Tajemství Morie

Tajemství Morie
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523736/bmid_tajemstvi-morie-651d4eb57534b.jpg 3 75 75

kethy
28.08.2015 3 z 5

Čekala jsem něco velkolepějšího a zábavnějšího. Dostala jsem jen průměrný příběh, který mě vlastně ani moc nebavil.

Jekysek
09.06.2015 4 z 5

Jakožto Tolkienofil jsem zahlédla něco s názvem Moria - a bylo hotovo, knížka se mnou jela domů.
Knížka typu "chci napsat příběh, ale nechce se mi vymýšlet vlastní svět - použiju Středozem".
Politické poměry jsou jiné než jak je známe z konce třetího věku - mír se hroutí, elfové se ukazují jako padouši, skřeti budou za chvíli opékat buřty a zpívat písničky s hobity u táboráku...
Celé vyprávění je vlastně o cestě, při které je občas osud někam zanese, sem tam nějaká ta přisprostlá narážka.
Dostalo mě používání postav z Jacksonových filmů - Tauriel a také postav z naprosto jiných příběhů - viz. Gilgameš a Yoda.
Celkově vzato, oddychová fantasy, nad kterou se fanoušek Hobita a LOTRa dost nasměje.

Terva
07.06.2015 3 z 5

Tajemství Morie není zas tak obrovské cestování, jak by se dalo vytušit. Většina příběhu je o dialogu a jen sem tam někam popojdou. Ale už ne zpět. Škoda, že pan Šlechta motá své vtipné pasáže kolem sexu, knize totiž trochu toho inteligentního humoru chybí. Jinak se to celkem rychle čte, cesta uběhne a možná si i něco zapamatujete. Trochu mě zarazila přítomnost (G)Legolase, protože, ačkoliv jsem od Tolkiena nic nečetl, vím, že Jackson si Legolase vymyslel pro svůj film, a tak nechápu, že je zde údajně čerpáno z knih, kde tento elf prostě není. Naopak se mi líbí postavy z jiných příběhů. Třeba ten malej z kapucou a hůlčičkou, co si říká nějak jako Yö-dah.

Aildrin
02.05.2015 3 z 5

Tajemství Morie je detektivním příběhem a hlavně sarkastickou parodií na Tolkienovo dílo.
Kdo bude čekat akci, bude hořce zklamán. Čekal bych i trochu víc napětí, ale tady jde především o dialogy, které čtenáře seznamují třeba s takovou temnou stránku hobití společnosti a tím, co si většina z nás o elfech už stejně dávno myslela..
Kniha není extra humorná, ale Šlechtovo přetváření (někdo by spíš /a zcela oprávněně/ použil slovo przenění) Středozemě, vzešlé z celkem zajímavých postřehů, mě místy docela zaujalo. Ač jde de facto o béčkové fantasy, (odpočinkovou četbu, nad kterou člověk nemusí moc hloubat) díky Tajemství Morie už se asi nikdy nebudu dívat na Středozem tak jako dřív.
Tajemství Morie dokáže ocenit asi jen milovník Tolkena, který je zároveň schopný udělat si legraci z toho co má rád.

Plus dávám Šlechtovi za doslov, ve kterém zmiňuje celkem zásadní věc, kterou se člověk dočte snad jen v Tolkienově životopisu od Humphreyho Carpentera.