Tělo

Tělo https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169328/bmid_telo-QE7-169328.jpg 4 181 39

Poušť, vítr a prach. Zažívací potíže, stesk po domově i touha po dobrodružství. Nezkušení nováčci, ostřílení mazáci, cynický lékař. Předsunutá operační základna v Gulistanu, provincie Faráh, jihozápadní část Afghánistánu. A daleko v zázemí hlavní štáb, který vede válku, v níž životy jednotlivců nehrají roli. Paola Giordana ale zajímají právě osudy jednotlivců, které svede dohromady válka. Moderní novodobá válka, kterou známe ze zpravodajství, ale nevíme o ní vlastně nic. Román má kolektivního, vícehlasého vypravěče i hrdinu a jeho název může na jedné straně signalizovat fyzickou dokonalost lidského těla, na druhé straně i jeho nedostatečnost, zranitelnost. Dílo uvozené citátem z knihy Na západní frontě klid E. M. Remarqua se otevřeně hlásí k linii protiválečných literárních děl. Autor však svým precizním jazykem líčí také civilní bojiště, která se mohou skrývat v kulisách zdánlivě šťastných rodin, kde jsou někdy sváděny tak nelítostné bitvy, že v porovnání s nimi se písečné peklo Afghánistánu člověku jeví jako „bezpečnostní bublina“.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Odeon

Il corpo umano , 2012

davas
27.06.2017 4 z 5

Určitě velmi zajímavá kniha z vojenského prostředí ,z civilního života vojáků,jejich chování v kasárnách ,ke konfliktu ve válce ,při kterém někteří z nich zahynuli až k návratu domů z války....jak už tady bylo nápsáno...takový novodobý Remarque (z velkou nadsázkou,protože Remarque je jen jeden )...ale velmi pěkné,kvalitní čtení

000nugatovej
12.06.2017 3 z 5

Na tuhletu knihu jsem se namlsán Osamělostí prvočísel moc těšil. Giordano i v ní dokazuje, jaký má talent. Celý příběh vypráví střízlivě, bez patosu. Jeho postavy – a je jich hodně bez zřetelného vymezení těch hlavních – prožívají své malé i fatální tragédie jak na válčišti, tak doma v civilním životě. Jsou vlastně také určitým způsobem vykořeněni, také se potýkají se samotou tak jako Alice a Mattia z Osamělosti prvočísel. To je snad jediná spojnice obou knih. Jinak to vypadá, že Giordano chtěl cíleně dokázat, že umí psát jinak – jiný jazyk, zcela jiný příběh... Jeho prvotina mne však oslovila více.

nase_zuzu
29.05.2017 4 z 5

Za mě skvěle napsaná kniha.

Prey
10.02.2017 3 z 5

Knihy fešného a chytrého Paola :-) se ke mně dostaly v pořadí Osamělost prvočísel, Čerň a stříbro, Tělo. Zatímco první dvě pro mě byly skvělým objevem, potřetí blesk do stejného místa neudeřil, s Tělem jsem se dost trápil. Nejen kvůli odstupu od válečné literatury, který si držím. Vyprávění těkalo kolem mnohých a u spousty z nich zůstalo buď moc krátce, nebo moc dlouze, nikdy akorát. Ale poslední třetina krásně bolí i tak. A díky ní se dostávám na tři hvězdičky. Paolův talent je stále přítomný, byť spíše na úrovni některých odstavců, ne celku. Když si jedna postava uvědomí, že emoce jsou jen biochemií, a pocítí nad tím rozhořčení, tedy také jen biochemickou reakci, vrním jako čtenář blahem nad uměním trefné, smutné ironie. (Čteno v překladu Alice Flemrové.)

Jizi
09.01.2017 4 z 5

War never changes... První setkání s autorem a pro mě neuvěřitelné překvapení - jak se stane, že dostane do vínku nejen dar slova, ale také schopnost chápat teoretickou fyziku? Paolo Giordano musí být nesmírně zajímavý člověk, ale v jeho hlavě bych žít nechtěla. Kniha je strhující, postupně budované napětí předtím, než osud (a povstalci) udeří, by se dalo krájet a s každým dalším jasnějším a zřejmějším náznakem toho, co přijde, autor umně utahuje uzel na vašem žaludku a knedlík, co vám nasadil do krku, úspěšně kyne. Víte, že se něco stane. Od prvních pár stránek víte, že to, co se stane bude sakra zlý. Ale nevíte, co přesně a hlavně kdy. Afghánská linka funguje skvěle, bravurně vykreslené postavy vám ožívají před očima stejně jako drsně krásná krajina, která je obklopuje. Vzpomínky na rodinnou válku doktora Egitta mě nicméně nechaly lehce tápající (ve smyslu: "A to je vše? To je ale kráva rozmazlená, zasloužila by pár facek!"), ostatní osudy zasekly drápky a jen tak nepustí.
Tělo z názvu je tu ústředním motivem, tělo fyzické, tělo přítomné, tělo umírající, tělo zrazující, toužící, zoufalé, uspokojené, tělo jako skvěle fungující a jindy zrazující stroj. V doslovu překladatelka navíc osvětluje, že v italštině název knihy znamená také útvar, masu - tedy tělo jedince, i masu armády, v níž zaniká a stává se její součástí, aby se nad ním v případě, že zemře, zavřela jako kalné vody a obratem jej nahradila někým jiným. Román otevřeně zobrazuje syrovost a surovost války, to, jak člověka zbavuje části jeho osobnosti a mnohdy kompletní důstojnosti. Je to román o vine a (sebe)trestu. Jen škoda toho opravdu nepříjemného množství překlepů, u knihy z podobné edice a renomovaného vydavatelství je (dle tiráže) absence jazykové korektury trestuhodná (překladatel není stroj, redaktor může překlep přehlédnout, proto má mít každá překladová kniha svou svatou trojici, aby pak čtenář nemusel být rušen zbytečnými chybami).

tessinfinity
08.12.2016 5 z 5

Armáda je kolem tebe, nad tebou, pod tebou a uvnitř tebe. Když jí zkusíš podvést, podvádí ona tebe.

mone
31.07.2016 5 z 5

Osamělost prvočísel mě nadchla, takže jsem hned začala pátrat po dalších knihách Paola Giordana. Měla jsem strach, že mě Tělo jako román o afghánské misi neosloví, nicméně... Je to moc dobrý... Přečetla jsem to až do posledního písmene doslovu Alice Fremrové (mimochodem výbornýho!), a pak jsem se znovu vrátila k prologu... a kruh spokojenýho čtenáře se uzavřel. Teď přemýšlím, komu z přátel to dám přečíst. Takovej ten pocit, že to nadšení ze čtení musíte s někým sdílet :)

Gracian1964
04.06.2016 5 z 5

Na túto knihu som narazil opäť v knižnici, takisto ako aj na Osamelosť prvočísiel. Z Osamelosti som nebol celkom úplne odviazaný, čo bolo skôr spôsobené štýlom jazyka, než obsahom. Ale toto bola iná káva. Tu použil milý Giordano pre mňa oveľa prístupnejšiu formu aj jazyk...alebo to bolo možno prekladom? Neviem. Každopádne, Ľudské telo sa mi páčilo viac, aj ma viac oslovilo. Je to prístupné, jasné, zrozumiteľné, zaujímavé, pútavé i čítavé. Takže určite sa budem snažiť siahnuť aj po ďalšej jeho knihe. Vrelo odporúčam každému, hlavne tomu, kto bol z čítania Osamelosti mierne rozpačitý. Pre mňa je toto lepšia kniha.

kocour_mikeš
15.01.2016 4 z 5

Četlo se dobře, dávám 75%.

Hanka_Bohmova
09.01.2016 5 z 5

Živé, věrohodné, závažné. Přitom velmi umírněná forma. Perfektní.

kadgam
27.11.2015

Nečakala som, že ma príbeh vojakov v Afganistane tak zaujme, ako sa stalo. Nebolo to o vojne, ale o jej prežívaní jednotlivými vojakmi a hlavne o jej dozvukoch v ich neskorších životoch.

nemer
27.09.2015

Mne tato kniha absolutně neoslovila a nejsem si jistá, jestli ji kdy dočtu. Snad je to způsobeno s věkem rostoucím odporem k prostředí zelených mozků (zvláště těch moderních, verbovaných za prachy, nemohu soucítit, je mi líto... válečná normóza podle mne není ničím ospravedlnitelná, ani mládím, ani naivitou nebo debilitou, a už vůbec ne penězi) Nemám sice ráda členění na literaturu pro ženy a pro chlapy, ale pro mne je toto čistokrevná kategorie B (a že jinak mám kategorii B v oblibě mnohem víc než tu A, ale tady to neplatí) Tedy bez hodnocení.

Disease
27.04.2015 5 z 5

Paolo Girdano si střihnul vlastní Hlavu 22 a dopadlo to velmi dobře. Za mě lepší než Prvočísla.

bookemma
28.10.2014 4 z 5

Možná, že kdyby mě nefascinovaly novodobé války, které je lidstvo i po tolika poučení z minulosti schopno vést, k přečtení bych se neodhodlala. Afghánistán. Místo, kde se ty nejhorší noční můry stávají skutečností, místo, kde si nejste jisti ani vlastním životem. Přemýšlíte o tom, jestli ještě vůbec žijete. A to vše je v této knize bravurně popsáno. Je to doba, kdy se z kluků stávají chlapi. Ale opravdu je tomu tak? Jak se vojáci vrací? Jako trosky a zdeptané části své bývalé lidskosti. A proč vlastně? Kvůli šesti měsícům v poušti, kde máte pod nohama miny a kde spíte na ubohých kousíčcích sebe sami. Proč vedeme stále války i po tolika staletích odstrašujících případů? A kdy si vlastně my "obyčejní" uvědomíme, jak je život vojáka, jakkoli na oko líbivý, strašný a nebezpečný? Kniha není z nejjednodušších a z nejstravitelnějších. Ale stojí za přečtení. Všem.

Pett
27.07.2014 5 z 5

Vcelku syrový příběh o válce v Afghánistánu.... nesledujete příběh jedné postavy, ale celé roty.... postupně se seznámíte téměř se všemi.... je pravda, že chvílema jsem se v těch italských jménech ztrácela, ale čtení i přesto stálo za to! Někdo vám poleze víc na nervy, někdo míň.... vystačila bych si s tempem vyprávění ve válce, kdy se mi několikrát málem zastavil tep a četla jsem jedním dechem... vyrovnávání se "natěšených" klučinů s realitou války je popsáno realisticky a bez zbytečných "amerických" kudrlinek... proto mi asi poslední třetina nějak nesedla... ale to je spíše zřejmě mojí vinou, kdy jsem se nechala naprosto pohltit Afghánistánem a vší tou hrůzou... takže doporučuji, po Osamělosti prvočísel si určitě ostudu neutrhl.....
A ještě povzdechnutí nad tou spoustou překlepů, které tolik ruší ve čtení..... ach jo!

Janek
19.07.2014 5 z 5

Tělo asi není tak líbivé jako Osamělost prvočísel, je to ale nezapomenutelné svědectví o válkách vnitřních i vnějších. Stojí za přečtení.

bend-ik
11.05.2014 5 z 5

"Čo je to rodina? Prečo vypukne vojna? Ako sa človek stane vojakom?"

Otázky, na ktoré vo svojom živote (s)pozná odpoveď len málokto a ani Tělo nám ich nezodpovie. Ale, o to napokon vôbec nejde.. Podstatné je, že Giordano aj tentokrát na pár stovkách strán naservíroval toľko emócií a takým spôsobom, že po ich dočítaní vás (opäť) zasiahne zvierajúca prázdnota - a práve tento pocit je tým, čo obe autorove knihy spája.
No fakt, že v Těle sa ťažoba ľudskej existencie a absurdnosť vojny, ktorá ovplyvňuje jej smerovanie, znásobuje doslova s každou kapitolou, ho u mňa stavia pomyselne ešte o čosi vyššie ako bravúrne Prvočísla.

Renava
20.02.2014 5 z 5

Po enormnom úspechu Giordanovej prvotiny sú samozrejme očakávania veľké, porovnávania kritickejšie, sklamania emotívnejšie. A keďže Tělo a Osamělost prvočísel majú od seba na míle ďaleko (možno sa až nechce veriť, že majú spoločného „otca“), skromne tipujem, že úspech jeho provotiny sa nezopakuje a latka popularity preskočená nebude.... O to skôr, že tentokrát sa pustil do nepomerne ťažšej témy, čím automaticky vyselektoval a zúžil okruh potenciálnych čitateľov. Popularita však nie je meradlom kvality, ani talentu (našťastie ani o jednom z týchto aspektov sa tu pochybovať nedá) a ja som nadobudla presvedčenie, že tento román preskočil svojho úspešného predchodcu o niekoľko levelov. Osamělost prvočísel samozrejme evokovala, že P.G. naozaj vie zaujať a že sa dá od neho očakávať ešte všeličo prekvapivé, no asi málokto predpokladal, že sa vydá na pole protivojnových románov, a už vôbec nie, že si tu bude počínať tak ostrieľane. Kvitujem, že sa nesnažil takticky zopakovať predchádzajúci úspech už osvedčenou cestou a pobral sa novou, „rizikovejšou“, bez záruky masového úspechu. Pokiaľ si jeho profesionálna gradácia udrží svoju tendenciu, tak ešte je na čo sa tešiť! (pevne dúfam, že to tak bude!). Rozhodne odporúčam ako nesmierne hodnotný súčasný protivojnový román - manifest nezmyselnosti vojny a zodpovednosti za vlastné rozhodnutia.

Basti06
31.12.2013 4 z 5

Po "Osamelosti prvocisel" velikanska ocekavani.
Giordano sice mistrne a syrove lici pribehy a pomalu stinuje sve postavy (narozdil od jeho prvotiny zde zadni hlavni hrdinove nejsou), ale prvni dve tretiny se zdaji byt premirou liceni a snazeni o vystizeni jejich osodu ponekud pomale, ac je tak nekolik rovin a pribehu, ktere by vydaly na samostatny roman. Pro nektere ctenare (vcetne me) muze byt ponekud narocne zvladat velke mnozstvi postav a jejich vzajemne propojeni. Ve treti tretine je Giordano temer dokonaly a s puvabnou hruzou jemu vlastni zene dej do zdrcujiciho a existencne vyprazdneneho konce, ve finalnim liceni osudu svych postav ozivuje vsechny sve demony osamneni, nepochopeni, vzdoru a neschopnosti navazat komunikaci ci vztah - zaver knihy se cte uzasne a ctenare drti svou nesnesitelnou tezkosti byti; kniha jako celek ovsem velikosti Osamelosti prvocisel nedosahuje.