To snad nemyslíte vážně!

To snad nemyslíte vážně! https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91322/to-snad-nemyslite-va-91322.jpg 5 562 95

Neuvěřitelné a rozmarné příhody ze života jednoho z největších teoretických fyziků 20. století Richarda P. Feynmana. Kromě mnoha jiných činností byl také vynikajícím hráčem na bongo a výborným malířem, ale především byl prototypem nekonvenčního, zvídavého a moudrého člověka.

Literatura světová Biografie a memoáry Věda
Vydáno: , Mladá fronta

Surely You're Joking, Mr. Feynman! , 1985

karelk
17.10.2014 5 z 5

Nádhera. Líbí se mi jeho vyprávění, líbí se mi, co zažil a jak o věcech přemýšlel. Doporučuju i všem nefyzikům :)

vitek.sk
09.09.2014 5 z 5

Ačkoli Feynman napsal několik dalších skvělých knih, tato kniha pro mne bude navždy jeho nejlepším dílem, už proto, že ho tak skvěle vystihuje. Není to kniha o fyzice, ale o životě jednoho z největších a nejoriginálnějších geniů historie. Jako asi většině se mi nejvíce líbí historky s otevíráním trezorů a psychiastrickou komisí armády USA, nicméně za velmi povedené považuji i například příhody s mapou kočky, třinácti podpisy nebo vysvětlení proč Feynman musel odmítnou nabídku Chicagské univerzity. Kniha obsahuje také náznak poměrně smutného, přesto však krásného a neuvěřitelného příběhu lásky Feynmana a jeho první ženy Arline. Právem tedy tato kniha zaujímá v mé knihovně čestné místo, bez přehánění je to nejlepší kniha kterou jsem kdy četl.

Františka
11.04.2014 5 z 5

Tahle kniha mi vždycky dokáže zvednout náladu. Feynman je pro mě vzor - superinteligentní člověk, který neztrácí humor, selský rozum, hravost, lásku k životu a především lidskost.

orson
07.02.2014 4 z 5

Moc pěkné fejetony co napsal spolutvůrce atomové bomby. Krom jeho příhod mě hodně zaujaly informace o tom, jaké byly v jeho době technické vymoženosti, jak se vlastně počítalo (na všechno byly tabulky).

valda
19.10.2013 5 z 5

Richard Feynman je jeden z nejznámějších teoretických fyziků 20. století. Prošel snad všemi významnými vědeckými ústavy v USA. Z MIT šel do Princetonu, v Los Alamos se podílel na vývoji atomové bomby, potom byl chvíli na Cornellově univerzitě a nakonec skončil v Caltechu a spolupracoval s NASA. Dostal Nobelovu cenu. Kromě svých úspěchů ve fyzice, je ale také známý svým nekonvenčním chováním. Hodně času strávil v Brazílii, kde hrál i na různé bubny v kapele, chodil na striptýz nebo maloval akty. Hlavně ale uměl skvěle o fyzice přednášet.
Tahle knížka je takový soubor různých jeho příhod, které zažil. A bylo toho opravdu dost. Styl jeho vyprávění mi opravdu dost seděl. Kniha vlastně není skoro vůbec o fyzice, takže bude bavit i člověka, co se o fyziku nezajímá. Je hlavně hodně inspirativní. Jeho život rozhodně nebyl jednoduchý, ale on si ho prostě uměl užít. I když jsou věci, se kterýma bych s ním nesouhlasil, tak v hodně směrech máme ten pohled na svět hodně podobný, i když já třeba nejsem tak geniální :-)

Bublinka78
26.09.2013

Výborná kniha od vzácného člověk. Feynman byl člověk, kterého poznání nikdy nepřestalo fascinovat a proto to dotáhl tak daleko. Připomíná mi to Einsteina, ten byl podobně dětinsky hravý. Parádní je rozhovor s psychiatrem u odvodu: \"Jakou hodnotu má lidský život? 64. Proč zrovna 64? Kdybych odpověděl 73 zeptal byste se mě úplně stejně.\"

Muflonius
16.09.2013 5 z 5

Nikdy předtím jsem nemusel životopisné knihy moderních představitelů. Po přečtení tohoto dílka jsem odložil svou nedůvěru. Velmi inspirativní a zábavnou formou podaný pohled na svět a zážitky, které přinesl čas, jak plynul jednomu s největších fyziků a lidí vůbec.

Lzicenka
24.06.2013 5 z 5

Knihy pro ty, kteří si myslí, že fyzici, matematici atd. jsou lidé z jiného světa :-) Výborná kniha.

Tulenik
18.05.2013 5 z 5

Úžasná kniha od úžasného autora.
Feynman byl po všech stránkách fenomén, geniální vědec, učitel, hudebník i malíř. Člověk, který život skutečně žil a výzvy přijímal. Jeho knihy jsou lehké a vtipné a stejně tak vykresluje i svůj život, který rozhodně nevypadal jako procházka růžovým sadem. Přesto je plný nezdolného optimismu a energie.
Tato kniha zásadním způsobem ovlivnila můj život a doporučuji ji k přečtení opravdu velmi.

Tulenik
18.05.2013 5 z 5

Úžasná kniha od úžasného člověka, která zásadním způsobem ovlivnila můj život a náhled na spoustu věcí.
Psaná lehkým, vtipným stylem. Rozhodně velmi doporučuji!

sluppka
14.04.2013 5 z 5

K této knížce jsem se dostala ani nevím jak a ani nevím jak, strašně mě bavila. Vlastně jsem překvapila samu sebe, když jsem ji ve svých nevyspělých sedumnácti četla, že jsem přečetla něco úplně mimo můj žánr. Ale nelituju a až přečtu všech mých naplánovaných 50 knih, tak se k ní určitě ještě vrátím.

rkohoutek
03.02.2013 5 z 5

Líbí se mi nahlížet, do mysli zajímavých a osobitých lidí, sledovat jejich jednání a nalézat v nich inspiraci. Přesne taková totiž tato kniha pro mě je. To, co z ní a z pana Feynmana vystupuje je fakt, že člověk může zažít neskutečně pestrý život a přitom se držet takových ctností jako je pravda a upřímnost a ještě se při tom velmi dobře bavit. Děkuji, pane Feynmane!

kadgam
11.01.2012 4 z 5

Kniha pre študentov, aby zistili, ako myslieť pri učení ale aj rodičov. Keď som knihu prečítala po prvý krát zaujalo ma nekonvenčné myslenie veľkého vedca aj humor, s akým písal o sebe aj vážnej vede. Zaujímavé je, že vedel pútavo písať nielen poviedky zo svojho života, ale aj Prednášky z fyziky-

Danafantom
27.07.2011 5 z 5

Četla jsem tuhle knížku kdysi dávno, ale byl to rozhodně nazapomenutelný zážitek. Určitě se k ní ještě někdy vrátím.

Woro
30.11.-0001 5 z 5

Tuto knihu jsem si přečetl (a zdaleka ne jednou) na doporučení mého profesora a byl jsem jí uchvácen. Výborná sbírka povídek, která mě naučila, dívat se na svět úplně jinýma očima, u které jsem měl nekontrolovatelné výbuchy smíchu a při které se mi i ty nejobyčejnější věci zdály zábavné. Při čtení knihy mě pan Feynman dostával do kolen historkami o tom, jak se vloupával do sejfů v Los Alamos, kde mimochodem pracoval na atomovce, jak balil dívky ve Vegas, jak pronikl do světa hudby, nebo jak se mu podařilo vyzrát na vojenského lékaře. Po přečtení sbírky mi bylo jasné, že svět přišel o velkou osobnost - o člověka, jenž se vědou bavil od dětství a jehož "dětsky zvídavý" postoj ke vědě se nezměnil ani v dospělosti. Děkuji, pane Feynmane!

humor paměti, memoáry fyzici autobiografické prvky Los Alamos

Autoři knihy

Richard P. Feynman
americká, 1918 - 1988
Ralph Leighton
americká, 1949

Kniha To snad nemyslíte vážně! je v