Sudetský dům: Jaro - léto 1945

Sudetský dům: Jaro - léto 1945
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495493/bmid_sudetsky-dum-CSY-495493.jpg 5 1124 1124

Sudetský dům série

Jaro - léto 1945. Je léto 1945, krátce po válce. Mnohé české rodiny míří do Sudet, aby zde zabraly domy po odcházejících Němcích. Jiří a Marie Smolíkovi, společně se synem Františkem, dorazí s celým svým skromným majetkem do podhorské vsi Glasendorf. Tady úřaduje krutý a cynický národní správce a člen rudé gardy Vojtěch Tomeček. Svým žoviálním a podlézavým způsobem nabízí rodině krásný sudetský dům. Dům Smolíkovy okamžitě nadchne, má jen jeden nedostatek. Dosud v něm žije původní německá rodina, která čeká na odsun. Všichni se tak musejí načas naučit žít ve společné domácnosti. Jedni, kteří jsou zde novými pány, ale musejí trpět staré obyvatele domu. A druzí, kteří zde žili celý život, ale teď jsou tu vlastně cizí. A v pozadí toho všeho se objevují staré křivdy a rány, které způsobila válka...... celý text

militu
08.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Silná kniha o událostech nedávno minulých. Konec války, a začátek dalšího nelehkého období. Líbil se mi pohled jak z německé tak z české strany. Vlastně chvíli ve mě pan autor vyvolával nehezké pocity vůči Němcům a následně ty samé pocity vůči určité části Čechů. Romantická linka Pauly a Františka byla dokonalá, jen mě mrzí že to úplně nedopadlo. Líbilo se mi soužití obou rodin, které i přes veškeré události dokázali spolupracovat, protože jim šlo o to samé, udržet hospodářství v chodu. Tomeček, to byla postavička na kterou jsem měla hrozný vztek a doufala jsem, že bude alespoň nějak potrestána, ale to se v životě málokdy stane... Moc se těším na další díl. Pan autor píše velmi čtivě.

Allla9
01.08.2023 5 z 5

Velké nadšení a naprostá spokojenost - to ve mě převládá po přečtení tohoto románu. Byla jsem zklamaná, když jsem dočetla, ale jaké bylo mé překvapení, že je druhý díl. Moc se na něj těším. Pan Javůrek ve mě našel nového obdivovatele a příznivce.

85098211
01.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Mám ráda silné příběhy - a tohle byl defitinivně jeden z nich! Autora jsem do této doby neznala, ale jsem si stoprocentně jistá, že to od něj byla sice moje první kniha, ale určitě ne poslední ;-). Příběh čtenáře vrací do posledních válečných a posléze poválečných dnů roku 1945. Na jednom statku v obci Glasendorf žije již celá dlouhá léta německá rodina Fuchsových. Jenomže časy se mění a nový starosta Tomeček, do morku kostí zlý a nenávistný člověk, zde začíná vládnout pevnou a nemilosrdnou rukou. A tak do domu Hannelore, Heinze a jejich dcery Pauly přichází (původně nevítaná) česká rodina Smolíkových se synem Františkem. Postupem času se - jak se dá tak trochu očekávat - všichni sžívají a mladí se do sebe dokonce zamilují. Dojde to až tak daleko, že František se chce s Paulou oženit. Bohužel doba je hrozná a hlavně je tady Tomeček, který dělá všechno pro to, aby byli sudetští Němci potrestáni, přestože jsou (samozřejmě) povětšinou nevinní...
Kniha je skvěle napsaná a osudy jednotlivých protagonistů příběhu strhující, i když je od začátku jasné, že tohle nemůže dopadnout dobře. A zlo v osobě Tomečka zůstane pochopitelně nepotrestáno. Otevřený konec dává jasně najevo, že se příběh neuzavřel a bude pokračovat. A já si toto pokračování rozhodně ujít nenechám...

eva-lupen
31.07.2023 3 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Nad druhým dílem bych neuvažovala, ale ten konec nekonec mne k němu donutí.
Příběh pro mne zas tak objevný nebyl, protože vše již bylo řečeno ve Zdivočelé zemi. Ze začátku mne štvali obě rodiny, což se pak naštěstí vylepšilo, ale stejně jsem od toho čekala víc.

uzivatel40644
24.07.2023 5 z 5

kniha byla velmi napínavá a čtivá, to že bude drsná jsem byla připravená a tak mne to ani nepřekvapilo

martinaandulka
24.07.2023 5 z 5

Pan spisovatel umí psát čtivě,hltala jsem každé slovo,ani chvíli se nenudila a nemohla přestat číst.Soužití Němců a Čechů po válce bylo v horách kde žili jen za války Němci bylo zlé,do toho nový starosta,který je sice Čech,ale velice zlí... .Na konci kápla slza a jsem zvědavá na 2 díl.

Luca84
21.07.2023 4 z 5

Kniha začíná na konci války, vyprávěna ve dvou rovinách. Z pohledu české rodiny v Praze a německé rodiny v malé pohraniční vesničce Glasendorf.
Němci prohráli válku a přesýpací hodiny se otáčejí. Všechno německé musí ze země pryč, včetně těch, co se tu narodili, jejich rodiny tu po generace žily a hospodařily.
Příběh plyne a brzy je jasné, že dvě roviny příběhu se propojí.
Na této knize si nejvíc cením pohledu Češi vs. Němci.
Jedna válka skončila, ale okamžitě se rozpoutala další. Jenže ve válce nikdo není vítězem. A dobro se zlem svádí další bitvu.

Druhý díl si určitě přečtu. :)

Veromika
20.07.2023 5 z 5

Za mě velice pěkně napsaná kniha s emotivním koncem. Sama pocházím z města, odkud byli vyhnáni Němci, a jejich příběhy jsou cítit dodnes. Kolektivní vina je špatná a libí se mi, že v knize je na to poukazano.

Mirka320
17.07.2023 4 z 5

Ze všech Javůrkových knih co jsem četla je tato nejpovedenější. Velmi pěkný příběh a již teď se těším až si přečtu druhý díl.

intelektuálka
15.07.2023 4 z 5

Já vítám knihy z naší historie .... spousta informací se k nám nedostala ....

Historie se promítá do přítomnosti i budoucnosti .... a otázka vysídlení Sudet není dosud uzavřena .... a pro mne tato kniha odkryla otázku kolektivní viny ....

A bohužel i postav, které se rychle dokáží zorientovat a vytěžit ze situace maximum pro sebe ....

Ale to bylo vyváženo velmi pěkným sdělením o možnosti symbiozy .... Krušné hory nemusí být jen krušné - vše je v lidech....

A tak budu zvědavá na další osud Sklářů - a doporučím.

Esterka_book
14.07.2023 5 z 5

Kniha ve mě vyvolala spoustu vzpomínek z naší rodiny. Bohužel se to stalo, je třeba na to pamatovat.

Píďalka1
14.07.2023 5 z 5

Bylo mi z toho smutno, protože podobný osud postihl i mého dědu. V roce 1945 to byl sedmnáctiletý kluk, který musel opustit svou rodnou vesnici. Pocit křivdy zůstal až do smrti. Ano byla to doba, kdy se lidé dělili na ty "dobré" a ty "zlé". A bylo jedno, jestli souhlasili s tím co se stalo Čechům v roce 1938, nebo ne. Kolektivní vina smetla všechny. I ty, kteří se nemohli ničím provinit, protože byli dětmi. Nic není černobílé a historie už vůbec ne. A proto víc takových knih. Díky za ni. :-)

Sauerkraut
13.07.2023 5 z 5

Kniha se skvěle četla. Zajímavé, smutné, těším se na další díl.

keselylenka
06.07.2023 4 z 5

Pokud čtete podobné romány a před tímto jste si dali Karin Lednickou, možná budete mít chvíli pocit, že tomuto románu něco chybí. Je to právě ten malebným jazyk, který za mě autor moc nemá. Píše v krátkých větách a souvětí se v knize skoro nevyskytují. Ale je to čtivé, díky tomu možná méně náročné a pro některé přístupnější. Trochu mi vadilo, že tak nějak od začátku přesně víte, jak se příběh vyvine.

Ilona70
30.06.2023 5 z 5

Moc pěkná kniha o moc smutné době. Bohužel takové to bylo, jsem moc zvědavá na druhý díl.

ivoiro
29.06.2023 5 z 5

Tato kniha je veliké prekvapení. Štěpán - můj bývalý kolega, napsal tuto knihu velice poutavě. Vypadá to, že mu ještě kouknu na zoubek.

JaKa1974
29.06.2023 5 z 5

Krásná kniha, smutné téma, donutí vás k zamyšlení, proč si lidi dělají život tak těžký, nespravedlivý. Nebo to bylo spravedlivé? Jak pro koho.

lilites
25.06.2023 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu.

Prožíváme zde osudy sudetských němců i českých přistěhovalců... napsáno velice dobře, realisticky, autor má skvělý, nestranný postoj vůči oboum národům, připomíná, že nikdo není bez viny...

Výborná kniha, skvěle napsaný příběh jedné části našich neblahých dějin. Velice dobře vykreslené pocity obou stran, jak se v nich perou jejich myšlenky..opravdu velmi dobré. A jako audiokniha krásně namluveno.

Těším se na druhý díl...

Rampepurda76
24.06.2023 5 z 5

Nikdy jsem se nesetkala s touto po válečnou tématikou. Zvědavost mě hnala ke čtení. Krásný příběh. Skvělá kniha.

Kuci12
19.06.2023 5 z 5

"Celou dobu přemýšlel. O své vině na tom všem. O tom, co s dalo udělat lépe. Má si vyčítat, že naletěl? Že se nepostavil zlu? A jak měl vlastně rozpoznat, že se jedná o zlo? Byl jen prostým člověkem z hor. A v tom to právě bylo. Byl obyčejným člověkem, který chtěl štěstí pro sebe a svou rodinu. Proto mlčel. Proto se nechal strhnout davem. Nebo jsou to všechno jen výmluvy? Nevěděl."

Výjimečná kniha o nelehké době, kdy spravedlnost byla brána, jako štít pro jednání, které se nedá ospravedlnit, ale rozhodně se dá pochopit. Zub za zub, oko za oko..... ano, ale kdy si říci dost. Asi v momentě, kdy poznáme, že naši nepřátelé jsou stejní lidé, jako my a že to vlastně nikdo z nás nechtěl a všichni jsou jen loutkami na poli jedinců omámených touhou po moci. Klobouk dolů před autorem, protože za mě má v sobě kniha vše.