytrá, statečná, vynalézavá, ale trochu mě děsí ty vědomosti, co musela znát, co všechno musela umět, a s čím vším si poradit. Být tam já, tak neprojdu ani jednou zkouškou :-D :-D

WallopX
24.09.2018 4 z 5

Kniha nebyla špatná a jelikož jsem Hunger games, a ani nijak podobné knihy, nečetla, přišla mi ta kniha jako oživení od mých běžných knih, co čtu. Ale přesto... knihu jsem četla asi kolem 2-3 týdnů... chci tím řict, že by se tohle u knihy, která mě oslovila moc nestalo. Do čtení jsem se maličko musela nutit a chtěla ji po 80 a poté i po 150 stránkách odložit. Neustále jsem nad tím nahlas přemýšlela, ale nedalo mi to a četla dál. Jako jo.... nebylo to katastrofální a tak nějak se mi líbila, ale nevím, zda se budu pouštět do dalších dílů. Možná časem.

Denisa153
19.09.2018 5 z 5

Četla jsem Hladové hry i Divergenci a musím říci, že je to hodně podobné. Ale tohle mě bavilo mnohem víc, nevím jestli je to tím že jsem u her a divergence prvně viděla film a až potom to četla, ale tohle bylo vážně super. Musím jít na další díl...

alena7008
07.09.2018 5 z 5

Kniha mě velice překvapila. Ačkoliv námět není nějak vyjímečný (soupeření lidí ne život a na smrt), velice se mi líbil popis děje a osobností hlavních osob,

Lie
27.08.2018 odpad!

Celá kniha jsou prostě přepsané Hunger games, jenom se změněnými jmény a prostředím. Nechápu, že to nikomu nepřijde divné a že se za to sama autorka nestydí. Už jen kvůli tomu je to špatná kniha, nebudu se obtěžovat s vytýkáním ostatních věcí, které mi vadily.

Zubanka
15.08.2018 5 z 5

Tak tenhle příběh mě úplně pohltil. Napínavé, nečekané. Hned se vrhám s očekáváním na další díl.

janebeauty9860
23.07.2018 4 z 5

Přišlo mi to trošku jako hunger games, místami pro změnu jako divergence, ale rozhodně se to dalo číst. Mám v plánu přečíst i zbytek knih.

marketa3910
18.07.2018 5 z 5

Kniha mě hodně zaujala, super příběh!!

Kyta
30.06.2018 4 z 5

Ač jsem se snažila to nedělat, při čtení "Zkoušky" jsem se nemohla ubránit srovnání s Divergencí a Hunger Games. Nevím, jestli to bylo schválně, ale ta podoba je tam opravdu patrná, obzvlášť pro ty, kteří četli obě série. Těch podobných aspektů je tam hodně - rozdělení země do mnoha krajů, zdevastovaná země, která potřebuje zachránit, výběr lidí, na kterých bude záviset svět, usilování o změnu... Srovnání s výše zmíněnými trilogiemi však nikam nevede. Musíte zkusit brát Univerzitu výjimečných jako samostatnou sérii a přiznat si, že skrývá skvělý příběh...
První díl "Univerzity" mi nepřišel špatně napsaný, právě naopak, četlo se to hodně dobře a vždy mě zajímalo, co se bude dít dál. Myslím ale, že tato kniha nebyla dějově tolik věrohodná (jako byly třeba HG) - ale to je jen můj názor.
Něco k ději - bylo to zajímavé a poměrně napínavé. Přišlo mi docela uspěchané, jak rychle dala autorka dohromady hlavní postavy, jako by tam chtěla co nejrychleji vměstnat nějakou milostnou zápletku. Ciu jsem si celkem oblíbila, byla obětavá a vážně chytrá, Tomase ovšem už tolik ne - nepřišel mi tolik výrazný a něčím výjimečný.
Ten konec byl z autorčiny strany dobrý tah, jak přilákat čtenáře na další díl - opravdu to skončilo dost otevřeně (Neříkám, že je to špatně). Přibylo hodně otázek - Co se stalo se Zandri? Vzal si Tomas ty dvě pilulky? Kdo byl muž za plotem? Jak dopadli ti, kteří neuspěli ve zkoušce?
Druhý díl si přečtu brzy; jsem zvědavá, jak všechno bude pokračovat...