Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách vyšel poprvé v roce 1915. Jack London byl inspirován skutečným příběhem nevinně odsouzeného Ed Morrella, který si vytrpěl pět let samovazby. Londonovi se podařilo prosadit obnovu procesu a Morrell byl v lednu 1914 z věznice v San Quentinu propuštěn. Na základě jeho vyprávění autor vytvořil skutečnou báseň o svobodě ... celý text

Tulák po hvězdách vyšel poprvé v roce 1915. Jack London byl inspirován skutečným příběhem nevinně odsouzeného Ed Morrella, který si vytrpěl pět let samovazby. Londonovi se podařilo prosadit obnovu procesu a Morrell byl v lednu 1914 z věznice v San Quentinu propuštěn. Na základě jeho vyprávění autor vytvořil skutečnou báseň o svobodě a utrpení bezmocného jedince. V románu pak ostře obžaloval americkou justici a odhalil barbarsky surové metody vězeňských správců... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29477/tulak-po-hvezdach-29477.jpg 4.61443
Originální název:

The Star Rover (1915)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Labyrint
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (229)

Přidat komentář
Hary
10. května

Tak to nebylo vubec špatne.byl jsem mile prekvapen.kniha se sklada z nekolika zajimavych pribehu,ktere drzi pri sobe diky vypraveni hlavniho hrdiny.krasne napsane a ctive, a nakonec docela zajimave.v kazdem cloveku je zvire kdyby nebyli lidi formovani spolecnosti.Londne,Londne...ty sicaku

Praevka
10. května

Jako celek je kniha rozhodně zajímavá a jsem ráda, že jsem ji přečetla (což se mi v rámci povinné četby ve škole kdysi dávno nepodařilo). Nicméně když vedle sebe postavím pasáže z vězení a z jednotlivých toulek, tak ty vězeňské jsou rozhodně čtivější. Nosná myšlenka o pomíjivosti těla a nesmrtelnosti ducha je zajímavá, proto mi přišlo docela líto, že ji autor tak zazdil často dost nudným líčením minulých životů. Závěrečné zjištění, že nejdůležitější je láska k ženě vyznívá poněkud naplano, když v předchozích asi 3/4 knihy o ženě nepadla ani zmínka. Co mi po celou dobu vyloženě vadilo, tak to byla skutečnost, že o vyšších morálních principech poučuje člověk, který zabil jiného člověka - vrah. To samozřejmě z jeho trýznitelů nedělá lepší lidi ani to neomlouvá jejich praktiky, nicméně je to fakt, který podstatně narušuje onu proklamovanou čistotu ducha.

lea25
10. května

Ani jsem nevěděla,do čeho se přesně pouštím.Za mě velmi povedená kniha.Snad jsem mu i trochu záviděla,že on tohle dokázal-být svobodný.

Atanone
05. května

Vždycky je naděje :)
Někdy,když je v našem životě tma,uvědomme si,že ve tmě se mohou zdát ty nejkrásnější sny.

Pawlis
28. dubna

Pasáže z vězení jsou skvělé, ale ty výlety do minulých životů jsou naprosto nezajímavé. Na jedné straně úžasná oslava lidské svobody (v kazajce), na straně druhé odbyté povídky jak rychloprózy z rodokapsu.

Eorin
22. dubna

Když jsem knihu dostala do rukou, vůbec jsem netušila, do čeho se pouštím, co na mě ze stránek vykoukne. S kamarádem jsme si jednoduše vyměnili oblíbené knížky a já se naslepo začetla.. Nešlo to odložit až do konce, na který jsem doslova zírala s otevřenou pusou a výbuchem v hlavě.
Velmi silné, velmi hluboké, procítěné a fascinující.

endyamon
12. dubna

Kniha s posolstvom. Zriedkavý prípad, keď mi príbeh prehovára priamo do duše. Čas plynie, ľudstvo sa žiaľ nemení, aspoň že ostalo pár ideálov, pre ktoré sa oplatí žiť..

Sambóši
11. dubna

Od této knihy jsem čekal dobrodružný příběh, ale po přečtení jsem zalapal po dechu. Mohu komentovat jen superlativy jako nadčasový, hluboký...

8130
11. dubna

Tuláka jsem četla mnohokrát,dostala jsem ho k patnáctinám, neskutečná kniha plná nádherných dobrodružství a životů,svoboda tam, kde žádná není...a nad tím vším poznání,že život a svoboda, je vlastně láska.

Lessana
07. dubna

Tulák po hviezdach bol mojou prvou prečítanou knihou od Londona. Veru, veru. Tak zvučné meno, a ja sa k nemu dostanem až teraz... po kdejakých, treba povedať absolútne neinšpirujúcich, "anotáciách" o autorovi a jeho diele ako takom, po kadejakých, teraz už viem, že totálne mylných a scestných, zaškatuľkovaniach, ktoré sa "normálne" o ňom učia na školách. Avšak opäť som, vďaka tejto stránke, objavila pre samu seba ďalšieho človeka, čo sa narodil pre písanie. Vďaka za to.
Ešte som nepoužila vo svojich komentároch slovo "strhujúci", ale na tento román to presne sedí. Myslím, že som nečítala nič, po čom by mi ostal tak intenzívny pocit, ako to bolo po Tulákovi po hviezdach (snáď len Obraz Doriana Graya, no na pomyselnej škále pocitov je to kdesi inde). Je to napísané tak dokonalo, že jednoducho musíte čítať ďalej a ďalej, kým sa nedozviete jednak, ako to s hrdinom dopadne, a jednak, čo bude výstupom tak rozsiahlych a predsa v konečnom dôsledku len jedného postrehu. Že duch je večný a len na ňom záleží, a že hmota, a teda i telo, je dočasné, pominuteľné a preceňované. Z mnohých Darrelových zážitkov (či z minulých životov, alebo toho súčasného) až mrazilo, tak sugestívne boli spracované. Aká úľava, že autor v katarzii dochádza k poznaniu, že tým najpevnejším pojivom všetkých našich životov je láska. Tak je to veru...
Ak sú všetky knihy autora také silné ako táto, bude to chcieť trochu času, kým siahnem po ďalšej. No určite sa tak stane.

agnes25
02. dubna

Krásná,nezapomenutelná kniha.

krejkla
11. března

Tahle knížka není pohádka. Příběh vás tak vtáhne do děje, že vám možná ani nejdřív nedojde, že kniha nemá zápletku. Celé kouzlo knížky spočívá v myšlenkách, které se nám hlavní postava, Darrel Standing, snaží popsat. Jsem hrozně moc ráda, že jsem příběh četla a nepochybuji o tom, že knihu do ruky ještě někdy v budoucnu vezmu.

tlllk
06. března

veľmi sugestívne podanie reinkarnácie.

ajla5
04. března

Pěkné, ale smutné.

Matne
03. března

Já vám nevím. Zaujalo mě zdejší hodnocení 92%, od knihy jsem asi potom čekal hodně. Pasáže z vězení, ty jsou velmi čtivé a zajímavé. Nikdy bych netušil jak drsné je mučení ve svěrací kazajce, zde jsou pocity popsány velmi sugestivně. Ale ty příběhy, jedna velká rozvleklá nuda o ničem. Já tu knihu zatím nedočetl. Třeba se k ní vrátím.

Henry_1986
03. března

Tulák na mě zapůsobil asi nejvíc hned po Malém Princi...krásně napsaná kniha o nezlomnosti lidské duše.

DenčaB
26. února

Skvělá kniha, skvělý příběh... ještě dlouho po přečtení o ní přemýšlím.

Fondis
23. února

Kniha dobře psana. Ten jazyk. Je to urcite klasika o tom zadna. Možná sem to vzal za jiný konec. Líbila se mi. Nejlepší toulka byla na pustém ostrove osm let...je to dobry, ale hvezdickovat se neodvazuji. Je to pohoda.

ufounek173
18. února

Skvělá knížka,vůbec jsem netušila,že něco takového napsal.

Vesmich
15. února

Od doby, kdy jsem přečetla Bílého tesáka a seznámila se tím s Jackem Londonem, už odteklo hodně vody. Krutosti a ohavnosti umí popisovat náramně a v Tulákovi to dokázal tak, že odpor a hrůza nevystupují nijak významně do popředí, nejsou tím, co zůstane v hlavě (alespoň v té mé) v prvním plánu. Naopak, odsunou se do pozadí a vytvoří jen nezbytnou podmínku, bez které by nešlo růst. Nebo alespoň ne tak rychle. Umožní mysli se bez otálení rozhodnout a svižně se aktivizovat, anebo to vzdát. Nevzpomínám si, že bych depersonalizaci tohoto druhu někdy četla popsanou samozřejměji, dynamičtěji, ba dokonce lákavěji. A že ji v průběhu dvacátého století, nabitého příležitostmi pro tento druh cestování a tréninku, vyzkoušelo mnoho lidí! A je docela dobře možné, že ti, kteří tak či onak uspěli, se to naučili právě od Tuláka.

Lector
27. ledna

Krásná kniha. Příběh o tom, že i ty nejpevnější okovy nedokážou spoutat to nejcennější, čím je člověk obdarován – jeho mysl. Příběh, který nám ostatním dává naději a je nám inspirací. A nic na tom nemění, že obraz nespoutaného ducha Darrella Standinga je idealizován. Jen hrstka lidí se ve skutečnosti dokáže povznést přes svoje soužení a utrpení a dokáže svého ducha osvobodit natolik, aby nevnímal svoje fyzično. Mimo jiné tomu ani doba nepřeje. Ta je naopak příliš fyzická, vždyť i toho „ducha“ si můžete prohlédnout na snímcích z magnetické rezonance. Cesty za minulými životy si dovolím radši nekomentovat.
Jsem přesvědčen, že schopnosti „odpoutat se“ vděčí mnoho bývalých vězňů všelijakých lágrů, za to že přežili.
Poprvé jsem si ji přečetl během vysokoškolského studia někdy před třiceti lety. Uchvátila mne tehdy natolik, že jsem se snažil za pomocí šavásany (technika v józe - pozice mrtvoly nebo smrti) dostat se do stavu, který Darrelovi pomohl překonat těžké chvíle (doporučuji – když se snažíte, můžete prožít docela zajímavé stavy). Teď jsem ji asi na třetí pokus znovu přečetl. A říkám si, proč jsem to neudělal dříve.
I když budete ležet nemocní a nemohoucí, dovolte vaší fantasii, aby se mohla proletět. Až se vrátí, odmění se vám. Učiní váš život bohatší. A klidně cestujte i do svých minulých životů. Kdo vám vyvrátí, že nebyly vaše?

Lenka1386
25. ledna

Tulák byl pro mě vlastně dost fyzická kniha. Ze začátku mi z ní bylo až špatně a vůbec jsem nechápala, za co je tu tak vysoce hodnocená, protože já osobně si v mučících scénách teda nijak zvlášť nelibuju. Ten šermířský souboj, na který mnozí nadávají, mi přišel jako vysvobození. Pak ale zase do mučírny a znova a znova a v duchu jsem se ptala: nešlo by to bez toho? Několikrát jsem to už málem vzdala, ale nakonec jsem tedy došla až na konec a musím sama sobě odpovědět, že nešlo. Autor to měl propracované velice precizně a tak grandiózní závěr jsem už dlouho nečetla. Po poslední větě jsem doopravdy v klidu a hluboce vydechla. A ta toulka na pustém kamenném ostrově… Pane jo!

marta0912
13. ledna

Tak ta filozofie šla úplně mimo mě. Kniha byla hezky napsaná, co se stylu týče, nicméně obsahově to nebyl můj šálek čaje. Celkem mě bavily ty části, kde je Darrell ve vězení, ale ty minulé životy jsem pouštěla jedním uchem tam a druhým ven. Nebýt čtenářského deníku, tu knihu bych nedočetla.

janfabian
12. ledna

Tulák je soubor povídek, Jack London umí vypravovat povídky a hladce přetáčí listy příběhu. Základní myšlenka putující duše, která se usazuje v dočasném těle. Duše, která zapomíná na předešlé životy v lidských schránkách. Dešifrovat zakódovanou pamět z minulých životů znamená objevit hvězdy v sobě, číst z nich a lehce se v nich ztratit. Co by to znamenalo mít možnost použít zkušenosti, které naše psyché nabylo před naším současným bytím. Tím bytím, které si teď čte mojí recenzi. Hm ?

dunny
07. ledna

Po 20 stránkách jsem si říkal, že je tato kniha nejlepší, co jsem kdy četl .... po přečtení celé knihy si myslím totéž.

ArwenAragorn
04. ledna

Krásná kniha, ne jednoduchá, ale prostě skvělá. Asi nejlepší, co jsem od Londona četla.

Elle1
30.12.2016

Líbil se mi hlavně motiv svobody a uvědomění, že člověk může být volný i ve chvílích, kdy vlastně vůbec volný není. Není to příběh, co dělá knihu tak čtivou, ale hlavně ta silná myšlenka. U mě si rozhodně našla své místo a rozhodně jí doporučuji.

EmmaEmma
26.12.2016

Přečteno po delší době znovu. Autentické meditační nebo drogové výlety jsou popsány s takovou přesností že pravděpodoně popisují autorovy zážitky. Kolik toho London za 40 let života stíhl... Mystickou zkušeností se kniha vymyká jeho osatním dílům.

Isew
25.12.2016

Poprvé jsem ji četla v 17 letech. Skvělý zážitek. Podruhé v 23 letech, znovu mě dostala. Nyní na prahu čtyřicítky. Zjistila jsem, že jsem hodně věcí zapomněla, ale hlavní poselství ne. Knihám, ke kterým se stále vracím dávám jednoznačně plný počet. Tulák po hvězdách je spolu s Tajemným cizincem od Marka Twaina jednou z nejlepších knih, které, dle mého názoru, byly kdy napsány.

honzia
05.12.2016

Nepustila mě od sebe ani na moment, přečtena jedním dechem. Kniha o síle lidské duše, která bojuje proti lidské hlouposti a zlobě. Doporučeno všemi deseti.