Štvanec

Štvanec https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363275/bmid_zivy-nebo-mrtvy-qEm-363275.jpg 5 315 116

Audie Palmer strávil deset let v texaské věznici za účast na ozbrojené loupeži, při které zemřeli čtyři lidé a zmizelo sedm milionů dolarů. Během let, strávených za mřížemi, byl opakovaně ztlučen, pobodán a neustále mu vyhrožovali jak vězňové, tak dozorci. A to všechno se dělo kvůli jediné otázce: Kde jsou ty prachy? Den předtím, než měl být Audie propuštěn na vytouženou svobodu, náhle z věznice zmizí. Okamžitě ho všichni začnou hledat – policie, FBI, gangsteři i mocní hráči v pozadí – Audie ale neprchá, aby si zachránil svůj vlastní život. Prchá, aby zachránil život někoho jiného.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Life or Death , 2014

ladyka
07.07.2019 5 z 5

Tak to se vážně povedlo! Svižný a napínavý příběh o uprchlém vězni Audiem, který si přes drsné životní peripetie uchoval "vnitřní čistotu" a charakter. Audiemu nelze nefandit, na tak sympatického hrdinu jen tak nenarazíte. Přečetla jsem na dva zátahy, četlo se velmi dobře i díky krátkým kapitolám, děj sviští. Stěžejním bodem je sice Audieho osudová žena, ale spíše nepřímo a dějově se tam skoro jen míhá-milostná zápletka příběhu obsahově nedominuje, spíš knížce dává ten správný říz a Audiemu sílu zdolávat nepřízni osudu. Za mě si tedy tento neotřelý čtivý počin zaslouží plný počet a doporučuji!

Jiparis
23.06.2019 5 z 5

Pohled na to, jak je těžké ve vězení přežít a jak je těžké domoci se spravedlnosti, když je do věci zapletena policie.

janastok
19.06.2019 4 z 5

Mám knihu již delší dobu, a když jsem zjistila, že není ze série s mým oblíbeným Josephem a navíc se chvíli odehrává ve vězení, dlouho jsem ji odkládala. Chyba, velká chyba. Dokonale promyšlená a napínavá, krátké kapitoly, zajímavé návraty do minulosti. Jednu hvězdu dolů za to, jaký je Audie nesmrtelný, čestný a spravedlivý.

lenik284
16.06.2019 4 z 5

Moje první kniha od tohoto spisovatele, bavilo mě to, sice místy mě některé věci připadaly až nereálné, ale dám ještě v budoucnu šanci i jiné knize od tohoto spisovatele. Na 5*to není, ale kniha se četla dobře.

ZuK1
01.06.2019 5 z 5

Výborné, pro mě jednoznačně 5*. Mimořádně čtivé a napínavé odhalování příběhu a souvislostí nepochopitelného Audieho útěku z vězení den před propuštěním.
A i když místy možná trošku nereálné, knížka byla pro mě výborným relaxem a její čtení mě opravdu moc bavilo.

Ramiel
25.05.2019 2 z 5

Když já tomu příběhu vůbec nevěřím. Jasně, ty nejšílenější zápletky kolikrát píše sám život, ale tento příběh je naprosto neuvěřitelný.
SPOILER
Audieho náhodné zapletení se do krádeže peněz, přežití průstřelu mozku, 10 let v base, kde si na něj najímají vrahy, vycvičení střelci nejsou schopni trefit Audiho na pláži... Adopce Miguela už je jen takovou třešinkou na dortu. Navíc jsem nějak nepochopil, proč Audie neuvedl vše už při procesu. Že měli Miguela jako páku? Toho přece měli i po těch 10 letech.

Boby17
24.05.2019 5 z 5

Knížka má švih, je akční a napínavá. Postupně rozkrývá pozadí událostí, které předcházely zlomovému okmžiku Audieho života, žhavou skutečnost v postavení psance a samozřejmě následuje velké finále. Úplně bez problémů jsem si v hlavě představil hollywoodskou adaptaci knihy. Za svoji spokojenost dávám všechny hvězdy.

marlowe
21.05.2019 3 z 5

Tak je to jisté: jsem porouchaný!
Když totiž pročítám obdivné komentáře ke knize a vidím skvostná hodnocení (všichni 5*!) svých přátel, jejichž názorů si upřímně vážím (jsou a budou trvalou inspirací pro moji četbu), musím zákonitě dospět k názoru, že chyba bude ve mně! V mém software. Protože MĚ, přátelé, Štvanec štval! A nedokážu se s tím smířit.
Vlastně jsem nejdřív ani nechtěl nic psát, abych tu nebyl za exota, deroucího se za každou cenu proti proudu, ale nakonec, jak vidíte, jsem to nevydržel…

Pravda je taková, že čím dál častěji teď klopýtám o čtenáři vysoce ceněné kriminálky (thrillery), které ovšem MĚ doslova pijí krev a nutí polykat prášky na tlak. Kellerman, Coben, Weaver, Carter, French, Bolton – proboha, skoro by s nima člověk zastavil řeku – a to nejsou zdaleka všichni!
Pro mě jsou jejich romány zcela zaměnitelné: vytříbený, neosobní jazyk, jemuž nelze nic vytknout (takhle sterilně vás naučí "tvořit" na kurzech psaní), promyšlený příběh o tisíci dílcích, které do sebe následně zapadnou jako kolečka rafičkových hodinek blahé paměti, uhlazený, aseptický styl, který neurazí (ale ani nenadchne), psychologický (většinou rádobyduchaplný) ponor do minulosti postav, dějové zvraty jako na běžícím pásu, příkladně kladní hrdinové a příkladně záporní padouši, kulhající uvěřitelnost, zbytnělá překombinovanost zápletky a konečně pak strhující finále, kdy se autor většinou už definitivně utrhne ze řetězu a zatlouká (z mého pohledu) poslední hřeb do rakve věrohodnosti; až mě kolikrát fackuje hanba: tomuhle snad nemůže uvěřit ani páťák, říkávám si… A především: Všechno je od počátku do konce jaksi jalové, umělé, prefabrikované, zaměnitelné, jakoby opsané od ostatních kolegů přes kopírák…
A nejzákladnější rozlišovací rys zmíněných autorů? Všichni sami sebe berou smrtelně vážně (kam se poděl humor, sarkasmus, vtipné hlášky, neotřelá přirovnání…?) – člověk úplně vidí jejich sošné, zachmuřené obličeje! A to je na tom to nejsmutnější.

Mám-li se vrátit ke Štvanci, věc se má tak (podotýkám: z mého pohledu!), že 1) byste nenašli kladnějšího hrdinu než Audieho (kromě Káji Maříka) – a zápornějšího, než padouchovitého šerifa, že 2) příběh stojí na tolika náhodách a proměnných, že by TAKHLE nedržel pohromadě ani ve vzduchoprázdnu, že 3) ulepeného sentimentu je v knize více, než je zdrávo – a že 4) i TADY to autor natlakovaným závěrem (ratatatata…) definitivně zazdil. Amen!

A poučení? Definitivně s TÍMTO typem "seriózních" (skoro se mi chce říci "módních") detektivek končím!

1amu
10.05.2019 3 z 5

Spoiler
Postrádal jsem u autora onen pověstný "drajv" z knih M.Connellyho (zejména ty s Harry Boschem).
Po přečtení - průměr . Připadal jsem si jako divák sovětského filmu, tedy postavy buď bílé - tedy Audie, nebo černé, zejména šerif. Ten byl tak záporný, že jej museli všichni zainteresovaní prokouknout na první pohled.
Pokud se nic podstatného neděje (povídání o životě hlavního hrdiny), jde o příjemnou četbu. Jakmile dojde k akci tak to autor packá. Jéminku ! Těch vystřílených nábojů ke konci a mrtvol tak málo . A ještě k tomu prťavá zvláštní agentka FBI. Její jednání na konci jsem nepochopil. Místo, aby "hupsla" k zachránci Mossovi do auta (šlo o čas), tak mele a mele. Ještě, že to autor zachránil a Audie tu kanonádu přežil.

jan37
08.05.2019 5 z 5

Perfektní knížka. Já moc na ty detektivky nejsem ale tahle byla liznuta "cormac mccarthyovskou" atmosférou.

DavidKeller
03.05.2019 5 z 5

Supr, čtení mě bavilo ..thriller co má spád a nenudi.Trochu rychlý konec , klasika akčnák, žadný mazani s protivniky :) Zároveň kupa mouder obsahuje nějakou tu rodinou hloubku a na pozadi politické intriky :)

Greenfingers
24.04.2019 5 z 5

Skvěle napsaný thriller, kterému nechybí spád a dramatičnost. Je to už má třetí kniha od Michaela Robothama a myslím si, že zatím asi nejlepší.

J.x
23.04.2019 4 z 5

Autora si přečtu vždy hrozně ráda, i tahle knížka mě nezklamala, jen začátek byl pro mě pozvolnější a zdálo se mi, že má možná zbytečně moc stran. Ale zhruba od poloviny jsem se nemohla odtrhnout.

Hella
22.04.2019 4 z 5

Nebylo to špatné, ale série s psychologem Joem je ještě o třídu lepší.

maxim248
20.04.2019 5 z 5

Opět výborná kniha,zatím mě žádná jeho kniha nezklamala.

mi-380
13.04.2019 5 z 5

Nečekaný čtenářský zážitek. Už ani nepamatuji, kdy jsem naposledy někomu fandil tak, jako Audiemu. Autor přitom jeho minulost odhaluje pomalu, jakoby mimochodem, během bravurně popsané smrtící štvanice.
Smyčka se utahuje, držím ti palce Audie!
95 % (zatím 102 hodnotících s průměrem 94 %).

kap66
09.04.2019 5 z 5

Říkám si: nic nového, tohle jsem už četla tam, tohle zas jinde... ALE: Michael Robotham vzal ty různé střípky a - čtenáři, div se - sestavil z nich barevný džbán, který nejenže vypadá dobře, ale hlavně nepropustí ani kapku toho chutného a hutného (a s příchodem Desiree i vtipného – já mám fakt ráda sebeironické ženy!) příběhu. A já byla s každým lokem víc a víc okouzlena nejen jím, ale především Audiem, hrdinou, po jakých mé srdce touží, obyčejným slušným člověkem, kterému jeho mocní nepřátelé složí největší poklonu udiveným povzdechem: "Jedinej chlap. Jedinej osamělej posranej chlap..."

zdendula31
01.04.2019 5 z 5

Jízda plná napětí...

ArwenAragorn
26.03.2019 5 z 5

Ani mně nebylo jasné, proč Audie Palmer utekl z vězení den před propuštěním. S přečtenými stránkami jeho čin postupně začíná dávat smysl. Kniha je neobyčejně čtivá, akční, plná tajemství, špinavých intrik a říznutá troškou romantiky. Má spád a neuvěřitelné množství zvratů. Musím také poděkovat autorovi za závěr, takový jsem skutečně nečekala.
Jsem nadšená a ráda thriller všem doporučím.

plamínek21
17.03.2019 3 z 5

Robothamovy knihy netrpělivě vyhlížím, je to vskutku mistr slova. Štvanec je výborně napsaná kniha, ale žánrově to vůbec není můj šálek kávy. Takže budu doufat, že další dílo bude pokračování série o Josephovi.

tajemství

Michael Robotham