Předveďte mrtvé

Předveďte mrtvé https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/159279/bmid_predvedte-mrtve-8Du-159279.jpg 4 94 25

Thomas Cromwell série

V roce 1535 nechal kovářův syn Thomas Cromwell svoje skromné počátky dávno za sebou. Je prvním ministrem krále Jindřicha VIII., jeho vliv a majetek narůstaly s tím, jak stoupala hvězda Anny Boleynové, Jindřichovy druhé manželky. Kvůli ní se Jindřich rozešel s Římem a založil vlastní církev; země se však díky tomu dostala do nebezpečné izolace a Anna nedokázala splnit, co slibovala: porodit syna, který by byl pokračováním tudorovské linie. Při letní návštěvě Wolf Hall, domu rodiny Seymourových, Cromwell sleduje, jak král propadá lásce k tiché, obyčejné Janě. Ministr chápe, co všechno je v sázce – nejde jen o královo potěšení, ale také o bezpečnost země. V dusivé atmosféře dvorských klevet a sexuálního taktizování musí připravit „pravdu“, která uspokojí Jindřicha a zabezpečí mu jeho vlastní kariéru. Ale krvavé divadlo posledních dní Annina života postihne i ministra a krále… V románu Předveďte mrtvé, jenž je pokračováním oceňované knihy Wolf Hall (Man Booker Prize za rok 2009) Hilary Mantelová zkoumá jednu z nejtajemnějších a nejděsivějších epizod anglických dějin: zkázu Anny Boleynové. Její nový román je odvážným obrazem tudorovské Anglie, který vrhá nové světlo i na moderní svět. Je to práce vynikající autorky na vrcholu sil, což dokazují i významná ocenění, kterých se románu dostalo: roku 2012 získala Hilary Mantelová jako vůbec první žena podruhé Man Bookerovu cenu a současně i cenu Costa Book Award za nejlepší román i nejlepší knihu roku 2012.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Argo

Bring Up the Bodies , 2012

Ellesime
18.10.2014 5 z 5

O moc lepší než první díl. Nebudu spekulovat proč, ale prostě se mi četl daleko lépe. Sice jsem knihu začala číst v červnu, dočetla v říjnu a mezi tím přečetla spoustu jiných knih, ale když jsem se do ní před čtyřmi dny pořádně začetla, bylo mi líto od ní odejít. Posledních 50 stran přidává jednu hvezdičku navíc, perfektní...

Baiba
18.04.2014 4 z 5

I bez detailnějších znalostí anglické historie (i když ty samozřejmě se hodí) strhující čtení. Autorce se podařilo vtisknout románu autenticitu, takže na rozdíl od seriálu Tudorovci, jsem měla pocit, že takhle nějak to opravdu mohlo být. Všichni protagonisté, i sám Cromwell, z příběhu vystupují jako skutečné, neidealizované postavy. Všechny mají své temné stránky, bojují o přežití a v rámci svých údělů se chovají logicky. Mantelová má neotřelý styl, který vyžaduje pečlivé čtení, rozhodně čtenáři nic neusnadňuje, spousta postav, dialogů, leckdy je čtenář do některých scén vržen bez předchozího úvodu, musí se orientovat v dvorských intrikách i v mnohdy jen nejasně vyřčených plánech hrdinů. Těším se na další díl, i když už bohužel vím, jak to celé dopadne. Nevýhoda historických románů :)

Karcoolka2210
07.04.2014 4 z 5

Tudorovské Anglicko, no čo už môže byť zaujímavejšie ;) Prečítané v AJ, čo bolo miestami trochu ťažšie, pretože autorka má trochu zvláštny štýl, ale celkovo veľmi podarené dielo. Ocitáme sa na kráľovskom dvore Henryho VIII. v čase, keď sa chce zbaviť svojej druhej manželky. Tento príbeh už bol písaný niekoľkokrát, ale pre mňa je vždy zaujímavé čítať o tejto časti britskej monarchie. Príbeh je podaný z pohľadu Thomasa Cromwella a je podaný veľmi pútavo a dobre. Pre milovníkov Tudorovcov, môžem len a len odporúčať :)

mijagi80
17.02.2014 4 z 5

Jindřich ,toho jména osmý, se úspěšně zbavil druhé ženy, kvůli které předtím odmítl papeže a založil novou církev. Na obzoru má nový objev jménem Jana Seymourová. Její motto je "Poslouchat a sloužit" a krále velmi zaujme. Na "špinavou práci" je Thomas Cromwell nepostradatelný. Pro krále udělá, co mu na očích vidí, ještě dřív než to král vysloví. Zároveň s přípravou popravy královny Anny se Cromwell šikovně zbaví mnoha nepřátel a mnoho si jich zase udělá, jak to v této práci bývá zvykem.

Oophaga
22.08.2013 4 z 5

Druhá kniha plánované trilogie o Thomasu Cromwellovi vzbudila pozdvižení, už když za ni autorka získala svou druhou Bookerovu cenu, přičemž tu první obdržela za předchozí díl nazvaný Wolf Hall. Trochu to totiž působí, jako by dostala dvě ceny za jednu a tutéž knihu a nadnáší to otázky po smyslu takových ocenění (ale ano, "dvojka" je stejně dobrá jako "jednička"). Pokračování příběhu králova vrchního tajemníka a prvního ministra se tentokrát soustředí na pád Anny Boleynové. Zatímco lidem nenáviděná druhá panovníkova žena selhává v úkolu porodit mužského dědice trůnu, Jindřich se zakouká do tiché, nevýrazné Jany Seymourové, která narodíl od Anny nehysterčí, nežárlí, nediriguje a neodmlouvá - jen poslouchá a obdivně hledí. A Cromwell dostane za úkol vladaře aktuální královny zbavit. Nové poslání ovšem pojímá také jako osobní pomstu za smrt svého mentora kardinála Thomase Wolseyho, takže má od začátku jasno v tom, kdo „korunovanou konkubínu“ po vykonstruovaném procesu na popraviště doprovodí. Vyprávění se sice odvíjí z Cromwellova pohledu, přitom však ukazuje nejen sílící temné stránky protagonisty, ale črtá i portrét čím dál nepředvídatelnějšího Jindřicha VIII., který se z dětinského egoisty mění v regulérního despotu. Mantelová přitom vládne neobyčejným jazykem, který dokáže zprostředkovat ducha doby, ale není příliš archaický a nebojí se hravých metafor ani ironie mezi řádky.