The Sufferings of Prince Sternenhoch: A Grotesque Romanetto

The Sufferings of Prince Sternenhoch: A Grotesque Romanetto https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448193/bmid_the-sufferings-of-prince-sternenhoc-WSK-448193.png 4 827 827

Tato kniha byla vydána českým nakladatelstvím Twisted Spoon Press, které sídlí v Praze a vydává díla českých a slovanských autorů v anglickém jazyce. Oficiální anotace nakladatele: Philosopher, novelist, essayist, eccentric, no other Czech author has had a greater impact on underground culture than Ladislav Klíma (1878–1928). Mentor to artists as varied as Bohumil Hrabal and the Plastic People of the Universe, Klíma’s philosophy was radically subjectivist, and he felt it should be lived rather than merely spoken or written about. With Nietzsche as his paragon, he embarked upon a lifelong pursuit to become God, or Absolute Will, elucidating this quest in many letters, aphorisms, and essays. Yet among Klíma's fictional texts, the apotheosis of his philosophy is The Sufferings of Prince Sternenhoch, his most acclaimed novel. Ostensibly a series of journal entries, the tale chronicles the descent into madness of Prince Sternenhoch, the German Empire’s foremost aristocrat and favorite of Kaiser “Willy.” Having become the “lowliest worm” at the hands of his estranged wife, Helga, the Queen of Hells, Sternenhoch eventually attains an ultimate state of bliss and salvation through the most grotesque perversions. Klíma explores here the paradoxical nature of pure spirituality with a humor that is as darkly comical as it is obscene. This volume also includes his notorious text “My Autobiography.” Afterword by Josef Zumr.... celý text

Processus Xipho
14.04.2013 5 z 5

Šílené a geniální.
Směs Kafky, Nietzscheho, E. A. Poea, a špetka z Alenky a její říše divů :)

"Vždyť, nehledě k mému rodu a bohatství, mohu o sobě směle říci, že jsem krasavec, přes některé své vady, např. že měřím jen 150 cm a vážím 45 kg, že sem skoro bezzubý, bezvlasý a bezvousý, trochu též šilhavý a značně pajdavý. Ale i slunce má své skvrny."

adamczik
01.12.2012 4 z 5

Pane Klímo, vy se snad obracíte v hrobě. Jste-li tam vůbec, he?
Kniha = voluntaristická koncepce neuchopitelná lidským rozumem. Ale kdo z lidských hnusů by také měl něco chápat, což?.
Sternenhoch má být asi demonstrací lidské ubohosti, zbabělejší než křižáci u Domažlic. Tím kniha pro mě nabírá spíše komických rozměrů a ta perverznost v dnešní době také není nijak šokantní. Nicméně svéráznost filozofického postoje se cení.

Lulla71
20.06.2012 5 z 5

Šíleně děsivé, mistrovsky zvrhlé a psychicky šokující:)

kniholka
12.06.2012 4 z 5

Zvrhlé, ale mistrovsky sepsané. I sebebystřejší čtenář chvílemi neví, na čem je, Klíma si s ní dělá, co se mu zachce.

zito.andy
02.05.2012 4 z 5

Po přečtení knihy člověk musí buď s odporem odvrátit tvář nebo absolutně obdivovat.

Amaranta
20.03.2012 5 z 5

Skvělé je vydání s ilustracemi Vladimíra Kokolii. Vlastním :).

sgjoli
11.03.2012 5 z 5

Geniální kniha. Spolu se Spalovačem mrtvol nejlepší psychologická kniha z českých luhů a hájů, co znám. :) Děsivé, šílené, nervy drásající.

Violetti
18.09.2011 5 z 5

Geniální spojení zvrácenosti, napětí a zábavy. Kníže jakožto králíček mě dostal!

maciii
15.09.2011 4 z 5

Kniha se mi do první poloviny velmi dobře četla, děj se odvíjel postupně a energicky a na každé stránce se odehrávalo jiné drama. Pak se v ději začala prolínat realita s fantazií tak dokonale, že ani já jsem nevěděla, která bije. Na můj vkus to ale šlo tak pomalu, že když k tomu ke konci přibývavo stále více filosofických monologů, stal se pro mě příběh nudným a utahaným. Ale každopádně doporučuju.

immortal-party
04.08.2011 5 z 5

četla jsem reprint z roku 1928, což se mi zamlouvalo. poslední dobou jsem začla být lehce skeptická vůči novějším vydáním. mám pocit jako bych se nechtěně ochuzovala o napínavější a zajímavější naraci. faktem je, že v rámci zachování tištěné četby se složitost a délka textu okrajuje.

Helga byla ďáblice. chtěla bych takovou ženu potkat osobně a následně ji pak oslovovat Helgo. abych se přiznala v určitých úsecích jsem pociťovala teplo na duši, když Sternenhoch začal Helgu zbožňovat. ukájelo mě, když Helga měla všechny ty pitvorné sadistické potřeby degradovat "jeho" osobu, když byl v její přítomnosti. jenže v některých chvílích jsem ho naopak litovala, přála mu ty nejluxusnější kurtizány a chlast jen, aby zapomněl, vypl. pragmatická jsem byla až u situace, kdy vyřvával "Helgo, doprdele mě vskoč". to byla panečku legrace.

á propos Helga mě inspirovala ke kouření viržinek.

Koumi
13.07.2011 5 z 5

Veledílo, které je polozapomenuté, opomenuté, odkloněné na vedlejší kolej. Ladislav Klíma předvádí mistrovskou hru se čtenářem, kdy mu předkládá skryté myšlenky, ale zároveň ho udržuje v nejistotě, jestli se mu jen nezdají, jako podivný sen. Zdvižený prostředník "velké filozofii" poslal Klímu mimo osnovy kateder filozofie. Chválabohu nebo bohužel?

WEIL
01.07.2011 4 z 5

Kniha mě zaujala hned, jak jsem si přečetl první stránku.
Obrácená estetika, či život je i takový?
Obojí.
Magický text.

Beranka66
06.05.2011 3 z 5

Je to vtipné, groteskní. Doufám, že to nikdo nebral vážně:-))) Super knížka k pobavení, ale filozofii bych tam moc nehledala. A asi bych vynechala i pár nechutných detailů:-)))

MarkétaS
22.03.2011 5 z 5

Cha, Palahniuk a jemu podobní si až teď hrají s hranicí vkusu, pánové, my už to tu máme a je to fakt nářez:D

katla
11.11.2010 5 z 5

Spíše bych knihu doporučila náročnějšímu a zkušenějšímu čtenáři, jelikož se hodně pracuje s podtextem. Určitě to není kniha k oddechnutí. Ale Klímova hravá práce s realitou a představami je mistrovská!

Teenka
30.11.-0001 5 z 5

Zvrhlost nad zvrhlost a tak to má být:) neuvěřitelný děj, přebíhání mezi sny a realitou a nečekaný až šokující konec...tleskám pane Klímo:)