Temná věž

Dlouhé vyprávění o pistolníkovi Rolandovi z Gileadu a jeho putování k Věži se blíží ke svému závěru. Ti, kdo četli Zpěv Susannah, si při otevírání sedmého dílu vzpomenou, že Susannah/Mia se právě připravovala porodit Mordreda Deschaina, následníka Karmínového krále, zatímco Jake, Ochu a otec Callahan se chystali rozprášit upíř... celý text

Dlouhé vyprávění o pistolníkovi Rolandovi z Gileadu a jeho putování k Věži se blíží ke svému závěru. Ti, kdo četli Zpěv Susannah, si při otevírání sedmého dílu vzpomenou, že Susannah/Mia se právě připravovala porodit Mordreda Deschaina, následníka Karmínového krále, zatímco Jake, Ochu a otec Callahan se chystali rozprášit upíří hostinu.
A to je pouze první z mnoha překážek, které členové Rolandova ka-tet musejí překonat. Tato kniha předčí svou temnotou a bizarností všechny předchozí části. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/27_/276/temna-vez-vii-temna-vez-276.jpg 4.6607

Temná Věž (7.)

The Dark Tower (2004)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

pidalka777
dnes

No co napsat.... na jednu stranu konečně, že mám celou serii z krku a můžu číst něco jiného. Ale zase na druhou se mi bude po Rolandovi a spol moc stýskat. V jednu chvíli jsem byla na Kinga dost naštvaná nemůžu říct proč abych něco nevyzradila, ale kdo dočetl tak chápe.
Byla to moc krásná série a ten konec byl opravdu velice zajímavý :)
Vřele doporučuji si vše přečíst jak to jde za sebou :)

Jacck
předevčírem

Nebylo to špatné, nenudil jsem se, ale bylo toho moc a ten setting mi tak uplně nesedl

Torgal
předevčírem

Prišli sme na koniec, ka-tet je v troskách, ale kruh sa točí ďalej. Temná veža je jeden z tých príbehov, v ktorých je cesta viac ako jej cieľ. A tak ako je knižná Temná veža stredobodom všetkých vesmírov, táto séria je centrom celej autorovej (mimoriadne bohatej) bibliografie. Nájdu sa v nej veci, čo boli navyše (všetko súvisiace s Mordredom) a aj veci, ktoré sa naplno nezužitkovali (Dandelo), ale spôsob akým kombinuje realitu a fikciu je aj napriek tomu fascinujúci. Výnimočné dielo, ktoré sa nie vždy čítalo ľahko, ale dojem zanechalo výraznejší ako väčšina "stráviteľnejších" kníh. Vďaka, sai. 8/10

ZuKo

Serie Temná Věž mi zustane hodně dlouho v mých myšlenkách. Je to ka.

Bucifalek

Ještě nikdy jsem necítil takovou lítost nad tím, že nemám víc hvězdiček, které bych mohl přidět. Jednoduše fámozní zakončení dlouhé a strastiplné cesty, která někdy sice nebyla jednoduchá a možná i zdlouhavá, ale jako celek to do sebe všechno perfektně zapadá. Říkám ámen, říkám díky. Sai King a jeho vrcholná práce. Určitě se k sérii ještě jednoho dne vrátím, protože "Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách".

Charmedka

Byla jsem zvědavá, jak putování Rolanda a jeho ka-tet dopadne. Ovšem téměř po celou dobu knihy, hlavně tedy na začátku, jsem měla pocit, že King vymyslel co největší bizarnosti a z těch udělal závěr. Byla jsem naštvaná a doufala, že knihu přečtu co nejdříve. Číst knihy tak, jak vycházely a čekat na poslední díl tolik let jako třeba jiní čtenáři, jsem silně vytočená.

Cesta k věži to pro mě byla opravdu zdlouhavá a často velmi ubíjející a nudná. Nemůžu upřít, že má něco do sebe, ale mě série nechytla a vím, že znovu ji na sto procent číst nebudu. Konec byl ale naprosto dokonalý, v něm jsem spatřila toho Kinga, kterého miluji. Nejlepší z celé série je pro mě poslední věta.

Covenant

Nádherný závěr velkolepé série. Jedna z těch, u kterých vás mrzí, že skončila. Na druhou stranu, nedočkat se konce, by bylo ještě horší. King do tohoto díla vložil opravdu všechno a věřím mu, když tvrdí, že je to jeho opus magnum, protože co jiného by to jinak mohlo být. Jsem rád, že jsem mohl putovat s Ka-tet. Tato série přesahuje pouhé čtení a povyšuje ho na dokonalé ztvárnění autorovy fantazie.

Knihožroutová

Tak jsem po mnoha měsících konečně došla k Temné věži – neuvěřitelně silný příběh. King u mě tímto upgradoval z krále na poloboha. Říkám díky, Sai Kingu, nechť jsou tvé dny dlouhé a noci příjemné.

První díl, je trochu zmatený, ale stojí za to vydržet. A ten konec? Věděla jsem, jak to skončí a s tím vědomím knihu už četla, a víte co? Připadá mi, že je to tak správně. Cesta je cíl a ka je kolo, které se otáčí, říkám pravdu. A když máme nějaké vysoké cíle, za nimiž míříme, právě tehdy jsme šťastni.

V posledním díle se mi obzvlášť líbilo propojení s postavou samotného autora.

Smolda

Ze začátku jsem mi tahle sága četla velmi těžko, ale jakmile jsem se do toho spad tak nebylo cesty zpět. Tuhle ságu se ani netroufnu hodnotit má své plusy i mínusy. Prostě "Temná věž" tady si musí udělat názor každý sám za sebe.

lil_monster

Temná věž je pro mne vrcholným mistrovským dílem.

MGT
20.12.2016

Úžasný závěr celé série, řekla bych, že i kniha, která se četla nejsnáze.
Nikdy se mi nestalo, že bych u knih nějak viditelně projevovala své pocity, ale tato kniha mě k slzám donutila hned dvakrát...ne, třikrát. Ať chci nebo ne, tento rok jsem byla jedním z čtenářského ka-tet.
Jednou- ne však brzy- se opět k pistolníkovi připojím na jeho cestě pouští tisíce kol od Věže a navštívím jeho kdy a kde.

PS: jen poznámka na okraj-Ka mi občas připadalo jako autorova berlička, která vždy pomohla vybruslit ze situací, které byly už příliš "neřešitelné".

Greene
29.10.2016

Uff.. Je to za mnou. Tahle jízda trvala něco přes rok, takže se dá říct, že Temná Věž mi vzala dost velkou část života. Ale stálo to za to. Od první knihy jsem se nemohl dočkat, jak že to vlastně celé dopadne. A i když jsem očekávala (spíš chtěl) jiný konec, nakonec si říkám - vždyť sai King má pravdu, jinak to prostě napsat nešlo.
Samozřejmě si přeji, aby Roland a jeho Ka-Tet pokračoval dál, a už teď, pět minut po dočtení, mi všichni neskutečně chybí. Rozhodně teďka nezačnu číst od začátku. Ale už teď vím, že se opět setkáme. A už se nemůžu dočkat.

povi
14.10.2016

Co mám napsat... I slza mi ukápla, že to úžasné putování s Rolandem a jeho ka-tet, kterého jsem se skrze knihy mohla zúčastnit, je již u konce... Bylo to dobrodružství, na které se nezapomíná a věřím, že se k němu zase vrátím, čím víc člověk tuhle ságu čte, tím víc do toho celého proplouvá... Poprvé mi některé souvislosti nedocházely, teď jsem si každou část dokázala vychutnat a potřetí budu mít jistě už i pocit, že k nim opravdu patřím, že vše se děje přímo mně. Závěr je typicky Kingovský, dává čtenáři nádech zmaru z toho celého a mně se chce křičet - Stephene, pokračuj dál, napiš jak to dopadlo po sté, prosím tě! - a budu si v hlavě ještě dlouho (ne-li celý život) odvíjet pokračování příběhu, jak by pokračoval dál. Temná Věž - celá sága - je mistrovské dílo. A věřím, že opravdu někde stojí a díky ní se hýbou všechny světy. Říkám díky.

střapatá
29.05.2016

Uf. Tak je za mnou tahle krásná, i když pro mě zčásti velmi těžce stravitelná, série. Její přečtení mi trvalo téměř tři roky a jsem ráda, že to mám za sebou. Poslední díl řadím k nejvydařenějším, avšak na mé oblíbené Tři vyvolené nemá. Říkám díky, sai Kingu, i když jsi mě místy fakt vytáčel! :)

freestyla
31.03.2016

"Ti, kdo se nepoučí z minulosti, jsou odsouzeni k tomu, aby ji opakovali." Vannay Rolandovi

"Ty patříš k těm, co se nikdy nezmění," řekl jednou Rolandovi Cort. "Bude to tvoje prokletí chlapče. Unosíš stovky bot, než dojdeš do pekla."

Elkiss
01.03.2016

Kingu, Kingu, kolik se s Tebou naše ka-tet natrápilo? A Rolande co ty jsi s nimi udělal? Všechny je "zabil". Nevydržela jsem si nepřečíst jak to bylo dál a co čeká až na vrcholku temné věže.... Konec nečekaný, ale vše to vysvětluje! Trošku mě mrzelo, jak celá sága skončila, ale jak by vlastně takovéhle celoživotní dílo mělo končit?

premacech
27.01.2016

Parádní konec. Konec??? ;) Celá série je parádní, tento díl výborný (ale na Čaroděje nemá). Poslední díl 100%, stejně jako celá série. 100% bez debat. Brzy se zase setkáme, Rolande. Brzy...

snupko
26.01.2016

Hodnotím celú sériu veľmi kladne. Je vidieť, že aj taký autor ako Stephen King rastie. Cez neistého pistolníka, ktorý pravdepodobne vznikal na "acide" a iných vychytávkach Kingových študentských čias, cez zaujímavé Pustiny sa dostávame ku skvelému triu Trom vyvoleným, Čarodej a sklo a Vlci z Cally. Asi najslabšiu "6tku" Zpěv Susannah uzatvára konečne Temná věž, aj keď je na škodu, že vyvrcholenie v poslednej časti by čitateľ očakával vypätejšie. To je myslím kameňom úrazu 50% jeho kníh alebo teda tých, ktoré som čítal. Vie perfektne rozprávať príbeh, očakávania sú obrovské a potom prásk, chobotina. Napriek miernej kritike musí byť skvelé, napísať si osobný epos v priebehu 25 rokov, ak berieme do úvahy aj prídavok Závan kľúčovou dierkou. Klobúk dole King je king.

ditul
18.01.2016

Skvělá série, jen ten konec mě zklamal...

Mievr
14.01.2016

Spoiler
Nádherná sága, fakt skvělé čtení, když tu tak rozebíráte ten konec, mé očekávání bylo asi takové, že malíř (tuším Patrick) kolem červeného krále nakreslí zeď a tím mu znemožní házet zlé tonky a navěky ho uvězní na balkóně, mno uvěznil ho trochu odlišně a to mě celkem zklamalo, taky jsem očekával, že tento záporák bude šílenější a nebezpečnější, jinak jsem spokojen :) Přeji Vám dlouhé dny a příjemné noci a hurá na závan klíčovou dírkou ;)

kessey
01.01.2016

Potřebovala bych víc hvězdiček, aspoň sedm. Čím víc jsem se blížila k definitivnímu konci celé ságy, tím míň se mi vlastně chtělo číst, což vlastně potvrzuje, že cesta je cíl :-)

dadako
09.10.2015

Kingův způsob vyprávění se mi moc líbí, ale nikdy jsem před touto ságou nedokázal přečíst více než dvě jeho knihy za sebou. To byl i jeden z důvodů, proč jsem Temnou věž tak dlouho odkládal. I když to místy bylo těžké jsem rád, že jsem se nakonec ke čtení odhodlal a dal všech osm knih (včetně Závanu) v kuse.
Chvíli mi trvalo než jsem po dočtení ságu vstřebal. Co mně dostalo byl konec. Nejprve převážilo překvapení, které se poměrně rychle proměnilo ve zklamání. Když jsem si to nechal rozležet v hlavě tak zklamání odeznívá a myslím, že konec je přesně tokový jaký má být.
Mé hodnocení platí jen pro tento sedmý díl. Pokud bych měl hodnotit celou ságu asi by to bylo o jednu hvězdičku méně. Přece jen už to bylo moc zdlouhavé a místy se děj neuvěřitelně táhl.

Freak
29.06.2015

Neexistuje lepší príbeh, lepšie knihy a lepšie rozprávanie, ako Temná veža. Vo svojom žánri je podľa mňa najlepšou knihou (knihami) a už asi nikto na svete tento status nezmení.

Kelderek
26.04.2015

Přeju všem dlouhé dny a příjemné nocí! Srdcová záležitost. Epické - to je snad to správné slovo, které tuto sérii vystihuje. Všechny postavy mi přirostly k srdci a prožíval jsem s nimi každý krok jejich pouti. Zakončení série rozhodně zaujme, i když se něco podobného dalo možná (s trochou fantazie čekat). Snad jen postava Karmínové Krále na mě působila tak trošku jako trouba. čekal jsem trochu víc na hlavní nemesis celého univerza...

Terva
21.04.2015

Chtěl jsem dát za pět, ale bohužel, konec příběhu mě celkem nas...naštval a vůbec se mi nelíbil. Vědět to, tak posledních dvacet stránek ani nečtu.

arne
19.04.2015

Tak a je tu konec. Při prvních dílech jsem říkala, moc se mi to líbí, jen tomu nerozumím, později už jen, že se mi to opravdu líbí.
Poslední díl jsem obrečela. Ráda bych si ale přečetla vše znovu s tou změnou. ..
A jelikož jsem při čtení otěhotněla, doufám, že to bude kluk, jméno jsem vybrala Roland.

LelaR
27.03.2015

Při čtení prvního dílu celé série jsem nevěděla, co si o Rolandovi myslet. V okamžiku, kdy do příběhu zasáhli Eddie a Odetta/Detta/Susannah jsem se od čtení nemohla odtrhnout. Jakeův návrat a objevení se Ocha jsem přivítala s radostí. Z vyprávění příběhu z Mejis, tedy o Rolandově prvním ka-tet, jeho první, jediné a životní lásce a ostatních, více či méně šílených, obyvatelích toho městečka, mě mrazilo v zádech. Neskutečně jsem se bavila v momentech, kdy do příběhu začaly zasahovat jiné příběhy mistra Kinga i mistr sám. Žasla jsem nad tím, jak sám o sobě psal. Domnívám se, že si tento způsob zvolil jako formu odvykací terapie ze svých závislostí. Při čtení tohoto posledního dílu jsem i bečela a příběh se promítal i v mých snech. Ovšem za ten konec bych sai Kingovi nejraději setnula hlavu orizou. Na druhou stranu konec asi jiný být nemohl. A dává naději. Jestli ráčíte, byl to krásný příběh a já říkám díky, King-sai. Dlouhé dny a příjemné noci vám všem.

alef
05.11.2014

Pro napsání tohoto komentáře jsem si musela dát od celé série nejprve trochu odstupu. Tolik rozporuplných emocí, pocitů lze zažít opravdu jen ve zcela výjimečných knihách a k nim mohu celou sérii přiřadit.

Hlubokou poklonu skládám za motiv - symboliku cesty a putování z romantické Child Haroldovy pouti, která se filozoficky zabývá tématy nekonečna a dočasnosti. Cesta je forma a King ji dal tvar - putování duševně spřízněných hrdinů, propojené vzpomínkami, sny, fantazijní krajinou (zrcadlící apokalyptickou krajinu konce světa, ve které najdeme mimolidské síly, mystické obřady, ...).

„Childe Harold zůstává hrdý i ve své izolaci, neboť je s to najít svět v sobě a existovat tak vně lidstva." Byron

uska
04.10.2014

Nevím, kdy naposled ve mě závěr nějaké knihy zanechal tolik emocí. Po tolika letech strávených s knihami sai Kinga bych asi neměla čekat happy-end, ale já jsem to Rolandovi vážně přála. Co jiného jsme ale taky mohli čekat. Přesto doufám, že Roland dostane rozum, nechá Věž být a dočká se svého šťastného konce.

dearkiki
01.09.2014

Dalo mi celkem práci tento díl dočíst a to jsem se na něj tak těšila. Začátek skvělý jako vždy, ale uprostřed to tak trochu ztratilo tempo. No asi po dvou měsíční pauze jsem to dorazila během dvou dnů a můžu říct, že jsem nelitovala.
Ten celkem zlomyslný konec mně ani tak nešokoval, jako spíš upřímně pobavil. Samozřejmě, co jiného se dalo od Kinga čekat? Ano, předcházely tomu povinné smutné a srdceryvné scény, ale ta pointa celého příběhu je vážně skvělá. Nevím, co k tomu dodat.
Putovat s Rolandem a jeho ka-tet stálo za ten dlouhý čas a snad...jednou se s ním vydám znovu na pouť k Temné věži.