Tomie

Tomie https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499106/bmid_tomie-Byp-499106.jpg 4 119 119

Je překrásná a svůdná. Jmenuje se Tomie a coby dokonalá femme fatale ničí životy mužů i žen ve svém okolí. Před jejím kouzlem není úniku a nelze se jí zbavit – a že se o to mnozí neustále pokoušejí...

Ivan Kučera
14.09.2022 4 z 5

Džundži Itó je našťastie už i na našom trhu stálicou permanentne, konzistentne ponúkajúcou kvalitné hororové mangy s nápadmi natoľko šialenými, až je azda lepšie nepýtať sa, kde (a za akých okolností) na ne chodí. Ryby – Útok z hlubin alebo kultová Spirála sú názvy, aké hovoria samé za seba. Tentokrát nám CREW nadelila Itóov príbeh, ktorý mu rozkopol dokorán dvere do sveta slávy. Právom. Tomie bola pôvodne 30-stranová manga, ktorú písal a kreslil ešte ako zubný technik, poslal ju do súťaže a dostal za ňu čestné uznanie. To mu dodalo sebavedomie a ako muži v jeho diele, aj on sa k Tomie v nasledujúcich rokoch vracal a vracal a vracal... až sa koncept o tajuplnej, pyšnej a „nezabiteľnej“ dievčine rozrástol do masívnych temer 75O strán (váhou to napriek mäkkej väzbe presahuje jeden kilogram!). Mimochodom, toto nie je prvý raz, čo sme sa v češtine s Tomie stretli; k tomu došlo už v Itóovej zbierke Balónky oběšenců a další hororové příběhy (konkrétne v „poviedke“ Malíř, ktorá je v omnibuse Tomie samozrejme tiež zastúpená).

Davidin
20.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Tomie je překrásná, sebestředná a x-krát už se naklonovala. Holka, ty ani nepotřebuješ rodit, stačí, když tě někdo nakrájí! Na 700 stranách je mnoho povídek. Některé na sebe přímo navazují, jiné jsou samostatnými odnožemi, každopádně v každé se objeví tato bytůstka. Při četbě první třetiny mangy jsem kapitolám věnoval plnou pozornost, následně se mé soustředění začalo vytrácet. Itó vymyslel samozřejmě zvláštní zvraty, ale v tomto případě se docela vytratila hororová podstata a svůj prostor dostala parodie. Velmi mne zaujala počáteční kapitola s autorovým ležérním kresebným stylem, bylo hezké vidět jeho počátky. Naopak mne mrzelo, že s některými postavami, ačkoliv se objevily ve vícero povídkách, autor příběhové oblouky nějak zajímavě neuzavřel.

MlaW
11.08.2022 5 z 5

Itó je moje velká láska. Dalo by se říct, že jde o takového manga Lovercrafta (berte prosím s rezervou). Přestože Tomie patří mezi jeho méně výrazné kousky (paradoxně zároveň mezi jeho nejznámější) stále jde o velmi zajímavé příběhy, které by fanoušci žánru rozhodně neměli minout. Když si odmyslíte hororový prvek, tak je to vlastně taková extrémní ukázka co provádí krásné holky s chudáky pány :)

manga

Džundži Itó