Světlo v temnotách

Světlo v temnotách https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479795/bmid_svetlo-v-temnotach-rj7-479795.png 5 110 110

Jedno zaklepání na dveře změní řadu životů. Historický román podle skutečného příběhu. Je rok 1943 a Stefania Podgórská pracuje pro rodinu Diamantových v polském Přemyšlu. Po vpádu německé armády do města jsou Diamantovi donuceni k odchodu do ghetta. Stefania zde zůstává se svojí šestiletou sestrou Helenou sama. A potom někdo zaklepe na dveře – je to Max Diamant. Utekl z transportu do koncentračního tábora a žádá o pomoc. Dívky v ten okamžik učiní mimořádné rozhodnutí a Maxe ukryjí. Po něm pak i dvanáct dalších Židů…... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Light in Hidden Places , 2020

Renatecka
01.03.2022 5 z 5

Knížka se mi nesmírně líbila, byla neskutečně čtivá a Fusi opravdu statečná, silná, obdivuhodná. Na GoogleMaps jsem si dokonce hledala několik zmíněných adres, kde se děj odehrával a představovala si, že tam se ty nechutné, ale i obdivuhodné věci všechny odehrávaly. Vřele doporučuji.

evask
21.02.2022 4 z 5

Příběh je zajímavý.

Lucienka220
18.02.2022 5 z 5

Skutečný příběh z druhé světové války - statečná dvacetiletá polská dívka Stefanie (Fusi) Podgórska schovává v malém domku v Přemyšlu na půdě třináct Židů, kteří se zachránili z transportů do vyhlazovacích táborů.
Podařilo se jí, její mladší sestřičce i všem "potopeným" přežít, což byl zázrak sám o sobě. Z knihy jsem měla pocit, že o tom, že Fusi dělá něco nezákonného, popřípadě, že schovává lidi, vědělo a tušilo spousta lidí. Naštěstí ji nikdo neudal.
Pro mne bylo velmi smutné, že k Stefanii i k sestře Helence se po válce rodina Podgórskich přestala hlásit právě kvůli tomu, co udělala. Bylo mi také smutno, že kvůli svému "tajemství" si nesměla k sobě blíž pustit žádnou přítelkyni či chlapce.
Kniha přináší pohled na holocaust z jiné stránky.

Knižní střípky
15.02.2022 5 z 5

Kniha mě zaujala hlavně tím, že je doporučována již od 13 let a jelikož mám doma přesně takto starou dceru, která si chtěla přečíst knihu s podobnou tématikou, rozhodla jsem se podívat se jí na zoubek. Nečekala jsem, že mě kniha pro mladé čtenáře takto zasáhne. Ale stalo se. Příběh nám přibližuje každodenní život během války, každodenní boj obyčejných lidí o přežití. Stefi zaslouží obrovský obdiv, byla spousta situací, kdy jsem trnula za ni, že už jí to tentokrát neprojde, že ji chytí a co potom bude s její malou sestřičkou?

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

ERIK 2
08.02.2022 2 z 5

Bohužel, ale táto kniha se mi nelíbila. Četl jsem mnohem lepší knihy na toto téma.

ydnac
15.01.2022 5 z 5

Mám ráda příběhy podle skutečnosti a silné ženské hrdinky :-)
Stefanie je jednou z nich.
Statečná a obětavá.
Za války schovávala 13 židů a nejen to, musela jim sehnat jídlo, musela dřít 12 hodin v práci (někdy i 2 směny po sobě), chodit na trh nakupovat pro tolik lidi, vodu nosit ze studny, starat se o svou mladší sestru.
Každý den měla strach, že je to jejich posledni...
Stefania Pódgorská zaslouží úctu a obdiv.

Verida
15.01.2022 5 z 5

Tak tu máme další knihu na téma 2. světové války. Kniha je dle skutečné události a jde o opravdu neskutečně silný příběh Stefanii “Fusi” Podgórské,která za války schovala u sebe 13 židů a vychovávala svojí malou sestřičku Helenu. V příběhu nechybí infarktové chvilky, láska a naděje. Já osobně tyhle knihy miluju a tuhle zařadím mezi své oblíbené. Chystám se zkouknout nějaké dokumenty o hrdince Podgorské a zkouknout i filmovou verzi léto knihy.

Janpa
28.12.2021 5 z 5

Kniha se mi moc libila. Musím ocenit, že je příběh vyprávěn opět z trochu jiné strany než je to dost často v knížkách o holocaustu. Nejedná se tedy o příběh z koncentračního tábora, ale o příběh nežidovské dívky, která se rozhodla pomoci židům v nouzi, což mě zaujalo a jsem ráda, že jsem se do této knihy pustila.....určitě nelituji a vřele doporučuji i pro slabší povahy, které mají s tímto tématem problém, neboť tam nenajdete různé popravy a vraždy do detailů, ale spíše ve zminkách a více je to o životě "normálního " člověka, který se rozhodl riskovat vlastní život pro druhé...

cori
28.12.2021 4 z 5

Mladá Polka Fusi, která žila jako pomocnice v židovské rodině Diamantových v Přemyšlu v Haliči, se jim po německé okupaci v roce 1941 snaží pomáhat. Pašuje jim jídlo do ghetta a nakonec si jich 13 nastěhuje do pronajatého domu a přitom se stará o šestiletou sestru. Autorka beletristicky zpracovala paměti samotné Stefanie, které jí poskytl její syn, tudíž se v románu nevyskytují nesmysly jako u jiných autorů, kteří píší bestsellery z období holocaustu. Fusi měla neskutečné štěstí, že ji nikdo neudal na gestapu, i když polovina ghetta i členové Judenratu věděli, že Židům pomáhá. Je smutné, že se Fusi i Heleny po osvobození jejich vlastní matka i sourozenci zřekli za to, že Židům pomáhala a vdala se za jednoho z nich.

JeduvKnize
23.11.2021 5 z 5

Skutečný příběh mladičké polské katoličky Stefanie (Fusi) Podgórské, která začala krátce před druhou světovou válkou pracovat v židovské rodině Diamantových. Zlom v poklidném životě znamenal vpád německé armády. Restrikce se kupily, Židé byli odsunuti do ghetta. Fusi se musela/chtěla postarat o malou sestru i o Diamantovy. Pronášela do ghetta jídlo, když začaly odjíždět transporty, rozhodla se ukrýt Maxe, jednoho syna Diamantových. A nejen jeho. Na půdě domu nakonec ukrývala 13 židovských uprchlíků.
Několikrát jsem se spálila při výběru knihy o holocaustu založeném skutečném příběhu. Příběh je vždycky hutný, o tom žádná, ale často ho zničilo ploché nebo zktratkovité zpracování. Světlo v temnotách mě zaujalo cílovkou, na kterou míří. Vychází u nakladatelství Fragment, cílovka je tak 13+. A podle mě (nejen) u cílovky obstojí.
Potřebná historická fakta jsou nenápadně vypíchnutá, děj to ani v nejmenším neruší. Po přečtení bude mít čtenář konkrétní představu o každodenním životě v ghettu i lidí, kteří se rozhodli pomoci, i když riskovali vlastní život. O tom, co vše je možné dokázat, jak těžké bylo sehnat jídlo, jaký luxus byly léky nebo třeba panenka, o tom, že jedna mladá žena a její malá sestra dokázaly prakticky nemožné. Díky nim tak mnozí viděli Světlo v temnotách.

Fortuna7
09.11.2021 4 z 5

Knihu jsem původně vůbec nechtěla číst, ale udělala bych velkou chybu. Kniha je neskutečně čtivá a já ji měla přečtenou za pár dní. Co pro mě ale je největším plusem je hlavní hrdinka Stefania. Neskutečně silná mladá žena, která si jde vždy za svým a během 2. sv. v. dokázala vychovat svou mladší sestru a zachránit 13 židů.
Dozvěděla jsem se, že podle příběhu Stefanie Podgórské je natočený film, takže se na něj musím co nejdřív podívat ;-)

eva3992
09.11.2021 5 z 5

V knize se ocitáme v polském městě Přemyšl v roce 1943. Šestnáctiletá Stefania pomáhá v obchodě u rodiny Diamantových a našla tam i svou první lásku. Vše funguje ale jen do té doby, než do Polska vtrhne německá armáda. Stefanie zůstává sama, stará se o svou šestiletou sestru. Jednou v noci se u dveří objeví Max a ona se rozhodne ho schovat a s ním i dalších dvanáct židů.

Tato kniha je určena pro čtenáře od 13 let, tak jsem si říkala, že to bude takové nijaké, vlažné a že mě to vlastně ani nemůže oslovit, ale opak byl pravdou. Tohle je jedna z TOP knih v tomto žánru.

Od první stránky jsem se ponořila do příběhu, hltala jsem každé slovo a přistihla jsem se, že absolutně nevnímám okolí, ale žiji se Stefi její příběh. Ke čtení jsem se neustále chtěla vracet a knížku jsem nemohla odložit. Celý příběh byl neskutečně napínavý, dojemný a lidský. Mělo to spád a já jen odpočítávala roky, kolik ještě zbývá do konce války a měla jsem pocit, že všem také potřebuji pomoci.

Díky tomu, že je kniha sepsaná podle skutečných událostí a přímo podle vzpomínek a deníků Stefanie, tak je to o to silnější. Navíc na konci knihy najdeme pár stránek o tom, jak žila Stefi a ostatní lidé, které schovávala, po válce. A také to, proč se autorka rozhodla tento příběh sepsat.

Tím, že je kniha vhodná již od 13 let, tak tu není tolik drsných momentů. Ač tu jsou různé krutosti, není to tak drastické, jak to v těchto knihách bývá, proto ji můžu doporučit i těm, kteří se právě kvůli tomu knihám s touto tématikou vyhýbají.

Krásná kniha, na kterou budu po dočtení ještě dlouho myslet. Ke čtení si nezapomeňte připravit kapesníky, budete je potřebovat. Rozhodně se chci podívat i na film Tichý úkryt, který je právě životem Stefanie Podgórské inspirovaný.