Trnitá kletba

Trnitá kletba https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/519552/bmid_trnita-kletba-ECe-519552.jpg 4 75 75

Když bohyně Flora umožnila obyvatelům Plantae pěstovat a ovládat rostliny pouhou silou vůle, bylo to pro ně požehnání. Teď ale příroda začala chřadnout. Voda se vytrácí, lesy mizí, půda přestává plodit. A boj mezi provinciemi se začíná vyhrocovat. Zatímco Potravináři z Východu a Parfumisté z Jihu se vyhřívají ve světle královské přízně, Vojáci ze Západu a Traviči s Léčiteli ze Severu jsou na okraji společnosti. Osmnáctiletá Convallaria Leroyová se chce stát Travičkou. Ti jsou ale od neúspěšného atentátu na krále pronásledováni. Ačkoliv se snaží držet stranou, je shledána vinnou za četbu knih a odvlečena do hlavního města Flosu k popravě. Od smrti ji zachrání tajná dohoda s guvernérem Západu, se kterým se pustí do pátrání po odpovědích na otázky, které nedají mnoha lidem spát. Co skrývají neprobádaná místa floského paláce? Proč se bohyně Flora odmlčela? Jde zachránit Plantae před katastrofou, které se na ni řítí? Bude tichá a neprůbojná dívka pouhým pěšcem v nemilosrdné hře osudu, nebo ho vezme do svých rukou?... celý text

ellacteknihy
08.12.2023 4 z 5

Super !
Kniha se mi opravdu líbila a nadchla mě. Celkově příběh se čte krásně a je originální. Na knihu mě nalákala převážně obálka, která se povedla.

Knihomol_ka
07.12.2023 4 z 5

Nejenom, že se kniha může pyšnit svou přenádhernou a dechberoucí obálkou, ale už samotná anotace Vás přesvědčí, že si knihu musíte rozhodně přečíst.

Kniha má opravdu krásné hodnocení, a sklízí úspěch všude kam se podívám.
Příběh je velmi originální a do nejmenšího detailu popsaný. Ze začátku jsem uvítala, jak nám autorka nadšeně vše popisuje, ale občas mi to přišlo krapet zbytečný, ale to jen můj poznatek, a věřím, že jiní to zase ocení. Příběh si díky tomu krásně představujete a vychutnáváte. V příběhu se vyskytuje flóra, legendy, bohové a mýty. Za což autorce klobouk dolů. Jde vidět, že má vše v malíku a pečlivě se o to zajímala. Nestačila jsem žasnout, co vše všem se díky příběhu dozvěděla. Na příběhu se mi nejvíce líbilo, že autorka každému člověku dala spřízněnou květinu, a tak díky ní byli i pojmenování.

Příběh se čte úplně sám. Hlavní postava je Convallaria, která mi díky své úžasné osobnosti přirostla k srdíčku. Není to typická hrdinka. Líbí se mi, jak je nešikovná úplně jako já! Další je Épine, který mi přišel z počátku takový bručoun ale postupem času se ukazoval v lepším světle a získal si mě.
Co se týče romantické linky, tak je to slown burn, ale že opravdu extrémně ! V dalším díle by se to mělo už rozjet, tak doufám!!
Ještě bych já osobně brala více akce, tak snad se dočkáme v druhém díle. Líbí se mi, že anotace na další pokračování je na konci knihy, a tím mě autorka vlastně nalákala číst pak pokračování.

Airelle
06.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Moc děkuji @humbook_blogeri za možnost si knihu přečíst.

Když jsem se přihlásila do konkurzu na tuto knihu, tak mě v prvé řadě zaujala obálka, která je naprosto skvostná, pak jsem udělala výjimku a přečetla si anotaci a hned mi bylo jasné, že si knihu budu chtít přečíst, ať už knihu na spolupráci získám a nebo ne.

Velmi se mi líbilo, jak mě kniha hned na začátku vtáhla do děje. YA fantasy je žánr, který mám moc ráda, dost často si u tohoto žánru odpočinu a hlavně málokdy se stane, že mě kniha nezaujme.

Co na knize musím vyzdvihnout je propracovanost fantasy světa! Ten se opravdu povedl a já si ho lehko uměla představit. Navíc se dotýká velmi zajímavých témat, jakými jsou zdroje, otroctví, nadřazenost vrstev, atd. Navíc já se považuji za kytkofila, takže kniha, kde je v hlavní roli celá flóra, mi rozhodně nemohla chybět v knihovně.

Pokud mám mluvit o postavách, tak se mi k srdci přirostla hlavní hrdinka Elin Convallaria, která se potýká s tím, že jí není dovoleno studovat a věnovat se travičství, ke kterému má vlohy po svém dědečkovi, jenž byl popraven za pokus o vraždu krále. V momentě, kdy jí strážní nachytají při četbě a přechovávání knih o bylinkářství je převezena do vězení v paláci, kde se teprve rozjede celý její příběh a kde se setká s guvernérem Dranellem, se kterým uzavře tajnou dohodu.

Musím říct, že jsem si oba dva velmi oblíbila včetně jejich postupného spřátelení a plně doufám, že v dalším díle se jejich vzájemné city ještě více prohloubí.

Co se týče použitého aztéckého jazyka, mohu jen zatleskat a tleskám i po druhé za slovník na konci knihy, který jsem velmi často a velmi ráda používala!

Knihu Vám s radostí doporučím, české autorky umí psát skvělé fantasy, které leckterá světová fantasy převyšují. Řekla bych, že tahle kniha převyšuje mnohé, které se mi poslední dobou dostaly do ruky.

Snad se brzy dočkáme dalšího dílu. Já si ho rozhodně přečtu

Mamka_cte
03.11.2023 5 z 5

Za poskytnutí knihy moc děkuji @humbook_blogeri @humbook! Kniha mě zaujala hlavně svou krásnou obálkou, ale po přečtení, jsem si ji zamilovala celou.

Úžasně propracovaný a originální fantasy svět , flóra, legendy a mýty a mnoho dalšího. Strašně se mi líbila myšlenka toho, že má člověk svou spřízněnou květinu, kterou dokáže ovládat. Jako milovník květin a všeho zeleného, bych tohle opravdu chtěla!

Příběh krásně a poklidně plyne a od začátku až do konce jsem se nemohla odtrhnout od čtení. Trochu mi chyběla romantická linka, ale to snad další díl napraví.

Hlavní postava Convallaria není přímo typická hlavní postava, je nešikovná, oplácaná a nic moc se jí nedaří. Super! Konečně hlavní postava, která není ve všem dokonalá.
Épine byl takový mručoun, který se mi ale postupem v knize moc zalíbil. Jeho květina byla opuncie. Shodou okolností jsem veliký milovník kaktusů a mám jeden vytetovaný pod kůží.

Objevuje se zde latina - hlavně u květin, kterou jsem se učila na střední. Vyvolalo mi to krásné vzpomínky. Nechybí ani krásná mapka a slovníček na konci knihy.

Tato kniha je takové moje pleasure. Objevuje se zde vše co mám ráda a moc se těším na další díl. Protože konec prvního dílu slibuje hodně!

Tento příběh rozhodně doporučím, pokud nebudete chtít extra velikou akci, ale krásný promyšlený svět léčitelství, jedů a problémů lidstva, jen do toho!

Etule
28.10.2023 3 z 5

Kniha u mě trošku dojela na to, že mi hodně připomínala Studii jedu. Jen tam tak nějak chyběla ta chemie mezi postavami, co byla právě ve Studii.
Četlo se to fajn, to rozhodně nemůžu popřít, ale přiznávám, že už si z knihy příliš nepamatuji. Jedině snad závěr, který byl dosti dramatický. Nicméně se mi líbila myšlenka magie spojené s rostlinami a že každý měl svou osudovou květinu. Uvidíme, co nabídne další díl. ;)

JednorožecEva
25.10.2023 4 z 5

Pěkná knížka. Vybírala jsem původně hlavně podle obálky. ^^"

KnihomoLucy196
18.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Trnitá kletba - na první pohled si řeknete, že to bude hodně temné, strašidelné a nebezpečné. Ano, v mnoha stránkách knížky opravdu naleznete to, co z ní na první pohled sálá, ale je i protkaná humorem, nemotorností a trapnými okamžiky :D
Hlavní hrdinka Elin není ta ,,klasická" silná hrdinka, která je dokonale štíhlá, umí aspoň jedno bojové umění a nelituje žádného zločinu, naopak - Elin je plnoštíhlý, nemotorný introvert, který raději utíká ke knížkám než k lidem, chová se lidsky a normálně, což se mi na ní neskutečně líbí
Od jejich prvního setkání jsem poznala, kdo bude hlavní pár, dá-li se to tak nazvat
Épine mi, i přes jeho věčně zamračený výraz, přišel hned sympatický a oblíbila jsem si ho

Příběh byl také velmi zajímavý, ten konec mě ale dostal a rozhodně mě přesvědčil k tomu si přečíst další část (prosím, ať vyjde co nejrychleji)
Od prvních písmenek na stránce se knížka v podstatě četla sama, fakt opravdu moc se mi líbil autorčin styl psaní :))
A ty motivy! Bohyně Flora, provincie, Floristé..
Ale také Aztláncká mytologie, ta na tom byla nejlepší :D
S touto knížkou jsem hodně moc spokojená, tak snad nebudeme čekat dlouho do vydání další části :)
To bych si to pak musela přečíst znovu, abych si to oživila.. ale ono by mi to vůbec nevadilo XD

lucieSuMX
13.10.2023 4 z 5

#spoluprace s @humbook
Trnitá kletba byla jednou z prvních fantasy knížek,co jsem si kdy přečetla a rozhodně ne poslední. Pokud se do světa fantazie chcete taky dostat nebo už jste fantasy lovers tak si tuto knihu od české autorky určitě přečtěte.
Děj se odehává v zemi Plantae, a hlavní hrdinka Ellin se chce i přes svou špatnou reputaci v rodině, dělat co ji baví, ale po cestě ji potká hodně výzev, kterým musí čelit.
Mě osobně hodně bavilo samotné prostředí, ve kterém se děj odehrával a hodně mě zaujal její přesah, at už do aztécké kultury, historie, knih nebo právě i do rostlinné říše. (Což jako woman in STEM dokážu opravdu ocenit.) Hlavní hrdinka byla nebojácná a cílevědomá a celkově se dalo v postavách celkem vyznat. Jediné negativum, co jsem zaznamenala bylo, že některé pasáže nebyly úplně záživné. Ale jinak byla Trnitá kletba super.

bookseverywhere
11.10.2023 4 z 5

Knihu mám v rámci #spoluprace s @humbook @humbook_blogeri Hodnocení: 3,9/5
V dnešní recenzi se podíváme na zoubek nové české fantasy. Anotace slibuje zajímavý svět propojený s přírodou, hlavní hrdinku zmítanou osudem a nějaké to drámo. Zaujalo mě to především díky tomu světu a ten v dnešní recenzi budu vychvalovat nejvíce. Nejenže mi to přijde jako originální nápad (promítá se tam Aztécká kultura, je to celé postavené na souznění s přírodou, božstva..) autorka mu taky nechala dostatek prostoru, takže se o něm už v prvním díle dozvídáme spoustu informací. Nechybí ani mapka (instantně plusové body..) Bavily mě detaily-jako jména postav podle jejich spřízněné rostliny apodTahle část byla za mě 5/5. Co už mě ale tolik neoslovilo byla dějová linka. Je to hodně poklidné a ve většině případů lehce předvídatelné. Nečekejte nervydrásající zvraty a napínavé akce, ty minimálně v prvním díle (uvidíme co druhý) nedostanete. Nepřišlo mi to vyloženě zdlouhavé, ale jako fanynka pořádné akce bych pár scének navíc ocenila. Prostředek knihy, kde mi trochu vadila ta předvídatelnost mi vynahradil konec, který jsem upřímně nečekala a navnadilo mě to na další díl. Suma sumárumTuhle knihu táhne především skvělý svět. Postavy nejsou špatné, romantická linka ale taková nemastná neslaná. Sice poklidnější čtení, ale máte čas si to vychutnat. Doporučuju! Těšení na další díl

kaja9825
09.10.2023 4 z 5

Tuto knížku jsem získala v rámci #spoluprace s @humbook #humbookblogeri a teda už abych si mohla přečíst další díl.

Jako klasicky jsem si moc anotaci nečetla a o to lepší to bylo.
V této knížce se potkáváme s naprosto kouzelným světem plným Léčitelů, Travičů, Potravinářů a Parfumistů.
Celkově se mi vykreslený svět přišel originální a neotřelí a propojení s přírodou za mě rozhodně trefa do černého.
Zápletka byla také zajímavá, popravdě jsem čekala, že to bude mít hlavní hrdinka daleko jednodušší, ale osud jí moc nepřeje.
Hodně se mi na Convallarii líbilo, že to byla naprosto obyčejná holčina. Žádná hubená top modelka a ještě k tomu střevo, takže jsem si k ní našla ihned cestu.

Pro milovníky romantických linek to tady zatím nebude, i když jsem pociťovala tu lehkou přitažlivost s guvernérem, tak jsem zvědavá, jak jejich vztah bude gradovat.

Jinak tedy mě knížka bavila a držela u čtení, ale dějově mi zase nepřišlo, že by se tam toho odehrávalo nějak moc. Trochu jsem se i bála, že bude konec uspěchaný, takže zjištění, že bude další díl dodává knize další plusové bodíky.

A na to jaký jsem byla ještě před rokem odpůrce českých spisovatelů, tak tady to je jasný ukázka toho, že i česká spisovatelka v klidu konkuruje zahraničním autorům.

Iva095
03.10.2023 3 z 5

I přesto, že nejsem moc velký fanoušek fantasy od českých autorů tak si jednou za čas nějakou přečtu a Trnitá kletba mě nalákala svojí obálkou a anotací.

Zajímaví příběh to rozhodně byl. Kniha se i pěkně četla. Ale abych řekla pravdu tak že bych byla nějak moc nadšená tak to nejsem. Na můj vkus až moc dlouho trvalo než se začalo něco dít.

Začíná tu i jaká si romantická linka mezi Elin a Epinem, která zatím není nic moc, uvidíme v druhé části knihy jak se to bude rozvíjet.

S čím jsem trošku zápasila tak byla výslovnost různých jmen a názvů než jsem si všimla že je na konci knihy slovník pak už to takoví problém nebyl.

První část této knihy hodnotím jako průměrnou a jsem zvědavá na část číslo dvě. Doufám že na ní nebudeme čekat příliš dlouho.

Local_Bunny
03.10.2023 5 z 5

Trnitá kletba mě opět přesvědčila o tom, že čeští autoři prostě umí psát a hlavně, dokáží vytvořit skvělý a originální svět. Obyvatelstvo je zde rozdělené na ty, kteří jsou obdaření magií a ovládají ji dokonale, poté tak středně a nakonec na ty, kteří ji neovládají vůbec. Každý zde umí něco - ovládat stromy, květiny, léčit, zabít. Vše navíc souvisí s vaší spřízněnou květinou. Autorka navíc různě do děje zapojuje mýty a legendy, takže co se týče budování světa, to bylo vážně na jedničku.
Hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická, jelikož je to takové trdlo, které si jen chce splnit svůj sen. Byla možná až moc odhodlána jít si za svým a její tvrdohlavost byla na škodu, ale zase bychom bez toho neměli zápletku. Nicméně není dokonalá, spoustu věcí se musí naučit a osud jí moc nepřeje. Konečně kniha, kde hrdinka neumí ihned vše, není překrásná a další věci. Naopak, je nemotorná, nemá moc štěstí a často se dostane do nepříjemných situací. Děj zbytečně nebrzdí žádná romantika a jsou tedy otevřené dveře pro akci. Ne, že by jí kniha úplně oplývala, ale není o ní nouze. Spíše zde máme pátrání, při kterém odhalujeme, jak je ta květinková společnost uvnitř zhnilá. Convalleria měla o světě nějakou představu, ve které žila, ovšem její sen se záhy rozplyne, když zjistí pravdu. Svět venku je zlý a přírody si neváží. Lidé bez schopností musí pracovat pro ty bohaté a jakmile nemohou, prostě je odhodí jako nepotřebnou věc. Postavení určuje bohatství a s ním přichází moc. Hodně se mi líbí ten přesah, který kniha má i do dnešní společnosti, kde lidstvo zbytečně hubí rostliny i zvířata. Autorka zde navíc zapojila aztéckou kulturu, o které já doteď nevěděla zhola nic. Máme zde tedy střet dvou kultur, kdy každá žije úplně jinak a mají naprosto rozdílné hodnoty. Vše ale dokáže vysvětlit, odůvodnit a popsat. Celkově právě popisy jsou hodně barvité a já neměla problém si cokoliv představit.
Co mě ovšem překvapilo, pak to, že kniha skončí velkým cliffhangerem, jelikož jsem myslela, že se jedná o stand alone. Doufám, že se autorce podaří i pokračovat, jelikož do Plantei bych se moc ráda vrátila.
Možná trošku můj osobní poznatek je, že bych slovníček přidala na začátek, jelikož mě nenapadne se podívat na konec knihy a místy jsem tápala, co které fráze znamenají, ale člověk si to dokáže odvodit
za knihu děkuji autorce

Bryel
29.09.2023 4 z 5

"Takhle na zlato koukají všichni vždycky. Jako by to bylo to nejcennější na světě. Nerozuměl tomu. Odkud se bral ten jejich hlad? Ta jejich dychtivost? Toužili po zlatě jako hladová prasata. Škoda že jim ještě nikdo neřekl, že zlato se nedá jíst."

Trnitá kletba je parádní čtivá YA kniha. Samotný příběh sice není natolik propracovaný, jak bych si představovala, ale úplně mě dostalo prostředí knihy s filozofickým přesahem o pokryteckém využívání zdrojů. Klobouk dolů před barvitým fantasy světem s různými národy a kulturními rozmanitostmi, který autorka vytvořila.
Líbí se mi znatelná inspirace v americké mytologii, propracovaný jazyk a sympatická hlavní dvojice, která ačkoliv zdánlivě nemá nic společného, s ubývajícími stránkami se projevuje jejich podobnost. Jsem moc zvědavá na pokračování.

DreamerX9
03.09.2023 3 z 5

Obrovská škoda toho děje, který mi nesedl, nezaujal a ani nebavil protože ta fantasy byla famózní! Opravdu originální, působivé a psané s úctou k přírodě, která není samozřejmost. Také promyšlený svět i jazyk do toho bytosti to byla opravdu krása jako zahrada říši divů a jsem ráda že autorka tento svět poslala do světa a těším se na další díl a pokud si opět neužiji děj tak si ráda opět posedím v květinovém háji fantazie . :)