Tichá hrůza

Tichá hrůza https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17096/bmid_ticha-hruza-H0N-17096.jpg 4 393 79

Hororová antologie obsahující to nejlepší z angloamerické hrůzostrašné povídky od 40. do 60. let dvacátého století. Vybral, uspořádal a přeložil Tomáš Korbař.

HoneyMM
30.10.2014 4 z 5

Příjemně děsivé počtení ...

Jingle
20.05.2014 4 z 5

Spíše bych to nazvala napínavými příběhy, než horrorovými povídkami...
Daphne du Maurier, Ellin a Bradbury splnili očekávání, ostatní spíše slabší, ale i tak stálo za přečtení.

minimonisek
09.05.2014 5 z 5

Skvělá antologie hororů, čtu ji už poněkolikáté a nikdy mě neomrzí. Zatím nejlepší antologie s horory, kterou znám, všechny povídky byly bravurně napsané. Ke knize se stoprocentně zase vrátím.

Finskej
06.02.2014 5 z 5

Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby se jednoho dne oficiálně vyhlásilo: nejdokonalejší antologie hororů, která u nás kdy vyšla. A naprostá klasika, pro ctitele žánru povinnost. Každý si v ní najde to své.

isi
27.01.2014 3 z 5

tahle kniha mě tak trochu sklamala už podle názvu sem čekala více té hrůzy tohle byla spíš ,,čajčková,, verze

Olia
17.01.2014 5 z 5

Výborná knížka.. Miluju konec Bradburyho povídky.. "podívej se maličký co se to třpytí?skalpel.." :o)

Petrvs
08.01.2014 5 z 5

Budu už jen opakovat, co zde bylo již mnohými vyřčeno: naprostá klasika a povinnost pro příznivce žánru, lety prověřené skvosty, které ač mohou působit již nepatrně archaickým dojmem, pořád mají sílu staré dobré školy: především legendární Specialita šéfkuchaře a obě povídky od Bradburyho, spíše profláknutí než kdovíjak výjimeční Ptáci, výborný Démon a velmi znepokojující Letní hosté...

V porovnáními s modernějšími antologiemi mám bohužel trochu pocit, že k nim nemám tolik důvodů se vracet, na rozdíl od legendárního Korbaře, kterého jsem objevil již v dětství...

zahadum
14.08.2013 4 z 5

Určite kvalitný výber viacmenej strašidelných poviedok ktorých kvalita ale dosť " pláva "
Do pozornosti dávam poviedku : Stanley Ellin - Specialita šéfkuchaře ktorá je podľa mňa veľmi originálne a zaujímavé dielo...Pointa je možno známa na začiatku, autor vás ale bravúrne bude viesť slovo za slovom v ktorom nepadne ani slovko ktoré by ju prezradilo.... čitateľ to bude len proste tušiť :)

Kate84
12.08.2013 5 z 5

Hororová klasika dřívějších dob, kdy se nechává průchod fantazii a převládají povídky s otevřeným koncem. Velmi příjemná záležitost.

lennyd
30.06.2013 4 z 5

Tuto sbírku hororových povídek jsem otci sebral a tajně přečetl když mi bylo nějakých deset, a musím říct, že z některých povídek jsem měl opravdu hodně těžké sny. Některé mne nebavily ani tenkrát, a moc mne nebavily ani dnes, ale to s přehledem vyrovnává zbytek. Konkrétně

Daphne Du Maurier - Ptáci - *****
Asi nejklasičtější ze všech povídek, která způsobuje i dnes několikeré zamyšlení - co kdyby, následující pečlivým promyšlením, zda máme doma všechny potřebné zásoby na delší čas :)

Robert Aickman - Čekárna - ****
Rychle přečteno, ale nic extra strašidelného. Ale přesto se zůstávání v noci na opuštěných místech pro jistotu vyhýbám :)

Henry Kuttner - Byl to démon - *
Nebavila, nebaví ani dnes.

Ray Bradbury - Zástup - ****
Genialita pana Bradburyho je znát i z této kraťoučké povídky - byť s předvídatelným koncem.

Keith Roberts - Boulterovi kanáři - ***
Opět nic extra, povídka o pronásledování poltergeistů, trochu bez konce

Joan Watseková - Souboj - ***
Opuštěný dům, a kam až může vést vyvolávání těch, kteří měli zůstat mrtví.

Richard Bloch - Plášť - ***
Vcelku zajímavý nápad, jen bych ocenil širší rozvedení příběhu.

John Seymour Sharnik - Meze Waltera Hortona - *****
Jedna z nejlepších povídek celé sbírky - ačkoliv není hororová, tak mne opravdu hodně pobavila, a fakt bych rád věděl, kde budou ony meze Waltera Hortona

Stanley Ellin - Specialita šéfkuchaře - *****
Je krásné, jak jemné naznačení udělá víc, než celé prozrazení. Bezvadná pointa.

Carter Dickson - Muž s kožešinovým límcem - **
Zbytečně protahované, a trochu nudné.

E.C.Tubb - Drzoun - **
Opět nic extra zábavného, na jedno přečtení maximálně

Ray Bradbury - Malý vrah - *****
Ray Bradbury i ve své druhé povídce ukazuje, že je opravdu mistrem. Velmi čtivé a zábavné.

Robert Aickman - Vyzvánění - ***
Moc mne nezaujalo - čekal jsem od povídky o neco víc, alespoň nějaké vygradování konce

Robert M.Coates - Muž který zmizel - ****
Bavila mne, a úplně klidně bych si dovolil požádat o pokračování :)

Stanley Ellin - Smrt na Štědrý večer - ****
Velmi překvapivý závěr - pobavila dost

Shirley Jacksonová - Letní hosté - *****
Opět jedna z povídek, která hlavní pointu naznačí, a zbytek již nechá na čtenáři - také bych chtěl vědět jak to bylo dál..

Eicherik
02.04.2013 5 z 5

Tahle antologie je naprostá legenda. Ikdyž se samozřejmě některé povídky opakují v jiných knihách měl by ji mít na poličce každý fanoušek hororové literatury.
Doporučuji nejstarší vydání pro tu fantastickou dobovou obálku.

steppen-wolf
24.03.2013 5 z 5

Nejvyšší hodnocení hlavně za editorskou a v dnešní době i literárně historickou hodnotu - vždyť se jednalo o první hororovou antalogii vydanou u nás, a to ještě v době, kdy nakladatelská politika tomuto "západnímu buržoaznímu braku" příliš nefandila. Některé povídky již okorávají, což neznamená, že mezi nejsou stále vynikající a nadčasové kousky (Malý vrah, Byl to démon). Pro milovníky literární hrůzy je to povinnost, stejně jako pro zájemce o dějiny žánrové literatury u nás.

kattyV
16.02.2013 4 z 5

Dost děsivé. Četla jsem ji někdy v době, kdy jsem měla malé děti, takže třeba Malý vrah na mne dost působil.

Ben Nevis
09.11.2012 4 z 5

Není to nejlepší antologie hororových povídek, na kterou jsem narazila, protože se omezuje na 20. století a ještě ne celé. Je to ale výborný výběr, panu Korbařovi tleskám.

Lenka Žofka
26.08.2012 4 z 5

Některé povídky jsem již znala, ale i ty jsem si přečetla ráda znovu. Hodně povedený výběr a líbily se mi všechny.

evickakyticka
26.04.2012 5 z 5

Tichá hrůza potěšila. Každá povídka v sobě něco má. Není to jako u jiných knih, kde by se mi líbila většina, ale ne všechny. Tady to mohu v klidu říct naplno. ANO! Toto jsou ty pravé povídky právě pro Vás, kdo se rádi bojíte:)

eraserhead
06.12.2010 5 z 5

Antologie hororových povídek Tichá hrůza by mohla být oprávněně považována za nejlepší česky vydanou hororovou knihu. Já však půjdu proti proudu a ač je to výborná kniha, z horrorových antologií vydaných v češtině je u mě až na druhém místě. Korbářem vybrané a přeložené povídky jsou považovány za to nejlepší, co se v žánru hororové povídky objevilo. Chcete-li poznat sílu krátké povídky věnující se strachu, děsu a hrůze, Tichou hrůzu nelze než doporučit.
Knihu otvírají Ptáci Daphne du Marier. Povídku snad netřeba představovat, proslavilo ji hlavně Hitchkockovo filmové zpracování a zná ji doufám každý, kdo se o horor byť jen otřel. I přesto je však povídková a filmová podoba Ptáků podle mě mírně přeceňovaná.
Čekárna Roberta Aickmana patří k jedněm z nejlepších duchařských povídek. Zavede nás do nádražní čekárny, kde zažijeme zvláštní noc s nečekaným setkáním.
Opravdu silným zážitkem je povídka Henryho Kutnera
Byl to démon. Setkáme se s dětským pohledem na svět a vyrovnání se s netypickým obyvatelem rodinného domu, jeho odhalením, udržováním ho v klidu a konečným vypořádáním se s ním. Povídka se čte jedním dechem, drží a postupně graduje tempo, je neuvěřitelně temná, pochmurná a strašidelná.
Ray Bradbury je znám především jako sci-fi autor, v kterémžto žánru je považován za špičku. Nejen povídkou Zástup však dokazuje, že je stejně tak schopný coby hororový autor. Spallner prožije autonehodu, při níž si všimne abnormálně rychle se seběhnuvšímu davu přihlížejících. To ho rozruší natolik, že se o tento fenomém začne zajímat podrobněji. Jeho odhalení jsou děsivá.
Dalším výletem do duchařské oblasti jsou Boulterovi kanáři
Keitha Robertse. Vypráví příběh a neobvyklé objevy amatérského filmaře Boultera, který svou kamerou zachytí neobvyklé stíny.
Ke klasickým duchařským povídkám patří i Souboj Joan Vatsekové. Po přestěhování do nového domu začne Laurencově ženě Janine nadbíhat duch zemřelého bývalého obyvatele domu. Laurence to nejprve bere jako jistý rozmar Janine, nakonec mu nezbude, než o ní s duchem svést souboj.
Plášť Richarda Blocha nás přivede mezi upíry. Jakpak to asi dopadne, když si Henderson na jistý večírek pořídí upírský plášť?
Do světa neuvěřitelných a nepochopitelných jevů nás zavedou Meze Waltera Hortona od Johna Seymoura Sharnika. Vypráví příběh Waltera Hortona, který jednoho dne podlehne neodolatelnému nutkání sednou si za klavír a přehrát celou Chopinovu sonátu B-moll. Dále stačí jen podotknout, že nikdy předtím Horton za klavírem neseděl. Stane se z něj poté, co dokáže zahrát i jiné známé klavírní skaldby, uznávaný klavírní mistr? Odkud se bere hudba, kterou hraje?
Opravdu divnou a neprvoplánovitě hororovou povídkou je Specialita šéfkuchaře
Stanleyho Ellina. Na prví pohled nijak zvlášť zajímavý a pozvolna vyprávěný příběh návštěvníků jisté restaurace čekajících na specialitu šéfkuchaře do čtenáře a čtenářky celou svou silou udeří až po dočtení závěrečných slov povídky. V tom je její síla. Příběh nás postupně zavede do zapadlé restaurace a seznámí nás s jeho osazentstvem, menu a tím, jak to v ní chodí. Hlavním tahákem menu je specialita šéfkuchaře, o níž však nikdy nikdo neví, kdy bude na jídelním lístku. Povídku jste mohli vidět i v televizním zpracování České televize s vynikajícím Jiřím Lábusem.
Do tajů detektivního hororu nás zavede Muž s kožešinovým límcem
Cartera Dicksona.
Postapokalyptický Drzoun E. C. Tubba nás seznámí s upírem, ghúlem a vlkodlakem, kteří se setkají nad poklopem, pod nímž se ukrávají poslední lidé a debatují o životě.
Další Bradburyho povídka Malý vrah patří zřejmě k jeho nejznámějším hororovým zásekům. Mladá rodina si domů z porodnice přiveze dítě. Jenže postupně se začne zdát, že dítě není tím, čím se zdá být. Je to skutečnost? Nebo jen neoprávněné představy a domněnky? Děsivá fantazie způsobená novou realitou starostí o dítě, totální změnou dosud zaběhlého života? Možná, než začnou umírat první lidé.
Tak trochu do lovecraftovského světa nás zavede Vyzvánění Roberta Aickmana. Má vyzvánění sílu vzbudit mrtvé?
Muž, který zmizel
Roberta M. Coatese vypráví osudy muže, který přijde na to, že může kdykoliv zmizet.Je to výhoda, nebo prokletí?
Smrt na štědrý večer Stanleyho Ellina představí příběh jednoho domu, jedné smrti, jedněch obyvatel.
No a závěreční Letní hosté
Shirley Jacksonové nás seznámí s letními hosty obývající chatu mnohem déle, než je obvyklé.
Jak již bylo řečeno, navzdory datu původního vydání patří Tichá hrůza k reprezentativnímu představení toho nejlepšího, co můžeme v hororu objevit. O oblíbenosti této antologie svědčí mnohé zmínky a pozitivní ocenění jak samotných čtenářů, tak i českých laických i profesionálních fanoušků a fanynek hororu. Narazíte-li na ni, mohu jen vřele doporučit. Nejen ve filmové podobě, ale i v té literární se lze totiž setkat s perlami hororového žánru.

nightlybird
30.11.-0001 4 z 5

Antalogie obsahuje známá jména a také některé povídky už vyšly buď v povídkových sbírkách autorů nebo jiných výběrech, případně byly zfilmovány, dalo by se říct, že tvoří jakousi klasiku hororové povídky.

Apache
30.11.-0001 5 z 5

Nejlepší horrorová antologie, jaká kdy u nás vyšla.