Světla na obloze

Světla na obloze https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399332/bmid_svetla-na-obloze-ahH-399332.jpg 4 186 58

Ósa, sedmnáctiletá dívka, žije se svou rodinou na nehostinném a chladném ostrově a musí si, spolu s ostatními, své živobytí tvrdě zasloužit. Život na ostrově by ovšem plynul bez větších zvratů, nebýt nepříjemné epidemie, která si jednou za čas vybere na životech ostrovanů krutou daň. Lisa Lueddecke rozehrála ve svém díle příběh, který plyne ve svižném tempu a obsahuje všechny prvky dobrého fantasy příběhu – propracovaný svět obývaný zvláštními bytostmi i linie příběhů popisujících emocionální dramata, touhy a rozdílné charaktery postav. Tyto postavy pod tlakem dramatických okolností objevují samy sebe, svou pravou motivaci a své skryté síly a schopnosti. Ósa se vydá na strastiplnou cestu s cílem zachránit svůj lid a zastavit zbytečné umírání. I když si sama o sobě myslí, že je veskrze neužitečná, dokáže čtenáři i lidem ze svého milovaného ostrova Skan, že naděje nikdy neumírá, pokud se byť jen jediná slabá a bezvýznamná lidská bytost odmítne vzdát.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

A Shiver of Snow and Sky , 2017

v.july
14.10.2019 4 z 5

Trochu plytky dej, ale ve finale se mi kniha libila. Napinava druha pulka, ze zacatku se dej spis vlece. Osobne moc nemusim zdlouhave vnitrni monology, ktere se casto opakuji, ale chapu, ze to k YA patri.

dneskajekrasne
18.09.2019 4 z 5

Pěkné, čtivé, prostředí plné zimy a chladu. Pohádka o statečnosti, síle, lásce, o naději, že na konci vždy svítí hvězdy. Pro mě zajímavé uctívání Bohyně, která s mateřskou láskou pečuje o svůj ostrov a bytosti na něm. Tak to má být.

Kakiko
20.08.2019 2 z 5

Nechala jsem se nalákat na nádhernou obálku, obsah už tolik vychválit nemůžu. Kniha je určena pro mladší čtenáře. Má vše, co se od dnešní ya literatury čeká - mladou nadanou hrdinku s pořádnou dávkou štěstěny, lásku, zvraty (při kterých ale vůbec čtenář nemusí mít strach, protože hlavní hrdinové z toho vždycky vyváznou). A to mně nudí. Nechci v knihách zázraky, chci tam reálné nebezpečí a klidně i zlý konec. Tady je většina předvídatelná, což není zrovna to, co od knihy očekávám. Zároveň je tam mnoho momentů, kdy jenom kroutíte hlavou nad tím, jak je to nepromyšlené. Také jsem moc nepochopila, proč je kniha napsaná z části v první a z části ve třetí osobě. Dle mého názoru by kniha měla mít jednotnou formu, nebo být alespoň hodně dobrá, abych nad tím přivřela oči (jako třeba Pán ledové zahrady).
Na závěr - kdyby mi bylo patnáct, tak by se mi kniha nejspíš líbila, ale starším lidem a také těm s vyšším očekáváním bych doporučila porozhlédnout se po něčem jiném.

FishMac
20.08.2019 4 z 5

Čekal jsem pohádku pro děti a toho jsem se trochu bál ale dostal jsem velmi příjemné fantasy dobrodružství s ponurým a tajemným nádechem. Ta zima byla skoro až hmatatelná !! :-D Nenáročné čtení, které potěšilo....Snad bude další díl :-)

Kathleen
20.08.2019 3 z 5

Oddechová fantasy s krásným zasazením příběhu. Některé věci jdou sice lehce předurčit, ale i tak je to vydařená kniha.

Monika_cz
28.07.2019 4 z 5

Možná je to tím, že jsem před touto knihou četla Hru o trůny, ale trochu mi ji to připomínalo. Draci a putování, jako bych pokračovala v předchozí knize. Jinak byla kniha ale super. Dokážu si ji skvěle představit jako video hru (takový menší Tomb raider). Ubírám však hvězdičku za chyby, nevím, zda to bylo překladem, ale našlo se jich dost a pak to docela hodně ruší při čtení a představivosti. Například jí pustila ruku a hned na dalíim odstavci je, že jí stále ruku držela. Pak občasné zmatení, kdy jsem nevěděla, o kom mluví (hodně používaná zájmena na několik věci nebo osob v jedné větě). Jinak doporučuji, odpočinkově čtení.

Erinka24
09.06.2019 5 z 5

Báječná kniha plná dobrodružství, miluji tu knížku.

nicest
30.05.2019 4 z 5

SPOILER
Moc pěkná obálka nás nutí knihu koupit. Nás starší, pro které ta kniha úplně není. Ale pro ty děti, to by šlo. Pohádkový příběh, který končí dobře. Má hezký příběh o tom, jak ji její vlastní rodina odsuzuje za smrt matky a nakonec hlavní hrdinka dostane to vysněné obětí od svého otce a polibek od své lásky. Máme naši hrdinku, která nás všechny zachránila. Když si představím sebe v takových 11 letech, tak proč ne. Určitě bych ji zhltla a těšila se na další díl :)

cathyblack
22.05.2019 2 z 5

Světla na obloze nezarila špatně. Nicméně na konec zářila tak urputně, že vypadly pojistky. Suma sumárum, hezky příběh pro mladé. Spíš mladší. Nenáročné čtenáře. Nádherná obálka. ????

Ticiana
16.05.2019 5 z 5

Pecka! Moc se mi to líbilo. Taková drsnější pohádka se vším, co k tomu patří. Jsem zvedava na další dil o čem bude. Naštěstí tenhle skončil tak, jako by uz další neměl byt. Ale ja si počkám. Knihu doporucuju.

lili11
01.05.2019 4 z 5

Opravdu mile překvapila :-)
Příběh je poutavý a čtení rychle odsýpá. Určitě se těším na další pokračování.

Andreanis
30.04.2019 5 z 5

Tak tohle byl zážitek.

Knihu jsem si koupila, protože mi přebal v něčem připomněl Naslouchače. Měla jsem z této knihy stejný pocit. A nemýlila jsem se :)

Celý ten severský nádech je prostě úžasný. Kniha má takovou ponurou tajemnou atmosféru, ale tím správným způsobem. Děj krásně odsýpá a i když se dá říct konec je celkem jasný už od začátku knihy, nijak to neubírá na napětí.
Postavy jsou promyšlené, nepůsobí přehnaně nebo nelogicky či pitomě.

Naprostá spokojenost. Tohle si musíte přečíst :)

Ronnie68
09.04.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila a četla se opravdu skvěle ...

annes
29.03.2019 3 z 5

Ten začátek se dosti vlekl, škoda že autorka více nerozvinula pasáž cesty Ósy a kultura hor nebyla více do hloubky:-) a Orové mohli klidně přibýt až v průběhu a ne aby tam bylo dlouhé nesmyslné čekání...Nápad min. na 4 hvězdy a smysl umění hvězd byl super!, ovšem na provedení to chce ještě trochu zapracovat, Liso. Ale fandím ti a snad se trochu vypíšeš :-)

Tyrkysová
26.03.2019 4 z 5

Lisa dokázala ve svém příběhu vytvořit legendu, jíž byste uvěřili, kdyby vám ji někdo v zimě vyprávěl u rozpáleného krbu na dalekém severu, nejlépe třeba Islandu. Vypíchnout určitě musím nádherné popisy prostředí, které dokonale vykreslí atmosféru a vy tak máte tendence zalézt si pod deku s šálkem čaje. Celý děj pak plyne poklidně, opravdu jako vyprávění nějakého stařešiny. Na druhou stranu si tak moc nepřijdou na své například milovníci akce nebo nějakých hluboce promyšlených zápletek či mrazivého napětí. Jsem zvědavá, co autorka pro Skan vymyslela dále. Děj je totiž ukončen závěrem, který je najednou v kontextu celého dílu trošku překotný a z mého pohledu takový zvláštní. Možná jej ale více osvětlí právě další díly, určitě se na Skan ráda vrátím :-)

Megurine
24.03.2019 4 z 5

Krásná knížka, je to až taková pohádka. Čtení jsem si užila, bylo to oddechové i napínavé, příběh odvahy, přátelství a kouzel. Havní hrdinka sympatická, vedlejší postavy také. Bohužel, nějak jsem z děje necítila žádnou takovou tu jiskru. Děj opravdu plyne, styl psaní super, severskou mytologii zbožňuji, jen jsem si prostě z žádné části "nesedla na zadek". Knihu každopádně doporučuji, je to skvělá YA oddechovka, která má své kouzlo.

Andy0892
19.03.2019 4 z 5

Jsem zklamaná a vlastně nevím proč. :) příběh byl dobrý, postavy také a překvapivě to mělo i konec! (Původně jsem myslela, že to bude vícedílné čtení) Obálka je také krásná.
Kniha splňuje vše, co by kniha splňovat měla, přesto je ve mně pocit, zě tomu malinko něco chybělo... ale rozhodně doporučuji přečíst.

Marisa
09.03.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Napínavá, drsná, epická, emotivní. Těším se na další díly!

ostrovy epidemie pro dospívající mládež (young adult) fantasy

Autorovy knížky

2019  73%Světla na obloze