Tři sestry

Tři sestry https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479162/bmid_tri-sestry-LW6-479162.jpg 4 442 101

Navždy spolu, navzdory všemu. Od autorky bestselleru Tatér z Osvětimi. Když byly Cibi, Magda a Livia malé, slíbily svému otci, že si zůstanou nablízku, ať se stane cokoliv. O několik let později Livii deportují do Osvětimi – a Cibi se k ní dobrovolně přidá. Jedině Magda se ještě nějakou dobu skrývá na rodném Slovensku, ale brzy také skončí ve vyhlazovacím táboře. Tváří v tvář smrti si sestry dají další slib: pokusí se přežít. A tak začíná jejich strastiplná pouť zničeným kontinentem, která povede až za novým životem v Izraeli.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

Three Sisters , 2021

HanaNov
11.08.2022 4 z 5

Když člověk čte takové knihy, vždy se v něm mísí šílené pocity a každý takový příběh vpodstatě znamená jistý úspěch - samotný příběh je natolik silný, že to nemůže být propadák.
Heather Morrisová to ale opravdu umí a osudy všech svých postav vypráví strhujícím způsobem, navíc píše velmi příjemným stylem. Příběh sester se zdá být až neuvěřitelný, pokaždé, když zase opět vyvázly z jisté smrti, jsem si říkala, že to se snad nemohlo stát. Všechny sestry měly opravdu neskutečné štěstí a minimálně u Livi a Cibi je s obrovským podivem, že dokázaly přežít téměř tři roky.
Zajímavé bylo propojení příběhu s tatérem, Gitou a Cilkou - příběh to příjemně osvěžilo, když jsme se setkali se známými postavami.
Dávám 4* jen proto, že mě moc nebavil konec, tedy období po válce, kdy příběh hodně skákal v čase i prostoru a neudržel úplně zajímavou dějovou linku. Poválečný vývoj, který zabírá téměř polovinu knihy, plyne v duchu vzpomínek v konfrontaci s realitou, v níž se vlastně všem všechno daří, takže příběh je takový rozmělněný a už o ničem - poválečné životní osudy sester se daly vypsat nějakým shrnutím.

KaLiBi
01.08.2022 4 z 5

Krásný příběh, který chytí za srdce. “Koncentrační” literaturu mám ráda, o to víc, když je v příbězích zahrnut i život po válce. Moment, kdy se sestry shledají s matkou v táboře je dechberoucí.

Imanekatch
12.07.2022

(SPOILER) Z počátku mi dělalo problém, která sestra je která. Ale jinak se knížka četla dobře. Konec se trochu táhnul, ale asi byla potřeba vědět co se s dívkami děje dál.
Velmi oceňuji, že příběh ukazuje, že i když přežily tábor smrti, měly to stále ve společnosti nelehké! Klobouk dolů před každým, kdo takové utrpění vydržel.
Děkuji za tento příběh!

PetraBery
05.07.2022 4 z 5

Židovské sestry Cibi,Magda a Livi nás nechají nahlédnout do jejich pohnutého osudu, přežití válečných let i let po válce, v zemi, kde začali další etapu svých životů. Souhlasím s některými komentáři, dívky měly i velkou dávku štěstí, ale to nesnižuje zvěrstva, která se za války stala.

-markéta-
20.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Sérii z Osvětimi jsem přečetla celou a musím říci, že toho byl za mě jednoznačně nejlepší díl. Všechny byly super, ale tato kniha mě dostala nejvíce. Slza mi ukápla nejednou a nejedna.
Skvěle napsaný tragický příběh s dobrým koncem. Ne každý příběh z Osvětimi musí skončit špatně. Je zázrak, že 3 sestry (skoro) společně přežily něco tak hrozného, jako byl koncentrační tábor. Hodněkrát jsem v knize myslela, že to prostě nevyjde, i když jsem věděla, že přežijí.
Za mě doopravdy super!

Aranel15
19.06.2022 5 z 5

Hlavní hrdinky měly štěstí v moři neštěstí až se tomu nechce věřit. Doma jsme také tři sestry, takže jsem se hodně zamýšlela nad tím, jak bychom to asi zvládaly.. Jsem ráda, že tahle doba je za námi a pevně věřím, že nic tak strašného nás již nečeká

Maky78
09.06.2022 5 z 5

Šťastný příběh tři sester.
Hodně lidi má negativní komentář, protože lidem se nechce uvěřit, že to mohlo takhle dobře dopadnou. Knihou se prolíná bolest, utrpení, ale i humor a naděje.

misa.novakova
23.05.2022 5 z 5

Už třetí přečtená knížka od této autorky a opět silný a krásně vyprávěný příběh

radus
17.05.2022 3 z 5

Už jsem pár knížek o koncentračním táboře přečetla, ale tahle mě tak nějak nepohltila. Dívky při své naivitě měly vlastně hodně štěstí, občas se nad nimi slitoval esesák/čka, až mi to celé přijde nereálné. Také jejich útěk (spíš odchod) z koncentračního tábora zvláštní, poklidný, ještě stihly všude pohřbívat mrtvé... Hodnotím jako průměr.

Nomia
07.05.2022 3 z 5

Tři sestry ve mně zanechaly spíš rozporuplné dojmy, nedokázale jsem s dívkami úplně sžít, fandit jim a hltat stránky.
Jejich konverzace, rozhodování, chování a vše, na mě působilo místy a příliš nerealisticky, přespříliš naivně, až uměle.

Za mě celé knize chyběla hloubka. Děsivé silné téma, ale díky malé uvěřitelnosti postav, ze mě nějak nevymačkala skoro žádné emoce. A to je právě to, co chci od knihy, chci aby mi nebyla lhostejná, aby ve mě vzbuzovala pocity, klidně i negativní, smutné, ale musí pusobit autenticky.

papeha
03.05.2022 4 z 5

Dojemný příběh a pro mě zajímavá druhá polovina knihy o životě židovské komunity po válce. Musím ale souhlasit s Pavlínou, že v některých momentech nebyla kniha přesvědčivá, byla nepřesná a chování dívek naivní.

Pavlína197
02.05.2022 3 z 5

Nechala jsem se zlákat vysokým hodnocením a knihu si přečetla, i když předchozí dvě mě moc nenadchly. Tato bohužel také ne.
Vadil mi naivní až přeslazený styl, nesedí mi to k tématu. Občas se mi kniha zdála přitažená za vlasy, např. když se dívky o čemkoli rozhodovali, určující argument byl slib kdysi daný tatínkovi, přestože zdravý rozum velel zachovat se jinak; nebo když esesák ošetřoval Cibi nohy a ještě jí k tomu uvařil čaj. A pak ta spousta nesrovnalostí, a to jsem si určitě nevšimla všech. Např. zámek kdesi v Německu: uprchlíci tam dorazili začátkem května a na zahradě sbírali zralá rajčata a mrkev (?); uvnitř ležel okoralý chleba, takže někdo odešel nedávno a o pár stránek dál všude ležel prach, takže tam dávno nikdo nebyl (?). Nebo: Cibi a Miška se brali v dubnu 1946 ( text) nebo 1947 ( popisek u fotografie) ? A rozbalování dárků 25. prosince na Slovensku už tu někdo zmiňoval. Už jen vzhledem k tématu by si kniha zasloužila lepší zpracování.
Na druhou stranu oceňuji druhou polovinu knihy, která vypráví o životě Židů po válce. Literatura v nás často vytváří dojem, že s koncem války skončilo i všechno utrpení. Tady máme možnost si uvědomit, že pro vězně peklo ještě pokračovalo, antisemitismus přetrval i po válce a pocity viny si v sobě postižení nesli až do smrti.
Z celé knihy se mi nejvíc líbil epilog, ta rodinná soudržnost, radost ze života a trvající optimismus. Pravděpodobně i to jsou věci, které pomohli lidem válečné hrůzy přežít.

Ainyska
17.04.2022 4 z 5

S každou další knihou autorka potvrzuje, jak je skvělá spisovatelka. Velmi se mi líbí propojení všech třech knih, byť jen náznakem.

Kara28
04.04.2022 4 z 5

Silný a dojemný příběh, přečetla jsem to jedním dechem, ale posledních 50 stran už nebylo tak záživných. Ale plus je, že příběh neskončil koncem války a dozvěděli jsme se i o jejich poválečném životě.

jadunka
27.03.2022 5 z 5

Tohle bylo prostě silné...

18LenkA12
22.03.2022 5 z 5

Další skvělá kniha od autorky pojednávající o neskutečné síle, lásce a naději. Soudržnost v rodině a odhodlání jednotlivých sester využít každičkou příležitost, aby byly spolu a vše dohromady zvládly je dojemná. Bylo úžasné vidět jak každá bojuje sama se sebou a zjišťuje, že čím víc o něčem mluví tím se stín lépe vyrovná. Knihu můžu všem doporučit.

whiolet
17.03.2022 4 z 5

Příběh tři sester byl velmi silný a dojemný, je až neuvěřitelné, že všechny tři ty hrůzy přežily a dožily se tak vysokého věku!
Kniha samotná byla velmi dobře napsána, jen posledních sto stránek už pro mě, tak zajímavých nebylo, ale na druhou stranu hezky doplnily celkový příběh a člověk se nemusel ptát, co se s nimi stalo.

Pavčule
15.03.2022 5 z 5

Mám přečteno hodně knížek na tohle téma a vždy ve mě zanechají stopu. Nejinak to bylo i v tomto případě .

hrabalikoval
13.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Pro mě nejtěžší kniha ze tří vydaných. Nevím zda se mi četlo hůř kvůli okolním situacím s válkou a ukrajině anebo z pohledu, že šlo o tři sestry. Byl to opravdu silný příběh, který mi dal zabrat. Do poloviny se mi to četlo s těžkým srdcem ale druhou polovinu už jsem přečetla jako drak. Jsem opravdu ráda, že životy těchto žen nakonec dopadly dobře. Ikdyž samozřejmě ta hrůza z nich žije do dnes a my si to nedokážeme ani představit i když o tom už víme hodně. Kniha byla fakt silná a teď to bude chtít nějakou oddechovku. Ale pokud vyjde další kniha od autorky, tak si jí rada přečtu.

dee7
08.03.2022 2 z 5

(SPOILER) Chtěla jsem původně napsat hodně jadrný komentář. Pak jsem si to rozmyslela..
Takže – vybrala jsem opravdové „perly“ (citáty) z knihy a určitě pochopíte, proč jsem dala nízké hodnocení ( to už nejsou jen růžové brýle autorky jako u „Cilky“ )..

POZOR - SPOILERY:
Brány pekel – Osvětim:
.. když prošly branami, vedli dívky po silnici lemované stromy, kterým se v chladném vánku chvěly první jarní lístky..
.. nezpevněné plochy před každou budovou krášlily vysoké stromy a pěkné květiny v udržovaných záhonech..
.. kuchařka zabořila naběračku hluboko do kotlíku a nabrala do ní nejen řídkou tekutinu bez chuti, ale i pěkný kus masa..
.. na Štědrý den dostaly vězenkyně den volna a extra příděly jídla.. horkou nudlovou polévku se zeleninou a masem..
.. esesák Armbruster odešel z místnosti a vrátil se s mísou teplé vody. Když do ní Cibi ponořila bolavé nohy, Armbruster odešel znovu. Tentokrát se vrátil s hojivou mastí, čistými ponožkami, robustními botami a krabicí s několika malými plechovkami. Byly plné čajových lístků… Vyzval Cibi, ať si vybere, na jaký čaj má chuť… a připravil pro Cibi hrnek horkého, silného, kořeněného čaje..
.. kápo jim před selekcí přinesla čisté šaty... uhladila zástěru, ovinula jí mašli kolem pasu a urovnala řasení. Totéž zopakovala u Livi. Pak odstoupila, aby se pokochala svým výtvorem..
KONEC SPOILERŮ

Pořád nemůžu uvěřit tomu, že je kniha od stejné autorky, která napsala Cilčinu cestu…